20.09.2019

Metodický vývoj o svete okolo nás (juniorská skupina) na tému: Didaktická hra „Ochutnajte“. Didaktická experimentálna hra „Vôňa, chuť, svetlo, zvuk“


Cieľ: obohatiť chuťové vnemy, rozvíjať pamäť; rozvíjať schopnosť určovať správna cesta identifikovať predmety; obohatiť slovnú zásobu detí.

Príprava na hru.

Deťom ponúkame 4 páry dóz. Sú naplnené soľou, vanilínom, cukrom, kyselinou citrónovou.

Úloha 1. "Hádaj, aká je chuť?"

Dieťa je požiadané, aby našlo kyslé, slané, sladké, horké chute.

Úloha 2: „Nájsť pár“

Dieťa musí nájsť poháre s rovnakou chuťou.

Úloha 3. "Čo, čo sa stane?"

Pred dieťaťom sú obrázky s bobuľami, ovocím a zeleninou. Dieťa identifikuje téglik s určitou chuťou a položí vedľa neho obrázok produktu, ktorý má rovnakú chuť. Napríklad: kyslá chuť - citrón, brusnice, ríbezle; sladká chuť - hruška, jahoda, melón atď.

"TEPLÉ - STUDENÉ"

Cieľ: trénovať deti v hmatových zručnostiach, zistiť rozdiely medzi textilnými výrobkami a rozvíjať schopnosť rozprávať o svojich zmyslových dojmoch.

Priebeh hry.

Deťom sa ponúka panel s rôzne druhy tkaniny. Dieťa musí hmatom identifikovať rozdiely medzi textíliami a rozprávať o svojich zmyslových dojmoch.

"LEHKÁ ŤAŽKA"

cieľ: poskytnúť deťom príležitosť cítiť stupeň gravitácie známych predmetov, čím sa obohatí zmyslové skúsenosti detí; rozvíjať schopnosť hovoriť o svojich zmyslových dojmoch.

Priebeh hry.

Deťom sa ponúkajú predmety rôznej hmotnosti. Keď pocítili mieru gravitácie, hovoria o svojich zmyslových dojmoch.

"TEPLÉ - STUDENÉ"

Cieľ: trénovať deti v schopnosti určovať dotykom teplotu homogénnych predmetov a zoskupovať ich konvenčnými symbolmi; naučiť sa robiť verbálne závery.

Priebeh hry.

Deťom sa ponúkajú poháre s vodou: teplá, studená, horúca. Deti musia hmatom určiť teplotu vody a priradiť ju k príslušným symbolom.

“NÁDHERNÁ TAŠKA-1”

Cieľ: upevniť schopnosť identifikovať známe geometrické tvary (guľa, kocka, valec a pod.) na základe hmatovo-motorického vyšetrenia a pomenovať ich.

Priebeh hry.

Taška obsahuje trojrozmerné geometrické tvary. Dieťa vloží ruku do tašky a hmatom identifikuje postavičku, na ktorú natrafí, pomenuje ju a vyberie. Ostatné deti sú pod kontrolou.

"NÁDHERNÁ TAŠKA-2"

Cieľ: naučiť deti hmatom identifikovať geometrický útvar, rozvíjať ich zmysly (hmat).

Priebeh hry.

Vyzvite dieťa, aby hmatom identifikovalo a pomenovalo geometrický útvar ležiaci vo vrecku.

"NÁJDITE NÁPRAVU"

Cieľ: naučiť sa identifikovať vlastnosti objektu v procese vnímania, porovnávať podľa tvaru.

Priebeh hry.

Pozvite svoje dieťa, aby si vybralo správnu náplasť z geometrického tvaru a umiestnilo ju na miesto.

“VYBERTE SI POSTAVU”

Priebeh hry.

"OBJAVOVAŤ A POROVNAŤ"

cieľ: upevniť schopnosť porovnávať dva objekty na dĺžku a šírku pomocou techniky ich vzájomného prikladania; používať slová: kratší, dlhší, širší, užší; fixovať farbu; rozvíjať schopnosť rozpoznávať geometrické tvary hmatom a pomenovať ich.

Priebeh hry.

Možnosť 1. Pod vreckovkou geometrické tvary (veľké a malé, rôzne tvary). Dieťa je požiadané, aby sa dotýkalo, skúmalo oboma rukami, aby našlo pár geometrických tvarov (výber páru je možný na žiadosť dieťaťa aj na verbálny pokyn učiteľa).

Možnosť 2. "Nájsť pár"

Dieťa hmatom, jednou rukou pri skúmaní predmetu, vyberie spod vreckovky geometrické útvary, volá to, čo dostalo (kosoštvorec). Porovnáva podľa veľkosti pomocou slov: dlhší, kratší, užší, širší a pomenúva farbu každého tvaru.

“VYBERTE SI POSTAVU”

cieľ: naučiť deti skúmať predmety rôznych tvarov a farieb, naučiť ich používať určené vlastnosti geometrického útvaru (farba, tvar, veľkosť); rozvíjať tvorivú predstavivosť.

Priebeh hry.

Možnosť 1. Vyzvite dieťa, aby si vybralo kartu, ktorá sa mu páči, a pomocou geometrických tvarov rozložte kresbu podľa vzorky.

Možnosť 2. Pozvite svoje dieťa, aby vytvorilo svoj vlastný výkres pomocou rôznych geometrických tvarov.

"POSTAVIŤ DOM"

Cieľ: obohatiť zmyslové skúsenosti detí tým, že im predstavíme širokú škálu predmetov a predmetov, naučiť ich vyberať predmety podľa jednej alebo dvoch vlastností (farba, veľkosť).

Priebeh hry.

Vyzvite dieťa, aby si vybralo potrebný z geometrických tvarov a umiestnilo ho na obrázok.

"NÁJSŤ PÁR"

Cieľ: rozvíjať zmyslové orgány (sluch), správne učiť, nájsť pár pre predmet, rozvíjať sluchovú pozornosť.

Priebeh hry.

Možnosť 1. Deti dostávajú „hluky“ s rôznymi zvukmi. Odporúča sa nájsť „šum“ s rovnakým zvukom.

Možnosť 2. Vyzvite deti, aby hádali, koho „hluk“ znie rovnako ako učiteľkin.

"FAREBNÉ KOLEKCIE"

Priamy cieľ: rozvíjať zrakové vnímanie, farby, odtiene.

Priebeh hry.

Možnosť 1. "zmätok"

Učiteľka mieša hračky rôzne farby a ponúka ich vložiť do vriec vhodnej farby.

Možnosť 2. "Kto je rýchlejší!"

Vychovávateľ. – V skupine som skryl 10 (ľubovoľný počet) hračiek žltá farba kto ich rýchlejšie nájde.

Možnosť 3. "Pomenujte hračku"

Dieťa vyberie hračku z tašky alebo naopak, rozloží hračky (ako pri možnosti č. 1) a pomenuje ich: - Zelený zajačik, modrá guľa, červená kocka atď.

Možnosť 4. Učiť deti rozpoznávať farby.

Prebieha v 3 etapách.

Fáza 1: „Toto je žltá guľa“

Fáza 2: „Prineste žltú loptičku“

Fáza 3: "Akej farby je lopta?"

"ODHADNUTÉ TAŠKY"

Priamy cieľ: rozvíjať čuch detí.

Nepriamy cieľ: upevniť mená liečivé rastliny, naučte deti rozpoznávať rastliny podľa vône.

Priebeh hry.

Možnosť 1. "Spoznaj čuchom"

Učiteľka zoznamuje deti s vôňami liečivé byliny v 3 etapách.

