14.10.2019

Hra Finest Hour - scenár a prezentácia ku kvízu. Intelektuálna hra: „Najlepšia hodina


Intelektuálna hra"Hviezdna hodina"

Ciele: zovšeobecňovať vedomosti žiakov v rôznych predmetoch; rozvíjať záujem o intelektuálnu prácu

Priebeh hry

I. úvod

Deti vstupujú do slávnostne vyzdobenej triedy

Argumentovať správnou vecou,
Aby sme nepoznali zlyhania v živote,
Ideme smelo
Do sveta záhad prírody a zložitých úloh.
Nevadí, že to nebude ľahké
Nebojíme sa, že cesta bude ťažká.
Úspechy pre skvelých ľudí
Nikdy to nebolo ľahké.

Dobré popoludnie, milé deti a vážení hostia. Začíname našu intelektuálnu hru „Hodina hviezd“, kde hráči budú súťažiť nie v sile a obratnosti, ale vo vedomostiach a vynaliezavosti.

Trieda je rozdelená do 4 emblémových tímov. Každý tím má svojich vlastných kapitánov. Za každú správnu odpoveď dostane každý tím hviezdičku. A na konci hry podľa počtu získaných hviezdičiek spoznáme víťazný tím.

Pravidlá pre prácu v skupinách:

1. Pozorne počúvajte úlohu.

2. Pozorne počúvajte osobu, ktorá hovorí.

3. Vedieť pokojne vyjednávať.

4. Urobte spoločné rozhodnutie.

5. Vyberte si, kto odpovie.

6. Vážte si čas.

7. Snažte sa nezasahovať do práce iných skupín.

Takže začíname kolo 1 "Zahrievanie"

Pri každej odpovedi je uvedená hviezdička, ktorá skupina má viac hviezdičiek, otázky si vyberá ako prvú.

1. Jazdec jazdí na koni. Koľko nôh majú spolu? odpoveď: 6

2. Kde našla babka múku na kolobok? Odpoveď: v stodole

3. Kde stratila Popoluška sklenenú papučku? Odpoveď: na plese

4. Vo vrecúšku a vo váze bolo 10 hrušiek. Z balíka sa všetky hrušky preniesli do vázy. Koľko hrušiek je vo váze? odpoveď: 10

5. V pivnici 5 myší hlodalo kôru zo syra. Boli do toho takí pohltení, že si nevšimli mačku, ktorá sa prikradla. Mačka sa vrhla na myši a jednu z nich schmatla. Koľko myší zostáva na zjedenie syra? Odpoveď: žiadne, všetci utiekli

6. Prišiel dlho očakávaný január. Najprv zakvitla 1 jabloň, potom 3 slivky. Koľko stromov rozkvitlo? Odpoveď: Stromy v januári nekvitnú

7. Jeden osol nesie 10 kg cukru a druhý - 10 kg vaty. Kto mal najväčšiu záťaž? Odpoveď: to isté.

8. - Ty a ja, áno sme s tebou. Koľko nás je? (2)

Výsledky tréningu.

Ktorý tím má najviac hviezd?

Hudobná pauza (fyzická minúta).

2. kolo "Hlavná časť"

6 sektorov iná farba Na stole:

1. Zelený sektor – Príroda (otázky o rastlinách a živočíchoch)

2. Modrý sektor - Priestor

3.Žltý sektor – Kazachstan

4. Ružový sektor – ruský jazyk alebo matematika

5.Pomarančový sektor - Literatúra)

6. "Black box" (odpovede na otázky v rámčeku)

Víťazný tím hodí kockou. Počet bodiek na kocke označuje farebný sektor. Po výbere farby si kapitán tímu vyberie otázku, nahlas číta svojmu tímu, diskutuje a odpovedá.

Úlohy pre „čiernu skrinku“.

"Čierna krabica"

Kladiem otázky a odpovede na tieto otázky sú v "čiernej skrinke", ktorý tím odpovie rýchlejšie a správne, že dostane hviezdičku. A ak nepoznajú odpoveď oba tímy, tak odpovedia hostia. Pozorne si vypočujte prvú otázku.

