17.06.2024

Г үсгийн тайлбар Бичгийн ярианы зөрчлийг засах хичээлийн хураангуй: "Хосолсон дуут гийгүүлэгч. Дуу, үсэг G-K. ь,ъ хуваах үгсийн дараа: идэх - идэх[ye]m, уух - уух[ё]т, цутгах - л[ю]т, зүтгэлтэй - зүтгэлтэй[я]ны














Буцаад урагшаа

Анхаар! Слайдыг урьдчилан үзэх нь зөвхөн мэдээллийн зорилгоор хийгдсэн бөгөөд үзүүлэнгийн бүх шинж чанарыг илэрхийлэхгүй байж болно. Хэрэв та энэ ажлыг сонирхож байвал бүрэн эхээр нь татаж авна уу.

Зорилтот:

  • Хүүхдүүдэд үг, өгүүлбэр дэх [k]-[g], [k']-[g'] авиаг чихээр ялгаж, бичгээр зөв тэмдэглэхийг заа. Зорилго: Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх.
  • Гийгүүлэгчийн зөөлөн байдлыг бичгээр зөв зааж сур, үсгийн тэмдэглэгээг гурван өнгөөр ​​бич. Хэлний анализ, синтез хийх чадварыг хөгжүүлэх:
    • а) авиа-үсгийн шинжилгээ, нийлмэл үгийн нийлмэл бүтэц;
    • б) 7 үгтэй өгүүлбэрт дүн шинжилгээ хийх, нэгтгэх.
  • Харааны ойлголт, анхаарал, ой санамж, сэтгэлгээг хөгжүүлэх. Нарийн моторт ур чадвар, хагас бөмбөрцөг хоорондын харилцан үйлчлэлийг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:компьютер, мультимедиа проектор, интерактив самбар, хүүхэд бүрт хөх, ногоон өнгийн хоёр том дугуй, дуут болон дуугүй гийгүүлэгчийн тэмдэглэгээ, нэг хөх, ногоон жижиг тойрог, дуут захирагч, K - G үсэг байхгүй үгстэй картууд.

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ:

1. Зохион байгуулалтын мөч. (слайд 1)

Сүүлийн хичээл дээр ямар сэдэв байсан бэ? ([k] - [g] дуугарна, K - G үсэг). Дуу [к] ба [g] дууны хооронд ямар ялгаа байдаг вэ? ([к] авиа нь дуугүй гийгүүлэгч, [g] авиа нь дуут гийгүүлэгч). Яагаад [k] дуу бүдэг байна вэ? (дууны утас ажиллахгүй байгаа тул [k] дуу нь уйтгартай). Яагаад [g] дуугарч байна вэ? (дууны утас ажиллаж байгаа тул [g] дууг гаргадаг). К үсэг хэдэн авиаг төлөөлдөг вэ? (хоёр). Аль нь? ([k]-[k’]). G үсэг хэдэн авиаг төлөөлдөг вэ? (хоёр). Аль нь? ([g]-[g']). Өнөөдрийн хичээлийн сэдэв ямар байхыг хэн таасан бэ? ([k] - [g], [k'] - [g'] дуугарна, K - G үсэг).

2. Шинэ сэдвийн тайлбар.

Зөв, (слайд 2) огноо (огноо, сарыг зааж өгсөн) болон сэдвийг ногоон үзэг ашиглан бичнэ үү: [k] - [g], [k'] - [g']. Захидал K - G. Залуус аа, та нарыг хичээлийн сэдвийг бичиж байх хооронд би мессеж хүлээн авлаа. Хэнээс та одоо өөрөө таах боломжтой:

Тэр гармоник тоглодог
Төрсөн өдрийн мэнд.
Тэр шүдтэй ч хөөрхөн хэвээрээ.
Энэ бол (Матар Гена). (Генеа баян хууртай 3-р слайд)

Зөв! Гена, Чебурашка хоёр манай сургууль руу явж байна! Та яагаад бодож байна вэ? Чебурашка саяхан уншиж, бичиж сурсан тул К-Г үсэг, тэдгээрийн илэрхийлсэн авиаг ялгахад хэцүү болжээ. Чебурашка үүнийг ойлгоход нь тусалцгаая? Тэгээд тэд энд байна! (Слайд 4 Гена, Чебурашка нар сургуульд явдаг)

3. Дуу авианы шинж чанар(Слайд 5 Гена Чебурашкатай хамт)

Даша самбар дээр гарч, [k] дууны шинж чанарыг тайлбартай бичиж, та үүнийг дэвтэртээ бичээрэй. (зүүн дээд буланд Чебурашкатай 6-р слайд) Даша, чи ямар өнгөөр ​​будах вэ? Тийм ээ, цэнхэр. ([k] – гийгүүлэгч, учир нь амьсгал гарахад саад тотгор тулгардаг - хэл, хатуу, бүдүүлэг дуудагддаг, дүлий, дууны утас ажиллахгүй тул)

Никита, [g] дууны шинж чанарыг самбар дээр тайлбарлаж бич. Та ямар өнгөөр ​​бичих вэ? Тийм ээ, цэнхэр. ([g] – гийгүүлэгч, учир нь амьсгал гарахад саад тотгор тулгардаг - хэл, хатуу, бүдүүлэг дуудагддаг, учир нь дууны утас ажиллаж байгаа тул)

Маша, самбар дээр очиж, [k] болон дууны [g] хоорондох ялгааг тэмдэглэ. ([k] дуугүй, [g] дуутай, улаанаар дүрсэлсэн). Маша, эдгээр дуу хосолсон уу? (Тийм).

Настя, самбар дээр очоод [k’] дууны шинж чанарыг тайлбартайгаар бич. Та ямар өнгөөр ​​бичих вэ? Энэ нь зөв, ногоон. ([k’] – гийгүүлэгч, учир нь амьсгал гарахад саад тотгор тулгардаг - хэл, зөөлөн, энхрийлэн дуудагддаг, дүлий, учир нь дууны утас ажиллахгүй).

Алёша, [г’] дууны шинж чанарыг тайлбарын хамт самбар дээр бич. Та ямар өнгөөр ​​бичих вэ? Энэ нь зөв, ногоон. ([g’] – гийгүүлэгч, учир нь амьсгал гарахад саад тотгор тулгардаг - хэл нь зөөлөн, эелдэг байдлаар дуудагддаг, учир нь дууны утас ажиллаж байгаа тул).

Максим, самбар дээр очоод [k’] дуу ба [g’] дууны ялгааг тэмдэглэ. ([k’] дуугүй, [g’] дуутай, улаанаар дүрслэгдсэн). Максим, эдгээр дуу хосолсон уу? (Тийм).

Тэмдэглэлийн дэвтэр дээрх ажил нь самбартай нэгэн зэрэг явагддаг.

4. Тойрогтой ажиллах.

Дуу авианы шинж чанарыг бичиж дуусгасан залуусаа дэвтэр дээрээ бидний авианы онцлогт тохирсон том дугуйлан зураарай. (Хүүхдүүд дөрвөн дугуйлан тавьдаг бөгөөд ярианы эмч нь дэвтрийн баруун талд хатуу гийгүүлэгч, зүүн талд зөөлөн гийгүүлэгчийг харуулсан тойрог байх ёстой гэж заажээ). Тайлбарла, Чебурашка, чи яагаад аяга тавьсан юм бэ? (Өнөөдөр бидний ялгаж буй дуу чимээг тодорхойлохын тулд хүссэн тойргийг алгаагаараа хааж, дуу чимээг тодорхойлох).

Үг: галуу, гитар, боодол, ханцуй, ээмэг, loon, ганхуур, jackdaw, усанд шумбагч.

5. Аудио шугамтай ажиллах.(Слайд 7 Чебурашка)

Та нар мундаг шүү, гэхдээ Чебурашка бидний дууг ойлгоход хэцүү хэвээр байгаа тул бид дууны шугамтай хэрхэн ажилладагийг харуулъя. Никита, өнөөдөр бидэнд ямар жижиг аяга хэрэгтэй вэ? (цэнхэр, ногоон). Дууны түгжээг гартаа аваад Дашагаас эхэлцгээе. Бид үгэнд байгаа дуу авианы нийт тоог тодорхойлж, үгэнд шаардлагатай дууг сонсдог тоон дээр дугуйлна.

Үг: дуу хураагуур, их дэлгүүр, биеийн тамир, чийдэн, программист, зурхай, мандарин нугас, хөргөгч, boletus.

Сайн байна, та маш сайн ажилласан.

