17.06.2024

Хэл ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй гэх мэт Яриа эмчилгээний хичээл “Үе, үг дэх d -t авиаг ялгах” сэдвийн тойм. Бид тэнд удаан хугацаагаар амьдрах болно. Тэгээд би дээвэр дээр өөрийгөө оллоо


Тимонова Ирина
"Дууны ялгаа [D] - [T]" ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй.

Зорилтот:

Дисграфи, дислекси үүсэхээс урьдчилан сэргийлэх; -артикуляция, дуу авиаг тодруулах, харьцуулах [d] ба [t] дуу чимээ; - фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх; - ур чадварыг хөгжүүлэх дууны шинжилгээ ба синтез; - хүүхдийн үгсийн санг баяжуулах; - хэлний хэм хэмжээний талаархи мэдлэгийг нэгтгэх; - уялдаа холбоотой яриа, өндөр сэтгэцийн үйл явцыг хөгжүүлэх (сайн дурын анхаарал, сонсголын ой санамж, моторт чадварыг хөгжүүлэх); -шалтгаан-үр дагаврын харилцааг бий болгоход хувь нэмэр оруулах;

Тоног төхөөрөмж:

үсэг "г"Тэгээд "Т"хүүхэд бүрийн хувьд;

өөрөө наалддаг хонх;

үсэг байрлуулах тууз;

саналын диаграммыг гаргах тууз;

үзүүлэх материал "УХААЛАГ"

Хичээлийн явц:

1. ЗОХИОН БАЙГУУЛАЛТЫН МӨЧ

Тоглоом "Бөмбөгийг тэсрэх".

Хүүхдүүд бөмбөгөнд хүрч, бөмбөг дэлбэрч, гарч ирсэн үсгийг нэрлээд суу.

2. ФОНЕМАТИК ОЙЛГОЛТЫН ХӨГЖИЛ

Интерактив самбар дээр зургууд гарч ирнэ (байшин, Том)

Объектын зургийг хараад тэдгээрийг нэрлэ. (байшин, Том).

Нэр дарааллаар сонсогдож байна.

Хэдэн ширхэг Эдгээр үгсэд сонсогддог? (3 дуу чимээ) .

Эдгээр нь маш төстэй үгс юм "Томын байшин".

Тэдний ялгаа юу вэ?

Нэг үгээр хэлбэл "байшин"эхлээд дуу чимээ - [d].

Нэг үгээр хэлбэл "Эзлэхүүн"эхлээд дуу - [t].

Хараач, тэд нэгийг өөрчилсөн дуу чимээ, гэхдээ энэ үг бүхэлдээ өөрчлөгдсөн.

Өнөөдөр бид ялгаж сурах болно дуугарнамөн тэдгээрийг төөрөгдүүлэхгүйн тулд [d] ба [t] үсэг.

Дүрмийг санацгаая.

Дүрэм: бид дуу авиаг сонсож, дууддаг, мөн бид захидал харж, бичдэг.

4. ХАРЬЦУУЛСАН ОНЦЛОГ ДУУ

Өөрсдийгөө харьцуулж шинжлээд үзье дуугарна.

Хэлэх [d] ба [t] дуу чимээ. Эдгээр үгсийг дуудахдаа уруулын байрлал ижил байна уу? дуугарна? (Тэгш).

Бид эдгээрийг хэрхэн дууддаг вэ дуугарна? Уруул нь бага зэрэг хуваагдсан, хэлний үзүүр нь дээд шүд, амьсгалсан агаар дээр байрладаг "дэлбэрэлт"энэ саадыг устгадаг. гийгүүлэгч авиа.

Хүзүүн дээрээ гараа тавиад ярих үед хүзүү чичирч байгаа эсэхийг сонс дуу [d]? (Сэгсрэх).

Одоо хэлье [t] дуугараад сонс, үүнийг хэлэх үед хоолой чичирч байна уу дуу чимээ? (Чичирдэггүй). гэсэн үг, дуу чимээдуугүй хэлнэ.

Бид ямар дүгнэлт хийж чадах вэ?

[d] - гийгүүлэгч, дуут, дуу хоолой нь дуудлагад оролцдог.

Таны өмнө үсэг, хонх байгаа бөгөөд үсэг бүрт шаардлагатай хонхыг наа.

(Хүүхдүүд өөрөө наалддаг захидлын доор хонх наадаг)

ФИЗМИНУТ

Бид гараа дээш өргөдөг

Тэгээд бид тэднийг доошлуул

Тэгээд бид чамайг ойртуулах болно

Тэгээд бид тэднийг салгах болно

Тэгээд хурдан, хурдан

Илүү хөгжилтэйгээр алга таших.

5. ХАРИЛЦАА ДУГААР БА ҮСГҮҮД

Үсгүүд ямар элементүүдээс бүтдэгийг санаарай "Т"Тэгээд "г".

Захидал ямар харагдаж байна вэ? "Т", "г" (үсгийг харуулах)

Цэнхэр судлуудаас T, D үсгүүдийг байрлуул.

Хэрэв та гийгүүлэгч, эгшиг тавьсан бол хэлээрэй хамтдаа дуугарна, тэд юу үүсгэдэг вэ? (Үе).

6. ҮГИЙН ДУУ АЖИЛЛАГААНЫ ЯЛГАА

(самбар дээр үеүүд гарч ирнэ)

Үгүүдийг уншъя.