Učiteľ ponúkne vôňu trávy vo vreci.

Takto vonia harmanček. (Zobraziť obrázok)

2. fáza Nájdite vrecúško s vôňou harmančeka.

Možnosť 2. "Nájdite rovnakú vôňu"

Dieťa vezme jedno z modrých vrecúšok, vdýchne vôňu a pokúsi sa nájsť rovnakú vôňu v oranžovom vrecúšku, čím vytvorí páry s rovnakou vôňou.

"VOŇAVÁ RADOSŤ"

Cieľ: rozvíjať čuch u detí.

Priebeh hry.

Učiteľ navrhuje zhromaždiť pár pohárov s rovnakým zápachom.

Ak to chcete urobiť, musíte otvoriť nádobu a nechať dieťa cítiť vôňu, ale tak, aby nevidelo obsah nádoby.

Potom dieťa pričuchne k obsahu ďalších téglikov a nájde rovnakú arómu.

"CATERPILLER - KRUPENICHKA"

Nepriamy cieľ: rozvíjať sa dobré motorové zručnosti ruky

Priebeh hry.

Učiteľ hovorí:

Toto je nezvyčajná húsenica. Volá sa Krupenichka. Neje trávu ani lístie. Miluje rôzne cereálie.

Dnes sa Krupenichka prechádzala po poli a zbierala rôzne obilniny: pohánka, ryža, fazuľa, hrach.

Pozri, aj ja mám vo vreciach takéto cereálie.

Deti sú pozvané, aby sa dotkli obilnín. A potom sa dotknite Krupenichkinho brucha.

Čo si dnes dopriala?

"MALÉ PRSTY"

Cieľ: rozvíjať hmatové vnemy u detí.

"SILNÝ VIETOR"

"FAREBNÉ LISTY"

„Z AKEJ LOPTY JE POVRCH“

"VIACFAREBNÉ LAVICE"

cieľ: naučiť deti rozlišovať základné farby predmetov; naučiť sa konať podľa pokynov, zvýrazniť danú farbu a pomenovať ju.

Priebeh hry.

A." Silný vietor" (Vietor „strhol“ strechy z farebných domov, musíme ich vrátiť na miesto)

B. "Farebné okvetné lístky." (Rozložte kvety tak, aby okvetné lístky zodpovedali farbe stredu)

B. "Z ktorej loptičky je struna?" (Spoj farbu lopty s farbou lana)

G. "Farebné lavičky." (Umiestnite hniezdnu bábiku na lavicu rovnakej farby)

“NÁJDITE DOMOV PRE KAŽDÚ RYBU”

Cieľ: rozvíjať vizuálnu pozornosť a pamäť.

Priebeh hry.

Dieťa je požiadané, aby sa pozrelo na akváriá a zapamätalo si, kde každá ryba pláva.

Potom sa akvária vyčistia.

Deťom sú ponúkané samostatné akváriá a samostatné ryby.

Umiestnite každú rybu do vlastného akvária.

"ZLOŽENÉ Z TYČOV"

Cieľ: rozvíjať vizuálnu pozornosť a pamäť, jemné motorické zručnosti.

Priebeh hry.

Na stole sú rozložené počítacie palice.

Dospelý z nich vyskladá figúrky - najprv jednoduché, potom zložité. Dieťa musí vytvoriť presne rovnakú postavu.

Úloha je zadaná v poradí narastajúcej náročnosti:

A) vzorka zostane pred očami dieťaťa

B) vzorka sa odoberie.

Tieto figúrky môžu byť vyrobené z kociek.


Plná verzia diela (s fotografiami) si môžete stiahnuť.

Hry ku Dňu zdravia

Didaktická hra „Pomenujte predmety“

Cieľ: upevniť vedomosti o predmetoch potrebných pre prácu lekára. Zadajte slová z lekárskej terminológie do aktívneho slovníka.

Chlapci, pozrite sa na tieto predmety a povedzte mi, ako sa volajú. (Teplomer, striekačka, vata, obväz, fonendoskop, tablety, vyhrievacia podložka, brilantná zelená, pinzeta, masér).
Viete, aké povolanie človek potrebuje tieto predmety? K lekárovi. Čo robí lekár? Ošetruje, sleduje naše zdravie, dáva očkovanie, masáže, váži atď.)

Didaktická hra „Povedz mi, čo robia tieto predmety“

Cieľ: Aktivizovať slovesá a používanie podstatných mien v detskej reči.

Povedzte mi, ako lekár používa tieto položky?
Čo robí lekár so striekačkou? Dáva injekcie.
Čo robí lekár s teplomerom? Meria teplotu.
Čo robí lekár s vatou? Pred injekciou lubrikuje pokožku.
Čo robí lekár s brilantnou zelenou? Maže škrabanec.
Čo robí lekár s obväzom? Obväzuje ranu.
Čo robí lekár ako masér? Poskytuje masáž.
Čo robí lekár s fonendoskopom? Počúva dýchanie a tlkot srdca.
Čo robí lekár s vyhrievacou podložkou? Zahrieva boľavé miesto.
Čo robí lekár s pinzetou? Vyťahuje triesky.
Čo robí lekár s leukoplastom? Utesňuje mozoly.

Didaktická hra „Nájdi rozdiely“

Cieľ: rozvíjať dobrovoľnú pozornosť, pozorovanie, upevňovať schopnosť rozlišovať a pomenovať farby.

Pozrite sa na tento obrázok. Kto je na ňom vyobrazený? Doktor. Prečo si myslíte, že lekári nosia peelingy? biely? Ak sa župan zašpiní, bude to na bielom okamžite viditeľné a župan bude vypraný. Kto je na tomto obrázku? Tiež lekár. Sú tieto obrázky rovnaké? Tieto obrázky sú veľmi podobné, ale stále nie sú rovnaké. Vašou úlohou je nájsť rozdiely.

Didaktická hra „K akému lekárovi máme ísť?

Cieľ: Naučiť deti porozumieť piktogramom, rozlišovať výrazy tváre a porovnávať ich s pocitmi a emóciami. Naučte sa hovoriť v zložitých vetách.

Chlapci, pozrite sa na tieto tváre. (Zobraziť piktogramy). Ku ktorému z týchto lekárov by ste išli? prečo? (Milý, láskavý, veselý, pozorný, starostlivý). Ako pozdravíte a predstavíte sa lekárovi? Dobrý deň, volám sa ... a čo ma znepokojuje ...

Didaktická hra „Vitamíny sú pilulky, ktoré rastú na konári“

Cieľ: Rozšíriť vedomosti detí o vitamínoch, upevniť vedomosti o zelenine, ovocí a bobuľových plodoch.

Chlapci, pomocou vitamínov si môžete pomôcť udržať zdravie a ochorieť. Bral niekto z vás vitamíny? Vitamíny robia naše telo silným a zdravým, odolným voči chorobám. Ale vitamíny nie sú len v tabletách, rastú aj na konároch. Veľa vitamínov sa nachádza v bobuľovom ovocí, ovocí a zelenine.
Vymenuj, aké ovocie poznáš? Zelenina? Bobule?

Didaktická hra „Spoznajte chuť“

Cieľ: rozvíjať sa analyzátor chuti, upevniť vedomosti o ovocí, zelenine, bobuliach.
(Deti majú zavrieť oči, ochutnať a pomenovať, čo jedli).

Didaktická hra „Spoznaj čuchom“

Cieľ: rozvíjať čuch u detí. Zaviesť aromaterapiu.