6. Физик агшин(Слайд 8 Гена ба Чебурашка бүтэн дэлгэцээр)

Одоо найзууддаа таныг хэр анхааралтай байдгийг харуулъя. Би янз бүрийн хөдөлгөөн үзүүлэх болно, та тэдгээрийг урвуу байдлаар гүйцэтгэх болно, бид Генагаас дуулахыг хүсэх болно ("Матар Гена ба Чебурашка" хүүхэлдэйн киноны хөгжилтэй хөгжимд).

7. Карт болон самбар дээр ажиллах(дугасан K – G үсгийг хоёр өнгийн үгэнд оруулна).

Залуус аа, бид Шапокляк ба түүний харх Ларискагийн талаар бүрэн мартсан. (Слайд 9 Шапокляк ба Лариска нарыг Shapoklyak дуунд бүрэн дэлгэцээр үзүүлэв). Биднийг дасгал хийж байх үед тэд үгсээс K, G үсгийг хулгайлсан (слайд 10-ын зүүн дээд буланд Шапокляк, Лариска, баруун дээд буланд Чебурашка, дунд нь үсэг орсон үгстэй карт байна. K - G байхгүй байна). Чебурашка маш их бухимдав. Түүнд эдгээр захидлыг бичихэд хурдан тусалцгаая. Мөн хялбар биш, гэхдээ хоёр өнгөөр! Бид таны ширээн дээр байгаа картууд дээр ажилладаг. Карт: _armosh_a, _Irland, _born, help_i.

Ро_ат_а, и_руш_и, _ала, ла_уш_и, _ена.

8. Дөрвөн өнгөөр ​​өгүүлбэр бичээрэй(самбар болон дэвтэр дээр).

Бид К, Г үсгийг буцааж өгч чадсан. Шапокляк, Лариска хоёрын шоглоом арилсангүй, тэд ичиж зовсон. Мөн тэд K, G үсэг ямар дуу авиаг илэрхийлж байгааг ойлгохыг хүссэн.

Үүнийг хийхийн тулд эдгээр үгсээс өгүүлбэр зохиоё (слайд 11 Гена, Чебурашка нар зүүн дээд буланд шувууны байшинг хийхэд тусалдаг ба голд нь гажигтай өгүүлбэр хэвлэсэн). Зөвлөмж: Шувууны байшин залууст Ген хийхэд тусалдаг. болон Чебурашка

Ваня, өгүүлбэр үүсгэхийн тулд үгсийг байранд нь тавь. (Гена, Чебурашка хоёр залууст шувууны байшин барихад тусалдаг.)

Чи санаж байна уу? Одоо энэ өгүүлбэрийг дөрвөн өнгөөр ​​бич. Даша самбар дээр, үлдсэн хэсэг нь дэвтэрт байна. (слайд 12 ижил зургийг бүтэн дэлгэцээр харуулах).

9. Хичээлийн хураангуй.

Сайн хийлээ! Дүгнэж хэлье. К үсэг ямар авиаг төлөөлдөг вэ? ([k] – [k’]). Тэд хоёулаа ямархуу хүн бэ? (дүлий). G үсэг ямар авиаг төлөөлдөг вэ? ([g] - [g']). Тэд хоёулаа ямархуу хүн бэ? (дуу хоолой).

Залуус аа, миний бодлоор та Чебурашка дуу авиа, үсгийг ойлгоход туслаад зогсохгүй Шапоклякийг Гена, Чебурашка нартай найзууд болгосон. (Слайд 13 Гена, Чебурашка, Шапокляк нар хамтдаа сүйх тэрэгний хажуугаар Чебурашкагийн "Миний хамгийн сайн найздаа" дуунд). Тэд маш их баярлалаа гэж хэлээд амтат жүрж өгдөг.

Б ukva "Yo, yo"Энэ нь Орос, Беларусийн цагаан толгойн 7-р үсэг, Русин цагаан толгойн 9-р үсэг юм. Энэ нь мөн иргэний кирилл цагаан толгойн (жишээлбэл, Монгол, Киргиз, Удмурт, Чуваш) дээр суурилсан славян бус олон тооны цагаан толгойн үсгүүдэд хэрэглэгддэг.

Боломжтой бол гийгүүлэгчийн зөөлөн байдал, тэдгээрийн араас байх, [o] дууг илэрхийлнэ; бусад бүх тохиолдолд энэ нь сонсогдож байна.
Төрөлх орос үгээр (гурван ба дөрөв- угтвартай үгсээс гадна) үргэлж стресст ордог. Стрессгүй ашиглах тохиолдол ховор байдаг, голчлон эдгээр нь зээлсэн үгс юм - жишээлбэл, Кенигсберг серфэрчид, нарийн төвөгтэй үгс - лесстэй төстэй эсвэл гурав ба дөрвөн угтвартай үгс - жишээлбэл, дөрвөн хэсэг. Энд үсэг нь дуудлагын хувьд онцгүй “е”, “и”, “я” үсэгтэй дүйцэх буюу хажуугийн тодотголтой боловч эх хэл дээрх бичгийн онцлогийг тусгаж болно.

Орос хэл дээр (жишээ нь, орос бичгээр) "е" үсэг нь юуны түрүүнд [(j)o] авиа нь [(j)e]-ээс гаралтай бөгөөд энэ нь "e" -ээс үүссэн хэлбэрийг тайлбарладаг. үсэг (баруун үсгээс зээлсэн). Орос хэл дээр Беларусь хэлээс ялгаатай нь үсэг ашиглах дүрмийн дагуу "е" дээр цэг тавих нь сонголттой байдаг.

Бусад славян кирилл цагаан толгойд "ё" үсэг байдаггүй. Украин, Болгар хэл дээрх харгалзах дууг бичихийн тулд гийгүүлэгчийн дараа "ё", бусад тохиолдолд "ё" гэж бичнэ. Сербийн бичээс (мөн түүн дээр үндэслэсэн Македон хэл) ерөнхийдөө эгшигт эгшиг болон / эсвэл өмнөх гийгүүлэгчийг зөөлрүүлэх тусгай үсэг байдаггүй, учир нь хатуу ба зөөлөн гийгүүлэгчтэй үеийг ялгахын тулд өөр гийгүүлэгчийг ашигладаг бөгөөд өөр эгшиг үсгийг ашигладаггүй. iot үргэлж тусдаа захидал бичдэг.

Сүм ба Хуучин сүмийн славян цагаан толгойн үсэгт "е"-тэй тэнцэх үсэг байдаггүй, учир нь ийм дуу авианы хослол байдаггүй; Оросын "ёканье" бол сүмийн славян бичвэрүүдийг уншихад нийтлэг алдаа юм.

Дээд тэмдэгтийн элемент ба түүний нэр

"e" үсэгт агуулагдах өргөтгөлийн элементийн хувьд нийтээр хүлээн зөвшөөрөгдсөн албан ёсны нэр томъёо байдаггүй. Уламжлалт хэл шинжлэл, сурган хүмүүжүүлэх ухаанд "хоёр цэг" гэдэг үгийг ашигладаг байсан боловч сүүлийн зуун жилд ихэвчлэн "хоёр цэг" гэсэн арай бага албан ёсны хэллэгийг ашигладаг байсан эсвэл ерөнхийдөө энэ элементийг тусад нь дурдахаас зайлсхийхийг хичээдэг байв.

Энэ тохиолдолд гадаад хэлний нэр томьёо (диалитик, диарез, трема эсвэл умлаут) ашиглах нь буруу гэж үздэг, учир нь тэдгээр нь диакритиктэй холбоотой бөгөөд юуны түрүүнд дуудлагын тодорхой функцийг илэрхийлдэг.

Түүхэн талууд

Yo-ийн хэрэглээнд нэвтрүүлэх

Удаан хугацааны туршид орос дуудлагад гарч ирсэн дууны хослол (мөн зөөлөн гийгүүлэгчийн дараа - [o]) нь бичгээр ямар ч байдлаар илэрхийлэгдээгүй байв. 18-р зууны дунд үеэс. тэдгээрийг IO үсгээр тэмдэглэсэн бөгөөд нийтлэг тагны доор байрладаг. Гэхдээ ийм тэмдэглэгээ нь төвөгтэй бөгөөд ховор хэрэглэгддэг байв. Дараах хувилбаруудыг ашигласан: o, iô, ьо, іо, ió тэмдэг.

1783 онд тэд одоо байгаа хувилбаруудын оронд франц хэлнээс өөр утгатай "e" үсгийг санал болгов. Гэсэн хэдий ч үүнийг 12 жилийн дараа (1795 онд) анх хэвлэхэд ашигласан. Швед цагаан толгойн нөлөөг мөн таамаглаж байсан.

