26.11.2020

«Тарас Бульба» – опис Тараса


Тема урока:

ХУДОЖНІ ОСОБЛИВОСТІ

ПОВЕСТИ Н. В.ГОГОЛЯ «ТАРАС БУЛЬБА».

РОЛЬ ПЕЙЗАЖУ В ПОВЕСТІ.

Цілі: поглибити знання про роль пейзажу у художньому творі; визначити функцію художньої деталіу повісті; удосконалювати вміння та навички аналізу художнього тексту.

Хід уроку.

I.Оргмомент.

ІІ.Перевірка домашнього завдання.

Учні зачитують домашнє завдання. Вчитель коментує.

ІІІ.Аналіз художніх особливостей повісті.

Вчитель: Аналіз художніх особливостей повісті ми почнемо з визначення ролі художньої деталі у творі

Художня деталь- Деталь інтер'єру, пейзажу, зовнішності героя, його мови, яка допомагає глибше зрозуміти образ або твір.

(учні записують визначення у зошит).

Робота з текстом.

Учні зачитують фрагмент сцени полону Тараса, коли він піднімає люльку з тютюном.

Розмова з питань:

Вчитель:Яке значення для характеристики Тараса має колиска?

Учень:Люлька для Тараса – це частина його життя, його супутниця на морях та на суші, у походах та вдома.

Вчитель:Яке значення має люлька?

Учень:Люлька – це трубка для куріння. Друге значення – колиска для малюка, символ будинку. І для Тараса колиска – частина його будинку. Тому він, ризикуючи собою, намагається підняти люльку, щоб вона не дісталася ляхам.

Вчитель:Знайдіть у тексті приклади художніх деталей, які допомагають глибше зрозуміти характер синів Тараса. Які деталі вигляду та поведінки цих персонажів найбільш яскраво та лаконічно їх характеризують?


Учень:Коли даємо характеристику Тарасові, то згадуємо випадок, коли він тікав із бурси, закопував буквар. Він книга – не символ знання, а символ примусового вчення, з яким він вчився.

Учень:Я образ Андрія пов'язую з прекрасними очима панночки, в яку він закохався, як потонув, загинув. Ця любов принесла йому смерть. Коли він вступив у бій на боці поляків, у нього на рукаві майорів шарф – подарунок коханої – символ кохання.

Вчитель:Наведіть приклади побутових деталей, деталей інтер'єру повісті. Яка їхня роль?

Учні (зачитують опис Тарасової кімнати).Деталі при описі Тарасової Тарасової кімнати характеризують її господаря – волелюбна людина, захоплена полюванням, рибалкою, часто буває у військових походах.

Учні (зачитують опис їжі).Цей опис характеризує уявлення Тараса про їжу справжніх козаків.

Вчитель:Згадаймо, що таке краєвид? Яка його роль у творі?

Учні:Пейзаж – це опис природи у творі. У літературному творіпейзаж розкриває красу навколишнього світу, служить тлом, де відбуваються події, передає настрій героїв, передає авторську позицію.

Робота з текстом.

Учні зачитують опис пейзажу в тексті (опис степу, картина Дніпра, липневої ночі).

Розмова з питань:

Вчитель:На що звертає увагу автор під час опису степу?

Учні:Він описує дуже точно, чітко описує природні явища, опис барвистий, вказує на зміну часу доби

Вчитель:Мова епізодів, де дається опис степу, дуже образна. Яскраві метафори допомагають уявити степ, що сяє різними фарбами.

Учні:В описі використовується порівняння степу із зеленою пустелею, зелено – золотим океаном, із незмірними хвилями.

Вчитель:Яка кольорова гама допомагає уявити ці образи?

Учні:Кольори і відтінки різні: зелений, золотий, блакитний, жовтий, синій. На їх тлі можна побачити безліч живих образів: «стояли яструби», «піднімалася чайка», «шпоряли куріпки».

Учні: Пташиний свист, крик диких гусей, шелест трави.

Вчитель:Навіщо, на вашу думку. Гоголь вводить у повість опис степу.

Учні: Степ – це символ батьківщини та свободи Степ пов'язує два світи – будинок Бульби та Запорізьку Січ.