АТ, ОТ, УТ, IT TA, TO, TU, TI

ТАМ, ОД, УД, ИД ТИЙМ, DO, DU, DI

Тэгээд нэг үсэг нэмбэл үг гарах уу?

(хүүхдүүд үсгүүдийг нэмж, үүссэн үгсийг уншина)

Тэгээд юунаас бүрддэг вэ үе? (Үг).

7. ҮГИЙН ДУУ АЖИЛЛАГААНЫ ЯЛГАА

Тоглоом "Зургуудаа тавь"Самбар дээр нэрээр нь байгаа зургууд байдаг дуугарна"Т", "г". Хүүхдүүд багуудад хуваагдан өгөгдсөн үг бүхий зургийг хайрцагт хийнэ. дуу чимээбайр сууриа тодорхойлох нэг үгээр дуугарна.

Залуус энэ даалгавраа сайн гүйцэтгэсэн.

Надад хэлээч, өөр хоорондоо утгын хэлбэрээр холбоотой үгс юу вэ? (Санал).

8. ӨГҮҮЛБЭРИЙН ДУУ ДУГААР ЯЛГАХ

Тоглоом "Санал цуглуул". Хүүхдүүд үгсийг дахин цэгцэлж, үүссэн өгүүлбэрийг нэрлэнэ. Өгүүлбэр бүрийн хувьд зураг гарч ирнэ. Хүүхдүүд өгүүлбэр дэх үгсийн тоог тоолж, өгүүлбэрийн диаграммыг гаргадаг.

У, байшин, тосгонд, өвөө.

Цөөрөм, тосгон, ойролцоогоор.

Зуны улиралд Тиома өвөөтэйгээ хамт байсан.

Эдгээр өгүүлбэрээс ямар түүх гарч болохыг бодоорой.

Утгын хувьд өөр хоорондоо ямар холбоотой өгүүлбэрүүд вэ? (Өгүүллэг).

Өгүүлбэрээ нэгтгэн өгүүлбэр зохиохыг хичээцгээе.

Өвөө нь тосгонд байшинтай. Тосгоны ойролцоо цөөрөм байдаг. Зуны улиралд Тиома өвөө дээрээ очжээ.

Бид текстээ хэрхэн гарчиглах вэ?

9. ҮР ДҮН АНГИ

Аль нь дуугарнабид ялгаж сурсан уу? ([t], [d]).

Эдгээрийн талаар товч тайлбар өгнө үү дуугарна.

[t] - гийгүүлэгч, дүлий, дуугүй дуудагддаг.

[d] - гийгүүлэгч, дуут, дуу хоолой нь дуудлагад оролцдог.

Бид яагаад эдгээрийг ялгаж сурсан юм дуугарна?

(Алдаагүй бичих).

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

"Дууны ялгаа [P], [P']" ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй.Хэл ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй "R" / "R" дууг ялгах (сургуульд бэлтгэх бүлэг). Зохиогч: ярианы эмч Козырева А.В.

"Дууны ялгаа [С]-[С']" ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуйДуу авиаг ялгах [в] (бэлтгэл бүлэг) Зорилго: дуу авианы тод дуудах, тэдгээрийн ялгах чадварыг нэгтгэх; хэлбэр.

"Дууны ялгаа [F], [Z]" ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй.Бүтэн нэр: Овчинникова Светлана Владимировна Албан тушаал: Багш - ярианы эмч Боловсролын байгууллага: MDOU цэцэрлэг "Березка" х. Шинэ Игирма.

Бүлгийн ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй "Ггийгүүлэгч авианы ялгаа [r]-[k]"Бүлгийн ярианы эмчилгээний хичээл (2-р анги). Дүрмийн сэдэв: гийгүүлэгч авиаг ялгах нь [G-K]. Лексикийн сэдэв: Мод. Зорилтот:.

"Дууны ялгаа [l] - [l']" ярианы эмчилгээний ганцаарчилсан хичээлийн хураангуйЗорилго: [L] - [L] дууг ялгаж сурах. Зорилтууд: Залруулах, сурган хүмүүжүүлэх: - [L] - [L] дууг ялгах чадварыг нэгтгэх.

"Дууг [z] ба [zh] ялгах" ярианы эмчилгээний ганцаарчилсан хичээлийн хураангуй.Зорилго: олон тооны авиа, үе, үгэнд [z] ба [z] авиаг ялгах. Зорилго: хүүхдүүдэд [z] ба [z] дууг ялгахыг заах; артикуляци хөгжүүлэх.

Ахлах бүлгийн дуудлагын хичээлийн хураангуй

(Эцэг эхийн хурал дээр болсон)

Бэлтгэсэн, хэрэгжүүлсэн Кузьмина Татьяна Вячеславовна ,

ярианы эмчилгээний багш

Мичуринск, Тамбов муж

Хичээлийн сэдэв:"Т - г дууны ялгаа."

Зорилтот:

1. Т, г авианы зөв дуудлагыг нэгтгэх.

2. t, d авианы харьцуулалт, тэдгээрийн ялгаа.

3. "Гэр" сэдвээр үгийн сангийн ажил.

4. Нэг үет үгэнд дүн шинжилгээ хийх чадварыг нэгтгэх.

5. Угтвар үгтэй өгүүлбэр зохиох.

Тоног төхөөрөмж:самбар, бичгийн цаас, диаграммд зориулсан иж бүрдэл, тоглоомын утас, байшингийн загвар, хүүхэлдэй, тоглоом сармагчин.