1783 онд 11-р сарын 29-нд (Хуучин хэв маяг - 11-р сарын 18) Санкт-Петербургийн Шинжлэх ухааны академийн тэргүүн гүнж Е.Р.Дашковагийн гэрт шинээр байгуулагдсан Оросын академийн 1-р хурал болж, Фонвизин Д.И. Княжнин, Я.Б., Державин Г.Р., Лепёхин И., Метрополитан Габриэль болон бусад хүмүүс оролцсон бөгөөд тэд Оросын академийн алдартай 6 боть тайлбар толь бичгийн бүрэн хувилбарын төслийг хэлэлцэв.

Академичүүд гэртээ харих гэж байсан, Э.Р. Дашкова тэдний хэн нь ч "зул сарын гацуур мод" гэсэн үгийг бичиж чадах эсэхийг асуув. Эрдэмтэд гүнжийг шоглож байна гэж бодсон ч тэрээр өөрийн хэлсэн “шар” гэдэг үгийг бичээд “Нэг авиаг хоёр үсгээр илэрхийлэх нь хууль ёсны хэрэг үү?” гэж асуув. Тэрээр мөн: "Эдгээр зэмлэлийг ёс заншлын дагуу аль хэдийн нэвтрүүлсэн бөгөөд хэрэв энэ нь эрүүл ухаантай зөрчилдөхгүй бол бүх талаар дагаж мөрдөх ёстой." Екатерина Дашкова "нярайн" "э" үсгийг "матиори, иолка, иож, иол гэж эхэлж үг хэлэх, зэмлэхийн тулд" ашиглахыг санал болгов.

Тэрээр аргументууддаа итгэлтэй болж, Шинжлэх ухааны академийн гишүүн Новгород, Санкт-Петербургийн метрополитан Габриелээс шинэ захидал оруулах үндэслэлийг үнэлэхийг хүсэв. Тиймээс 1784 онд 11-р сарын 18-нд "е" үсгийг албан ёсоор хүлээн зөвшөөрсөн.

Гүнжийн шинэлэг санааг тухайн үеийн соёлын тэргүүлэх зүтгэлтнүүд, тэр дундаа олон тооны хүмүүс дэмжиж байв. мөн Державин нар хувийн захидал харилцаанд "ё"-г анх ашигласан. "Е" үсгийн дүр төрхийг анзаарсан анхны хэвлэмэл хэвлэл бол 1795 онд Х.А.Клаудиа, Х.Ридигер нарын Москвагийн их сургуулийн хэвлэх үйлдвэрээс хэвлэсэн И.Дмитриевийн "Бас миний гоёлууд" ном байв (энэ хэвлэлд). байшин 1788 оноос хойш "Московские ведомости" сонин хэвлэгдэж байсан бөгөөд энэ нь одоогийн Төв телеграфын барилгын сайт дээр байрладаг).

"Ё" үсгээр хэвлэгдсэн эхний үг нь "бүх зүйл", дараа нь "василёчик", "пенек", "хөнгөн", "үхэшгүй" болжээ. Энэ үсэгтэй овог ("Потемкин") анх удаа 1798 онд Г.Р.Державин хэвлэжээ.

"Д" үсэг нь Н.М.Карамзины ачаар алдартай болсон тул саяхан болтол түүнийг зохиогч гэж тооцож, дээр дурдсан түүхийг олон нийтэд түгээх хүртлээ. 1796 онд тус их сургуулийн хэвлэх үйлдвэрээс гарсан Карамзины хэвлүүлсэн “Аонид” шүлгийн антологийн нэгдүгээр дэвтэрт “Үүрийн гэгээ”, “эрвээхэй”, “бүргэд”, “нулимс” гэсэн үгс хэвлэгджээ. "e" үсэг, 1-р үйл үг "урссан".

Энэ нь Карамзины хувийн санаа эсвэл хэвлэлийн газрын зарим ажилтны санаачилга уу гэдэг нь тодорхойгүй байна. Карамзин шинжлэх ухааны бүтээлүүдэд "е" үсгийг ашиглаагүй гэдгийг тэмдэглэх нь зүйтэй (жишээлбэл, алдарт "Оросын төрийн түүх" (1816 - 1829)).

Түгээлтийн асуудал

Хэдийгээр “е” үсгийг 1783 онд нэвтрүүлэхээр санал болгож, 1795 онд хэвлэн нийтэлж байсан ч удаан хугацааны туршид үүнийг тусдаа үсэг гэж үзэхгүй, цагаан толгойн үсэгт албан ёсоор оруулаагүй юм. Энэ нь шинээр нэвтэрсэн үсгүүдийн хувьд маш ердийн зүйл юм: "th" тэмдэгтийн статус нь ижил байсан ("e"-тэй харьцуулахад) 1735 онд ашиглахад зайлшгүй шаардлагатай болсон. Академич Ж.К. Энэ хоёр үсэг хоёулаа "цагаан толгойн үсэгт байр сууриа эзлэх ёстой" гэсэн боловч удаан хугацааны туршид энэ нь зөвхөн сайн сайхан хүсэл хэвээр байв.

XVIII-XIX зуунд. "Е" үсгийг дэлгэрүүлэхэд саад болж байсан зүйл бол жижиг хөрөнгөтний хэллэг, "муу хужаагийн" аялгуу гэх мэт "хатуу" дуудлагад хандах хандлага байсан бол "ёккин" "сүм" дуудлага нь илүү эрхэмсэг гэж тооцогддог байв. , ухаантай, соёлтой ("хөгжсөн" "Жишээ нь, В.К. Тредиаковский, А.П. Сумароков нартай тулалдсан).

1917.12.23 (01/05/1918) ЗХУ-ын Боловсролын Ардын Комиссар А.В.Луначарский гарын үсэг зурсан зарлигийг нийтэлсэн бөгөөд тэрээр шинэчилсэн зөв бичгийн дүрмийг заавал дагаж мөрдөх ёстой гэж "е" үсгийн хэрэглээг хүлээн зөвшөөрөв. хүссэн боловч заавал биш."

Тиймээс "ё" ба "й" үсэг нь зөвхөн Зөвлөлтийн үед цагаан толгойн үсэгт (серийн дугаарыг хүлээн авснаар) албан ёсоор орж ирсэн (хэрэв та Лев Толстойн "Шинэ ABC" (1875) үсэг байсан бол үүнийг анхаарч үзэхгүй бол. "e" болон yatem хооронд "ё" 31-р байранд).

1942 оны 12-р сарын 24-ний өдөр РСФСР-ын Боловсролын Ардын Комиссарын тушаалаар "е" үсгийг ашиглах нь сургуулийн заавал дагаж мөрдөх практикт нэвтрүүлсэн бөгөөд тэр цагаас хойш (заримдаа тэд 1943, тэр байтугай 1956 оныг ч гэсэн нормативыг зөв бичихдээ санаж байна. дүрмийг анх нийтэлсэн) үүнийг албан ёсоор орос цагаан толгойд оруулсан гэж үздэг.

Дараагийн 10 жилийн хугацаанд шинжлэх ухаан, уран зохиолын зохиолууд бараг зөвхөн "е" үсгийг ашиглан хэвлэгдэж, дараа нь хэвлэн нийтлэгчид хуучин практикт буцаж ирэв: зөвхөн зайлшгүй шаардлагатай үед үсгийг ашигладаг.

Иосиф Сталин "ё" үсгийг дэлгэрүүлэхэд нөлөөлсөн гэсэн домог байдаг. Энэ нь 1942 онд 12-р сарын 6-нд И.В. Сталинд гарын үсэг зурах тушаал авчирсан бөгөөд тэнд хэд хэдэн генералын нэрийг "ё" үсгээр биш, харин "e" үсгээр хэвлэсэн байв. Сталин уурлаж, маргааш нь "Правда" сонины бүх нийтлэл гэнэт "е" үсэгтэй гарч ирэв.

2007 оны 7-р сарын 9-нд ОХУ-ын Соёлын сайд А.С.Соколов Маяк радио станцад ярилцлага өгөхдөө "е" үсгийг бичгээр ярихдаа ашиглах шаардлагатай байгаа талаар санал бодлоо илэрхийлжээ.

“ё” үсгийг хэрэглэх үндсэн дүрэм /Хууль тогтоомж

1942 оны 12-р сарын 24-нд РСФСР-ын Боловсролын Ардын Комиссар В.П.Потемкин 1825 тоот тушаалаар "Ё,ё" үсгийг заавал дагаж мөрдөх практикт нэвтрүүлсэн. Тушаал гарахаас өмнөхөн 1942 оны 12-р сарын 6-нд (эсвэл 5-нд) Сталин Ардын Комиссаруудын Зөвлөлийн дарга Я.Чадаевтай бүдүүлэг харьцсан хэрэг гарчээ. хэд хэдэн генералыг "е" үсэггүйгээр хэвлэсэн.