    Čo to je? Búšia ho v mažiari a nosia ho sitom tí, ktorí sa venujú zbytočným obchodom; píše sa do úst, nechce hovoriť; nečestní ľudia v ňom skrývajú konce; niekedy to vyjde nasucho.
    Voda

2. Tu je vec, ktorú jeden báječný krokodíl, "ako kavka, prehltol." čo je to za vec? (Washcloth) - moderátorka predvádza žinku.

3. Tu je predmet, ktorý rozplakal starčeka a starenku po triku malého sivého vtáčika. Upokojili sa, až keď dostali na oplátku rovnaký predmet, ale inej kvality a farby. Čo to je? (vajíčko) – hostiteľ predvádza vajíčko.

4. Pomocou predmetu, ktorý je v krabici, môžete vyrobiť rôzne veci alebo môžete jedného zabiť rozprávková postava. Čo tu leží? (Ihla) - moderátor ukazuje ihlu.

5. Pomocou nej bola princezná otrávená v „Príbehu o mŕtvej princeznej ao siedmich hrdinoch“?(Apple)

6. Čo je to? Ušil z toho Papa Carlo klobúk pre Pinocchia? (Ponožka).

3. Zhrnutie. Odmeňovanie účastníkov hry.

Koho pohostila líška kašou? Odpoveď: Crane, "Líška a žeriav".

Ako sa volalo dievča z rozprávky „Mráz“? odpoveď: Nastenka.

Čo chýba v púšti? (voda)

Tento prírodný úkaz vyzerá ako ľahký opar vo vzduchu a niekedy ako biela nepriehľadná stena. Ak sa opar do rána rozplynie, tak na tráve bude určite rosa. Čo to je?(hmla) (Snímka 30)

Traja sa snažili chytiť toho, ktorý nechal dvoch starých ľudí bez jedla. Ale tento chlap ich opustil trikrát. A štvrtý prenasledovateľ, ktorý sa tváril ako hluchý, chytil... Koho?(Kolobok)

Aké plemeno bol pes Artemon v rozprávke "Dobrodružstvá Pinocchio"?(pudlík)

    Ktoré zviera na vyliahnutie mláďat si stavia guľovité hniezdo, ktoré sa volá Gaino, vysoko na stromoch z vetvičiek a machu?(Veverička)

    Aké slovo patrí iba vám a iní ho používajú častejšie ako vy? (Názov)

    Ktorú časť slova možno nájsť v zemi? (koreň)

    Na mojej tvári nájdeš -

    Aj v sebe, aj v inom

    Keď ma čítaš od konca

    Prejdem do iného slova

    prinútim ťa zívať

    A prikážem ti ísť spať

    (nos - spánok)

    Čo príde po jari? (Leto)

    Kto je snúbenec Mukha - tsokotuhi? (komár)

    Koľko písmen je v ruskej abecede? (33)

    Väčšinu územia obklopuje voda. (pevnina)

    Najväčší kontinent. (Eurázia)

    Najväčšie samostatné číslo. (9)

    Koľko zvukov obsahuje slovo myš? (3)

    Kedy stromy zhadzujú listy? (na jeseň)

    Najmenší dvojciferné číslo? (10)

    Najmenší kontinent na Zemi. (Austrália)

    Časť dňa od rána do večera. (deň)

    Dievča, ktoré sa objavilo v pohári kvetu,
    A toho dievčaťa bolo o niečo viac ako necht. (palec)

    Čo jedáva medveď v zime? (v zime spí)

    Dunno žil v kvetinovom meste 1 týždeň a 3 dni. Koľko dní žil Dunno v Kvetnom meste?10

    Brat má 8 rokov a sestra 13 rokov. Koľko rokov bude mať sestra, keď bude mať brat 10 rokov?15

    12 mravcov sa rozhodlo lietať na vážkach. Za každú vážku si sadli 3 mravce. Koľko tam bolo vážok?4

    Prasiatko dalo Medvedíkovi Pú polovicu svojho cukríka a ešte 1 cukrík. Potom mu ostali 3 cukríky. Koľko sladkostí malo Prasiatko? 8

    Dve opice našli 8 kokosových orechov. Cestou sa pohádali s krokodílom a hodili po ňom orech. Potom sa spravili a zjedli oriešky. Koľko orechov zjedli opice, ak si priniesli domov polovicu toho, čo mali?2

(Správne odpovede sú 10, 15, 4, 8, 2.)