Учні: Дніпро – це теж символ волі, свободи та Батьківщини Невипадково, існує приказка: «Волга – матінка, Дніпро – батюшка». Дніпро – це будинок, це годувальник, це захисник.

Вчитель:Чому опис природи перегукується з описом життя козаків, а чи не поляків.

Учні: Життя козаків проходить на природі, а поляки далекі від неї

Учні: Козаки вільні як птахи, а Січ – їхній будинок

Вчитель:У повісті «Тарас Бульба» тісний зв'язок природи з внутрішнім світомкозаків показано автором за допомогою різних виразних засобів. Світ природи та світ людини пов'язаний між собою, тому що все, що їх оточує – їхня рідна земля. Отже, степ у Гоголя є образом Батьківщини.

Учні: Гоголь використовує епітети, порівняння, метафори, уособлення, гіперболи

Самостійна робота.

Учні виписують приклади стежок.

Перевірка роботи.

Вчитель:Яка роль гіперболи у тексті?

Учні: Гіперболу характерна для билин, для опису богатирів

Вчитель:Наведіть приклади синтаксичних особливостей мови (риторичні звернення, вигуки, повтори).

Учнізачитують приклади тексту.

Вчитель:Гоголь використовує в повісті прийом протиставлення. Де зустрічається протиставлення?

Учні:Протиставляються козаки та ляхи, Остап та Андрій, Андрій серед козаків та у поляків.

VI. Підбиття підсумків. Домашнє завдання.

Вивчити напам'ять один із описів степу.

Білет № 10 (це квиток № 12)

Питання № 1 Пейзаж у літературному творі. Читання напам'ять уривка з повісті Н.В. Гоголя "Тарас Бульба" (опис степу).

Пейзаж у літературному творі – це опис природи (картини природи). У літературному творі краєвид розкриває красу навколишнього світу, служить тлом, де відбуваються дії, передає настрій та внутрішній стан героїв твору, висловлює авторську позицію. Важливе місцеу оповіданні займає чарівний опис степу. Автор вводить опис степу, оскільки степ – це символ батьківщини та свободи. Степ у Гоголя неосяжний, як море. Рослин у степу безліч, вітер приводить їх у рух, і погляду здається жива хвилеподібна поверхня, що створює враження нескінченності. Основний фон степової поверхні – «зелено-золотий», з бризками мільйонів різних квітів. Мова опису напрочуд яскрава, образна. Використання гіперболи (художнє перебільшення) «Вся поверхня землі уявлялася зелено-золотим океаном, яким бризнули мільйони квітів» - говорить про неозорість степу, її просторі. Колірна лексика допомагає уявити красу природи. Всі кольори чисті та радісні: зелений, золотий, блакитний, жовтий та синій. Картини природи доповнює безліч звуків: пташиний свист, крик диких гусей, шелест трави. Слід зазначити і використання яскравих епітетів (яскраве образне визначення, найчастіше виражене прикметником): незаймана пустеля (яка знаходиться в первісному стані, ще не зазнала людського впливу; незаймана, первоздана), незмірні хвилі диких рослин; уособлень (наділ неживих предметіввластивостями живих істот: жовтий бійок вискакував нагору своєю пірамідальною верхівкою; метафор (приховане порівняння): вся поверхня землі уявлялася зелено-золотим океаном, хмара диких гусей. Інверсія (порушення прямого порядку слів у реченні) дозволяє надати опису степу неквапливість, піднесеність, запрошує до споглядання та роздумів. (Метафори: "Серця стрепенулися" - герої були зачаровані чудовою картиною, яку освітило сонце;порівняння: "серця їх стрепенулися, як птахи" - швидко відгукнулися на красу, "коні ховалися в них, як а лісу" - настільки вони були високими, потужними, "кашка парасолькоподібними шапками рясніла на поверхні" - орудний відмінок порівняння допомагає уявити цю квітку та ін. .;епітети: "живлюще, теплотворне світло" сонця - саме це світло оживило птахів, прогнало дрімоту у Козаків, степ "ставала прекраснішим" - передано ставлення автора, він захоплюється степом;уособлення: "скрізають васильки", "вискакував бійок", "колос наливався", "крик віддавався" - Степ - жива істота, тут все в русі: не тільки птахи, а й трави, і квіти, і повітря.)