Чадаев "Правда" сонины эрхлэгчид "ё"-г хэвлэхийг хүсч байгаагаа мэдэгдэв. Ийнхүү аль хэдийн 1942 оны 12-р сарын 7-нд сонины дугаар бүх нийтлэлд энэ захидлаар гэнэт гарч ирэв.

Урлагийн 3-р хэсэгт 2005 оны 6-р сарын 01-ний өдрийн 53-ФЗ "ОХУ-ын төрийн хэлний тухай" Холбооны хууль. 1-р зүйлд Оросын орчин үеийн утга зохиолын хэлийг төрийн хэл болгон ашиглахдаа Орос улсын цэг таслал, зөв ​​бичгийн дүрмийн дүрэм, хэм хэмжээг батлах журмыг ОХУ-ын Засгийн газар тогтоодог.

ОХУ-ын Засгийн газрын 2006 оны 11-р сарын 23-ны өдрийн 714-р тогтоолоор "ОХУ-ын төрийн хэлээр ашиглагдаж байгаа орчин үеийн оросын утга зохиолын хэлний хэм хэмжээ, орос хэлний зөв бичгийн дүрэм, цэг таслалыг батлах журам". Орос хэлний салбар хоорондын комиссоос өгсөн зөвлөмжийг үндэслэн орчин үеийн оросын утга зохиолын хэлний хэм хэмжээг агуулсан лавлах ном, дүрэм, толь бичгийн жагсаалтыг ОХУ-д төрийн хэл болгон ашиглахыг тогтоожээ. ОХУ-ын цэг таслал, зөв ​​бичгийн дүрмийг ОХУ-ын Боловсрол, шинжлэх ухааны яам баталдаг.

ОХУ-ын Боловсрол, шинжлэх ухааны яамны "Орос хэлний салбар хоорондын комиссын шийдвэрийн тухай" 2007 оны 05-р сарын 03-ны өдрийн AF-159/03 тоот захидалд "д" үсэг бичихийг заажээ. үгсийг буруу уншсан, жишээлбэл, зохих нэрээр, учир нь энэ тохиолдолд "е" үсгийг үл тоомсорлож байгаа нь "ОХУ-ын Төрийн хэлний тухай" Холбооны хуулийн шаардлагыг зөрчиж байна.

ОХУ-ын цэг таслал, зөв ​​бичгийн дүрмийн одоогийн дүрмийн дагуу ё үсгийг ердийн хэвлэх үед бичвэрт сонгон ашигладаг. Гэхдээ редактор эсвэл зохиогчийн хүсэлтээр ямар ч номыг e үсгээр дараалан хэвлэж болно.

"Ёо" дуу

"ё" үсгийг дараах байдлаар ашигладаг.

Онцолсон эгшиг [o]-г дамжуулахын тулд өмнөх гийгүүлэгчийн зөөлөн байдлыг илтгэнэ: залуу нас, сам, мөлхөх, овъёос, хэвтэж, өдрийн цагаар, зөгийн бал, нохой, бүх зүйл, трудж, Федор, авга эгч (г, дараа нь, k, x энэ нь зөвхөн зээл авахад ашиглагддаг : Höglund, Goethe, liqueur, Cologne, exception - цорын ганц зөв орос үг tkesh, tkem, нэхэх, үүсмэл үгсээр нэхэх, орос хэл дээр panicer гэсэн зээлсэн үгнээс үүссэн);

Үгсийн исгэрсэний дараа [o] өргөлтийг илэрхийлэхийн тулд: торго, жжем, товших, хараал ид (энэ байрлалд "o" эсвэл "e" -ээр бичихийг сонгох нөхцлийг үл хамаарах үгсийн жагсаалтын нэлээд төвөгтэй системээр тогтоодог. ба дүрэм);

[j] болон цохилтот [o] дууны хослолыг дамжуулахын тулд:

Үгсийн эхэнд: сав, зараа, зул сарын гацуур мод;

Гийгүүлэгчийн дараа (тусгаарлах тэмдгийг ашигладаг): эзлэхүүн, виет, цагаан хэрэглэл.

Эгшиг үсгийн дараа: her, loan, striker, tip, spit, forges;

Орос хэлний уугуул үгэнд зөвхөн "ё" гэсэн тодотголтой авиа гарах боломжтой (сэтгэлийн дарамт нь барьцаа байсан ч: лесс шиг, дөрвөн давхар, гурван хүний ​​суудалтай); Хэрэв үг үүсгэх эсвэл урвуулах үед стресс өөр үе рүү шилжвэл "е" нь "e" -ээр солигдоно (авдаг - сонгох болно, зөгийн бал - зөгийн бал - зөгийн бал дээр, юуны тухай - юу ч биш (гэхдээ: юу ч биш) ).

Зээлд "е" үсгийн хамт ижил авианы утгыг гийгүүлэгч - ё хослолын дараа, бусад тохиолдолд - ё гэж хэлж болно. Мөн зээллэгт "ё" нь өргөлтгүй эгшиг байж болно.

Ё, Э

1956 оноос хойш албан ёсоор хүчин төгөлдөр мөрдөгдөж буй "Оросын зөв бичгийн дүрэм, цэг таслал" -ын § 10-д "ё" бичгээр хэрэглэгдэх тохиолдлуудыг тодорхойлсон.

"1. Үгийг буруу уншиж, ойлгохоос урьдчилан сэргийлэх шаардлагатай үед, жишээлбэл: бид сурахын эсрэг гэж хүлээн зөвшөөрдөг; бүх зүйл бүх зүйлээс ялгаатай; хувинтай харьцуулахад хувин; төгс (тэмдэг үг) гэх мэтийн эсрэг төгс (төлөв).

2. Бага зэрэг мэддэг үгийн дуудлагыг зааж өгөх шаардлагатай үед, жишээлбэл: Олекма гол.

3. Тусгай бичвэрт: праймер, орос хэлний сургуулийн сурах бичиг, зөв ​​бичгийн дүрмийн сурах бичиг гэх мэт, түүнчлэн толь бичигт стресс, зөв ​​дуудлагын газрыг зааж өгнө.
Анхаарна уу. Гадаад үгэнд үгийн эхэнд, эгшгийн хойно ёо үсгийн оронд ё гэж бичдэг жишээ нь; иод, дүүрэг, хошууч".

Эдгээр дүрмийн шинэчилсэн найруулгын § 5 (2006 онд хэвлэгдсэн, Оросын ШУА-ийн зөв бичгийн дүрмийн хорооноос баталсан) нь эдгээр асуудлыг илүү нарийвчлан зохицуулдаг.

“Ё үсгийн хэрэглээ нь тууштай, сонгомол байж болно.
Дараах төрлийн хэвлэмэл бичвэрүүдэд ё үсгийг тогтмол хэрэглэх шаардлагатай.

a) дараалсан өргөлт тэмдэг бүхий бичвэрт;

б) бага насны хүүхдэд зориулсан номонд;

в) бага сургуулийн сурагчид болон орос хэл сурч буй гадаадын иргэдэд зориулсан боловсролын бичвэрт.

Тайлбар 1.Ё-ийн дараалсан хэрэглээг эдгээр дүрмийн дүрслэлийн хэсэгт оруулсан болно.

Тайлбар 3.Толь бичгүүдэд е үсэгтэй үгсийг ерөнхий цагаан толгойн үсгээр е үсэгтэй байрлуулдаг, жишээлбэл: арай ядан, үлбэгэр, гацуур, гацуур, элозит, гацуур, гацуур, гацуур; хөгжилтэй байх, хөгжилтэй, хөгжилтэй, хөгжилтэй, хөгжилтэй.

Энгийн хэвлэмэл зохиолд е үсгийг сонгон хэрэглэдэг. Дараах тохиолдолд хэрэглэхийг зөвлөж байна.

1. Үгийг буруу танихаас сэргийлэхийн тулд, жишээ нь: бүх зүйл, тэнгэр, зун, төгс (бүх зүйл, тэнгэр, зун, төгс гэсэн үгсээс ялгаатай), үгийн стрессийн газрыг зааж өгөх, жишээлбэл: хувин. , бид таньдаг (хувингаас ялгаатай нь олж мэдье).

2. Үгийн зөв дуудлагыг зааж өгөхийн тулд - ховор, сайн мэддэггүй, эсвэл нийтлэг буруу дуудлагатай, жишээлбэл: gyozy, surfing, fleur, harder, lye, үүнд зөв стрессийг зааж өгөх, жишээлбэл: үлгэр, авчирсан, авч явсан , ял авсан, шинэ төрсөн, тагнуул.