Хичээлийн явц

I. Зохион байгуулалтын мөч. Хүүхдүүдэд эгшиг авиагаар эхэлсэн зураг байдаг. Зааврын дагуу суу. Нэгдүгээрт, үгийн анхны авиа нь a, u, i, o, e.

"Эгшиг авиа" гэсэн нэр томъёо давтагдана.

II. Гол хэсэг.

1. Зорилгоо тодорхойлох.

Хэл ярианы эмч байшингийн загварыг үзүүлж, энэ юу вэ? (Энэ бол байшин) Хүүхдүүд байшин гэдэг үгийг найрал дуугаар нэг нэгээр нь хэлдэг. Байшин гэдэг үгийн эхний дууг тодорхойл - d Дараа нь тэр хүүхдүүдэд сармагчинг үзүүлж, түүний нэрийг Том гэж хэлэв. Хүүхдүүд энэ үгийг дуудаж, эхний дууг тодорхойлно. Өнөөдөр бид t, d авианы талаар ярих болно гэж ярианы эмч мэдээлэв.

2. Дуу авианы харьцуулалт t, d.

Хүүхдүүд эдгээр дууг нэрлэж, дуулах боломжгүй гэдгийг санаж байна. Эдгээр дуу авиа нь гийгүүлэгч юм. T дуу нь дүлий, d дуу хоолойтой (жижиг дуу хоолой юу хийж, дуугарах эсвэл унтаж байгааг шалгана уу).

"Эвдэрсэн утас" тоглоом (үгийн хувиргалт). Манай гэрт утас суурилуулсан гэж хүүхдүүдэд хэлж, зөвхөн t, d авиаг андуурч, утас хэрхэн ажилладагийг харуулдаг. Дараа нь хүүхдүүд өөрсдөө ta-tu-to-you үеийг yes-du-do-dy гэсэн үе болгон хувиргадаг.

3. Т, г авиатай үгсийг нэрлэх.

Тоглоом "Шидэт шоо".

Бичлэгийн зотон дээр улаан, ногоон, шар, цэнхэр өнгийн 4 цонх байна. Дуудсан хүүхэд шоо шидэж, шидсэн шооны дээд хэсэгтэй ижил өнгийн цонхыг нээнэ. Үүний зэрэгцээ тэрээр хэллэг зохиодог (би улаан цонхыг нээдэг). Тэр зургийг гаргаж, үгэнд ямар дуу авиа байгааг (t эсвэл d) тодорхойлж, баруун тавиур дээр тавьдаг. (Эхний тавиур дээр байшингийн зураг, хоёрдугаарт Том сармагчин байдаг).

4. Word Analysis Vol.

Дууны шугам дээр ажиллах.

Хэл ярианы эмч энэ үгийг дуудаж, цонхоо онгойлгож - захирагч дээр сонсогддог.

Хүүхдүүд гурван цонх нээгдэж, гэрэлтэж байгааг тодорхойлдог бөгөөд энэ нь Том гэдэг үгэнд 3 авиа байна гэсэн үг юм. Цонхнууд нь дугуйгаар дүүрсэн байх ёстой - дуу чимээ.

Эхний дуу юу вэ? (T) Энэ ямар дуу чимээ вэ? (гийгүүлэгч) Т авиаг ямар дугуйгаар тэмдэглэх вэ? (цэнхэр) Эхний цонхонд цэнхэр тойрог хийцгээе.

Үгийн төгсгөлд ямар дуу сонсогддог вэ? (м) Энэ ямар дуу чимээ вэ? (гийгүүлэгч) Бид ямар тойрог тэмдэглэх вэ? (цэнхэр)

Хоёр цонхыг дүүргэж, нэг цонхыг голд үлдээв. Миний ам руу анхааралтай хар, тэр чамд хэлэх болно. (Т-о-о-о-м) Миний уруул ямар дуугарсан бэ? (o) Тийм ээ, уруул нь о авиатай дугуй хэлбэртэй, энэ нь хоёр дахь авиа нь о гэсэн үг юм.

Нийт хэдэн дуу авиа байна вэ? (гурав: эгшиг-1, гийгүүлэгч-2)

5. Хэл ярианы эмч байшинд анхаарлаа хандуулж, "Хэн байшингийн ихэнх хэсгийг мэддэг вэ" тоглоом тоглохыг санал болгодог.

Хүүхдүүд цонх, хана, тааз, хаалга, шал... гэж нэрлэж өрсөлддөг.

6. “Том” шүлгийг цээжлэх.

Хэл ярианы эмч охинд анхаарлаа хандуулж, хүүхдүүд түүнд нэр өгдөг (нэр нь т дуугаар эхэлдэг - Тоня, Таня, Тома)

Гэртээ эмээ, гэртээ өвөө

Зөвхөн Том гэртээ байхгүй байна

Манай Тома хаана байна?

- Тэр байшингийн ойролцоо зогсож байна.

7. “Том хаана байна?” гэсэн угтвар үгтэй өгүүлбэр зохиох.

Хэл ярианы эмч хүүхэлдэйг байшингийн ард, байшинд, байшингийн урд, байшингийн ойролцоо байрлуулж, хүүхдүүд өгүүлбэр зохиодог. (Том байшингийн ойролцоо зогсож байна)

8. Багийн тэмцээн “Т, г авиатай хэн илүү үг мэдэх вэ”.