Світ степу живе своїми законами. Автор прагнув передати не саме собою різноманіття звуків, фарб, а цілісне враження, що виникає побачивши цієї картини. Герої занурені у свої думки. Степ, як мати, приймає своїх синів, намагаючись втішити, передати їм свою невичерпну енергію. Степ та козаки близькі один до одного. Козаки схожі на птахів, стрімких і швидких, що живуть у степових просторах, що звикли до волі, до повітря і сонця. Автор порівнює козаків із птахами, а Січ із гніздом, бо козаки вільні як птахи, а Січ – їхній дім.

Образ степу для письменника – це образ Батьківщини, сильної, могутньої та прекрасної. В описі степу і далася взнаки насамперед гаряча любов Гоголя до рідної землі, віра в її силу і могутність, захоплення її красою та безкрайніми просторами. Привільні, безмежні степи допомагають зрозуміти характер запорожців, витоки їхнього героїзму. У такому степу можуть жити лише мужні люди, горді, сильні, сміливі, наділені широтою душі та щедрістю серця. Степ – батьківщина героїв, богатирів-запорожців.

Світ природи та світ людини пов'язаний між собою, тому що все, що їх оточує – їхня рідна земля. Отже, степ у Гоголя є образом Батьківщини.

Питання № 2 Деталь у творі (за повістю «Тарас Бульба»)

Художня деталь – це один із засобів створення художнього образу, що допомагає уявити зображувану автором картину, предмет чи характер у неповторній індивідуальності.

Художня деталь може бути у зовнішності, обстановці, характері героя, вона має особливий зміст, загострює увагу читача, допомагає глибше зрозуміти образ чи ідею твору.

Художня деталь створює уявлення про предмет загалом, пожвавлює його, виділяє одночасно.

У повісті Н.В. Гоголя художні деталі зустрічаються вже у першому розділі.

На прикладі першого розділу повісті можна показати роль художньої деталі інтер'єру.

Інтер'єр – це внутрішнє оздоблення приміщення.

Ми входимо в світлицю Тараса і за її оздобленням бачимо: “Світлиця була прибрана у смаку того лайливого, того важкого часу. На стінах – шаблі, нагайки, сітки для птахів, рушниці, хитро оброблений ріг для пороху, золота вуздечка на коня та пута зі срібними бляхами. Ці деталі свідчать, що Тарас Бульба насамперед воїн і більшу частинужиття він проводить у битвах. Все у світлиці пов'язане з тривожним, кочовим життям господаря. Він волелюбна людина, захоплена полюванням, рибалкою, часто буває у військових походах, різні предмети на стінах, по полицях і кутах - про повну мужність і доблесть життя господаря.

Малюючи портрет матері автор звертає увагу до деталь зовнішності матері.«І сльози зупинилися в зморшках, які колись змінили її прекрасне обличчя».
Гоголь зауважує, що зморшки змінили колись прекрасне обличчя. Справді, вона була жалюгідна, як усяка жінка того молодого віку”. Бідолашна бабуся звикла до грубощів з боку чоловіка, вона не сміла нічого говорити проти. Автор, описуючи героїню, неодноразово повторює:
Бліда, худорлява і добра мати,
Худорлява стара мати,
Бідолашна старенька,
Одна бідна мати,
Бідолашна старенька,
Бідна мати,
Мати, слабка, як мати.
Ця художня деталь допомагає побачити ставлення автора до героїні.
Автору важлива не зовнішність, а почуття жінки-матері. Гоголь говорить про неї шанобливо, шкодуючи, з теплотою та смутком.
За допомогою деталей інтер'єру при описі світлиці автор звертає нашу увагу на образ матері.
Опис світлиці свідчить про те, що господарі живуть заможно,

Добротна Тарасова хата свідчить про дбайливість господині. Все прибрано на своїх місцях чистота. Стіл – повна чаша.

