20.09.2019

Metodološki razvoj o svijetu oko nas (mlađa skupina) na temu: Didaktička igra "Okušaj." Didaktička eksperimentalna igra "Miris, okus, svjetlo, zvuk"


Cilj: obogatiti osjećaje okusa, razviti pamćenje; razvijati sposobnost utvrđivanja pravi put identificirati predmete; obogatiti dječji rječnik.

Priprema za igru.

Djeci se nudi 4 para staklenki. Pune se solju, vanilinom, šećerom, limunskom kiselinom.

Zadatak 1. “Pogodi kakav je okus?”

Od djeteta se traži da pronađe kiselo, slano, slatko, gorko.

Zadatak 2. “Pronađi par”

Dijete mora pronaći staklenke istog okusa.

Zadatak 3. “Što, što se događa?”

Ispred djeteta su slike s bobicama, voćem i povrćem. Dijete identificira staklenku određenog okusa i pored nje stavi sliku proizvoda koji ima isti okus. Na primjer: kiseli okus - limun, brusnica, ribiz; slatki okus - kruška, jagoda, lubenica itd.

"TOPLO HLADNO"

Cilj: osposobiti djecu u taktilnim vještinama, utvrditi razlike među tekstilnim proizvodima, te razviti sposobnost razgovora o svojim osjetilnim dojmovima.

Napredak igre.

Djeci se nudi ploča s različite vrste tkanine. Dijete mora taktilno prepoznati razlike između tekstila i razgovarati o svojim osjetilnim dojmovima.

"LAGAN TEŽAK"

Cilj: pružiti djeci priliku da osjete stupanj gravitacije poznatih predmeta, obogaćujući tako dječje osjetilno iskustvo; razvijati sposobnost razgovora o svojim osjetilnim dojmovima.

Napredak igre.

Djeci se nude predmeti različite težine. Nakon što su osjetili mjeru gravitacije, pričaju o svojim osjetilnim dojmovima.

"TOPLO HLADNO"

Cilj: trenirati djecu u sposobnosti da dodirom odrede temperaturu homogenih predmeta i grupiraju ih konvencionalnim simbolima; naučiti donositi verbalne zaključke.

Napredak igre.

Djeci se nude staklenke s vodom: topla, hladna, vruća. Djeca moraju dodirom odrediti temperaturu vode i povezati je s odgovarajućim simbolima.

“ČUDESNA TORBA-1”

Cilj: učvrstiti sposobnost prepoznavanja poznatih geometrijskih oblika (lopta, kocka, cilindar itd.) Na temelju taktilno-motoričkog ispitivanja i imenovati ih.

Napredak igre.

Torba sadrži trodimenzionalne geometrijske oblike. Dijete stavlja ruku u vrećicu i dodirom prepoznaje figuru na koju naiđe, imenuje je i vadi. Ostala djeca su pod kontrolom.

"ČUDESNA TORBA-2"

Cilj: naučiti djecu prepoznati geometrijski lik dodirom, razviti svoja osjetila (dodir).

Napredak igre.

Pozovite dijete da dodirom prepozna i imenuje geometrijsku figuru koja leži u torbi.

"PRONAĐI ZAKRPU"

Cilj: naučiti identificirati kvalitete predmeta u procesu percepcije, usporediti po obliku.

Napredak igre.

Pozovite svoje dijete da odabere pravu zakrpu iz geometrijskog oblika i stavi je na mjesto.

“IZABIRITE FIGURU”

Napredak igre.

"OTKRIJ I USPOREDI"

Cilj: učvrstiti sposobnost usporedbe dva predmeta u duljini i širini, koristeći tehniku ​​njihove primjene jedan na drugi; koristiti riječi: kraći, duži, širi, uži; popraviti boju; razvijati sposobnost prepoznavanja geometrijskih oblika dodirom i njihova imenovanja.

Napredak igre.

Opcija 1. Ispod rupčića geometrijski oblici (veliki i mali, različite oblike). Od djeteta se traži da dodirne, ispitujući s obje ruke, kako bi pronašlo par geometrijskih oblika (izbor para moguć je i na zahtjev djeteta i na verbalni smjer učitelja).

opcija 2. "Pronađi par"

Dijete dodirom, jednom rukom, ispitujući predmet, ispod rupčića vadi geometrijske figure, naziva ono što je dobilo (romb). Uspoređuje po veličini koristeći riječi: duži, kraći, uži, širi i imenuje boju svakog oblika.

“IZABIRITE FIGURU”

Cilj: naučiti djecu ispitivati ​​predmete različitih oblika i boja, naučiti ih koristiti naznačena svojstva geometrijske figure (boja, oblik, veličina); razvijati kreativnu maštu.

Napredak igre.

Opcija 1. Pozovite dijete da odabere karticu koja mu se sviđa i pomoću geometrijskih oblika rasporedi crtež prema uzorku.

opcija 2. Pozovite svoje dijete da izradi vlastiti crtež koristeći različite geometrijske oblike.

"IZGRADI KUĆU"

Cilj: obogatiti osjetilno iskustvo djece upoznajući ih sa širokim rasponom predmeta i predmeta, naučiti ih birati predmete prema jednoj ili dvije kvalitete (boja, veličina).

Napredak igre.

Pozovite dijete da odabere potreban od geometrijskih oblika i stavi ga na sliku.

"PRONAĐI PAR"

Cilj: razviti osjetilne organe (sluh), pravilno učiti, pronaći par za predmet, razviti slušnu pažnju.

Napredak igre.

Opcija 1. Djeca dobivaju "šumove" s različitim zvukovima. Predlaže se pronaći "šum" s istim zvukom.

opcija 2. Pozovite djecu da pogode čija "buka" zvuči isto kao i učiteljeva.

"OBOJENE KOLEKCIJE"

Izravni cilj: razviti vizualnu percepciju, boje, nijanse.

Napredak igre.

Opcija 1. "Zbunjenost"

Učiteljica miješa igračke različite boje te nudi da ih stavi u vrećice odgovarajuće boje.

opcija 2. "Tko je brži!"

Odgojiteljica. – Sakrio sam 10 (bilo koji broj) igračaka u grupi žuta boja tko će ih brže pronaći.

Opcija 3. "Imenuj igračku"

Dijete vadi igračku iz vrećice ili obrnuto, slaže igračke (kao u opciji br. 1) i imenuje ih: - Zeleni zeko, plava lopta, crvena kocka itd.

Opcija 4. Poučavanje djece prepoznavanju boja.

Odvija se u 3 faze.

Faza 1: "Ovo je žuta lopta"

Faza 2: "Donesite žutu loptu"

Faza 3: "Koje je boje lopta?"

"POTROŠENE TORBE"

Izravni cilj: razviti njuh kod djece.

Neizravni cilj: konsolidirati imena ljekovito bilje, naučiti djecu prepoznati biljke po mirisu.

Napredak igre.

Opcija 1. "Prepoznaj po mirisu"

Učiteljica upoznaje djecu s mirisima ljekovito bilje u 3 faze.