Эхлээд хүүхдүүд ээлжлэн t авиатай үгсийг гаргана, дараа нь үгийг давтаж болохгүй. Үг бүрийн хувьд - хураамж. Хоёр авиатай хамгийн олон үгийг нэрлэсэн баг ялна.

9. Гэртээ хүүхдүүд t, d авиатай үгсийг гаргаж ирдэг.

Зохиогч сэтгэл хангалуун байна, энэ нь танд хэцүү биш - "ТААЛАГДСАН" дээр дарна уу

Ирина Вилкина
Хичээлийн хураангуй “Дууны ялгаа [d], [t]”

Сэдэв: Дуу [d], [T]

Зорилтот: Ур чадварыг төлөвшүүлэх дуу авиаг ялгах [d], [T];

Даалгаврууд:

Залруулах боловсрол:

Оюутнуудын гийгүүлэгчийн талаарх мэдлэгийг тодруулах T ба D дуугарна

Ялгаж сур дуугарнаӨөр өөр анализатор дээр суурилсан T ба D

Ур чадвараа дээшлүүл авиа үсгийн шинжилгээ ба синтез

Залруулах, хөгжүүлэх:

Фонемик ойлголт, ойлголт, санаа бодлыг сайжруулах.

Анхаарал, төвлөрлийг хөгжүүлэх

Бодлын үйл явцыг сайжруулах (шинжилгээ, синтез, ерөнхий дүгнэлт, дүгнэлт гэх мэт).

Мэдээллийг санаж, зөв ​​хуулбарлаж сур.

Тэмдэглэлийн харьцуулсан зэрэглэлийг бий болгохыг заах;

Мэдрэхүйн хөдөлгөөний чадварыг хөгжүүлэх

Боловсролын:

Өөрийгөө хянах, урам зоригийг бий болгох ангиуд.

Хүүхдэд харилцан туслалцах, бие биенээ дэмжихийг заа.

Үе шатууд ангиуд

1. Зохион байгуулалтын үе шат

Дидактик даалгавар: оюутнуудын ажиллах орчин, сэтгэл зүйн бэлтгэлийг хангах ажил мэргэжил.

Мэндчилгээ.

Анхаарлын зохион байгуулалт.

2. Мэдлэг, ур чадвар, чадварыг шинэчлэх

Дидактик даалгавар: сурагчдын танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг идэвхжүүлэх. зөв дуудлага хийхэд шаардлагатай үе мөчний эрхтнүүдийн бүрэн хөдөлгөөнийг хөгжүүлэх T ба D дуугарна.

Бөмбөг тоглоом "Сүүлийнхийг нь нэрлэ дуу чимээ»

(телефон-н, са-моль-т, лимон-н,.).

Артикуляцийн гимнастик

1. Инээмсэглэл.

Уруулаа инээмсэглэж байгаарай. Шүд нь харагдахгүй байна.

2. Хоолой.

Урт хоолойгоор уруулаа урагш татах.

3. Хашаа.

Уруул нь инээмсэглэлтэй, шүд нь байгалийн хазалтаар хаалттай, харагдахуйц байдаг.

4. Инээмсэглэл - Хоолой.

Гуурсан хоолойгоор уруулаа урагш татаж, уруулаа сунган инээмсэглээрэй.

5. Сайн хооллосон шишүүхэй.

Хоёр хацраа хийлж, дараа нь хацрыг ээлжлэн хий.

6. Өлссөн шишүүхэй.

Хацраа тат.

7. Морь.

8. Дэггүй хэл.

Амьсгалын дасгалууд.

Өвлийн улиралд ихэвчлэн хүйтэн салхи үлээж, баяр хөөртэй цасан ширхгүүд тэнгэрт нисдэг. “Өвлийн сэвшээ салхи үлээж, цасан бөмбөг нисэв.

Цас, цас, цагаан цас, та нарыг бүгдийг нь бүрхэв."

Би чамайг хүйтэн салхи болгон хувиргаж, чи надад цасан ширхгийг үлээхэд тусална. (Цасан ширхгүүдийг гарга)

Та хэрхэн зөв үлээхээ мэдэх үү? Бид мөрөө өргөхгүйгээр хамраараа гүнзгий амьсгалдаг. Амьсгалахдаа хацраа бүү хий. (Хүүхдүүд цасан ширхгийг утсан дээр авч, удаан хугацаанд үлээж, цасан ширхгийг эргэлдэж байхыг хардаг).

3. Оюутнуудыг ухамсартай уусгахад бэлтгэх үе шат.

Сэдвийн танилцуулга.

Дидактик даалгавар: сурагчдын ухамсартай үйл ажиллагааг зохион байгуулж, шинэ материалыг ухамсартайгаар эзэмшихэд бэлтгэх.

Дууны ялгаа

Хэл ярианы эмч харьцуулалт өгдөг шинж чанарууд: дуу [d](тоншуул ингэж тогшдог)-

гийгүүлэгч, дуут; дуу [t](алх ингэж цохидог)- гийгүүлэгч, дүлий.

"Хонхны бөмбөр".

Хүүхдүүд сонсвол хонх харуулдаг дуу [d] ба бөмбөр, Хэрэв

сонсох болно [t]: d-t-d-t. ; тийм ээ, чи ч гэсэн. Хүүхдүүд давтана үгийн цуврал: ти-та-ду; ди-да-то; ту-ту-да.

« Дуу нь зугтав» .