У першому розділі відразу впадає у вічі сувоя. Свитка- назва застарілого чоловічого та жіночого верхнього довгого орного одягу з домотканого сукна., Різновид каптана. Сини у сувоях здаються Тарасу Бульбі смішними, а сувоя – незручними. Свитки наче символом іншого життя, життя в бурсі. Ще молоді, недосвідчені юнаки, поплутані цим безглуздим, не властивим козакові одягом, - значить, далі вони розгорнуться як слід. Їх зміна на новий одягговорить про перехід у наступний набагато цікавіший, насичений подіями життєвий етап.

Ікони,одягнені на Остапа та Андрія їхньою матір'ю – деталь, яка говорить про силу материнської любові, її бажання зберегти своїх дітей від будь-якого лиха.

Горілка– напій справжніх козаків. «Не треба пампушок, медовиків, маківників та інших пундиків, тягни нам усього барана, козу давай, меди сорокарічні. Та горілки побільше, не з вигадками горілки, не з родзинками та всякими витребуваннями. Чистої, пінної горілки, щоб грала і шипіла як скажена…» Герой не визнає півзаходів ні в чому. Здатність багато з'їсти і випити – одне з ознак героя- богатиря.

Мати кинулася до Андрія, в його обличчі вона прочитала «якийсь ніжності». Ця маленька деталь дозволяє припустити, що Андрій м'якший, сердечніший за Остапа.

Люлька- Це трубка для куріння. Друге значення – колиска для малюка, символ будинку. І для Тараса колиска – частина його будинку. Тому він, ризикуючи собою, намагається підняти люльку, щоб вона не дісталася ляхам.

Тарас не захотів залишати люльку на чужій землі, а довелося залишатися самому, бо люлька для Тараса була частиною його життя, його віри, його свободи.

Образ Андрій пов'язаний з прекрасними очима панночки, в яку він закохався, як потонув, загинув, Ця любов принесла йому смерть. Коли він вступив у бій на боці поляків, у нього на рукаві майорів шарфподарунок коханій – символ кохання.

  1. Що ми дізнаємося з першого розділу про той «лайливий, важкий час», коли відбувалися події, що описуються Гоголем у повісті? Спираючись на текст, покажіть, як автор створює образ епохи.
  2. Події, зображені Гоголем, належать до часу визвольного руху в Україні XV-XVIII століть. Польська шляхта, турки, що захоплюють і передають людей у ​​полон, татарські полчища — з усіма ними вело боротьбу українське козацтво. Зовнішність епохи Гоголь створює через авторські описи, характери героїв, їх побут і звичаї. Перший розділ побудований на антитезі: «суворий коло-рит» козацтва і ніжне коханняжінки, звернена на своїх дітей, «завдалі часи» і пристрасне материнське почуття. Перед нами постає головний геройповісті Тарас Бульба, боєць і воїн за натурою, що живе за суворими законами лайки. Гоголь малює дружину Тараса, віддану і люблячу матір, змушену розлучитися з улюбленими синами, яким Тарас приготував долю воїнів. Ми, як непростий час визначало характери, відносини життя людей.

  3. Як перша зустріч Тараса з синами і наступні міркування героя допомагають зрозуміти, що він вважав найважливішим у житті і найістотнішим у людині?
  4. Зустріч Тараса з синами після довгої розлуки починається з жартівливою, що переходить у справжній бій Тараса з Остапом, чим невдоволено батько, побачивши в сині характер і риси майбутнього воїна. Саме це він цінує в людях понад усе. Тарас ухвалює рішення одразу відвезти синів до Січі, навіть не давши поспілкуватися з матір'ю. Він не хоче сидіти вдома навіть у невоєнний час, займатися господарством і будинком, вважаючи це несерйозною справою для козака.

  5. За допомогою яких художніх засобівстворюється портрет Тараса Бульби? Спираючись на авторський опис, портрет, діалоги, охарактеризуйте героя.
  6. Характер героя розкривається через авторські описи, його мова, портрет, вчинки, ставлення до близьких. «Бульба схопився на коня свого Чорта, який шалено відсахнувся, відчувши на собі двадцятипудовий тягар, тому що Бульба був надзвичайно важкий і товстий». Перед нами постає людина свого часу, досить впертий і грубий, сенс свого життя бачив у битвах і битвах. Завзятість і свавілля, хоробрість і сила, прямота, егоїзм і деяка душевна черствість - ось ті риси Тараса, які виразно проступають вже на перших сторінках твору.