3. Зөв нэрээр - овог нэр, газарзүйн нэр, жишээлбэл: Коненков, Неёлова, Кэтрин Денев, Шредингер, Дежнев, Кошелев, Чебышев, Вешенская, Олекма."

Зээлсэн үгэнд “ё”, “ё”, “ё” гэх ба гадаад хүний ​​нэрийн шилжүүлэг

Гадаад нэр, үгэнд [ø], [œ] авиаг (жишээ нь “ö” үсгээр тэмдэглэдэг) дамжуулахын тулд “е” үсгийг ихэвчлэн ашигладаг.

Зээлсэн үгсэд "jo" эсвэл "yo" үсгийн хослолыг ихэвчлэн /jo/ гэх мэт авианы хослолыг бичихэд ашигладаг.

Гийгүүлэгчийн дараа тэдгээрийг нэгэн зэрэг зөөлрүүлэх ("шөл", "батальон", "миньон", "гилотин", "сенор", "шампиньон", "павильон", "фьорд", "хамтрагч" гэх мэт) - Ром хэлэнд ихэвчлэн палаталжуулсан [n] ба [l] "о" гэсэн бичээсийн дараа газар байдаг.

Үгийн эхэнд ("иота", "иод", "тараг", "йог", "Йорк" гэх мэт) эсвэл эгшгийн дараа ("дүүрэг", "цөөвөр чоно", "мейоз", "мажор" гэх мэт) .) "yo" гэж бичсэн;

Гэсэн хэдий ч сүүлийн хэдэн арван жилд эдгээр тохиолдлуудад "ё" улам бүр ашиглагдах болсон. Энэ нь Азийн хэд хэдэн хэлнээс (жишээлбэл, солонгос хэлний Концевич систем, Япон хэлний Поливановын систем) гарчиг, нэрийг (гал үсгийн утга) шилжүүлэх тогтолцоонд аль хэдийн норматив элемент болсон: Ёшихито, Шогун, Ким Ённам.

Европын зээлэнд дууг "е" үсгээр дамжуулах нь маш ховор байдаг; Энэ нь ихэвчлэн Скандинавын хэлнээс (Жормунганд, Жотун) байдаг боловч дүрмээр бол "ё" (жишээ нь, Йормунганд) гэсэн ердийн дамжуулалттай хамт байдаг бөгөөд ихэвчлэн норматив бус гэж тооцогддог. .

Зээсэн үгсийн "Ё" нь ихэвчлэн онцгүй байдаг бөгөөд энэ байрлалд дуудлага нь "I", "i" эсвэл "e" (Erdős, shogunate гэх мэт) үсгүүдээс ялгагдахгүй, өөрөөр хэлбэл түүний анхны тод байдал алдагдаж, заримдаа энэ нь алдагддаг. эх хэл дээрх тодорхой дуудлагын шинж тэмдэг болж хувирдаг.

“ё” үсгийг ашиглахгүй байхын үр дагавар

Бичгийн дадлагад "е" үсгийг оруулах удаашралыг (дашрамд хэлэхэд энэ нь хэзээ ч бүрэн гүйцэд хийгдээгүй) түүний үндсэн зарчим болох нэгдмэл байдалтай зөрчилддөг муруй бичихэд тохиромжгүй хэлбэрээр тайлбарлагддаг. цаасан дээрээс үзэг) хэв маяг, түүнчлэн компьютерийн өмнөх үеийн технологийн хэвлэлийн газруудын техникийн хүндрэлүүд.

Нэмж дурдахад "е" үсэгтэй овогтой хүмүүс янз бүрийн бичиг баримт бүрдүүлэхэд бэрхшээлтэй тулгардаг, заримдаа үүнийг даван туулах боломжгүй байдаг, учир нь зарим ажилтнууд энэ захидлыг бичихдээ хариуцлагагүй байдаг. Энэ асуудал ялангуяа улсын нэгдсэн шалгалтын тогтолцоог нэвтрүүлсний дараа паспорт болон улсын нэгдсэн шалгалтын үр дүнгийн гэрчилгээнд нэрийн үсгийн алдаа гарах эрсдэлтэй болсон үед хурцаар тавигдав.

Ашиглалтын дадал болсон сонголт нь хэд хэдэн үгийг алдаатай уншихад хүргэсэн бөгөөд энэ нь аажмаар нийтээр хүлээн зөвшөөрөгдсөн. Энэ үйл явц нь бүх зүйлд нөлөөлсөн: асар олон тооны хувийн нэр, олон тооны нийтлэг нэр хоёулаа.

Тогтвортой ойлгомжгүй байдал нь е үсэггүй бичсэн үгсээс үүсдэг: хэсэг төмөр, бүх зүйл, маалинга, завсарлага, дэрвэгэр (чамайг цохихгүйгээр нисэх), төгс, тарьсан, зун, таних, тагнай, туузан хорхой, хүлээн зөвшөөрч байна гэх мэтээр манжин, нярайн гэх мэт үгсэд алдаатай дуудлага (ёгүй) болон шилжилтийн стресс ихсэж байна.

"e" нь "e" болж хувирдаг

Тодорхой бус байдал нь заримдаа "е" үсэг байх ёсгүй үгсийг бичгээр ашиглаж эхэлсэн (мөн мэдээжийн хэрэг [`o]-г уншина уу) болоход нөлөөлсөн. Жишээлбэл, "гренатер" - "гренадер" гэсэн үгийн оронд "луйвар" - "луйвар" гэсэн үгийн оронд "асран хамгаалах" - "асран хамгаалагч" гэсэн үгийн оронд "байх" гэсэн үгийн оронд - "байх" гэх мэт. Заримдаа ийм буруу дуудлага, зөв ​​бичих нь элбэг болдог.

Ийнхүү дэлхийн аварга, алдарт шатарчин Александр Алехин үнэн хэрэгтээ Алехин байсан бөгөөд түүний овгийг буруу дуудаж, буруу бичсэн бол маш их эгдүүцдэг байв. Түүний овог Алехинуудын язгууртны гэр бүлд харьяалагддаг бөгөөд Алексей нэрнээс "Алёха" гэсэн танил хувьсагчаас гаралтай биш юм.

Ё биш, харин е байх шаардлагатай байрлалд үгсийг буруу таних (хүн бүр авдаг) эсвэл алдаатай дуудлага (гренадиер, луйвар, Croesus, бат бөх, Олеша) гарахаас урьдчилан сэргийлэхийн тулд өргөлтийг байрлуулахыг зөвлөж байна.

20-30-аад оны үед э-гүй үг үсгийн алдаанаас болж. XX зуун Хүмүүсийн ярианы ярианаас биш сонин, номноос сурсан эдгээр үгсийн дуудлагад олон алдаа гарч ирэв: мушкетер, залуу, жолооч (эдгээр үгс нь "e"-ийн оронд "e" гэж хэлсэн).


Орфоэпи: шинэ хувилбарууд гарч ирэв

"Е" үсгийг нэмэлтээр ашигласан тул орос хэл дээр "е" ба "е" үсэг, харгалзах дуудлагаар бичих боломжтой үгс гарч ирэв. Тухайлбал, бүдгэрч бүдгэрч, маневр ба маневр, цагаан ба цагаан, цөс ба цөс гэх мэт.

Зөрчилтэй аналоги үйлдлээс болж ийм хувилбарууд хэл дээр байнга гарч ирдэг. Жишээлбэл, надсекший гэдэг үг нь ховил/ховил гэсэн давхар сэдлийн улмаас э/э-тэй дуудлагын хувилбаруудтай байдаг. Энд “ё” үсгийг ашиглах, ашиглахгүй байх нь хамаагүй. Гэхдээ жам ёсоороо хөгжихийн хэрээр уран зохиолын хэл нь дүрмээр бол хувилбаруудыг арилгах хандлагатай байдаг: тэдгээрийн аль нэг нь утга зохиолын бус, буруу (голо[л`о]дица, из[д'е]вка) эсвэл дуудлагын хувилбарууд болно. өөр өөр утгатай болно (is[ t`o]kshiy - is[t`e]kshiy) .

Орос хэл дээр дараахь чиг хандлага байдаг тул үүнийг "планер" биш, харин "глайдер" гэж дууддаг (1-р үеийг онцлон тэмдэглэдэг) учир нь: механизм, машин, янз бүрийн төхөөрөмжийн нэрийн хувьд 1-р үе дээр стрессийг илүүд үздэг. илүү нарийвчлалтай, сүүлчийнх нь дээр, тухайлбал, планер, триреме, планер, танкчин, сүүлчийнх нь тэмдэгтийг зааж өгөхдөө: комбайн оператор, жолооч, харуул.