Хүүхдүүд үгэнд нэмэх хэрэгтэй дуу [t] эсвэл дуу [d] болон нэр, Юу

болсон:. багшлах. ааа,. хулуу,. дэмждэг,. ym.

4. Шинэ материал, үйл ажиллагааны шинэ арга барилыг өөртөө шингээх үе шат

Дидактик даалгавар: мэдлэгийг ойлгох, ойлгох, анхан шатны цээжлэх чадварыг хангах.

Акустик-артикуляцийн шинж чанарууд T ба D дуугарна

Толинд хар, хэл Т дуу. дараа нь D. Уруул, хэл, хоолойны байрлалд анхаарлаа хандуулаарай. Албан тушаалууд ижил үү эсвэл өөр үү? Эдгээрийг хэлэхэд дуу хоолой оролцож байна уу? дуугарна?

"Зургуудаа тавь".

Самбар дээрх зургуудыг харуулж байна T ба D дуугарна. Хүүхдүүд хэвтэнэ

авсан зургууд дуу чимээ [d], [T]:

улаан лооль, хувин, данделион, царс, байшин ( "тоншуул")

хулуу, таваг, астра, улиас, матрешка ( "алх")

Дидактик тоглоом "Санал гаргах".

Хэл ярианы эмч хүүхдүүдийг зохиохыг урьж байна

зургийн санал:

Цэцэрлэгт улаан лооль, хулуу ургадаг.

Биеийн тамирын минут

"Найрамдал" (хурууны гимнастик)

Манай ангийн найзууд

Охид, хөвгүүд.

Бид тантай нөхөрлөх болно

Бяцхан хуруунууд.

Нэг хоёр гурав дөрөв тав-

Нэг хоёр гурав дөрөв тав-

5. Бие даан ажиллахад шаардлагатай мэдлэг, ур чадварыг оюутнуудын ой санамжинд нэгтгэх

Дидактик даалгавар: Мэдлэг, үйл ажиллагааны арга барилыг өөртөө шингээх байдлыг хангах.

"Тавилга"

Хүүхдүүд тавилга дүрсэлсэн чимэглэлийг харж, дуудаарай

объектууд зорилгынхоо талаар ярьдаг (ширээ - тэд түүн дээр иддэг, сандал - түүн дээр суудаг, ор - дээр нь унтдаг гэх мэт).

Хэл ярианы эмч нь харьцуулсан зэрэг хэрхэн үүсдэгийг тайлбарладаг

нэр үг.

Хүүхдүүд загварын дагуу үгсийг өөрчлөх ёстой (сандал нь зөөлөн, сандал нь бүр зөөлөн байдаг.

Буйдан өргөн, ор нь хөдөлгөөнгүй. илүү өргөн. Орны дэргэдэх ширээ өндөр, хувцасны шүүгээ хэвээр байна. илүү өндөр).

6. Олж авсан мэдлэгээ нэгтгэн дүгнэх. Тусгал.

Дидактик даалгавар: сургалтын материалыг эзэмших түвшинг тодорхойлох.

Аль нь Хичээлийн гол зүйл бол дуу чимээ байв? Тэд эгшиг эсвэл гийгүүлэгч үү? дуугарна? Тэдний ижил төстэй зүйл юу вэ? Ялгаа нь юу вэ?

Үгийг нэрлэ дуу Т. Үгийг нэрлэ дуу D.

Дидактик даалгавар: сурлагын амжилт, сурагчдын амжилтын дүн шинжилгээ, үнэлгээг гаргаж, цаашдын ажлын хэтийн төлөвийг тодорхойлно.

Та өнөөдөр сайн ажиллаж, даалгавраа биелүүллээ.

Дараагийн хичээл дээр бид бусад зүйлийг судлах болно дуугарна, мөн бидний мэдлэг цаашаа явахад тусална.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Хэл ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй: "Дууны ялгаа [K] - [X]" (бэлтгэл бүлэг).Зорилго: ангиуд: гийгүүлэгч авиаг ялгах K - G. Даалгавар. Залруулах, хүмүүжүүлэх: - дуу авиаг ялгаж сургах.

Дууны дуудлагын дэд бүлгийн хичээлийн хураангуй "Дууны ялгаа [L] ба [L']"Дуу авианы дуудлагын дэд бүлгийн хичээлийн ХУРААНГУЙ Л, Л авиаг ялгах нь Улсын төсвийн боловсролын байгууллагын ярианы эмч-багш эмхэтгэсэн.

Ярианы эмчилгээний хичээлийн тойм

бага зэргийн ерөнхий хэл ярианы хомсдолтой 1-р ангийн сурагчдын бүлэгтэй.

Зарцуулсан: ерөнхий боловсролын сургуулийн I-III зэргийн ярианы эмчилгээний төвийн багш-ярианы эмч. №15 Макеевка

Долматова Л.Д.

Сэдэв: Хосолсон гийгүүлэгч Д ба Т авиаг ялгах.

Үг - тэмдэг.

Лексик сэдэв: Улирал .

Зорилтот:

    T-D авианы авиа, авиаг тодруулах, харьцуулах, тэдгээрийг үсэгтэй харьцуулах;

    T-D авиатай үгсийн үсгийн авиа, үгийн дүн шинжилгээ, синтез хийх чадварыг хөгжүүлэх;

    оюутнуудын сансар огторгуйд жолоодох чадварыг хөгжүүлэх;

    үгсийн санг тодруулах, өргөжүүлэх;

    уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: улирлын зураг, сэдэвчилсэн зураг, дидактик материал, "Улирал" алгоритм, хэллэгийн схем.