Učitelj nudi da pomiriše travu u vreći.

Ovako miriše kamilica. (Pokaži sliku)

Faza 2. Pronađite vrećicu s mirisom kamilice.

opcija 2. "Pronađi isti miris"

Dijete uzima jednu od plavih vrećica, udiše miris i pokušava pronaći isti miris u narančastoj vrećici, praveći parove s istim mirisom.

"MIRISNA RADOST"

Cilj: razviti osjet mirisa kod djece.

Napredak igre.

Učitelj predlaže da prikupite nekoliko staklenki s istim mirisom.

Za to je potrebno otvoriti staklenku i pustiti dijete da pomiriše aromu, ali tako da ne vidi sadržaj staklenke.

Zatim dijete njuši sadržaj drugih staklenki i pronalazi istu aromu.

"CATERPILLER - KRUPENIČKA"

Neizravni cilj: razviti fine motorike ruke

Napredak igre.

Učitelj kaže:

Ovo je neobična gusjenica. Zove se Krupenichka. Ne jede ni travu ni lišće. Voli različite žitarice.

Danas je Krupenichka hodala poljem, skupljajući razne žitarice: heljdu, rižu, grah, grašak.

Gle, imam i ja ovakvih žitarica u vrećicama.

Djecu se poziva da dodirnu žitarice. A zatim dotakni Krupenichkin trbuščić.

Čime se danas počastila?

"LAGI PRSTI"

Cilj: razviti taktilne osjete kod djece.

"JAK VJETAR"

"ŠARENE LATICE"

“OD KOJE JE LOPTE KONOP”

"ŠAROJENE KLUPE"

Cilj: naučiti djecu razlikovati osnovne boje predmeta; naučiti ponašati se prema uputama, istaknuti zadanu boju i imenovati je.

Napredak igre.

A. " Jak vjetar" (Vjetar je “otkinuo” krovove sa šarenih kuća, treba ih vratiti na mjesto)

B. "Latice u boji." (Položite cvijeće, uskladite latice s bojom središta)

B. "Od koje je kuglice žica?" (Jezgra boje lopte s bojom užeta)

G. “Šarene klupe.” (Postavite lutku za gniježđenje na klupu iste boje)

“NAĐI DOM ZA SVAKU RIBU”

Cilj: razviti vizualnu pažnju i pamćenje.

Napredak igre.

Od djeteta se traži da pogleda akvarije i zapamti gdje koja riba pliva.

Zatim se akvariji čiste.

Djeci se nude zasebni akvarij i zasebne ribice.

Stavite svaku ribu u vlastiti akvarij.

"SAVIJENO OD ŠTAPIĆA"

Cilj: razviti vizualnu pažnju i pamćenje, fine motoričke sposobnosti.

Napredak igre.

Štapići za brojanje položeni su na stol.

Odrasla osoba postavlja figure od njih - prvo jednostavne, a zatim složene. Dijete mora oblikovati potpuno istu figuru.

Zadatak je dan prema rastućoj težini:

A) uzorak ostaje pred djetetovim očima

B) uzorak se ukloni.

Ove se figure mogu napraviti od kockica.


Puna verzija radovi (sa fotografijama) mogu se preuzeti.

Igre za Dan zdravlja

Didaktička igra "Imenuj predmete"

Cilj: učvrstiti znanja o predmetima potrebnim za rad liječnika. Unesite riječi iz medicinskog nazivlja u aktivni rječnik.

Dečki, pogledajte ove predmete i recite mi kako se zovu. (Termometar, štrcaljka, vata, zavoj, fonendoskop, tablete, jastučić za grijanje, briljantno zelena, pinceta, masažer).
Znate li kojoj profesiji su potrebni ovi predmeti? Liječniku. Što liječnik radi? On liječi, prati naše zdravlje, cijepi, masira, vaga itd.)

Didaktička igra "Reci mi što rade ovi predmeti"

Cilj: Aktivirati glagole i upotrebu imenica uz njih u govoru djece.

Recite mi, kako liječnik koristi te predmete?
Što liječnik radi sa špricom? Daje injekcije.
Što liječnik radi s termometrom? Mjeri temperaturu.
Što liječnik radi s vatom? Podmazuje kožu prije ubrizgavanja.
Što liječnik radi s briljantnom zelenom? Podmazuje ogrebotinu.
Što liječnik radi sa zavojem? Previje ranu.
Što liječnik radi kao maser? Daje masažu.
Što liječnik radi s fonendoskopom? Osluškuje disanje i otkucaje srca.
Što liječnik radi s grijačom? Zagrijava bolno mjesto.
Što liječnik radi s pincetom? Vadi iverje.
Što liječnik radi s flasterom? Pečati žuljeve.

Didaktička igra "Pronađi razlike"

Cilj: razviti dobrovoljnu pozornost, promatranje, učvrstiti sposobnost razlikovanja i imenovanja boja.

Pogledajte ovu sliku. Tko je na njemu prikazan? Liječnik. Što mislite zašto liječnici nose piling? bijela? Ako se ogrtač zaprlja, to će se odmah primijetiti na bijelom, a ogrtač će biti opran. Tko je na ovoj slici? Također liječnik. Jesu li ove slike iste? Ove slike su vrlo slične, ali ipak nisu iste. Vaš zadatak je pronaći razlike.

Didaktička igra "Kojem liječniku da idemo?"

Svrha: Obučavati djecu u razumijevanju piktograma, razlikovanju izraza lica i uspoređivanju s osjećajima i emocijama. Naučite govoriti složenim rečenicama.

Ljudi, pogledajte ova lica. (Pokaži piktograme). Kojem biste od ovih liječnika otišli? Zašto? (Ljubazan, privržen, veseo, pažljiv, brižan). Kako se pozdravljate i predstavljate liječniku? Pozdrav, ja se zovem ..., a ono što me brine je ...

Didaktička igra "Vitamini su pilule koje rastu na grani"

Cilj: Proširiti znanje djece o vitaminima, učvrstiti znanje o povrću, voću i bobicama.

Dečki, uz pomoć vitamina možete pomoći u održavanju zdravlja i bolesti. Je li netko od vas uzimao vitamine? Vitamini čine naše tijelo jakim i zdravim, otpornim na bolesti. Ali vitamini ne dolaze samo u tabletama, oni rastu i na granama. Puno vitamina nalazi se u bobicama, voću i povrću.
Navedi koje voće znaš? Povrće? Bobice?

Didaktička igra "Otkrij okus"

Cilj: razviti analizator okusa, učvrstiti znanje o voću, povrću, bobicama.
(Od djece se traži da zatvore oči, okuse i imenuju što su jeli).

Didaktička igra "Prepoznaj po mirisu"

Cilj: razviti osjet mirisa kod djece. Uvedite aromaterapiju.