“е” үсгийн хэрэглээнд нийцэхгүй байгаа нь байгалийн гэхээсээ илүү зохиомол хүчин зүйл юм. Энэ нь хэлний байгалийн хөгжлийг удаашруулж, хэлний дотоод шалтгаанаар тодорхойлогдоогүй дуудлагын хувилбаруудыг бий болгож, хадгалахад тусалдаг.

Светлана Шкурко
GCD-ийн хураангуй “[G] ба [K] дууны ялгаа. G ба K үсэг"

Сэдэв: [G] ба [K] дууг ялгах. G ба K үсэг.

Зорилго: Ялгаварлан гадуурхах, тод дуудах чадварыг бэхжүүлэх г-к авиануудын үе, үг, хэллэг; тод дуудах чадварыг дадлагажуулах ялгаатай дуу чимээ;

үг үүсгэж сурах; унших чадварыг нэгтгэх; фонемик сонсгол, санах ой, анхаарал, логик сэтгэлгээ, сонсгол, харааны анхаарлыг хөгжүүлэх; сургах үгийн авиа-үсгийн шинжилгээ; орон зайн чиг баримжаа олгох чадварыг бэхжүүлэх; нарийн болон бүдүүн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, яриаг хөдөлгөөнтэй уялдуулах; найз нөхдийнхөө хариултыг сонсож сурах, бүрэн хариулт өгөх; Өөртөө дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх; сайхан, ойлгомжтой, чадварлаг ярих хэрэгцээ, хүслийг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: дууны шугам, зараа бөмбөг, хаврын мөчир, кассын бүртгэл үсэг, өнгөт харандаа, даалгаврын хүснэгт « Буквознайка» , тоглоомон муур.

Хичээлийн явц

I. Зохион байгуулалтын мөч.

- Сайн уу залуусаа.

Хэн нэгний зохион бүтээсэн

Энгийн бөгөөд ухаалаг

Уулзахдаа сайн уу гэж хэлээрэй

Өглөөний мэнд!

Нар, шувуудад өглөөний мэнд,

Өглөөний мэнд, инээмсэглэсэн царайнууд!

Надад өглөөний мэнд!

Та бүхэндээ өглөөний мэнд!

Өнөөдөр та бүхэнд өглөөний мэнд, өдрийн мэндийг хүргэе!

Өглөөний мэнд, Сашенка.

Хэл ярианы эмч гараа хүүхдийн алган дээр тавьдаг. Дараа нь хүүхдүүд бие биетэйгээ мэндчилнэ.

II. 1. "Хаврын шинж тэмдэг"- судалсан материалыг давтах.

Өнөөдөр нар, дулаан, сайхан сэтгэлээр дүүрэн гайхалтай өдөр юм.

Энд жилийн хэдэн цаг вэ?

Улирал бүр өөрийн гэсэн онцлог шинж чанартай байдаг. Хаврын шинж тэмдгийг нэрлэ.

Хүүхдүүд хаврын шинж тэмдгийг ингэж дууддаг гинж: Хавар цас хайлдаг. Хавар нахиа мод дээр цэцэглэдэг. Баавгайнууд хавар сэрдэг. Хавар шавьжнууд сэрдэг. Хавар нар илүү халуун байдаг. Хавар бөжин цуваа цагаанаас саарал болгож өөрчилдөг.

Надад өгүүлбэр таалагдсан - Баавгай хавар сэрдэг.

Надад хэлээч, хэдэн үг байна вэ?

Хүүхдүүд - Энэ өгүүлбэрт гурван үг байна.

2. "Хаврын дуу"- хэмнэлийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

Хавар бороо хүртэл навч, дээвэр дээр зөөлөн тогшдог.

Хаврын дууг анхааралтай сонсож, түүний хэмнэлийг давтаж, алгаа таших/хөлөө дэвслэх.

3. Тоглоомын дасгал "Өгө дуу чимээ»

Хавар, байгаль сэрээд, амьтад, шавжнууд - бидний эргэн тойрон дахь бүх ертөнц янз бүрийн зүйлээр дүүрэн байдаг дуугарна.

Чимээгүй нэгийг нь бодоод дууд дуу чимээ, аль нь объект эсвэл байгалийн үзэгдлээс үүсдэг вэ?

Дуудахдаа хүүхэд бүр гантиг бөмбөгийг алган дээрээ өнхрүүлдэг.

4. Өөртөө массаж хийх. Хэл ба гарны хосолсон гимнастик

Текст Хөдөлгөөн эсвэл гарны хөдөлгөөнгүй байдал Хэлний хөдөлгөөн

Нэг өдөр хуруунууд нь явав хүрээлэн: дээд-дээд, дээд-дээд-дээд. Өгөгдсөн хэмнэлээр алхах хурууг дуурайх, хурд: индекс ба дунд, эрхий хуруу ба долоовор Хэл дээш доош, дээш доош, дээш доош хөдөлдөг

2. Бид клиринг руу ойртсон - хавтгай, хавтгай, гөлгөр, гөлгөр хавирга нь хоорондоо нягт дарагдсан, амаа шулуун, хэл нь доод уруул дээр чөлөөтэй хэвтэж байна.

3. Цэлмэг газарт том мод бий.

Тохой, алгаа холбосон, хуруугаа дээш өргөв. Хэл нь цухуйж, хамар руу чангарна.

4. Энэ бол түүний титэм Хуруунууд нь бага зэрэг нугалж, хамар руу чиглэнэ.

5. Салхинд навчис аз жаргалтай тоглодог

Хуруунууд нь өргөн зайтай, ээлжлэн хөдөлдөг. Гар нь тайвширч, гараа биеийн дагуу чөлөөтэй буулгана

Хэлээ дээш доош хөдөлгөх (бөөрөнхий ирмэгтэй хэл).

6. Мод нь урт, хүчтэй үндэстэй.

Гар "нэхмэл"шуунд

Хэл нь доошоо чанга чанга сунадаг

7. Шувуу модон дээр үүрээ засав. Тэр үүрэндээ орж гарч нисдэг. Гар нь далдуу модны ирмэгээр холбогддог "аяга". Эрхий хуруунууд нь аяганы ёроолд живэх эсвэл салгах болно. Хэл "аяга".

Хэл нь дээш доош хөдөлж, ээлжлэн хажуу тийш эсвэл шүдний араар татдаг

5. Амьсгалын дасгал

Хавар ямар сайхан байдаг вэ! Амархан, чөлөөтэй амьсгална.

Хамараар амьсгалж, амаар амьсгалах - 1 удаа.

Хамараар амьсгалж, амаараа амьсгална (хоолой)- 3 удаа.

6. Тоглоомын дасгал « Дууны шат» - фонопедийн дасгал.

Эргэн тойрон дахь бүх хүмүүс хаваржиж байна, би зүгээр л шувуудтай хамт дуулахыг хүсч байна ...

Баруун гар бэлэн байна.

Бид гүнзгий амьсгаа авлаа.

Зүүн гараа бэлдсэн.

Бид гүнзгий амьсгаа авлаа. Мөрөө бүү өргө.

7. "Үгийг хэл"

Та байрандаа очихын тулд заавал байх ёстой

Охид нэр нь гийгүүлэгчээр эхэлсэн объектыг нэрлэнэ дуу чимээ.

Мөн хөвгүүд нэр нь эгшигээр эхэлсэн объектыг нэрлэнэ дуу чимээ.

8. "Котофеич муурны оньсого ба хариултууд".

Өнөөдөр Котофеич муур бидэн дээр ирлээ.

Тэр чамтай тоглоом тоглохыг үнэхээр хүсч байна "Таавар ба таамаг".

Замын дэргэдэх нарс модны доор

Өвсний дунд хэн зогсож байна вэ?

Хөл байгаа ч гуталгүй

Малгай байгаа ч толгой байхгүй.

Ямар амьтан надаар тоглож байна вэ?

Уйлахгүй, инээхгүй, хуцахгүй,

Бөмбөг рүү дайрдаг

Сарвуугаараа сарвуугаа нуудаг!

Эхнийхийг нь нэрлэ MSHROOM гэдэг үгэнд сонсогдоно.

Эхнийхийг нь нэрлэ CAT гэдэг үгэнд дуугарна.

9. Артикуляцийг тодруулах дуу чимээ ба тэдгээрийн шинж чанар.

- [G] ба [K] гэж юу вэ??

- [G-K] гийгүүлэгч дуугарна, хосолсон - тэдгээрийг ижил төстэй гэж дууддаг. Дуу[G]-гийгүүлэгч нь дуу хоолойтой, дуугаар дуудагддаг; дуу чимээ[K]-гийгүүлэгч дүлий, хүзүү "унтаж".