Хичээлийн явц.

I. Зохион байгуулалтын мөч.

    Залуус аа, өнөөдөр манай хичээлд зочид ирлээ. Суудалдаа суугаад зочидтой уулзацгаая.

    Зурган дээрх улирлын нэрийг хэлж чадах хүн сууна. Зургийг харна уу

Тэд тус бүр дээр жилийн аль цагийг дүрсэлсэн болохыг тодорхойлох.

    Одоо жилийн хэдэн цаг вэ? (өвөл).

II. Гол хэсэг.


    Залуус аа! Хөгжилтэй гном ах нар үлгэрийн ойгоос бидэнтэй уулзахаар ирэв. Нэгнийх нь нэр Тоник, бусад Доник Тэд бидний аль хэдийн ангидаа юу сурсныг олж мэдэхийн тулд, мэдээжийн хэрэг биднээс их зүйлийг сурах гэж ирсэн.

    T-D дууны шинж чанар.

Тоник ба ДТэд ижил нэртэй гэж боддог. Тийм юм уу? Эдгээр нэрсийн ялгаа нь юу болохыг тодорхойлохыг хичээцгээе.

    Энэ нь зөв, нэрний эхний авиа нь өөр өөр байдаг. Эдгээр дууг нэрлэ.

    Одоо дуу авианы шинж чанарыг санацгаая ДТэгээд Т.

    Дуу чимээ гаргах ТТэгээд Д. Уруул юу хийдэг вэ? Шүд үү? Хэл? (Хэл нь дээд шүдийг цохиж, ам нь бага зэрэг нээлттэй, уруул нь инээмсэглэдэг).

    Гараа хүзүүн дээрээ тавиад, дууг хэлэх үед хүзүү нь хангинаж байгаа эсэхийг сонс Д? Энэ дууг хоолойтой эсвэл дуугүй дууддаг уу? (дуугаар, дуугарах).

    Одоо дуу гарга Тсонс, энэ дууг дуудах үед хоолой чинь хангинаж байна уу? (Үгүй).Дуу нь дуугүй дуудагддаг (дүлий).

    Ялгаа нь юу вэ? ("T" дуу чимээгүй, "D" дуу хоолойтой)

    Дуу чимээ нь хэр төстэй вэ? (Хэл нь дээд шүдийг тогшиж, уруул нь инээмсэглэж, агаарын урсгал саадтай тулгардаг, аль аль нь гийгүүлэгч юм. Тэд хатуу, зөөлөн байж болно).

2. Дуу болон үсгийн хоорондын хамаарал.

    Бичгийн дуу авиаг юугаар илэрхийлдэг вэ? (үсэг)

    Жижиг үсгээр бичиж, эдгээр үсгийг зохиохын тулд ямар үсгийн элементүүд хэрэгтэйг санаарай.


D үсэг нь энэ байшин шиг, Т антенн болж хувирсан

Бид тэнд удаан хугацаагаар амьдрах болно. Тэгээд би дээвэр дээр өөрийгөө оллоо

3. Үе дэх авиаг ялгах. Тоник, Доник хоёрт схемийг олоход нь тусалцгаая.


Диаграммыг харж, үеийг зохиож, унш. Үг гэж юу вэ?

Самбар дээр дуу хоолой - дуугүй байдлын дагуу үеийг хосоор нь бич.

Хичээл дээр судлагдсан дуу авиа байгаа эсэхийг тэдэнд зааж өгнө үү.

4. Үгийн аль авиа нь D эсвэл T болохыг, үгэнд байгаа авианы байрлалыг тодорхойлно уу. Tonic-д Т дуутай, Доник-д D дуутай зураг цуглуулахад тусална уу:

Бэлэг, шил, ороомог, машин, хаалга, байшин, цэцэрлэгч, шууданчин, зураач, худалдагч, тэвш. Үг бүрийн утгыг тайлбарла. Эдгээр үгсээр өгүүлбэр зохио.

5. Үгийн авианы ялгах.

    Одоо ах дүү нартай тоглоом тоглоцгооё "Юу хаана байна?"

    Бид таасан үгийг дэвтэрт бичиж, T-D үсгийг тодруулна.

Зураг: амтат гуа, сандал, харандаа, байшин, таваг, байцаа, хувин, шаахай, автобус .


    Одоо үг бүрээс асуулт асууя: Аль нь? Аль нь? Аль нь?

6. Тоглоом "Захидал зугтав." Гномуудад дараах үгсээс алга болсон үсгийг олоход нь тусал.




7. Саналтай ажиллах.

a) Гномуудад туслаарай ( хэллэг, өгүүлбэр зохиож бичиж тэмдэглэнэ):

Үг-шинж тэмдгийг нэрлэ.

б) Өгүүлбэрүүдийг уншина уу , хаалтнаас утгаараа тохирох үгсийг сонгоно. Нэр

ойлгомжгүй үгс.

8. Биеийн тамирын дасгал

Бид гараа дээш өргөдөг

Бид хэнийг ч гомдоохгүй:

Зүүн, баруун эргэв

Доошоо бөхийж, бослоо

Тэд суниаж, инээмсэглэв.

Тэгээд тэд байрандаа оров.