Niektoré rastliny pomáhajú človeku nielen vtedy, keď ich prehltne. Existujú rastliny, ktoré dokonca pomáhajú svojou vôňou. Vyrobili sme cesnakové prívesky (nasekaný cesnak v plastovom vajíčku Kinder Surprise s dierkami, na stuhe). Vôňa cesnaku chráni pred chrípkou a prechladnutím.
Tu je mäta. Jeho vôňa obnovuje silu a pomáha vyrovnať sa s kašľom.
A toto je levanduľa. Jeho vôňa vám pomôže zaspať.
Toto je šupka vášho obľúbeného ovocia. Ktorý? Oranžová. Jeho vôňa vám zdvihne náladu a zlepší chuť do jedla.
Čo sú to za rastliny? Borovice. Jeho vôňa je upokojujúca a pomáha zmierniť kašeľ.
Túto izbovú rastlinu poznáte. Ako sa to volá? Vôňa pelargónie odstraňuje úzkosť, zvyšuje efektivitu a pozornosť.
(Deti sú požiadané, aby identifikovali niektoré rastliny podľa čuchu).

Didaktická hra „Naplňte nádobu vitamínmi“

Cieľ: rozvíjať jemnú motoriku rúk, naučiť sa umiestniť obrázok rovnomerne po celej ploche.

Deti sú vyzvané, aby kreslili „vitamíny“ - kruhy pomocou šablónového pravítka. Plastelínu môžete nalepiť na kartón vystrihnutý v tvare téglika a stlačením naplniť hráškom – „vitamínmi“.

Didaktická hra „Cvičenie“

Cieľ: naučiť deti používať schému kreslenia.

Všetci povieme nie prechladnutiu.
Nabíjanie a ja sme priatelia.
Budeme robiť cvičenia
Choroby sa nebojíme.
Chlapci, budeme robiť cvičenia podľa týchto nákresov a schém.
(Podľa znázorneného diagramu deti vykonávajú cvičenie).

O všetkom na svete:

V roku 1930 bol v Amerike vydaný film „The Rogue Song“ o únose dievčaťa v kaukazských horách. Herci Stan Laurel, Lawrence Tibbett a Oliver Hardy si v tomto filme zahrali miestnych gaunerov. Títo herci sú napodiv veľmi podobní postavám...

Sekčné materiály

Cieľ: vytvoriť si predstavu o ovocí prostredníctvom zmyslov.

Ciele: Obohatiť a zlepšiť chápanie ovocia u detí pomocou rôznych analyzátorov.

Rozvíjať kognitívne, výskumné a produktívne činnosti.

Obohatiť lexikón kvôli označeniam kvalít.

Pestujte si k sebe priateľský vzťah.

Metódy a techniky:

Vizuálne (predstavenie, ukážka);

Verbálne (literárne slovo, rozhovor, otázka-odpoveď);

Hranie (didaktická hra)

Praktické (experiment).

Vzdelávacie technológie: problémové štúdium.

Predošlá práca: pozorovanie ovocných stromov, spoznávanie vlastností predmetov. Rozhovory o zdravom jedle.

Materiály

Krásna krabička s malými okrúhlymi otvormi, sada ovocia - atrapy, ovocné šťavy, sada obrázkov "Ovocie", kocky - zostavte obrázok ovocia, ITK slide prezentácia.

Napredovanie spoločných aktivít medzi učiteľom a deťmi

Úvod do situácie.

Učiteľ prinesie škatuľu (má otvory, do ktorých môžu deti strčiť ruky a dotýkať sa predmetov) do skupiny a položí ju na stôl.

Deti venujú pozornosť nezvyčajnej krabici a hovoria (Čo budeme teraz robiť? Je to niečí dom? Prečo ste priniesli túto krabicu?)

Vychovávateľ. Neviem, čo je to za škatuľku, ale niečo v nej je, chcete vedieť, čo tam je?

Aktualizácia existujúcich poznatkov.

Vychovávateľ. Musíte dotykom určiť, čo tam je. Po preštudovaní toho, čo tam leží, by ste mali povedať o veľkosti, tvare, kvalite povrchu.

Niekoľko detí, ktoré strčia ruky do otvorov, identifikujú predmet a popíšu ho bez toho, aby ho vybrali zo škatule.

(Odpovede detí: Toto je jablko, tvrdé, veľké, okrúhle, hladké atď.)

Vychovávateľ. O akých vlastnostiach objektu sa môžete dozvedieť pomocou rúk? (Odpovede detí: tvrdý alebo mäkký predmet, jeho tvar, veľkosť, hladký alebo drsný.)

Vychovávateľ. Toto sú tvoje pekné prsty, pomohli vám zistiť, čo je v krabici, poďme sa s nimi hrať.

Učiteľ vedie prstovú gymnastiku:

Jeden, dva, tri, štyri, päť (zatnúť a uvoľniť prsty)

Hruška, broskyňa, mandarínka (ohýbajte prsty jeden po druhom)

Marhuľa a pomaranč.

Jeden, dva, tri, štyri, päť (zovretie a uvoľnenie prstov)

Plodov bolo presne päť! (tlieskať prstami)

Učiteľ kladie hádanky:

Priamo z päste, červený sud, dotkni sa ho - hladko, zahryzni sa doňho - sladký. (jablko)

Žltý citrusový plod rastie v slnečných krajinách, ale chutí kyslo a volá sa... (citrón)

Boxeri o nej vedia všetko, rozvíjajú s ňou úder, hoci nie je nemotorná, vyzerá ako ovocie (hruška)

S pomarančovou kožou to vyzerá ako guľa, ale stred nie je prázdny, ale šťavnatý a chutný (pomaranč)

Učiteľ vyzve deti, aby si pozreli prezentáciu na tému ovocie (podľa farby, veľkosti, tvaru, množstva)

Učiteľ ponúkne, že ovocie priradí k obrázku, deti vykonajú úkony.

Vychovávateľ. Aké vlastnosti ovocia sa môžeme naučiť pomocou očí? (O tvare, farbe, veľkosti, aký povrch - hladký, drsný, tvrdý, vlnitý)

Vychovávateľ. Pamätajte, o akom ovocí boli hádanky. (Odpovede detí)

Vychovávateľ. Poďme si teraz zahrať inú hru, ja prečítam báseň a vy budete text sprevádzať pohybmi.

To je jablko! - rukami ukážte veľké jablko.

Je plná sladkej šťavy.

Natiahnite ruky, vyberte jablko - zdvihnite ruky hore.

Vietor začal vetvičkou triasť – kývali ju rukami.

A je ťažké dostať jablko, vyskočím a natiahnem ruku

A rýchlo vyberiem jablko. - deti skáču hore-dole.

Ťažkosti v situácii.

Učiteľka vyzve deti, aby si odfotili ovocie a povedali, ako vonia.

deti. Na obrázku ovocie nijako nevonia.

Vychovávateľ. Môžeme zistiť, aké ovocie máme, ak ho nevidíme alebo sa ho nedotýkame?

deti. Môžete si zahryznúť a ochutnať, spoznáte to podľa vône.

Vychovávateľ. Čo nám pomôže rozpoznať chuť? (Jazyk) . A vôňa? (Nos.)

Začlenenie metódy konania do systému vedomostí a zručností dieťaťa.

Hra „Hádaj podľa vône“

(deťom zaviažte oči a noste im na nos rôzne ovocie, deti ovocie pomenujú)

Hra „Hádaj chuť“

(Zavrú oči detí a každý dostane kúsok ovocia, deti hádajú, o aký druh ovocia ide.)

Chlapci, aké šťavy sa dajú vyrobiť z ovocia? (Odpovede detí)

Hra » Čo je viac, čo je menej?