    На початку повісті ми зустрічаємо його на власному хуторі, де він живе у своїй хаті з дружиною та слугами. Будинок простий, уб-ран «смак того часу». Однак велику частину життя Тарас Бульба проводить у Січі або у військових походах на турків та поляків. Дружину свою він називає словом «стара» і з презирством ставиться до всіх проявів почуттів, крім хоробрості та удалині. Він каже синам: «Ваша нежба – чисте поле та добрий кінь: ось ваше нежба! Бачите ось цю шаблю! Ось ваша мати!

    Тарас Бульба почувається вільним козаком і поводиться так, як диктують йому уявлення про вільне життя: напившись, б'є посуд у хаті; не подумавши про дружину, вирішує наступного ж дня після прибуття синів везти їх у Січ.

  7. Опишіть оздоблення світлиці Тараса. Як цей інтер'єр допомагає уявити побут і вдачі зображуваної епохи?
  8. Світлиця Тараса була прибрана в смаку того часу, про який залишилися спогади лише в народних піснях і думах. Все було чисто прибрано. На стінах висіли зброя, мисливські атрибути, кінська збруя. На полицях стояли різноманітні глечики, пляшки, фляжки, кубки та чарки. Берестові лави навколо всієї кімнати; величезний стіл під образами у парадному кутку та широка піч, вкрита кахлями. Деталі інтер'єру допомагають читачеві скласти уявлення про спосіб життя Тараса та його сім'ї, побут і звичаї епохи. Тут вгадується і характер господаря будинку — людини військової, яка проводила своє життя в походах і битвах, зі зброєю, на коні, не чужої випити і побалакати в компанії з товаришами.

  9. Чим продиктовано рішення Тараса вести синів у Запорізьку Січ?
  10. Запорізька Січ для Тараса є основою його життя. Там у битвах і військових походах пройшла його молодість, зрілість. Ідея служіння батьківщині визначає всі його дії та вчинки. Тому головну свою гордість - своїх синів, він прагне швидше відвезти до Січі для військових випробувань. Матеріал із сайту

  11. Який малює Гоголь долю матері та дружини козака? Як показує глибину її почуттів?
  12. Дружина в родині Тараса не має права голосу, вона не може захистити себе та своїх синів від неприборканої волі чоловіка. Вона ніжна і трепетна мати, беззавітно любить своїх синів, віддана і покірна дружина, хороша господиня, на якій тримається весь будинок. Звертає на себе увагу грубість Тараса до дружини, що не зважає на її почуття і не прислухається до її думки. Коротко, але ємно описує Гоголь «усю безмовну силу її прикрості, яка, здавалося, тріпотіла в очах її і судомно стиснутих губах» перед розлукою з синами: «бідна, худорлява мати їхня, що стояла біля порога і не вус -співала ще обійняти ненаглядних дітей своїх», «говорила жалісно, ​​зі сльозами на очах, худорлява стара мати», «бідна бабуся, позбавлена ​​останньої надії».

Розділи: Література

Мета уроку: визначити функцію художньої деталі у розкритті образу та ідеї твору, поглибити знання про роль пейзажу у творі, удосконалювати вміння та навички аналізу художнього тексту.

Обладнання: ілюстрація до повісті, виставка дитячих малюнків до повісті.

Хід уроку

Слайди 2,3,4 . Тези до уроку, підготовка до сприйняття нового матеріалу.

  • Гоголь – загальновизнаний майстер художніх описів. Опис у прозі Гоголя самоцінні, насамперед, завдяки розмаїттю предметно-побутових деталей.
  • Деталізація – важливий аспект реалістичного листа, у російській літературі початок йому поклав Гоголь.
  • Гоголь бачить речі як би під мікроскопом, часто міняють свій звичний вигляд, часто наділяються самостійним життям.
  • Аналіз художніх особливостей повісті

    1. Художня деталь у повісті.

    Протягом уроків, присвячених вивченню повісті Гоголя “Тарас Бульба”, ми неодноразово зверталися до поняття художньої деталі.