Neke biljke pomažu čovjeku ne samo kad ih unese. Postoje biljke koje pomažu čak i svojim mirisom. Napravili smo privjeske od češnjaka (nasjeckani češnjak u plastičnom Kinder Surprise jajetu s rupicama, na vrpci). Miris češnjaka štiti od gripe i prehlade.
Evo mente. Njegov miris vraća snagu i pomaže u borbi protiv kašlja.
A ovo je lavanda. Njegov miris pomaže pri spavanju.
Ovo je kora vašeg omiljenog voća. Koji? Naranča. Njegov miris podiže raspoloženje i poboljšava apetit.
Koja su biljka ove iglice? Borovi. Njegov miris je umirujući i pomaže u ublažavanju kašlja.
Ova sobna biljka vam je poznata. Kako se zove? Miris geranija otklanja tjeskobu, povećava učinkovitost i pažnju.
(Od djece se traži da prepoznaju neke biljke mirisom).

Didaktička igra "Napunite teglu vitaminima"

Cilj: razviti fine motoričke sposobnosti ruku, naučiti ravnomjerno postaviti sliku po cijeloj površini.

Djecu se poziva da nacrtaju "vitamine" - krugove pomoću ravnala sa šablonom. Plastelin možete zalijepiti na karton izrezan u obliku staklenke, pa ga pritiskom na vrh napuniti graškom – “vitaminima”.

Didaktička igra "Radi vježbe"

Cilj: naučiti djecu koristiti dijagram crteža.

Svi ćemo reći ne prehladi.
Charging i ja smo prijatelji.
Radit ćemo vježbe
Ne bojimo se bolesti.
Dečki, radit ćemo vježbe prema ovim crtežima i dijagramima.
(U skladu s prikazanim dijagramom, djeca izvode vježbu).

O svemu na svijetu:

Godine 1930. u Americi je objavljen film “The Rogue Song” o otmici djevojke u planinama Kavkaza. Glumci Stan Laurel, Lawrence Tibbett i Oliver Hardy u ovom su filmu glumili lokalne prevarante. Iznenađujuće, ovi glumci su vrlo slični likovima...

Materijali odjeljka

Cilj: kroz osjetila formirati predodžbu o voću.

Ciljevi: Obogatiti i poboljšati dječje razumijevanje voća pomoću različitih analizatora.

Razvijati kognitivne, istraživačke i produktivne aktivnosti.

Obogatiti leksikon zbog oznaka kvaliteta.

Gajite prijateljski odnos jedni prema drugima.

Metode i tehnike:

Vizualno (prikaz, demonstracija);

Verbalni (književna riječ, razgovor, pitanje-odgovor);

Igranje (didaktička igra)

Praktično (pokus).

Obrazovne tehnologije: problemski studij.

Prethodni rad: promatranje voćki, upoznavanje svojstava predmeta. Razgovori o zdravoj hrani.

Materijali

Prekrasna kutija s malim okruglim rupama, set voća - lutke, voćni sokovi, set slika "Voće", kocke - sastavite sliku voća, ITK slajd prezentacija.

Tijek zajedničkih aktivnosti između učitelja i djece

Upoznavanje sa situacijom.

Učitelj donosi kutiju (ima rupe u koje djeca mogu zabadati ruke i dodirivati ​​predmete) u grupu i stavlja je na stol.

Djeca obraćaju pažnju na neobičnu kutiju i govore (Što ćemo sad? Je li ovo nečija kuća? Zašto si donio ovu kutiju?)

Odgojiteljica. Ne znam kakva je ovo kutija, ali ima nešto u njoj, želite li znati što je unutra?

Ažuriranje postojećeg znanja.

Odgojiteljica. Morate dodirom odrediti što je tamo. Nakon što ste proučili što se tamo nalazi, trebali biste reći o veličini, obliku, kvaliteti površine.

Nekoliko djece, gurajući ruke u rupe, prepoznaje predmet i opisuje ga bez vađenja iz kutije.

(Odgovori djece: Ovo je jabuka, tvrda, velika, okrugla, glatka itd.)

Odgojiteljica. Koristeći ruke, koja svojstva predmeta možete naučiti? (Odgovori djece: tvrdi ili meki predmet, njegov oblik, veličina, gladak ili hrapav.)

Odgojiteljica. Ovo je tvoje lijepi prsti, pomogli su ti da saznaš što je u kutiji, igrajmo se s njima.

Učiteljica izvodi gimnastiku za prste:

Jedan, dva, tri, četiri, pet, (stisnuti i otpustiti prste)

Kruška, breskva, mandarina (saviti prste jedan po jedan)

Marelica i naranča.

Jedan, dva, tri, četiri, pet (stisnuti i otpustiti prste)

Bilo je točno pet plodova! (pljesak prstima)

Učitelj postavlja zagonetke:

Pravo iz šake, crvena bačva, dodirni je - glatko, zagrizi je - slatko. (jabuka)

Žuti agrum raste u sunčanim zemljama, ali je kiselkastog okusa, a zove se... (limun)

Boksači znaju sve o njoj, uz nju razvijaju udarac, iako nije nespretna, izgleda kao voćka (kruška)

S narančinom korom, izgleda kao lopta, ali sredina nije prazna, već je sočna i ukusna (narančasta)

Učitelj poziva djecu da pogledaju slajd prezentaciju na temu voća (po boji, veličini, obliku, količini)

Učitelj nudi povezivanje voća sa slikom, djeca izvode radnje.

Odgojiteljica. O kojim svojstvima voća možemo naučiti pomoću očiju? (O obliku, boji, veličini, kakvoj je površini - glatka, hrapava, tvrda, runasta)

Odgojiteljica. Prisjetite se o kakvim su plodovima postojale zagonetke. (odgovori djece)

Odgojiteljica. Igrajmo sada još jednu igru, ja ću pročitati pjesmicu, a vi ćete tekst popratiti pokretima.

To je jabuka! - pokazuju rukama veliku jabuku.

Pun je slatkog soka.

Ispruži ruke, uberi jabuku - podigni ruke.

Vjetar je počeo tresti grančicu – njihali su je rukama.

I teško je dobiti jabuku, skočit ću i pružiti ruku

I brzo ću ubrati jabuku. - djeca skaču gore-dolje.

Poteškoće u situaciji.

Učiteljica poziva djecu da slikaju voće i kažu kako miriše.

djeca. Na slici voće ni po čemu ne miriše.

Odgojiteljica. Možemo li saznati koje voće imamo ako ih ne vidimo i ne dodirnemo?

djeca. Možete zagristi i okusiti, prepoznati po mirisu.

Odgojiteljica. Što će nam pomoći da prepoznamo okus? (Jezik) . A miris? (Nos.)

Uključivanje metode djelovanja u djetetov sustav znanja i vještina.

Igra "Pogodi po mirisu"

(zavežite djeci oči i prinesite im različito voće nosu, djeca imenuju voće)

Igra "Pogodi okus"

(Djeci zatvore oči, a svakome se da komad nekog voća, djeca pogađaju o kakvom se voću radi.)