Deti majú porovnať ovocie podľa veľkosti (pomaranč – mandarínka, jablko – slivka atď.), povedať, ktoré je väčšie a ktoré menšie.

Didaktická hra „Klasifikácia ovocia podľa tvaru“

O ktorých plodoch možno povedať, že sú okrúhle a ktoré sú oválne.

Záverečná časť: Učiteľ chváli deti, že sú aktívne, hrajú sa spolu a dobre odpovedajú na otázky.

Deti, páčila sa vám naša dnešná hodina? Spomeňme si, čo sme dnes robili v triede, aké hry sme hrali? (odpovede detí)

Dnes by som vám chcela napísať pár slov o tom, ako naučiť svoje bábätko takej dôležitej zručnosti, akou je smrkanie. Vo svojej dobe Maria Montessori, autorka unikátnej metódy skorý vývoj, venoval veľkú pozornosť rozvoju piatich hlavných zmyslov – zraku, čuchu, hmatu, sluchu a chuti. Pre mnohých rodičov je záhadou, ako naučiť svoje bábätká čuchom. A všetko nie je také zložité, ako by sa mohlo zdať.

Bábätká môžete začať učiť čuch už v 6. mesiaci, kedy už bábätko vie stabilne sedieť a so záujmom študovať všetko, čo ho obklopuje.

Takže samotný proces.

Ako prvý príklad si vezmite dva silne zapáchajúce predmety (najlepšie v kontraste), jeden z nich pomaly priložte k nosu a snažte sa nahlas vdychovať vzduch nosovými dierkami. Dieťa by sa na vás malo súčasne pozerať. Teraz priložte tento predmet k nosu dieťaťa a vyzvite ho, aby ho tiež skúsilo ovoňať. Okamžite vezmite druhú položku a tiež ju ovoňajte a ponúknite ju dieťaťu.

Nie každé dieťa pochopí, čo sa od neho vyžaduje, a preto to skúšajte znova a znova. Zároveň dieťaťu určite ukážte, ako nahlas smrkáte a ako to robíte radi.

Pamätajte, že kontrast vôní je veľmi dôležitý; dieťa tak ľahšie pochopí, čo od neho chcú.

A v žiadnom prípade nepoužívajte ako vône osviežovače vzduchu, parfumy či kozmetiku. Dieťa môže byť na takéto pachy alergické.

Teraz poďme zistiť, čo môžu naše milované deti cítiť?

Takmer každý dom má pravdepodobne nádoby s koreňmi a bylinkami. Ak nie, môžete si ich ľahko kúpiť v najbližšej lekárni.

Veľmi dobré bylinky sú mäta, valeriána, harmanček, materina dúška, medovka, ľubovník a pod.. Z tohto zoznamu nemusíte cítiť všetko, vyberte si 2-3 bylinky a ovoňajte ich. Valerian, mimochodom, je veľmi užitočný pre deti.

Ako ich cítiť?

Bylinky umiestnite do malých škatúľ, vhodné je vytlačiť si obrázok rastlín a prilepiť na škatuľku, mierne ju pootvárať, nechať bábätku ovoňať a nahlas povedať, akú bylinku ovoniate.

Alebo iná možnosť, môžete rozložiť niekoľko obrázkov s bylinkami a ukázať na obrázok svojmu dieťatku, keď ovoniate. Potom môžete svoje dieťa pozvať, aby sa zahralo - rozložte obrázky byliniek a vyzvite dieťa, aby podľa vône hádalo, o aký druh trávy ide :))

Aromatické oleje.

Pri výbere oleja buďte veľmi opatrní. Na trhu sú dva druhy olejov - sú to skutočné suroviny - prírodné oleje a umelé, získané pridaním umelých aróm, preto v nich nie je nič užitočné a nemôže byť.

Skvelé bude, ak si na noc zapálite aromalampu a pridáte do nej 5-6 kvapiek levanduľového oleja alebo iného upokojujúceho oleja. Okrem toho môžete do kúpeľa bábätka pridať olejčeky, len olejček hneď nevylievať, nakvapkať pár kvapiek do smotany alebo mlieka, všetko pretrepať a potom naliať do vaničky.

Ako sa budeme hrať s aromatickými olejmi?

Odoberáme niekoľko rovnakých malých fliaš, napríklad od jogurtov, jedlo pre deti alebo podobné, do nich vložíme vatu nasiaknutú vôňou aromatických olejov.Teraz každý téglik otvoríme a privoniame. Okrem toho môžete do pohárov dať kávu, korenie, cesnak, čakanku, zázvor, čaj a vrch prikryť vatou, aby dieťa nevdýchlo najmenšie čiastočky. Môžete tiež hľadať určitú vôňu pre bábiku, inú vôňu pre medveďa, tretiu vôňu pre mačku. Alebo ovoňajte jednu vôňu, napríklad kávu, zmiešajte fľaše a potom ju hľadajte medzi ostatnými vôňami. Ďalšou zaujímavou hrou je vyrobiť niekoľko pohárov s rovnakými vôňami v pároch a pozvať svoje dieťa, aby ich roztriedilo.

Čo budeme ovoňať?

  • káva (instantná a prírodná), čaj (zelený, čierny, so všetkými druhmi prísad), kakao, čakanka. Tieto sypané nápoje šnupeme veľmi opatrne, aby si bábätko nemohlo nasať drobné čiastočky do nosa.
  • pekárenské výrobky, najmä čerstvo pripravené (čierny, biely, ražný a iné druhy chleba, žemle, perník - mätový, zázvorový a pod.)
  • mliečne výrobky (kefír, mlieko, tvaroh, kyslá smotana, maslo, jogurt so všetkými druhmi ovocných prísad).
  • ovocie a zelenina (tu musíte vziať do úvahy ďalší moment- nechajte svoje dieťatko najskôr ovoňať celé ovocie alebo zeleninu a potom ich nakrájajte na kúsky - vôňa sa tak výrazne umocní a bude aj voňať s vaším dieťaťom).
  • korenie v pohároch (paprika, rôzne koreniny).
  • korenené bylinky, surové a sušené (petržlen, bazalka, kôpor, koriandr, šťavel atď.)
  • polievky, cereálie, varené mäso. Zakaždým, keď si sadnete k stolu, aby ste jedli s dieťaťom, prineste si k nosu lyžičku s jedným alebo druhým produktom, zatvorte oči, ovoňajte a povedzte: „Ach, ako nádherne to vonia. A potom ho ponúknite svojmu dieťatku, aby ho ovoňalo. Uvidíte, s akou túžbou bude po mame opakovať.
  • cesnak, cibuľa, zázvor - naučiť sa rozpoznávať „štipľavé“ pachy.

A tiež vždy, keď ovoniate a dáte svojmu dieťaťu ovoňať konkrétny produkt, nezabudnite ho pomenovať. Napríklad: „Slnečno, ovoňajme jazmínový čaj. Ach, ako nádherne vonia. Vôňa je jednoducho čarovná.”

Túto hru môžete hrať aj naďalej, no pre staršie deti, od 2,5 roka.

Povzbudzujte svoje dieťa, aby jedlo s oči zatvorené. Môžete si zahrať hádanku. Bábätko zavrie oči, necháte ho ovoňať a potom mu vložíte do úst plátok pomaranča alebo kúsok jablka a požiadate ho, aby uhádlo, čo bude jesť. Uhádnuť podľa čuchu a chuti, o aký produkt ide, bude pre neho neuveriteľný objav.