    – Згадаймо, що таке художня деталь? (Художня деталь – це деталь інтер'єру, пейзажу, зовнішності героя, його мови, що допомагає глибше зрозуміти образ чи ідею твору)

    На прикладі першого розділу повісті можна показати роль художньої деталі інтер'єру.

    – Що таке інтер'єр? (Інтер'єр – це внутрішнє оздоблення приміщення)

    Читання фрагмент тексту.

    Слайд 5 . Слова з тексту вимагають лексичного тлумачення.

    Ми входимо в світлицю Тараса і за її оздобленням бачимо: “Світлиця була прибрана у смаку того лайливого, того важкого часу. На стінах – шаблі, нагайки, сітки для птахів, рушниці, хитро оброблений ріг для пороху, золота вуздечка на коня та пута зі срібними бляхами. На полицях по кутках стояли глечики, пляшки та фляжки зеленого та синього скла, різьблені срібні кубки, позолочені чарки будь-якої роботи – венецейської, турецької, черкеської, що зайшли до світлиці Бульби різними шляхами. Через треті, четверті руки, що було вельми звичайно в ті часи. Берестові лави навколо всієї кімнати, величезний стіл під образами у куті”.

    – Що ви можете сказати про епоху та господаря цієї кімнати?

    Висновки, зроблені разом із учителем, записуються у зошит до учня.

    А) Події, зображені в повісті, відносяться до епохи підйому визвольного рухув Україні (час лайливий, важкий).
    Б) Світлиця "охайна" з великим столом і лавами вздовж стін, в кімнаті рідко хто буває, а якщо її і використовують, то для зборів.
    В) На найвиднішому місці – шаблі, нагайки, рушниці, дорогі вироби (срібні кубки, позолочені чарки), що зайшли до світлиці Бульби всякими шляхами.

    – Чи може бути добрим господарем той, хто живе на всьому готовому і не знає ціну добру, бо дається воно самим легким шляхом– шляхом пограбування та насильства?

    – У якому епізоді показано зневагу Тараса до речей, у які вкладено людську працю?

    Читання фрагмент тексту.

    “І старий Бульба помалу гарячкувався, гарячкував, нарешті, розсердився зовсім, підвівся з-за столу і, пригорнувшись, тупнув ногою. Завтра їдемо: Навіщо відкладати, якого ворога ми можемо тут висидіти, на що нам ця хата? Навіщо нам усе це? На що ці горщики? – сказавши це, він почав бити і кидати горщики та фляжки”

    Запис у зошит.

    Ворог асоціюється із речами, які не бережуть. Вони існують, щоб їх бити та пропивати.

    2. Роль пейзажу у повісті.

    – Важливе місце у розповіді займає чарівний опис степу. Описуючи степ, автор виступає чудовим майстром словесного живопису, що створює напрочуд яскравий, зоровий образ степу.

    – Як ви думаєте, про яку мистецьку деталь зараз йтиметься?

    – Це краєвид. Пейзаж – це картина, що зображує види природи, і навіть опис природи у літературному творі. Літературний пейзаж розкриває красу навколишнього світу, передає настрій та внутрішній стан героїв твору, виражає авторську позицію.

    – Слухається уривок, записаний на аудіо касеті (дорога в Запорізьку Січ Тараса та його синів, опис степу – 2 розділи).

    Слайд 6. Краєвид степу.

    Демонстрація дитячих малюнків з пейзажною замальовкою степу. У своїх роботах діти змогли побачити і передати безкраї степові простори зелено-золотистої поверхні землі, показати бездонне, безкрайнє небо над нею, героїв, яких степ приймає до своїх обіймів.

    Степ для Гоголя – це рідна мати, це образ Батьківщини, він захоплюється її красою, вірить у її могутність, щиро любить рідну землю. Багато літературознавців вважають, що опис степу – це справжній вірш у прозі, щільно насичений стежками.

    Слайд 7. Художні кошти, які у даному епізоді.

    - Наведіть приклади стежок, що зустрілися в даному епізоді: епітетів, порівнянь, метафор, уособлень, гіпербол.

    Запис у зошит.

    Образ степу важливий розуміння головної думки твори.

    І характери, і події формуються у творах під безпосереднім впливом пейзажу. Пейзаж, як режисер у портері, спостерігає дію ним описану.