10. Ярианы дасгал-зараа бөмбөгтэй тоглоом.

Хэл ярианы эмч нь үеийг нэрлэнэ дуу чимээ[G] эсвэл [K] хүүхдүүд үеийг давтана.

ка-га-га га-ка-га гу-ку-ко го-ко-го га-го-гэ

ки-ка-гы гэ-ка-гэ ко-га-гэ гэ-ко-га ко-ка-гэ

11. "Үгийг дуусга".

Хүүхдүүд ка, га гэсэн үеийг нэмээд дууддаг үг: тоглоом, ном, но-га, зүү, шажигнуур, ро-га, баян хуур, гулсуур, матрешка, үзэг, чийдэн, ном.

12. Fizminutka - Цэвэр хошигнол дээр дууны ялгаа [G-K]

Цэвэр онигоог дуудахдаа хүүхдүүд [G] үсгээр алгаа ташиж, [К] үсгээр хөлөөрөө дардаг.

Ка-ка-ка- цагаан гурил,

Га-га-га - ногоон нуга,

Хамтран ажиллах нь хол явахгүй

Пик-а-бу-ку-хэрэм гичий дээр.

Нуга дахь Гу-гу-гу-галуунууд.

13. "Урвуу үг"

Котофеич түүнтэй тоглоом тоглохыг санал болгож байна "Эсрэгээр нь хэл".

Хариултууд нь дараахаас эхлэх ёстой дуу [G] эсвэл [K]:

Хүйтэн - халуун.

Цэвэр - бохир.

Чимээгүй - чанга.

Амтат - гашуун.

Хөгжилтэй - гунигтай. Урт богино.

Ховор - зузаан.

Гүехэн, гүн.

Барзгар - гөлгөр.

Эхлэл бол төгсгөл. Ухаалаг - тэнэг.

Дуутай - дүлий.

Шулуун - муруй.

Худалдах - худалдаж авах.

Аймшигтай - үзэсгэлэнтэй.

14. Тоглоомын дасгал "Хаана байна дуу чимээ

Өгөгдсөн үгсийг нэрлэсэн үү дуу чимээүгийн эхэнд байна.

Өөр хаана байж болох юм дуу чимээ?

Хэл ярианы эмч самбар дээр байрлуулна дууны шугам.

Зургуудыг хар.

Хаана байгааг нь тодорхойл дуу [G] эсвэл [K].

15. Биеийн тамирын дасгал "Охид, хөвгүүд"

Охид, хөвгүүд: алга таших, алга таших, алга таших,

Бөмбөг шиг үсэрч байна:

үсрэх-үсрэх, үсрэх-үсрэх.

Хөлийг гишгэх: дээд, дээд, дээд!

Тэд хөгжилтэй инээдэг: ха, ха, ха!

нүд анивчих (нүдээ хэмнэлээр аних,

Дараа нь тэд амарна (хөхөлгөөн, гар чөлөөтэй).

16. « Үсгүүд нуугдаж байна» - дисграфи үүсэхээс урьдчилан сэргийлэх.

Котофеич чамтай тоглох үнэхээр дуртай.

Та маш ухаалаг, ухаалаг юм.

Энэ зургийг анхааралтай ажигла.

Нэр үсэг, энэ зураг дээр нуугдаж байна.

А-О-К-Ш-Л.

Залуус аа, Котофеич эдгээрийн нэгийг хүсч байсан үсэг нь үгийг илэрхийлдэг, гэхдээ тэр ямар үг байсныг мартжээ. Түүний санаж байгаа зүйл бол бүгд тэнд сурдаг.

Бид Котофейчийг зөв үгийг санахад тусалж чадах уу?

17. "Үг хэлэх", үгсийн дууны дүн шинжилгээ.

Эдгээрийн үгийг үсгээр бич.

Хүүхдүүд - СУРГУУЛЬ.

Хүн бүрт зориулсан дэнлүүний цонхыг байрлуул дуу авиа - үгийн дууны шинжилгээ.

Катя, чи ямар үг олсон бэ?

Паша, чи ямар үг бичсэн бэ?

18. “Зохих ба "бичих"санал болгож байна".

Зураг луу хар.

Түүн дээр хэн дүрслэгдсэн бэ?

Үүн дээр юу гэж бичсэн бэ?

Энэ зурганд зориулж өгүүлбэр зохио.

МУРР БӨМБӨГӨӨР ТОГЛОЖ БАЙНА.

Энэ өгүүлбэрт хэдэн үг байна вэ?

- "Бичих"энэ бол санал.

Зураг дээр үндэслэн өгүүлбэр зохиож, диаграмм хэлбэрээр бич.

Эхний/хоёр дахь/гурав дахь үгийг нэрлэнэ үү.

Өгүүлбэр дэх эхний үгийг тодорхойл.

Өгүүлбэрийн эхний үгийг үргэлж том үсгээр бичдэг үсэг.

Гол үгийн субьект эсвэл объектыг нэрлэ. CAT.

Энэ объектын үйлдлийн үгийг нэрлэнэ үү. ТОГЛОЖ БАЙНА.

Хамгийн богино үгийг нэрлэ. ХАМТ.

19. Танилцах захидал.

Бидний өмнө Г үсэг

Энэ нь покер шиг зогсож байна.

Мөн покер шиг,

Нуруугаа бөхийлгөж байна Г үсэг. ***

Нэг сарвуугаараа бүжиглэж,

Тэгээд тэр нөгөө сарвуугаараа даллаж,

Тэгээд тэнд үсэг К

Цог хорхойн антенн шиг.

Энэ нь хэдэн элементээс бүрдэх вэ? Г үсэг?

Эдгээр элементүүд юу вэ?

Энэ нь хэдэн элементээс бүрдэх вэ? үсэг К?

Эдгээр элементүүд юу вэ?

Чиний хамраа бэлдээрэй, G, K beech бичээрэй.

20. "Ребус"

АЯНГА МЭНГ

21. График ур чадварыг хөгжүүлэх.

Бүртгүүлэх G ба К үсэг.

22. Дүгнэж байна.

G, g нь бүх славян цагаан толгойн болон бусад олон кирилл үсгийн 4-р үсэг юм (гэ гэж нэрлэдэг). Сүмийн славян цагаан толгойд үүнийг "үйл үг", Хуучин сүмийн славян цагаан толгойд "үйл үг" гэж нэрлэдэг бөгөөд энэ нь "ярих" гэсэн утгатай. Кирилл цагаан толгойд энэ нь бичигдсэн бөгөөд тоон утгаараа гурав, глаголит цагаан толгойд 4 гэсэн тоотой тохирч байна.

Кирилл хэлбэр нь Грек цагаан толгойн том үсэг болох гамма (Γ) -ээс гаралтай бол глаголит хэлбэр нь Грекийн жижиг үсгийн гамма үсгээс эсвэл семит бичгийн ижил төстэй үсгээс гаралтай.

Налуу болон гараар бичсэн жижиг үсэг G нь хэвлэмэлээс эрс ялгаатай. Тэд мөн орос бичгээр (толин тусгалтай s) болон серб хэлээр (цэггүй доогуур зурсан i шиг) ялгаатай байдаг.
180º эргүүлсэн G том үсэг нь латин L-ээс ялгаагүй.

Орос хэл дээрх дуудлага, хэрэглээ

Дуут авиа [g] шиг (дууны утсанд чичрэхийг шаарддаг дууны аялгуугаар дуудагддаг, дээд давхарга болон мөгөөрсөн хоолойд хаалттай агаарын баганаар дамждаг); дуу нь арын хэлтэй, агшин зуурт ("гэдэс" гэж нэрлэгддэг), тэсрэх (хэлний ар тал, зөөлөн тагнайгаар үүссэн өтгөн мембранаар дамжин өнгөрөх агаарын чимээ шуугианаас) - хуурамч үгэнд байдаг. , жишээ нь (лат. эсвэл Германы g-тэй төстэй).

И, е эгшгүүдийн өмнө зөөлөн, тэсрэх чимээ [g`] (энэ нь бусад зөөлрүүлэгч эгшиг, түүнчлэн ь-тэй маш ховор нийлдэг бөгөөд зөвхөн зээлсэн үгсэд байдаг: Алигери, Гюлчатай, Годел, Ганжа).

Хоолойн арын хэлний урт спирант (зөөлөн тагнай ба хэлний ар талын завсар хэлбэрээр маш нарийн нарийссан хананд үрж буй агаарын чимээ шуугианаас үүссэн) байдлаар, жишээ нь: Эзэн, Бурхан минь, сайн , заримдаа, дараа нь, энэ нь герман эсвэл латин [h]-тэй төстэй дуут фрикатив [ɦ]-тай тохирдог. Дээрх үгсийг ердийн байдлаар дуудаж болно - [g].