9. Тексттэй ажиллах. Гномууд бидэнд шинэ даалгавар авчирсан. Тоник бидэнд текстийг авчирсан бөгөөд Доник чамаас бяцхан түүх сонсохыг хүсч байна:

a) Цэнхэр чипсийг үсгээр сольж, текстийг уншина уу T, мөн D үсэг бүхий ногоон чипс.

Одоо намар боллоо. Нар тод, бүдэг байна. _ue_ хүйтэн_сэнс. Hour_o ба_u_ _ozh_i.

_аль нь ч намхан биш.

    Текст юуны тухай вэ? Жилийн хэдэн цагт?

б) Алгоритмыг харна уу ("Алгоритм" гэдэг үгийн утгыг тодруулсан) "Улирал".

Хүснэгтийн асуултуудад хариулж, Өвлийн тухай богино өгүүллэг бичээрэй.

III. Хичээлийн хураангуй.

    Залуус аа, та нар үнэхээр мундаг юм! Та гномуудад дуу авиа, үсгийг ялгахыг заасан ДТэгээд Т. Эдгээр дуу авиаг үг, өгүүлбэрээр ялгахыг тэдэнд заасан. Богино өгүүллэг бичиж сурсан. Тоник, Доник хоёр таны сайн ажилд зориулж жижиг бэлэг авчирсан (хүүхдүүд D ба T дууны өнгөт хуудас бүхий зургийг хүлээн авдаг).

VI. Гэрийн даалгавар.

Шүлгийг сурч, D, T үсгийг онцолж санах ойгоос бичээрэй.

Одесс хотод хар муур амьдардаг байв

Тэр усан онгоцон дээр авирч,

Буфет идээрэй

Хиамтай сэндвич идсэн_.

Ярианы эмчилгээний хуралдааны хураангуй

"Бичгийн T ба P үсгийг ялгах"

Зорилтот: Бичгээр T, P үсгийг ялгаж сур

Даалгаварууд:

1) Кинетик дээр үндэслэн t ба p үсэг бичих моторт ур чадварыг нэгтгэхМэдрэх;

2) Дуу үсгийн шинжилгээ, синтезийг хөгжүүлэх;

3) Үгсийн анализ, синтезийг хөгжүүлэх;

p-t үсгүүдийн утгыг ялгах үүргийн талаархи ойлголтыг бий болгох;

Харааны анхаарлыг хөгжүүлэх;

Үйл ажиллагааны сонирхлыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж : Демо картууд, Дунно, Малвина, Чипполино, шуудан зөөгч Печкиний зургууд, p, t, i, n үсэг бүхий "Шидэт хайрцаг",руу утас, картоноор хийсэн,"Зөгий" тоглоомын ширээ, картууд - үгс,резинэн бөмбөг.

Хичээлийн явц:

1) Зохион байгуулалтын мөч

Хэл эргүүлэх үйлдлийг зөв давт:

Туурайны чимээнээс

Талбай дээгүүр тоос нисдэг.

2) Сэдвийн танилцуулга

- Хэл эргүүлэхэд ямар дуу ихэвчлэн давтагддаг вэ?
(Би үүнийг самбар дээр өлгөж, хүүхдүүдэд өгдөг.)

Хичээл дээр бид ямар үсгийн тухай ярих вэ?Эдгээр үсэг нь юугаараа төстэй, ялгаатай вэ?

- Үсгийн ижил элементүүдэд анхаарлаа хандуулаарай p-t:
П - ... нуугдаж байгаа юм шиг t, ба in Т нэмэлт элемент байна.
Тэгэхээр бид ямар дүгнэлт хийж болох вэ?

(Эдгээр үсэг нь ижил төстэй байдаг тул тэдгээрийг төөрөлдүүлэхэд хялбар байдаг)

3) Шинэ зүйл сурах

Кинеме-графемын холболтыг бий болгох

Өнөөдөр бид янз бүрийн үлгэрийн баатруудтай хамт үсгийг ялгаж сурах болноp.t. Дунно манайхаар хамгийн түрүүнд ирсэн.Яагаад ингэж нэрлэсэн гэж та бодож байна вэ?

(их юм мэдэхгүй, хурдан хийх гэж яарч байна,маш их алдаа гаргадаг).

Мэдэхгүй Т үсгийн нэг хөлийг гүйцээдэггүй тул бүгд түүнийг шоолон инээдэг.

Бидний дараагийн зочин Малвина Дунно хэрхэн санахыг хэлэх болно

p -t үсэг бичих.

Бид Малвинаг сонсож, Даннотой хамт суралцах болно.

Захидал дээр Т - гурван хөл, гурав гэдэг үг эхэлдэгТ, Энэ хэцүү захидал байна.

p үсэг - хос (хоёр) хөлөөр хос гэдэг үг эхэлдэгП, энэ бол энгийн захидал.

Үсгийг хэрхэн ялгахаа санаж байна уу? p-аас т? "эсрэгээр үү?"

Хуруугаараа агаарт бичээрэйТ (нэг, хоёр, гурав), ширээн дээр (1-2,3).

Захидал зурж үзьеП, Т утас ашиглах.

Та юу анзаарсан бэ? (өөр өөр урттай).

Одоо бид үсэг олж сурах болноП, Т нүдээ аниад.

"Шидэт цээж" тоглоом.

Малвина, Данно нар ихэвчлэн "Шидэт хайрцаг" тоглоом тоглодог. Одоо бид энэ тоглоомыг тоглох болно:

Та нүдийг нь тагласан үсгийг сонгоод түүнийг таних болно.