Môžete tiež ísť do kaviarne alebo reštaurácie. Stačí si vybrať miesto s otvorenou kuchyňou, aby ste cítili všetky nezvyčajné vône. Môžete ísť napríklad do indickej, čínskej alebo talianskej reštaurácie.

A tiež nezabudnite charakterizovať samotnú vôňu, aby ich dieťa mohlo rozlíšiť. Cítime napríklad citrón. Zároveň povedzte svojmu dieťatku toto: „Slniečko, cítime citrón, vonia kyslo.“ A potom zopakujte: "Kyslé vonia kyslo."

Alebo iný príklad. Ale banán, má sladkú vôňu. Sladké vonia sladko.

Vyberte aspoň dve alebo tri prídavné mená na opis vôní.

Varenie s dieťaťom.

Môžete tiež skúsiť s bábätkom uvariť niečo chutné. Napríklad vymiesiť cesto. Bábätko bude mať z takého úkonu, akým je miesenie, veľkú radosť, bude cítiť cesto, keď je surové, a potom, keď je uvarené. S dcérou veľmi radi varíme kura, najskôr ho spolu umyjeme, potrieme soľou a korením, vyrežem doň malé dierky, dcérka do nich vloží malé strúčiky cesnaku, dáme na mriežku a upečieme v rúra. Z času na čas zájdeme do rúry, skontrolujeme pripravenosť kurčaťa a vdýchneme tú neskutočne lahodnú vôňu. Skúste to so svojím drobcom a niečo si uvarte. Nemali sme ani rok a už sme to všetko spolu robili.))

A teraz trochu viac o vôňach nášho domova.

V našom dome je okrem kuchyne cítiť obrovské množstvo vôní. Takže, čo ešte cítiť:

  • izbové rastliny a kvety. Muškát je na to veľmi vhodný, rastie a kvitne takmer v každej domácnosti, ak ho nemáte vy, tak asi áno svokra. Pre zvýraznenie vône pelargónie môžete prstom pošúchať list rastliny a vôňa sa mnohonásobne zintenzívni. Môžete si kúpiť kvety a ovoňať ich a potom ich vysušiť. Môžete tiež s dieťaťom nakresliť kvet a do stredu kvetu nakvapkať kvapku aromatického oleja, zavesiť ho na viditeľné miesto - nechajte dieťa, aby k nemu prišlo a znovu a znovu pocítilo túto úžasnú vôňu.
  • oblečenie – naučte svoje bábätko rozoznávať, ako vonia látka – bavlna, ľan, hodváb, ako vonia tatinkov kožený opasok, ako vonia čisté a špinavé oblečenie – nechajte bábätko naučiť sa ich triediť podľa vône a pod.

Čo by ste si nemali nechať šnupať?

Patria sem samozrejme chemikálie pre domácnosť, všetky druhy vôní a podobne. Opatrne! Dieťa môže mať alergie.

Teraz sa pozrime na to, ako to vonia vonku.

V našich mestách to povedzme veľmi nevonia. Ale aj tak sa dajú charakterizovať všetky pachy. Napríklad idete s dieťaťom okolo obchodu s parfumami, povedzte svojmu dieťaťu, akú vôňu cítite, alebo ste išli autom na čerpaciu stanicu, povedzte svojmu dieťaťu, že cítite silný zápach benzínu atď.

Je veľmi dobré, ak máte možnosť dostať sa von do parku, lesa alebo ísť do krajiny. Čerstvý vzduch má veľmi pozitívny vplyv na dieťa.

1. Hľadajte vôňu.

Podstata hry je nasledovná. Vyberte si akúkoľvek vôňu, je vhodné, aby bola výrazná (najlepšia je vôňa nejakého aromatického oleja, napr. levandule), navyše vôňa by mala byť vášmu bábätku príjemná a patrila k tým, ktoré určite pozná.

Teraz sa pripravte na hru. Choďte do izby bez bábätka, kvapnite pár kvapiek napríklad na stoličku alebo iný nábytok a do blízkosti tohto miesta postavte otvorený téglik s aromatickým olejom. Teraz rýchlo vbehnite s dieťaťom do izby a pozvite ho, aby čuchom našlo, kde je nádoba s aromatickým olejom. Ako ste sami uhádli, vôňa vedľa dózy bude mnohonásobne silnejšia ako v celej miestnosti.

Táto hra je veľmi zábavná, dobre rozvíja čuch a logiku bábätka. Hráme to asi od môjho roka a pol.

2. Hra s aromatickými olejmi.

od 2 rokov.

Takže dieťa položíte do postieľky alebo ho posadíte za stôl, vo všeobecnosti na akomkoľvek mieste, kde dieťa nemôže okamžite utiecť. Teraz urobte pár krokov od neho, nakvapkajte si pár kvapiek aromatického oleja na ruky a rozotrite, aby to voňalo silnejšie, a teraz začnite hýbať rukami pred bábätkom. Vôňa by sa mala postupne šíriť po celej miestnosti a dostať sa až k bábätku. To znamená, že tu ide hlavne o to, že sám pre seba zistí, že vôňa je najprv veľmi jemná a potom, keď sa k nemu dostane, je intenzívna a bohatá, akoby sa dostala až k nemu. To isté sa dá urobiť nielen s aromatickým olejom, ale aj s korením, bylinkami atď. Tu ide hlavne o to, aby bábätko pocítilo moment, keď začalo cítiť príjemnú vôňu a urobilo svoj vlastný objav.

Moja dcéra a ja hráme túto hru na vysokej stoličke, aby okamžite neutiekla a nepokúšala sa cítiť vôňu)).

3. Hra miešania vôní bylín a olejov.

Môžete začať s jednoduchým čajom. Uvarte jedného dňa svojmu bábätku mätový čaj. Pokúsim sa vysvetliť, že čaj je mäta. Privoňajte a vychutnajte si mimoriadnu vôňu mäty.

Uvarte to ďalší deň harmančekový čaj. Urobiť to isté.

Na tretí deň pridajte do čaju citrón alebo trochu zázvoru. Zakaždým povedzte svojmu dieťaťu, čo je v čaji, s potešením ho ovoňajte a ochutnajte. Na štvrtý deň si pripravte zmes viacerých čajov, napríklad mätový s harmančekom, mäta so zázvorom a citrónom, harmanček so zázvorom a citrónom. Voňajte a pite s dieťaťom. Vo veku jedného roka vám dieťa, samozrejme, nepovie, z čoho pozostáva jeho čaj, ale ak často experimentujete s rôznymi bylinkami na varenie čaju, zakaždým ovoniate a opisujete, čo pijete, dieťa vás nenechá čakať. dlho a čoskoro vojde do kuchyne a povie vám, ako to vonia, čo vás neskutočne poteší.

To isté platí pre oleje; môžete ich tiež zmiešať s dieťaťom jeden po druhom a ovoňať ich. Je to tiež veľmi vzrušujúca aktivita.

4. Hranie sa s vôňou, ktorú má bábätko najradšej.

Veľmi zaujímavá hra. Ide o toto: dajte svojmu dieťatku 2-3 tégliky rôznych aromatických olejov a požiadajte ho, aby si vybralo, ktorá vôňa sa mu najviac páči. Bábätko si vyberie jeden z téglikov a teraz mu kvapne malú kvapku na krk, nech mu táto nádherná vôňa zostane celý deň. Táto zaujímavá hra rozvíja nielen čuch dieťaťa, ale aj dôležitá kvalita ako schopnosť rozhodovať sa, aj toto sa musí učiť od raného detstva!

Takže, malý plán lekcie o učení vôní pre najmenších a rozvoji ich čuchu.