    Я думаю, хлопці, що ви погоджуєтесь з тим, що в такому степу можуть жити лише мужні, сильні, горді люди, наділені широкою душею та щедрим серцем.

    Слайд 8. Увага: про якого героя йдеться?

    О………….можна сказати, що він:

    Невгамовний - рухливий, галасливий.

    Неспокійний - порушує спокій.

    Впертий – вкрай непоступливий.

    Чимало випробувань випало на долю цієї людини: вбивство Андрія, страта Остапа, але це ще не все. Згадайте текст: “Тут стояло голе дерево, вершину якого розбило громом”. Це нове випробування на шляху Тараса та останнє.

    Читання уривка "Смерть Тараса" напам'ять.

    – З ким можна порівняти Тараса у його останній битві? ("Але не старість була виною, сила здолала силу. Майже не 30 чоловік повисло у нього по руках і по ногах")

    — Чому був схоплений Тарас? (Тарас не захотів залишати люльку на чужій землі, а довелося залишатися самому)

    – Чим була для Тараса колиска? (Люлька для Тараса була частиною його життя, його віри, його свободи)

    Про кого думає Тарас в останні хвилини свого життя?

    Слайд 9. Ось він людина у страшні хвилини його життя, але дух цієї людини сильніше за тіло, і він не зламаний.

    Запис у зошит.

    Бєлінський про Тараса Бульбу: “Він любив свою рідну Україну і нічого не знав вище й прекраснішого від завзятого козацтва, бо відчував те й інше в кожній краплі крові своєї”.

    Звучить українська народна пісня.

    Бульба був упертий страшно. Це був один з тих характерів, які могли виникнути тільки в тяжке XV століття на куті Європи, що напівкочує, коли вся південна первісна Росія, залишена своїми князями, була спустошена, випалена вщент неприборканими набігами монгольських хижаків; коли, втративши вдома і покрівлю, став тут відважний чоловік; коли на згарищах, у зв'язку з грізними сусідами і вічною небезпекою, селився він і звикав дивитися їм прямо в очі, розучившись знати, чи існує якась боязнь на світі; коли лайливим полум'ям обійнявся стародавній мирний слов'янський дух і завелося козацтво - широка, розгульна замашка російської природи, - і коли всі поріччя, перевезення, прибережні пологі і зручні місця всіялися козаками, яким і рахунку ніхто не відав, і сміливі товариші їх мали право , що побажав знати про їх число: «Хто їх знає! у нас їх розкидано по всьому степу: що байрак, то козак» (що маленький пагорб, там уже й козак). Це було, точно, незвичайне явище російської сили: його вибило з народних грудейкресало бід. Замість колишніх уділів, дрібних містечок, наповнених псарями та ловчими, замість ворогуючих та торгуючих містами дрібних князів виникли грізні селища, курені та околиці, пов'язані загальною небезпекою та ненавистю проти нехристиянських хижаків. Вже відомо всім з історії, як їх вічна боротьбаі неспокійне життя врятували Європу від невгамовних набігів, що погрожували її перекинути.

    "Тарас Бульба". Художній фільм по повісті Н. В. Гоголя, 2009

    <...>Тарас був одним із корінних, старих полковників: весь був створений для лайливої ​​тривоги і відрізнявся грубою прямотою своєї вдачі. Тоді вплив Польщі починало вже чинитися на російському дворянстві. Багато хто вже переймав польські звичаї, заводив розкіш, чудові прислуги, соколів, ловчих, обіди, двори. Тарасові це було не по серцю. Він любив просте життякозаків і пересварився з тими своїми товаришами, які були нахилені до варшавської сторони, називаючи їх холопами польських панів. Вічно невгамовний, він вважав себе законним захисником православ'я. Самовправно входив у села, де тільки скаржилися на утиски орендарів і на збільшення нових мит з диму. Сам зі своїми козаками робив над ними розправу і поклав собі правилом, що в трьох випадках завжди слід взятися за шаблю, саме: коли комісари не поважали в чому старшин і стояли перед ними в шапках, коли знущалися з православ'я і не вшанували предківського закону і, нарешті, коли вороги були бусурмани і турки, проти яких він вважав принаймні дозволеним підняти зброю на славу християнства.