Dunno энэ тоглоомыг тоглосноор юу сурсан бэ?

Хурууны гимнастик.

Таны хуруу ядарч байна уу? Гимнастик хийцгээе.Хуруу тус бүрдээ массаж хийцгээе.

"Зөгий" дидактик тоглоом

Тэр ямар чимээ вэ ? (Зөгий дуугарах шиг сонсогдож байна)

Зөв. Зөгий бидэн рүү нисэв!

Жинхэнэ зөгий бол өдөржин ажилладаг маш хөдөлмөрч шавж;

нэг цэцэгнээс нөгөө цэцэг рүү шилжиж, нектар цуглуулдаг.

Манай зөгий бас ажилсаг, гэхдээ тэр цэцгийн зам дагуу биш, харин дагаж нисдэгүсгийн талбар. Тэр нектарын оронд захидал цуглуулдаг. Хэрэв зөгий тэднийг цуглуулдаг болзөв, тэгвэл тэр үгтэй болно.

Чи бид хоёр түүнд тусалж чадна, чи бэлэн үү?Анхааралтайгаар Миний тушаалуудыг сонсож, зөгийтэй үсгүүдийг бичзогсолт хийдэг. (самбар дээр 1 хүн)

1-р үсэг Т. Цаашаа нисэвзүүн тийш эргэлдэн зогсов. доош, доош, зүүн-ch up -t up -a Та ямар үг бодож олов? Мэйл - Үгийн эхний үсэг юу вэ? 4 дэх?

- Энэ хослолыг бичнэ үүБаасан шугамын төгсгөл хүртэл чангаар ярих.

Дуу үсгийн шинжилгээ

Захидал гэсэн үгийг дахин уншъя

Захидал бидэнд хүрэхээс өмнө шуудангийн газарт дуусдаг.

Хэн шуудангийн газраас захидал хүргэдэг вэ?Шуудан зөөгч (үгээ тайлах)

- Тосгонд хэн шуудан хүргэж байгааг санаарайПростоквашино? (Печкин).

Шуудангийн ажилтан Печкин гарч ирэв

Хараач, Печкин бас бидэнд захидал авчирсан, гэхдээ зөвхөнбид даалгавраа дуусгах үед.

Картаа ав.

Би үгсийг бичнэ, та зөвхөн үсгийг бичээрэй p, t. Хэрэв үгэнд хоёр үсэг эсвэл хоёр ижил үсэг орсон байвал тэдгээрийг нэг нүдэнд бичнэ үү.Эхлээд 1-р тал гэх мэтийг бөглөнө үү.

эгнээ: харандаа хайрцаг шувууны костюм шаахай

эгнээ: галзуу дусал алдагдсан мастер

Даалгавраа хэрхэн гүйцэтгэсэн болохыг шалгацгаая.(самбар дээрх картуудыг шалгах)

Одоо бид дугтуйг нээж болно. Чипполино үүнийг бидэнд илгээсэн. Тэр ажиллаж байсанцэцэрлэг, маш их ядарсан. Тэр биднээс тусламж хүсч байна. Ципполино өөр өөр ногоо тарихад тусалцгаая.

Үүнийг хийхийн тулд та үгсийг үе болгон хувааж, агуулсан үеийг бичих хэрэгтэйp эсвэл t үсэг (ойлгох уу?)

Бид ажилладаг: улаан лооль, хулуу, төмс, dill, шанцайны ургамал, байцаа.

Биднийг Чипполино-д тусалж байхад Данно бас захидал хүлээн авсан ч чадаагүйунш, түүнд туслаач. Та үеийг байрандаа буцааж өгөх хэрэгтэй бөгөөд та хоёр үетэй үг авах болно.

Нэг үгийг хамтдаа харцгаая:TI - PAWS - ямар үг вэ? Уншихбүх үгс:

PORT-TO PEL-PE LO-TEP

Мэдэхгүй ээ, тусалсанд баярлалаа.

Физминутка

I Би бөмбөг шидэж, хэрэв үгэнд [p] байгаа бол бөмбөгийг буцааж, [t] -ээр сольж, эсрэгээр,бөөр (цэг) бялуу (порт) машин (баг) - амарсан уу?

Малвина, Дунно нар ихэвчлэн скаутаар тоглож, үгсийг шифрлэдэг.Чи бид хоёр ч гэсэн энэ тоглоомыг тоглох болно. Та самбар дээрх бичээсийг тайлах хэрэгтэй.

//авлин, у///ка, лас///нүдний шил,///тоглоом, хиппо ///, //тэд,

// зураас нь юу гэсэн үг вэ? /// зураас?

Үүнийг нэг үгээр яаж хэлэх вэ? (бүх мөрүүд тусдаа)Шувуудын нэрийг дэвтэртээ бичиж, p, t-ийн доогуур зур.

Сайн хийлээ! Би даалгавраа гүйцэтгэсэн. Бид сайн скаутууд хийсэн.

4) Сурсан зүйлээ нэгтгэн дүгнэх

Самбарыг хар, самбар дээр юу бичсэн байна.

Бид //у///а///ь үсгийг // үсгээр // болон /// оруулахгүй.

5) Дүгнэлт

Та ямар үсгийг ялгаж сурсан бэ?

Та тэднийг яаж ялгах вэ?

Дахиж ямар алдаа гаргахгүй вэ?