  • Vo veku 6 mesiacov môžete začať svoje dieťa zoznamovať s vôňami. V prvej fáze ho jednoducho necháte ovoňať všetko, čo vás obklopuje (môžete začať potravinami, aromatickými olejmi, korením, kvetmi atď.) a poviete mu, ako to vonia.
  • Cca od 1 roka začíname dieťatko učiť ukazovať, čo zacítilo, t.j. Dáte mu niečo ovoňať a on si vyberie obrázok alebo výrobok, ktorý ovoniaval. Keď bábätko vyrastie, bude vedieť pomenovať, čo zacítilo.
  • Hry podobné hľadaniu vône. Viď vyššie. Môžete hrať od približne jeden a pol roka.
  • Hry miešania vôní a hádanie, z ktorých vôní sa zmiešavaná vôňa skladá. Dá sa hrať približne od dvoch rokov.
  • Približne od dvoch rokov môžete hrať hádanie párov vôní. Pozri predchádzajúci článok.

Zdroj steshka.ru

Cieľ: obohatiť chuťové vnemy, rozvíjať pamäť; rozvíjať schopnosť určiť správnu metódu identifikácie predmetov; obohatiť slovnú zásobu detí.

Príprava na hru.

Deťom ponúkame 4 páry dóz. Sú naplnené soľou, vanilínom, cukrom, kyselinou citrónovou.

Úloha 1. "Hádaj, aká je chuť?"

Dieťa je požiadané, aby našlo kyslé, slané, sladké, horké chute.

Úloha 2: „Nájsť pár“

Dieťa musí nájsť poháre s rovnakou chuťou.

Úloha 3. "Čo, čo sa stane?"

Pred dieťaťom sú obrázky s bobuľami, ovocím a zeleninou. Dieťa identifikuje téglik s určitou chuťou a položí vedľa neho obrázok produktu, ktorý má rovnakú chuť. Napríklad: kyslá chuť - citrón, brusnice, ríbezle; sladká chuť - hruška, jahoda, melón atď.

"TEPLÉ - STUDENÉ"

Cieľ: trénovať deti v hmatových zručnostiach, zistiť rozdiely medzi textilnými výrobkami a rozvíjať schopnosť rozprávať o svojich zmyslových dojmoch.

Priebeh hry.

Deťom sú ponúkané panely s rôznymi druhmi látok. Dieťa musí hmatom identifikovať rozdiely medzi textíliami a rozprávať o svojich zmyslových dojmoch.

"LEHKÁ ŤAŽKA"

cieľ: poskytnúť deťom príležitosť cítiť stupeň gravitácie známych predmetov, čím sa obohatí zmyslové skúsenosti detí; rozvíjať schopnosť hovoriť o svojich zmyslových dojmoch.

Priebeh hry.

Deťom sa ponúkajú predmety rôznej hmotnosti. Keď pocítili mieru gravitácie, hovoria o svojich zmyslových dojmoch.

"TEPLÉ - STUDENÉ"

Cieľ: trénovať deti v schopnosti určovať dotykom teplotu homogénnych predmetov a zoskupovať ich konvenčnými symbolmi; naučiť sa robiť verbálne závery.

Priebeh hry.

Deťom sa ponúkajú poháre s vodou: teplá, studená, horúca. Deti musia hmatom určiť teplotu vody a priradiť ju k príslušným symbolom.

“NÁDHERNÁ TAŠKA-1”

Cieľ: upevniť schopnosť identifikovať známe geometrické tvary (guľa, kocka, valec a pod.) na základe hmatovo-motorického vyšetrenia a pomenovať ich.

Priebeh hry.

Taška obsahuje trojrozmerné geometrické tvary. Dieťa vloží ruku do tašky a hmatom identifikuje postavičku, na ktorú natrafí, pomenuje ju a vyberie. Ostatné deti sú pod kontrolou.

"NÁDHERNÁ TAŠKA-2"

Cieľ: naučiť deti hmatom identifikovať geometrický útvar, rozvíjať ich zmysly (hmat).

Priebeh hry.

Vyzvite dieťa, aby hmatom identifikovalo a pomenovalo geometrický útvar ležiaci vo vrecku.

"NÁJDITE NÁPRAVU"

Cieľ: naučiť sa identifikovať vlastnosti objektu v procese vnímania, porovnávať podľa tvaru.

Priebeh hry.

Pozvite svoje dieťa, aby si vybralo správnu náplasť z geometrického tvaru a umiestnilo ju na miesto.

“VYBERTE SI POSTAVU”

Priebeh hry.

"OBJAVOVAŤ A POROVNAŤ"

cieľ: upevniť schopnosť porovnávať dva objekty na dĺžku a šírku pomocou techniky ich vzájomného prikladania; používať slová: kratší, dlhší, širší, užší; fixovať farbu; rozvíjať schopnosť rozpoznávať geometrické tvary hmatom a pomenovať ich.

Priebeh hry.

Možnosť 1. Pod šatkou sú chaoticky rozložené geometrické postavy (veľké a malé, rôznych tvarov). Dieťa je požiadané, aby sa dotýkalo, skúmalo oboma rukami, aby našlo pár geometrických tvarov (výber páru je možný na žiadosť dieťaťa aj na verbálny pokyn učiteľa).

Možnosť 2. "Nájsť pár"

Dieťa hmatom, jednou rukou pri skúmaní predmetu, vyberie spod vreckovky geometrické útvary, volá to, čo dostalo (kosoštvorec). Porovnáva podľa veľkosti pomocou slov: dlhší, kratší, užší, širší a pomenúva farbu každého tvaru.

“VYBERTE SI POSTAVU”

cieľ: naučiť deti skúmať predmety rôznych tvarov a farieb, naučiť ich používať určené vlastnosti geometrického útvaru (farba, tvar, veľkosť); rozvíjať tvorivú predstavivosť.

Priebeh hry.

Možnosť 1. Vyzvite dieťa, aby si vybralo kartu, ktorá sa mu páči, a pomocou geometrických tvarov rozložte kresbu podľa vzorky.

Možnosť 2. Pozvite svoje dieťa, aby vytvorilo svoj vlastný výkres pomocou rôznych geometrických tvarov.

"POSTAVIŤ DOM"

Cieľ: obohatiť zmyslové skúsenosti detí tým, že im predstavíme širokú škálu predmetov a predmetov, naučiť ich vyberať predmety podľa jednej alebo dvoch vlastností (farba, veľkosť).

Priebeh hry.

Vyzvite dieťa, aby si vybralo potrebný z geometrických tvarov a umiestnilo ho na obrázok.

"NÁJSŤ PÁR"

Cieľ: rozvíjať zmyslové orgány (sluch), správne učiť, nájsť pár pre predmet, rozvíjať sluchovú pozornosť.

Priebeh hry.

Možnosť 1. Deti dostávajú „hluky“ s rôznymi zvukmi. Odporúča sa nájsť „šum“ s rovnakým zvukom.

Možnosť 2. Vyzvite deti, aby hádali, koho „hluk“ znie rovnako ako učiteľkin.

"FAREBNÉ KOLEKCIE"

Priamy cieľ: rozvíjať zrakové vnímanie, farby, odtiene.

Priebeh hry.

Možnosť 1. "zmätok"

Učiteľ mieša hračky rôznych farieb a ponúka ich vložiť do vreciek zodpovedajúcej farby.

Možnosť 2. "Kto je rýchlejší!"

Vychovávateľ. – Do skupiny som schoval 10 (ľubovoľný počet) žltých hračiek, kto ich rýchlejšie nájde.