Ljudi, koji se sokovi mogu napraviti od voća? (odgovori djece)

Igra » Što je više, što manje?

Od djece se traži da usporede voće po veličini (naranča - mandarina, jabuka - šljiva itd.), da kažu što je veće, a što manje.

Didaktička igra "Klasifikacija voća po obliku"

Za koje se plodove može reći da su okrugli, a za koje ovalni.

Završni dio: Učiteljica pohvaljuje djecu jer su aktivna, igraju se zajedno i dobro odgovaraju na pitanja.

Djeco, je li vam se svidjela naša današnja lekcija? Prisjetimo se što smo danas radili na satu, koje smo igre igrali? (odgovori djece)

Danas bih želio napisati nekoliko riječi o tome kako svoju bebu naučiti tako važnoj vještini kao što je njuškanje. U svoje vrijeme Maria Montessori, autorica jedinstvene metode rani razvoj, posvetio je veliku pozornost razvoju pet glavnih osjetila – vida, mirisa, dodira, sluha i okusa. Za mnoge je roditelje misterij kako naučiti svoje bebe mirisati. I nije sve tako komplicirano kao što se čini.

Bebe možete početi učiti mirisati već sa 6 mjeseci, kada beba već može mirno sjediti i sa zanimanjem proučavati sve što je okružuje.

Dakle, sam proces.

Uzmimo za prvi primjer dva predmeta jakog mirisa (po mogućnosti kontrasta), polako prinesite jedan od njih nosu i pokušajte glasno udahnuti zrak kroz nosnice. Beba bi vas trebala gledati u isto vrijeme. Sada stavite ovaj predmet bebi na nos i pozovite ga da i on pokuša pomirisati. Odmah uzmite drugi predmet i također ga pomirišite i ponudite bebi.

Neće svako dijete prvi put razumjeti što se od njega traži, stoga pokušavajte iznova i iznova. Pritom bebi svakako pokažite kako glasno šmrčete i kako to volite raditi.

Upamtite, kontrast mirisa je vrlo važan, tako će beba lakše razumjeti što žele od njega.

I ni pod kojim uvjetima ne koristite osvježivače zraka, parfeme ili kozmetiku kao mirise. Beba može postati alergična na takve mirise.

Sada shvatimo što naša voljena djeca mogu mirisati?

Gotovo svaki dom vjerojatno ima tegle s korijenjem i začinskim biljem. Ako ne, možete ih jednostavno kupiti u najbližoj ljekarni.

Vrlo dobre biljke su metvica, valerijana, kamilica, matičnjak, matičnjak, gospina trava itd. Ne morate sve pomirisati s ovog popisa, odaberite 2-3 biljke i pomirišite ih. Valerijana je, usput, vrlo korisna za djecu.

Kako ih možete namirisati?

Začinsko bilje stavite u male kutijice, poželjno je isprintati sliku biljaka i zalijepiti je na kutijicu, malo je otvoriti, pustiti bebu da pomiriše i glasno reći kakvu biljku mirišete.

Ili druga opcija, možete postaviti nekoliko slika sa biljem i pokazati bebi na sliku kada pomiriše. Zatim možete pozvati svoje dijete da igraju igru ​​- rasporedite slike bilja i pozovite dijete da po mirisu pogodi koja je to trava :))

Aroma ulja.

Budite vrlo oprezni pri odabiru ulja. Na tržištu postoje dvije vrste ulja - to su prave sirovine - prirodna ulja i umjetna, dobivena dodavanjem umjetnih aroma, prema tome u njemu nema ničeg korisnog i ne može biti.

Bit će odlično ako noću upalite aroma lampu i u nju nakapate 5-6 kapi ulja lavande ili nekog drugog ulja za smirenje. Osim toga, možete dodati ulja u kupku bebe, samo nemojte ulje odmah izliti, nekoliko kapi ulijte u vrhnje ili mlijeko, sve promućkajte i onda ulijte u kadu.

Kako ćemo se igrati s aromatičnim uljima?

Uzimamo nekoliko identičnih malih boca, na primjer, od jogurta, dječja hrana ili slicno unutra stavimo vatu natopljenu mirisom aromaticnih ulja.Svaku teglicu sada otvorimo i pomirisemo. Osim toga, u staklenke možete staviti kavu, začine, češnjak, cikoriju, đumbir, čaj i vrh pokriti vatom kako beba ne bi udisala najsitnije čestice. Također možete tražiti određeni miris za lutku, drugi miris za medvjeda, treći miris za mačku. Ili pomirišite jedan miris, na primjer, kave, pomiješajte boce i onda ga tražite među ostalim mirisima. Još jedna zanimljiva igra je napraviti nekoliko staklenki s istim mirisima u paru i pozvati dijete da ih razvrsta.

Što ćemo mirisati?

  • kava (instant i prirodna), čaj (zeleni, crni, sa svim vrstama dodataka), kakao, cikorija. Ušmrkajmo ova tečna pića vrlo pažljivo kako beba ne bi mogla usisati sitne čestice u nos.
  • pekarski proizvodi, posebno svježe pripremljeni (crni, bijeli, raženi i druge vrste kruha, lepinje, medenjaci - menta, đumbir itd., itd.)
  • mliječni proizvodi (kefir, mlijeko, svježi sir, kiselo vrhnje, maslac, jogurt sa svim vrstama voćnih dodataka).
  • voće i povrće (ovdje morate uzeti u obzir sljedeći trenutak- pustite bebu da prvo pomiriše cijelo voće ili povrće, a zatim ga izrežite na komadiće - miris će postati puno jači i mirisati s bebom).
  • začini u staklenkama (papar, razni začini).
  • začinsko bilje, sirovo i sušeno (peršin, bosiljak, kopar, cilantro, kiseljak, itd.)
  • juhe, žitarice, kuhano meso. Svaki put kad sjednete za stol da jedete s bebom, prinesite žličicu s jednim ili drugim proizvodom nosu, zatvorite oči, pomirišite i recite: "Oh, kako divno miriše." A zatim ga ponudite bebi da pomiriše. Vidjet ćete s kakvom će željom ponavljati za mamom.
  • češnjak, luk, đumbir - naučiti prepoznavati "ostre" mirise.

I također, svaki put kada pomirišete i date djetetu određeni proizvod da pomiriše, svakako ga nazovite. Na primjer: “Sunny, pomiriši čaj od jasmina. O kako divno miriše. Aroma je jednostavno čarobna.”

I dalje možete igrati ovu igru, ali za stariju djecu, od 2,5 godine.

Potaknite svoje dijete da jede sa zatvorenih očiju. Možete igrati igru ​​pogađanja. Beba zatvori oči, pustite ga da pomiriše, a zatim mu stavite krišku naranče ili komad jabuke u usta i zamolite ga da pogodi što će jesti. Bit će mu nevjerojatno otkriće po mirisu i okusu pogoditi o kakvom se proizvodu radi.