Зөөлөн хувилбар дахь ижил дуу: Бурханы тухай, сайн (дээрх шиг [ɦ] ба [g] дуудлага хүлээн зөвшөөрөгдөнө).
Стандарт утга зохиолын дуудлага нь [g] юм.

Төлөөлөгчийн нэр, нэр үгийн -эго, -ого гэх мэт төгсгөлүүдэд г үргэлж [v] гэж дуудагддаг.
Дуугүй гийгүүлэгчийн өмнө болон үгийн төгсгөлд байгаа "G" нь дуугүй арын хэлний авиаг илэрхийлдэг (дууны өнгөгүй, өөрөөр хэлбэл дууны утас ашиглахгүйгээр хэлдэг):

. [k] тэсрэх бодис (Алдаа нь beech-тэй яг адилхан сонсогдож байна) ба

. [x] spirant (Бурхан хэлдэг: [Boh]).
(Практикт онолын хувьд р үсгийн дүлий зөөлөн дуудлага илт гардаггүй; жишээлбэл -г үсгээр төгссөн үг байдаггүй.)

Ийм олон янзын утгатай учраас оросын байгалийн үгсийн график дахь g тэмдэг нь гадаад үгсийн транскрипцид хэрэглэгддэг ба Гёте = Гёте шиг Латин-Франц-Герман g (gu), Латин-Герман хэлний хувьд h, Heine = Heine гэх мэт, Грек хэлээр зузаан тэмүүлэл (spiritus asper), Helios (ήλιος) гэх мэт.

Бичиж байхдаа g нь s-тэй бараг нийлдэггүй (Киргизстан гэх мэт цөөн тооны зээлжээс бусад ономатопея, гикат гэх мэт ярианы хэлбэр, Олегич гэх мэт), мөн e-тэй - зөвхөн ономатопеяд. (гекат), зээлсэн (geg, Gaelic, Gandalf) болон товчлолууд (gekachepist, Dneproges). Үүний зэрэгцээ үсэг, дуудлага нь ихэвчлэн хэлбэлздэг: гебист / гебист, Гери / Гари.

Өргөдөл

Жижиг үсэг g нь массын нэгж болох граммын товчлол юм.

Огноог зааж өгөхдөө: жил - товчилсон. "жил" -ээс.
Украйны цагаан толгойн энэ нь 4-р үсэг бөгөөд гэдэсний "G" авиаг илэрхийлдэг.

Өдрийн мэнд, эрхэм уншигчид минь! Таныг блог дээрээ дахин харж байгаадаа баяртай байна. Өнөөдөр бид энэ хэсгийг үргэлжлүүлнэ Үсэг сурах. Мөн цагаан толгойн дараагийн үсэг "G" үсэг.

Хичээлийн хувьд "G" үсгээр эхэлсэн объекттой хэд хэдэн зургийг сонго, та зургийг объект, тоглоомоор сольж болно. Жишээлбэл, би танд зориулж хэд хэдэн зураг сонгосон.

Таны хүүхэд аль авиа нь эгшиг, гийгүүлэгч болохыг тодорхойлж сурсан уу? Захидал бүрийг судалж байхдаа үүнийг хийхээ бүү мартаарай. Мөн үсэг, авиа хоёрын ялгааг сануул. Бид дуу авиаг сонсож, дуудаж, үсэг харж, бичдэг.

Тэгээд үргэлж л би суралцахын тулд захидал нийтэлдэг уран сайхны үгТэгээд тоглоомуудТэдгээрийг ашиглан үйл ажиллагаагаа хүүхдүүдэд сонирхолтой болго.

"G" үсэг

Галуу хүзүүгээ нуман:

Би хэнээс ч айдаггүй.

Хөгжилтэй шүлгүүд

Г- энгийн дэгээ, гэхдээ ажил дээрээ анхны туслах.

В.Степанов

Бидний өмнө захидал байна Г

Энэ нь покер шиг зогсож байна.

С.Маршак

Г- асар том тогоруу,

Биднийг бүтээхэд тусалдаг.

Хэцүү зүйлгүйгээр тэр бол бетонон блок юм

Үүл рүү өргөгдөнө.

В.Степанов

Үгүй Гүгүй Галка үсэг Г,

Мөн гахай нэг хөл дээрээ байна.

Мөн покер шиг үсэг нь нуруугаа бөхийлгөнө Г.

А.Шибаев

Ггадаад төрхөөрөө дэгжин шувуутай төстэй

Тэгээд тэр нэг хөл дээрээ зогсож байна.

Ю.Козловский

Тэр захидлыг мөрөн дээрээ зүүв.

Би нугад өвс хадаж байлаа.

Э.Тарлапан

ГХавирга нь замын дунд ургадаг -

Гнимгэн ишний дээр цагаан тугалга.

Где Коса алхаж байсан,

Гталбай хоосон болов.

Жакдав хашаан дээр сууж, Рүүк түүнтэй ярилцаж эхлэв

Тэгээд тэд мөчир дээр суув.

Хашаан дээр суусан хүүхэн над руу толгой дохив.

Яг л галуу шиг исгэнэ.

* * * Нарийн замаар, галуу гишгүүртэй, галууны цэрэг нэг эгнээнд явдаг.

Тэр хангалттай хараагүй юм шиг байна

Загас дээр галуу.

* * *Аянга, аянга, аянга... Хаа нэгтээ, дов толгодын цаана аянга цахиж, Аянга дуугаран, Бутны дор тагтаа шуугина.

Гандерууд нэг файлаар ажиллаж байна.

Найруулагч

Түргэн хэллэг

Өөрчлөлтүүд

Шатаах, бялуу.

CHARADES

Захидалтай Л- хөлбөмбөгийн тоглоомонд

Бид энэ үгийг байнга сонсдог ... (Зорилго).

ХАМТ ДЭнэ үг ижил утгатай биш -

Арга хэмжээ нь ердөө л... (жил).

Тоглоомууд

Тоглоом "Хэн анхааралтай вэ?"

Үгнээс ижил дуу авиаг ол: галуу, дэгээ, ном, тоглоом, гамак, тармуур.

Тоглоом "Үгийг хэл".

Өдөр бүр орноосоо босохдоо би... (гантель).* * *Михаил хөлбөмбөг тоглож, гоол оруулсан... (Зорилго).* * *

Би ямар ч муу цаг агаарт байдаг

Би усыг маш их хүндэлдэг.

Би шорооноос хол байдаг -

Цэвэр саарал ... (Галуу).

Би дүүдээ: - Өө,

Тэнгэрээс вандуй унаж байна!

"Ямар хачин юм бэ" гэж ах инээв, "

Чиний вандуй бол... (мөндөр).

Халуун наранд хатсан навчнууд нь сэгсэрнэ... (вандуй).* * *Гол дээр завь хөвж, Хүмүүс сэлүүр хэрэглэж байна... (мөр).* * *

Бүх нүүдлийн шувуудаас

Тариалангийн газрыг өт хорхойноос цэвэрлэж,

Өдөржин тариалангийн талбай дээгүүр үсэрч,

Мөн шувууны нэр ... (дэгээ).

Хавар нь урд зүгээс бидэн рүү урсдаг

Хэрээ шиг хар шувуу.

Манай модны эмч байдаг,

Бүх шавжийг иддэг... (дэгээ).

Тоглоом "Өгүүлбэрүүдийг хэл".

Цэгийн оронд “g” үсгээр эхэлсэн үгсийг олоорой.

1. Машин нь... (гараж).

2. Зочин нь… (зочид буудал).

3. Ах төгөлдөр хуур сайн тоглодог... (гитар).

4. Усан үзэм ургасан... (уй гашуу).

5. Ээж нь шүүслэг, чихэрлэг... (лийр).

6. Хусан модны доор тэд хүчтэй... (мөөг).

8. Модон дээр нэгэн хар хүн сууж байв... (дэгээ).

9. Гриша гоол хийх дуртай... (хадаас, зорилго).

Тоглоом "Хөгжилтэй загварууд".

Энэ загварыг ашиглан дор хаяж таван үг үүсгэ: G - - .

Хариулт: жил, зорилго, хий, шуугиан, шуугиан.

Тоглоом "Нэмэлт үгийг олох."

1. Тойрог, анжис, найз, чоно, бар, дэгээ.

2. Аянга, үүр, вандуй, хадаас, эрдэнэс, мөндөр.

ХАРИУЛТ: 1. Чоно. 2. Эрдэнэс, учир нь тэдгээр нь "g" үсэг агуулаагүй болно.

Тоглоом "шат".

Тоглоом "Хэвлэгч".