Možnosť 3. "Pomenujte hračku"

Dieťa vyberie hračku z tašky alebo naopak, rozloží hračky (ako pri možnosti č. 1) a pomenuje ich: - Zelený zajačik, modrá guľa, červená kocka atď.

Možnosť 4. Učiť deti rozpoznávať farby.

Prebieha v 3 etapách.

Fáza 1: „Toto je žltá guľa“

Fáza 2: „Prineste žltú loptičku“

Fáza 3: "Akej farby je lopta?"

"ODHADNUTÉ TAŠKY"

Priamy cieľ: rozvíjať čuch detí.

Nepriamy cieľ: upevniť názvy liečivých rastlín, naučiť deti poznávať rastliny podľa čuchu.

Priebeh hry.

Možnosť 1. "Spoznaj čuchom"

Učiteľka zoznamuje deti s vôňami liečivých bylín v 3 etapách.

Učiteľ ponúkne vôňu trávy vo vreci.

Takto vonia harmanček. (Zobraziť obrázok)

2. fáza Nájdite vrecúško s vôňou harmančeka.

Možnosť 2. "Nájdite rovnakú vôňu"

Dieťa vezme jedno z modrých vrecúšok, vdýchne vôňu a pokúsi sa nájsť rovnakú vôňu v oranžovom vrecúšku, čím vytvorí páry s rovnakou vôňou.

"VOŇAVÁ RADOSŤ"

Cieľ: rozvíjať čuch u detí.

Priebeh hry.

Učiteľ navrhuje zhromaždiť pár pohárov s rovnakým zápachom.

Ak to chcete urobiť, musíte otvoriť nádobu a nechať dieťa cítiť vôňu, ale tak, aby nevidelo obsah nádoby.

Potom dieťa pričuchne k obsahu ďalších téglikov a nájde rovnakú arómu.

"CATERPILLER - KRUPENICHKA"

Nepriamy cieľ: rozvíjať jemnú motoriku rúk.

Priebeh hry.

Učiteľ hovorí:

Toto je nezvyčajná húsenica. Volá sa Krupenichka. Neje trávu ani lístie. Miluje rôzne cereálie.

Dnes sa Krupenichka prechádzala po poli a zbierala rôzne obilniny: pohánka, ryža, fazuľa, hrach.

Pozri, aj ja mám vo vreciach takéto cereálie.

Deti sú pozvané, aby sa dotkli obilnín. A potom sa dotknite Krupenichkinho brucha.

Čo si dnes dopriala?

"MALÉ PRSTY"

Cieľ: rozvíjať hmatové vnemy u detí.

"VIACFAREBNÉ LAVICE"

cieľ: naučiť deti rozlišovať základné farby predmetov; naučiť sa konať podľa pokynov, zvýrazniť danú farbu a pomenovať ju.

Priebeh hry.

A. "Silný vietor." (Vietor „strhol“ strechy z farebných domov, musíme ich vrátiť na miesto)

B. "Farebné okvetné lístky." (Rozložte kvety tak, aby okvetné lístky zodpovedali farbe stredu)

B. "Z ktorej loptičky je struna?" (Spoj farbu lopty s farbou lana)

G. "Farebné lavičky." (Umiestnite hniezdnu bábiku na lavicu rovnakej farby)

Cieľ: rozvíjať vizuálnu pozornosť a pamäť.

Priebeh hry.

Dieťa je požiadané, aby sa pozrelo na akváriá a zapamätalo si, kde každá ryba pláva.

Potom sa akvária vyčistia.

Deťom sú ponúkané samostatné akváriá a samostatné ryby.

Umiestnite každú rybu do vlastného akvária.

"ZLOŽENÉ Z TYČOV"

Cieľ: rozvíjať vizuálnu pozornosť a pamäť, jemné motorické zručnosti.

Priebeh hry.

Na stole sú rozložené počítacie palice.

Dospelý z nich vyskladá figúrky - najprv jednoduché, potom zložité. Dieťa musí vytvoriť presne rovnakú postavu.

Úloha je zadaná v poradí narastajúcej náročnosti:

A) vzorka zostane pred očami dieťaťa

B) vzorka sa odoberie.

Tieto figúrky môžu byť vyrobené z kociek.

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Didaktické hry senzorické „Hádaj chuť“

Cieľ: obohatiť chuťové vnemy, rozvíjať pamäť; rozvíjať schopnosť určiť správnu metódu identifikácie predmetov; obohatiť slovnú zásobu detí.

Príprava na hru.

Deťom ponúkame 4 páry dóz. Sú naplnené soľou, vanilínom, cukrom, kyselinou citrónovou.

Úloha 1. "Hádaj, aká je chuť?"

Dieťa je požiadané, aby našlo kyslé, slané, sladké, horké chute.

Úloha 2: „Nájsť pár“

Dieťa musí nájsť poháre s rovnakou chuťou.

Úloha 3. "Čo, čo sa stane?"

Pred dieťaťom sú obrázky s bobuľami, ovocím a zeleninou. Dieťa identifikuje téglik s určitou chuťou a položí vedľa neho obrázok produktu, ktorý má rovnakú chuť. Napríklad: kyslá chuť - citrón, brusnice, ríbezle; sladká chuť - hruška, jahoda, melón atď.

"TEPLÉ - STUDENÉ"

Cieľ: trénovať deti v hmatových zručnostiach, zistiť rozdiely medzi textilnými výrobkami a rozvíjať schopnosť rozprávať o svojich zmyslových dojmoch.

Priebeh hry.

Deťom sú ponúkané panely s rôznymi druhmi látok. Dieťa musí hmatom identifikovať rozdiely medzi textíliami a rozprávať o svojich zmyslových dojmoch.

"LEHKÁ ŤAŽKA"

cieľ: poskytnúť deťom príležitosť cítiť stupeň gravitácie známych predmetov, čím sa obohatí zmyslové skúsenosti detí; rozvíjať schopnosť hovoriť o svojich zmyslových dojmoch.

Priebeh hry.

Deťom sa ponúkajú predmety rôznej hmotnosti. Keď pocítili mieru gravitácie, hovoria o svojich zmyslových dojmoch.

"TEPLÉ - STUDENÉ"

Cieľ: trénovať deti v schopnosti určovať dotykom teplotu homogénnych predmetov a zoskupovať ich konvenčnými symbolmi; naučiť sa robiť verbálne závery.

Priebeh hry.

Deťom sa ponúkajú poháre s vodou: teplá, studená, horúca. Deti musia hmatom určiť teplotu vody a priradiť ju k príslušným symbolom.

“NÁDHERNÁ TAŠKA-1”

Cieľ: upevniť schopnosť identifikovať známe geometrické tvary (guľa, kocka, valec a pod.) na základe hmatovo-motorického vyšetrenia a pomenovať ich.

Priebeh hry.

Taška obsahuje trojrozmerné geometrické tvary. Dieťa vloží ruku do tašky a hmatom identifikuje postavičku, na ktorú natrafí, pomenuje ju a vyberie. Ostatné deti sú pod kontrolou.

"NÁDHERNÁ TAŠKA-2"

Cieľ: naučiť deti hmatom identifikovať geometrický útvar, rozvíjať ich zmysly (hmat).

Priebeh hry.

Vyzvite dieťa, aby hmatom identifikovalo a pomenovalo geometrický útvar ležiaci vo vrecku.

"NÁJDITE NÁPRAVU"

Cieľ: naučiť sa identifikovať vlastnosti objektu v procese vnímania, porovnávať podľa tvaru.

Priebeh hry.

Pozvite svoje dieťa, aby si vybralo správnu náplasť z geometrického tvaru a umiestnilo ju na miesto.