Također možete otići u kafić ili restoran. Samo odaberite mjesto s otvorenom kuhinjom kako biste mogli osjetiti sve neobične mirise. Na primjer, možete otići u indijski, kineski ili talijanski restoran.

Također, svakako okarakterizirajte sam miris kako bi ih beba mogla razlikovati. Na primjer, mirišemo limun. Istovremeno, recite svojoj bebi sljedeće: "Sunny, mirišemo limun, miriše kiselo." I onda opet ponovite: "Kiselo miriše kiselo."

Ili drugi primjer. Ali banana, ima sladak miris. Slatko slatko miriše.

Odaberite barem dva ili tri pridjeva za opis mirisa.

Kuhanje s bebom.

Također možete pokušati skuhati nešto ukusno s bebom. Na primjer, zamijesite tijesto. Beba će imati veliko zadovoljstvo od takve radnje kao što je miješenje; osjetit će miris tijesta kada je sirovo, a zatim kada je kuhano. Moja kći i ja jako volimo kuhati piletinu, prvo je zajedno operemo, natrljamo solju i začinima, ja joj izrežem male rupe, kćer u njih stavi male režnjeve češnjaka, stavi na rešetku i peče u pećnica. S vremena na vrijeme idemo u pećnicu, provjeravamo spremnost piletine i udišemo nevjerojatno ukusan miris. Probajte sa svojim mališanom i skuhajte nešto. Nismo imali ni godinu dana, a već smo sve ovo zajedno radili.))

A sada još malo o mirisima našeg doma.

U našoj kući, osim kuhinje, možete osjetiti veliki broj mirisa. Dakle, što još možete namirisati:

  • sobno bilje i cvijeće. Geranium je za to vrlo pogodan, raste i cvjeta u gotovo svakom domu, ako ga nemate vi, vjerojatno ga ima vaša svekrva. Da biste pojačali miris geranija, možete prstom protrljati list biljke i miris će se višestruko pojačati. Možete kupiti cvijeće i pomirisati ga, a zatim ga osušiti. Također možete sa svojim djetetom nacrtati cvijet i kapnuti kap aromatičnog ulja u sredinu cvijeta, objesiti ga na vidljivo mjesto - neka mu dijete priđe i iznova osjeti ovu nevjerojatnu aromu.
  • odjeća - naučite bebu da prepozna kako miriše tkanina - pamuk, lan, svila, kako miriše tatin kožni remen, kako miriše čista i prljava odjeća - neka beba nauči razvrstavati po mirisu i tako dalje.

Što ne smijete dopustiti da njuškate?

To, naravno, uključuje kućnu kemiju, sve vrste mirisa i slično. Pažljivo! Beba može imati alergije.

Sada, pomirišimo kako miriše vani.

U našim gradovima, recimo, ne miriše baš dobro. Ali svi mirisi se još uvijek mogu okarakterizirati. Na primjer, vi i vaša beba prolazite pored parfimerije, svakako recite bebi koji miris osjećate ili ste se vozili autom na benzinsku crpku, recite bebi da osjećate jak miris benzina itd.

Vrlo je dobro ako imate priliku izaći u park, šumu ili otići na selo. Svježi zrak ima vrlo pozitivan učinak na bebu.

1. Potraga za mirisom.

Suština igre je sljedeća. Odaberite bilo koji miris, poželjno je da je aroma jaka (najbolji je miris nekog aromatičnog ulja, npr. lavande), osim toga, miris bi trebao biti ugodan vašoj bebi i biti jedan od onih koje sigurno prepoznaje.

Sada se pripremite za igru. Uđite u sobu bez bebe, kapnite nekoliko kapi, na primjer, na stolicu ili drugi namještaj i stavite otvorenu staklenku aromatičnog ulja blizu ovog mjesta. Sad brzo otrčite s bebom u sobu i pozovite je da po mirisu pronađe gdje je posuda s aromatičnim uljem. Kao što i sami pretpostavljate, miris pored staklenke bit će višestruko jači nego u cijeloj prostoriji.

Ova igra je jako zabavna, dobro razvija bebin njuh i logiku. Igramo je otkako sam imao otprilike godinu i pol dana.

2. Igranje s aromatičnim uljima.

od 2 godine.

Dakle, stavite bebu u krevetić ili je posjednite za stol, općenito, na bilo koje mjesto gdje beba ne može odmah pobjeći. Sada se odmaknite nekoliko koraka od njega, kapnite nekoliko kapi aroma ulja na svoje ruke i utrljajte ga da jače zamiriše, a sada počnite pomicati ruke ispred bebe. Miris bi se trebao postupno proširiti prostorijom i doći do bebe. Odnosno, ovdje je glavno da on sam otkrije da je miris u početku vrlo suptilan, a onda, kada dopre do njega, postane intenzivan i bogat, kao da dopire do njega. Isto se može učiniti ne samo s aromatičnim uljem, već i sa začinima, biljem itd. Ovdje je glavna stvar da beba osjeti trenutak kada je počela osjećati ugodan miris i napraviti vlastito otkriće.

Moja kći i ja igramo ovu igru ​​u visokoj stolici kako ona ne bi odmah pobjegla i pokušala osjetiti miris)).

3. Igra miješanja mirisa bilja i ulja.

Možete početi s jednostavnim čajem. Jednog dana skuhajte bebi čaj od mente. Da probam, objasni da je čaj od mente. Pomirišite i uživajte u nesvakidašnjem mirisu mente.

Skuhajte još jedan dan čaj od kamilice. Učiniti isto.

Trećeg dana u čaj dodajte limun ili malo đumbira. Svaki put recite djetetu što je u čaju, pomirišite ga sa zadovoljstvom i kušajte. Četvrti dan pripremite mješavinu nekoliko čajeva, npr. menta s kamilicom, menta s đumbirom i limunom, kamilica s đumbirom i limunom. Pomirišite i pijte s bebom. S godinu dana beba vam, naravno, neće reći od čega se sastoji njegov čaj, ali ako često eksperimentirate s različitim biljkama za kuhanje čaja, svaki put pomirišite i opišite što pijete, beba vas neće ostaviti da čekate dugo će i uskoro ulaziti u kuhinju i govoriti vam kako miriše, što će vas nevjerojatno razveseliti.

Isto vrijedi i za ulja; možete ih pomiješati s bebom jedno po jedno i pomirisati. To je također vrlo uzbudljiva aktivnost.

4. Igranje s mirisom koji beba najviše voli.

Vrlo zanimljiva igrica. Poanta je sljedeća: dajte bebi 2-3 teglice različitih aromatičnih ulja i zamolite ga da odabere miris koji mu se najviše sviđa. Beba će odabrati jednu od teglica, a sada kapnite malu kapljicu na njegov vrat, neka ovaj prekrasan miris ostane s njim cijeli dan. Ova zanimljiva igra ne razvija samo bebin osjet mirisa, već i važna kvaliteta kao i sposobnost donošenja odluka, ispada da se to mora učiti od ranog djetinjstva!