“VYBERTE SI POSTAVU”

Priebeh hry.

"OBJAVOVAŤ A POROVNAŤ"

cieľ: upevniť schopnosť porovnávať dva objekty na dĺžku a šírku pomocou techniky ich vzájomného prikladania; používať slová: kratší, dlhší, širší, užší; fixovať farbu; rozvíjať schopnosť rozpoznávať geometrické tvary hmatom a pomenovať ich.

Priebeh hry.

Možnosť 1. Pod šatkou sú chaoticky rozložené geometrické postavy (veľké a malé, rôznych tvarov). Dieťa je požiadané, aby sa dotýkalo, skúmalo oboma rukami, aby našlo pár geometrických tvarov (výber páru je možný na žiadosť dieťaťa aj na verbálny pokyn učiteľa).

Možnosť 2. "Nájsť pár"

Dieťa hmatom, jednou rukou pri skúmaní predmetu, vyberie spod vreckovky geometrické útvary, volá to, čo dostalo (kosoštvorec). Porovnáva podľa veľkosti pomocou slov: dlhší, kratší, užší, širší a pomenúva farbu každého tvaru.

“VYBERTE SI POSTAVU”

cieľ: naučiť deti skúmať predmety rôznych tvarov a farieb, naučiť ich používať určené vlastnosti geometrického útvaru (farba, tvar, veľkosť); rozvíjať tvorivú predstavivosť.

Priebeh hry.

Možnosť 1. Vyzvite dieťa, aby si vybralo kartu, ktorá sa mu páči, a pomocou geometrických tvarov rozložte kresbu podľa vzorky.

Možnosť 2. Pozvite svoje dieťa, aby vytvorilo svoj vlastný výkres pomocou rôznych geometrických tvarov.

"POSTAVIŤ DOM"

Cieľ: obohatiť zmyslové skúsenosti detí tým, že im predstavíme širokú škálu predmetov a predmetov, naučiť ich vyberať predmety podľa jednej alebo dvoch vlastností (farba, veľkosť).

Priebeh hry.

Vyzvite dieťa, aby si vybralo potrebný z geometrických tvarov a umiestnilo ho na obrázok.

"NÁJSŤ PÁR"

Cieľ: rozvíjať zmyslové orgány (sluch), správne učiť, nájsť pár pre predmet, rozvíjať sluchovú pozornosť.

Priebeh hry.

Možnosť 1. Deti dostávajú „hluky“ s rôznymi zvukmi. Odporúča sa nájsť „šum“ s rovnakým zvukom.

Možnosť 2. Vyzvite deti, aby hádali, koho „hluk“ znie rovnako ako učiteľkin.

"FAREBNÉ KOLEKCIE"

Priamy cieľ: rozvíjať zrakové vnímanie, farby, odtiene.

Priebeh hry.

Možnosť 1. "zmätok"

Učiteľ mieša hračky rôznych farieb a ponúka ich vložiť do vreciek zodpovedajúcej farby.

Možnosť 2. "Kto je rýchlejší!"

Vychovávateľ. – Do skupiny som schoval 10 (ľubovoľný počet) žltých hračiek, kto ich rýchlejšie nájde.

Možnosť 3. "Pomenujte hračku"

Dieťa vyberie hračku z tašky alebo naopak, rozloží hračky (ako pri možnosti č. 1) a pomenuje ich: - Zelený zajačik, modrá guľa, červená kocka atď.

Možnosť 4. Učiť deti rozpoznávať farby.

Prebieha v 3 etapách.

Fáza 1: „Toto je žltá guľa“

Fáza 2: „Prineste žltú loptičku“

Fáza 3: "Akej farby je lopta?"

"ODHADNUTÉ TAŠKY"

Priamy cieľ: rozvíjať čuch detí.

Nepriamy cieľ: upevniť názvy liečivých rastlín, naučiť deti poznávať rastliny podľa čuchu.

Priebeh hry.

Možnosť 1. "Spoznaj čuchom"

Učiteľka zoznamuje deti s vôňami liečivých bylín v 3 etapách.

Učiteľ ponúkne vôňu trávy vo vreci.

1. fáza

Takto vonia harmanček. (Zobraziť obrázok)

2. fáza Nájdite vrecúško s vôňou harmančeka.

3. fáza

Možnosť 2. "Nájdite rovnakú vôňu"

Dieťa vezme jedno z modrých vrecúšok, vdýchne vôňu a pokúsi sa nájsť rovnakú vôňu v oranžovom vrecúšku, čím vytvorí páry s rovnakou vôňou.

"VOŇAVÁ RADOSŤ"

Cieľ: rozvíjať čuch u detí.

Priebeh hry.

Učiteľ navrhuje zhromaždiť pár pohárov s rovnakým zápachom.

Ak to chcete urobiť, musíte otvoriť nádobu a nechať dieťa cítiť vôňu, ale tak, aby nevidelo obsah nádoby.

Potom dieťa pričuchne k obsahu ďalších téglikov a nájde rovnakú arómu.

"CATERPILLER - KRUPENICHKA"

Nepriamy cieľ: rozvíjať jemnú motoriku rúk.

Priebeh hry.

Učiteľ hovorí:

Toto je nezvyčajná húsenica. Volá sa Krupenichka. Neje trávu ani lístie. Miluje rôzne cereálie.

Dnes sa Krupenichka prechádzala po poli a zbierala rôzne obilniny: pohánka, ryža, fazuľa, hrach.

Pozri, aj ja mám vo vreciach takéto cereálie.

Deti sú pozvané, aby sa dotkli obilnín. A potom sa dotknite Krupenichkinho brucha.

Čo si dnes dopriala?

"MALÉ PRSTY"

Cieľ: rozvíjať hmatové vnemy u detí.

"SILNÝ VIETOR"

"FAREBNÉ LISTY"

„Z AKEJ LOPTY JE POVRCH“

"VIACFAREBNÉ LAVICE"

cieľ: naučiť deti rozlišovať základné farby predmetov; naučiť sa konať podľa pokynov, zvýrazniť danú farbu a pomenovať ju.

Priebeh hry.

A. "Silný vietor." (Vietor „strhol“ strechy z farebných domov, musíme ich vrátiť na miesto)

B. "Farebné okvetné lístky." (Rozložte kvety tak, aby okvetné lístky zodpovedali farbe stredu)

B. "Z ktorej loptičky je struna?" (Spoj farbu lopty s farbou lana)

G. "Farebné lavičky." (Umiestnite hniezdnu bábiku na lavicu rovnakej farby)

“NÁJDITE DOMOV PRE KAŽDÚ RYBU”

Cieľ: rozvíjať vizuálnu pozornosť a pamäť.

Priebeh hry.

Dieťa je požiadané, aby sa pozrelo na akváriá a zapamätalo si, kde každá ryba pláva.

Potom sa akvária vyčistia.

Deťom sú ponúkané samostatné akváriá a samostatné ryby.

Umiestnite každú rybu do vlastného akvária.

"ZLOŽENÉ Z TYČOV"

Cieľ: rozvíjať vizuálnu pozornosť a pamäť, jemné motorické zručnosti.

Priebeh hry.

Na stole sú rozložené počítacie palice.

Dospelý z nich vyskladá figúrky - najprv jednoduché, potom zložité. Dieťa musí vytvoriť presne rovnakú postavu.

Úloha je zadaná v poradí narastajúcej náročnosti:

A) vzorka zostane pred očami dieťaťa

B) vzorka sa odoberie.

Tieto figúrky môžu byť vyrobené z kociek.