Dakle, mali plan lekcije o učenju mirisa za mališane i razvoju njihovog osjetila mirisa.

  • U dobi od 6 mjeseci bebu možete početi upoznavati s mirisima. U prvoj fazi jednostavno ga pustite da pomiriše sve što vas okružuje (možete početi s namirnicama, aromatičnim uljima, začinima, cvijećem itd.) i recite mu kako to miriše.
  • Od otprilike 1 godine počinjemo učiti bebu da pokaže što je namirisala, tj. Date mu nešto da pomiriši i on izabere sliku ili proizvod koji je pomirisao. Kad beba naraste, moći će imenovati ono što je pomirisala.
  • Igre slične traženju mirisa. Vidi gore. Možete se igrati od otprilike godinu i pol.
  • Igre miješanja mirisa i pogađanja od kojih se mirisa sastoji miješani miris. Može se igrati od otprilike dvije godine starosti.
  • Od otprilike dvije godine možete se igrati pogađanja parova mirisa. Pogledajte prethodni članak.

Izvor steshka.ru

Cilj: obogatiti osjećaje okusa, razviti pamćenje; razvijati sposobnost određivanja ispravne metode identifikacije predmeta; obogatiti dječji rječnik.

Priprema za igru.

Djeci se nudi 4 para staklenki. Pune se solju, vanilinom, šećerom, limunskom kiselinom.

Zadatak 1. “Pogodi kakav je okus?”

Od djeteta se traži da pronađe kiselo, slano, slatko, gorko.

Zadatak 2. “Pronađi par”

Dijete mora pronaći staklenke istog okusa.

Zadatak 3. “Što, što se događa?”

Ispred djeteta su slike s bobicama, voćem i povrćem. Dijete identificira staklenku određenog okusa i pored nje stavi sliku proizvoda koji ima isti okus. Na primjer: kiseli okus - limun, brusnica, ribiz; slatki okus - kruška, jagoda, lubenica itd.

"TOPLO HLADNO"

Cilj: osposobiti djecu u taktilnim vještinama, utvrditi razlike među tekstilnim proizvodima, te razviti sposobnost razgovora o svojim osjetilnim dojmovima.

Napredak igre.

Djeci se nude ploče s različitim vrstama tkanina. Dijete mora taktilno prepoznati razlike između tekstila i razgovarati o svojim osjetilnim dojmovima.

"LAGAN TEŽAK"

Cilj: pružiti djeci priliku da osjete stupanj gravitacije poznatih predmeta, obogaćujući tako dječje osjetilno iskustvo; razvijati sposobnost razgovora o svojim osjetilnim dojmovima.

Napredak igre.

Djeci se nude predmeti različite težine. Nakon što su osjetili mjeru gravitacije, pričaju o svojim osjetilnim dojmovima.

"TOPLO HLADNO"

Cilj: trenirati djecu u sposobnosti da dodirom odrede temperaturu homogenih predmeta i grupiraju ih konvencionalnim simbolima; naučiti donositi verbalne zaključke.

Napredak igre.

Djeci se nude staklenke s vodom: topla, hladna, vruća. Djeca moraju dodirom odrediti temperaturu vode i povezati je s odgovarajućim simbolima.

“ČUDESNA TORBA-1”

Cilj: učvrstiti sposobnost prepoznavanja poznatih geometrijskih oblika (lopta, kocka, cilindar itd.) Na temelju taktilno-motoričkog ispitivanja i imenovati ih.

Napredak igre.

Torba sadrži trodimenzionalne geometrijske oblike. Dijete stavlja ruku u vrećicu i dodirom prepoznaje figuru na koju naiđe, imenuje je i vadi. Ostala djeca su pod kontrolom.

"ČUDESNA TORBA-2"

Cilj: naučiti djecu prepoznati geometrijski lik dodirom, razviti svoja osjetila (dodir).

Napredak igre.

Pozovite dijete da dodirom prepozna i imenuje geometrijsku figuru koja leži u torbi.

"PRONAĐI ZAKRPU"

Cilj: naučiti identificirati kvalitete predmeta u procesu percepcije, usporediti po obliku.

Napredak igre.

Pozovite svoje dijete da odabere pravu zakrpu iz geometrijskog oblika i stavi je na mjesto.

“IZABIRITE FIGURU”

Napredak igre.

"OTKRIJ I USPOREDI"

Cilj: učvrstiti sposobnost usporedbe dva predmeta u duljini i širini, koristeći tehniku ​​njihove primjene jedan na drugi; koristiti riječi: kraći, duži, širi, uži; popraviti boju; razvijati sposobnost prepoznavanja geometrijskih oblika dodirom i njihova imenovanja.

Napredak igre.

Opcija 1. Ispod šala, geometrijske figure (velike i male veličine, različitih oblika) kaotično su raspoređene. Od djeteta se traži da dodirne, ispitujući s obje ruke, kako bi pronašlo par geometrijskih oblika (izbor para moguć je i na zahtjev djeteta i na verbalni smjer učitelja).

opcija 2. "Pronađi par"

Dijete dodirom, jednom rukom, ispitujući predmet, ispod rupčića vadi geometrijske figure, naziva ono što je dobilo (romb). Uspoređuje po veličini koristeći riječi: duži, kraći, uži, širi i imenuje boju svakog oblika.

“IZABIRITE FIGURU”

Cilj: naučiti djecu ispitivati ​​predmete različitih oblika i boja, naučiti ih koristiti naznačena svojstva geometrijske figure (boja, oblik, veličina); razvijati kreativnu maštu.

Napredak igre.

Opcija 1. Pozovite dijete da odabere karticu koja mu se sviđa i pomoću geometrijskih oblika rasporedi crtež prema uzorku.

opcija 2. Pozovite svoje dijete da izradi vlastiti crtež koristeći različite geometrijske oblike.

"IZGRADI KUĆU"

Cilj: obogatiti osjetilno iskustvo djece upoznajući ih sa širokim rasponom predmeta i predmeta, naučiti ih birati predmete prema jednoj ili dvije kvalitete (boja, veličina).

Napredak igre.

Pozovite dijete da odabere potreban od geometrijskih oblika i stavi ga na sliku.

"PRONAĐI PAR"

Cilj: razviti osjetilne organe (sluh), pravilno učiti, pronaći par za predmet, razviti slušnu pažnju.

Napredak igre.

Opcija 1. Djeca dobivaju "šumove" s različitim zvukovima. Predlaže se pronaći "šum" s istim zvukom.

opcija 2. Pozovite djecu da pogode čija "buka" zvuči isto kao i učiteljeva.

"OBOJENE KOLEKCIJE"

Izravni cilj: razviti vizualnu percepciju, boje, nijanse.

Napredak igre.

Opcija 1. "Zbunjenost"

Učitelj miješa igračke različitih boja i nudi ih staviti u vrećice odgovarajuće boje.

opcija 2. "Tko je brži!"

Odgojiteljica. – Sakrio sam 10 (koliko god) žutih igračaka u grupi, tko će ih brže naći.

Opcija 3. "Imenuj igračku"

Dijete vadi igračku iz vrećice ili obrnuto, slaže igračke (kao u opciji br. 1) i imenuje ih: - Zeleni zeko, plava lopta, crvena kocka itd.

Opcija 4. Poučavanje djece prepoznavanju boja.

Odvija se u 3 faze.

Faza 1: "Ovo je žuta lopta"

Faza 2: "Donesite žutu loptu"

Faza 3: "Koje je boje lopta?"

"POTROŠENE TORBE"

Izravni cilj: razviti njuh kod djece.

Neizravni cilj: učvrstiti nazive ljekovitih biljaka, naučiti djecu prepoznavati biljke po mirisu.

Napredak igre.

Opcija 1. "Prepoznaj po mirisu"

Učiteljica upoznaje djecu s mirisima ljekovitog bilja u 3 faze.

Učitelj nudi da pomiriše travu u vreći.

Ovako miriše kamilica. (Pokaži sliku)

Faza 2. Pronađite vrećicu s mirisom kamilice.

opcija 2. "Pronađi isti miris"

Dijete uzima jednu od plavih vrećica, udiše miris i pokušava pronaći isti miris u narančastoj vrećici, praveći parove s istim mirisom.

"MIRISNA RADOST"

Cilj: razviti osjet mirisa kod djece.

Napredak igre.

Učitelj predlaže da prikupite nekoliko staklenki s istim mirisom.

Za to je potrebno otvoriti staklenku i pustiti dijete da pomiriše aromu, ali tako da ne vidi sadržaj staklenke.

Zatim dijete njuši sadržaj drugih staklenki i pronalazi istu aromu.

"CATERPILLER - KRUPENIČKA"

Neizravni cilj: razviti fine motoričke sposobnosti ruku.

Napredak igre.

Učitelj kaže:

Ovo je neobična gusjenica. Zove se Krupenichka. Ne jede ni travu ni lišće. Voli različite žitarice.

Danas je Krupenichka hodala poljem, skupljajući razne žitarice: heljdu, rižu, grah, grašak.

Gle, imam i ja ovakvih žitarica u vrećicama.

Djecu se poziva da dodirnu žitarice. A zatim dotakni Krupenichkin trbuščić.

Čime se danas počastila?

"LAGI PRSTI"

Cilj: razviti taktilne osjete kod djece.

"ŠAROJENE KLUPE"

Cilj: naučiti djecu razlikovati osnovne boje predmeta; naučiti ponašati se prema uputama, istaknuti zadanu boju i imenovati je.

Napredak igre.

A. "Jak vjetar." (Vjetar je “otkinuo” krovove sa šarenih kuća, treba ih vratiti na mjesto)

B. "Latice u boji." (Položite cvijeće, uskladite latice s bojom središta)

B. "Od koje je kuglice žica?" (Jezgra boje lopte s bojom užeta)

G. “Šarene klupe.” (Postavite lutku za gniježđenje na klupu iste boje)

Cilj: razviti vizualnu pažnju i pamćenje.

Napredak igre.

Od djeteta se traži da pogleda akvarije i zapamti gdje koja riba pliva.

Zatim se akvariji čiste.

Djeci se nude zasebni akvarij i zasebne ribice.

Stavite svaku ribu u vlastiti akvarij.

"SAVIJENO OD ŠTAPIĆA"

Cilj: razviti vizualnu pažnju i pamćenje, fine motoričke sposobnosti.

Napredak igre.

Štapići za brojanje položeni su na stol.

Odrasla osoba postavlja figure od njih - prvo jednostavne, a zatim složene. Dijete mora oblikovati potpuno istu figuru.

Zadatak je dan prema rastućoj težini:

A) uzorak ostaje pred djetetovim očima

B) uzorak se ukloni.

Ove se figure mogu napraviti od kockica.

Preuzimanje datoteka:


Pregled:

Didaktičke igre osjetilni “Pogodi okus”

Cilj: obogatiti osjećaje okusa, razviti pamćenje; razvijati sposobnost određivanja ispravne metode identifikacije predmeta; obogatiti dječji rječnik.

Priprema za igru.

Djeci se nudi 4 para staklenki. Pune se solju, vanilinom, šećerom, limunskom kiselinom.

Zadatak 1. “Pogodi kakav je okus?”

Od djeteta se traži da pronađe kiselo, slano, slatko, gorko.

Zadatak 2. “Pronađi par”

Dijete mora pronaći staklenke istog okusa.

Zadatak 3. “Što, što se događa?”

Ispred djeteta su slike s bobicama, voćem i povrćem. Dijete identificira staklenku određenog okusa i pored nje stavi sliku proizvoda koji ima isti okus. Na primjer: kiseli okus - limun, brusnica, ribiz; slatki okus - kruška, jagoda, lubenica itd.

"TOPLO HLADNO"

Cilj: osposobiti djecu u taktilnim vještinama, utvrditi razlike među tekstilnim proizvodima, te razviti sposobnost razgovora o svojim osjetilnim dojmovima.

Napredak igre.

Djeci se nude ploče s različitim vrstama tkanina. Dijete mora taktilno prepoznati razlike između tekstila i razgovarati o svojim osjetilnim dojmovima.

"LAGAN TEŽAK"

Cilj: pružiti djeci priliku da osjete stupanj gravitacije poznatih predmeta, obogaćujući tako dječje osjetilno iskustvo; razvijati sposobnost razgovora o svojim osjetilnim dojmovima.

Napredak igre.

Djeci se nude predmeti različite težine. Nakon što su osjetili mjeru gravitacije, pričaju o svojim osjetilnim dojmovima.

"TOPLO HLADNO"

Cilj: trenirati djecu u sposobnosti da dodirom odrede temperaturu homogenih predmeta i grupiraju ih konvencionalnim simbolima; naučiti donositi verbalne zaključke.

Napredak igre.

Djeci se nude staklenke s vodom: topla, hladna, vruća. Djeca moraju dodirom odrediti temperaturu vode i povezati je s odgovarajućim simbolima.

“ČUDESNA TORBA-1”

Cilj: učvrstiti sposobnost prepoznavanja poznatih geometrijskih oblika (lopta, kocka, cilindar itd.) Na temelju taktilno-motoričkog ispitivanja i imenovati ih.

Napredak igre.

Torba sadrži trodimenzionalne geometrijske oblike. Dijete stavlja ruku u vrećicu i dodirom prepoznaje figuru na koju naiđe, imenuje je i vadi. Ostala djeca su pod kontrolom.

"ČUDESNA TORBA-2"

Cilj: naučiti djecu prepoznati geometrijski lik dodirom, razviti svoja osjetila (dodir).

Napredak igre.

Pozovite dijete da dodirom prepozna i imenuje geometrijsku figuru koja leži u torbi.

"PRONAĐI ZAKRPU"

Cilj: naučiti identificirati kvalitete predmeta u procesu percepcije, usporediti po obliku.

Napredak igre.

Pozovite svoje dijete da odabere pravu zakrpu iz geometrijskog oblika i stavi je na mjesto.

“IZABIRITE FIGURU”

Napredak igre.

"OTKRIJ I USPOREDI"

Cilj: učvrstiti sposobnost usporedbe dva predmeta u duljini i širini, koristeći tehniku ​​njihove primjene jedan na drugi; koristiti riječi: kraći, duži, širi, uži; popraviti boju; razvijati sposobnost prepoznavanja geometrijskih oblika dodirom i njihova imenovanja.

Napredak igre.

Opcija 1. Ispod šala, geometrijske figure (velike i male veličine, različitih oblika) kaotično su raspoređene. Od djeteta se traži da dodirne, ispitujući s obje ruke, kako bi pronašlo par geometrijskih oblika (izbor para moguć je i na zahtjev djeteta i na verbalni smjer učitelja).

opcija 2. "Pronađi par"

Dijete dodirom, jednom rukom, ispitujući predmet, ispod rupčića vadi geometrijske figure, naziva ono što je dobilo (romb). Uspoređuje po veličini koristeći riječi: duži, kraći, uži, širi i imenuje boju svakog oblika.

“IZABIRITE FIGURU”

Cilj: naučiti djecu ispitivati ​​predmete različitih oblika i boja, naučiti ih koristiti naznačena svojstva geometrijske figure (boja, oblik, veličina); razvijati kreativnu maštu.

Napredak igre.

Opcija 1. Pozovite dijete da odabere karticu koja mu se sviđa i pomoću geometrijskih oblika rasporedi crtež prema uzorku.

opcija 2. Pozovite svoje dijete da izradi vlastiti crtež koristeći različite geometrijske oblike.

"IZGRADI KUĆU"

Cilj: obogatiti osjetilno iskustvo djece upoznajući ih sa širokim rasponom predmeta i predmeta, naučiti ih birati predmete prema jednoj ili dvije kvalitete (boja, veličina).

Napredak igre.

Pozovite dijete da odabere potreban od geometrijskih oblika i stavi ga na sliku.

"PRONAĐI PAR"

Cilj: razviti osjetilne organe (sluh), pravilno učiti, pronaći par za predmet, razviti slušnu pažnju.

Napredak igre.

Opcija 1. Djeca dobivaju "šumove" s različitim zvukovima. Predlaže se pronaći "šum" s istim zvukom.

opcija 2. Pozovite djecu da pogode čija "buka" zvuči isto kao i učiteljeva.

"OBOJENE KOLEKCIJE"

Izravni cilj: razviti vizualnu percepciju, boje, nijanse.

Napredak igre.

Opcija 1. "Zbunjenost"

Učitelj miješa igračke različitih boja i nudi ih staviti u vrećice odgovarajuće boje.

opcija 2. "Tko je brži!"

Odgojiteljica. – Sakrio sam 10 (koliko god) žutih igračaka u grupi, tko će ih brže naći.

Opcija 3. "Imenuj igračku"

Dijete vadi igračku iz vrećice ili obrnuto, slaže igračke (kao u opciji br. 1) i imenuje ih: - Zeleni zeko, plava lopta, crvena kocka itd.

Opcija 4. Poučavanje djece prepoznavanju boja.

Odvija se u 3 faze.

Faza 1: "Ovo je žuta lopta"

Faza 2: "Donesite žutu loptu"

Faza 3: "Koje je boje lopta?"

"POTROŠENE TORBE"

Izravni cilj: razviti njuh kod djece.

Neizravni cilj: učvrstiti nazive ljekovitih biljaka, naučiti djecu prepoznavati biljke po mirisu.

Napredak igre.

Opcija 1. "Prepoznaj po mirisu"

Učiteljica upoznaje djecu s mirisima ljekovitog bilja u 3 faze.

Učitelj nudi da pomiriše travu u vreći.

1. faza.

Ovako miriše kamilica. (Pokaži sliku)

Faza 2. Pronađite vrećicu s mirisom kamilice.

Faza 3.

opcija 2. "Pronađi isti miris"

Dijete uzima jednu od plavih vrećica, udiše miris i pokušava pronaći isti miris u narančastoj vrećici, praveći parove s istim mirisom.

"MIRISNA RADOST"

Cilj: razviti osjet mirisa kod djece.

Napredak igre.

Učitelj predlaže da prikupite nekoliko staklenki s istim mirisom.

Za to je potrebno otvoriti staklenku i pustiti dijete da pomiriše aromu, ali tako da ne vidi sadržaj staklenke.

Zatim dijete njuši sadržaj drugih staklenki i pronalazi istu aromu.

"CATERPILLER - KRUPENIČKA"

Neizravni cilj: razviti fine motoričke sposobnosti ruku.

Napredak igre.

Učitelj kaže:

Ovo je neobična gusjenica. Zove se Krupenichka. Ne jede ni travu ni lišće. Voli različite žitarice.

Danas je Krupenichka hodala poljem, skupljajući razne žitarice: heljdu, rižu, grah, grašak.

Gle, imam i ja ovakvih žitarica u vrećicama.

Djecu se poziva da dodirnu žitarice. A zatim dotakni Krupenichkin trbuščić.

Čime se danas počastila?

"LAGI PRSTI"

Cilj: razviti taktilne osjete kod djece.

"JAK VJETAR"

"ŠARENE LATICE"

“OD KOJE JE LOPTE KONOP”

"ŠAROJENE KLUPE"

Cilj: naučiti djecu razlikovati osnovne boje predmeta; naučiti ponašati se prema uputama, istaknuti zadanu boju i imenovati je.

Napredak igre.

A. "Jak vjetar." (Vjetar je “otkinuo” krovove sa šarenih kuća, treba ih vratiti na mjesto)

B. "Latice u boji." (Položite cvijeće, uskladite latice s bojom središta)

B. "Od koje je kuglice žica?" (Jezgra boje lopte s bojom užeta)

G. “Šarene klupe.” (Postavite lutku za gniježđenje na klupu iste boje)

“NAĐI DOM ZA SVAKU RIBU”

Cilj: razviti vizualnu pažnju i pamćenje.

Napredak igre.

Od djeteta se traži da pogleda akvarije i zapamti gdje koja riba pliva.

Zatim se akvariji čiste.

Djeci se nude zasebni akvarij i zasebne ribice.

Stavite svaku ribu u vlastiti akvarij.

"SAVIJENO OD ŠTAPIĆA"

Cilj: razviti vizualnu pažnju i pamćenje, fine motoričke sposobnosti.

Napredak igre.

Štapići za brojanje položeni su na stol.

Odrasla osoba postavlja figure od njih - prvo jednostavne, a zatim složene. Dijete mora oblikovati potpuno istu figuru.

Zadatak je dan prema rastućoj težini:

A) uzorak ostaje pred djetetovim očima

B) uzorak se ukloni.

Ove se figure mogu napraviti od kockica.