    Vtip pred rozprávkou. (hovorí)

    Hrdina akej rozprávky chceli všetci jesť? (Kolobok)

    V ktorom meste žil Dunno? (V kvete)

    Kto napísal bájku „Mravec a holubica“? (L.N. Tolstoj)

    Aký liek preferoval Carlson? (džem)

    Aké slovo dal Kai dokopy v paláci snežná kráľovná? (Večnosť)

    Obdivovateľ a obdivovateľ Malvíny? (Pierrot)

    Dievča, ktoré sa na jar roztopilo. (Snehulienka)

    Na ňom Emelya išla ku kráľovi. (Na sporáku)

    Kde sa skrýva siedme dieťa? (v rúre)

    Kto napísal príbeh „Živý klobúk“? (N.N. Nosov)

    Čo poradil Mravec vážke v bájke I.A. Krylov? (tanec)

    Od koho unikol riad? (Od Fedory)

    Kto vynašiel mačku Matroskin a Cheburashku? (E.N. Uspensky)

    Najlepší krokodíl na svete. (gén)

    Rozprávkový obrus. (Vlastná montáž)

    Kto napísal dielo „Dobrodružstvá Dunna a jeho priateľov“?
    a) Nosov N.
    b) Dragunskij V.
    c) Golyavkin V.

    Aké kvety nazbierala nevlastná dcéra v lese v rozprávke S.Ya.Marshaka „Dvanásť mesiacov“?
    a) Fialky
    b) Snežienky
    c) konvalinky

Vedenie. Chlapci, ste šťastné deti. Máte taký útulný domov, krásnu triedu, starostlivých rodičov a učiteľov. Buďte vždy zdraví a šťastní! Ak však na vaše dvere zaklopú problémy, nezabudnite, že vás chráni „Dohovor o právach dieťaťa“ a s ním aj najdôležitejšia organizácia na svete – OSN (Organizácia Spojených národov). Všetky členské štáty OSN podpísali v roku 1948 Všeobecnú deklaráciu ľudských práv, v ktorej si navzájom a svojim národom sľúbili, že urobia všetko pre to, aby tieto práva nikto neporušil.Deklarácia hovorí o právach všetkých ľudí: mužov a žien, bohatých a chudobní, veriaci aj neveriaci, každej národnosti a farby pleti.

Dospelí majú mnoho rôznych práv. Majú deti nejaké práva? Áno, mám. V roku 1989 OSN prijala dokument s názvom Dohovor o právach dieťaťa.

Vy chlapci, okrem matematiky, ruského jazyka, bieloruský jazykštudovať ľudské práva. A dnes nastala tá najlepšia hodina, keď nám všetkým, tu prítomným, môžete ukázať svoje znalosti o ľudských právach.

Naša hra je iná ako televízna hra, má svoje podmienky: byť veselá a vynaliezavá, nenechať ani jednu otázku nezodpovedanú, neodkukávať, neodpočúvať a neprenikať do cudzích myšlienok. Budeme sa pohybovať po triede a za každú správnu odpoveď dostanete hviezdičku!

Kvalifikačné kolo

Vedenie . Pozor! Pozor! Začnime našu súťaž šikovných a dôvtipných, vynaliezavých a odvážnych!

Vyberáme šiestich účastníkov. Kto správne odpovie na otázku, bude účastníkom hry.

1. Spomeňte si na karikatúru "Cipollino", kde je Cipollino vytlačený zo svojho domu.

Otázka: Aké právo spoločnosti Cipollino je porušené?

Odpoveď: Právo na nedotknuteľnosť obydlia.

2. Spomeňte si na karikatúru „Pinocchio“, kde Pinocchio chodí do školy.

Otázka. Aké právo použil Pinocchio?

Odpoveď: Právo na vzdelanie.

3. Spomeňte si na úryvok z karikatúry "Papagáj Kesha", kde Kesha v klietke kričí: "Slobodu papagájom!"

otázka: Aké právo zastáva papagáj Kesha?

odpoveď: Právo na slobodu.

4. Úryvok z televízneho filmu „Pinocchio“, kde sa mačka Basilio a líška Alice snažia vziať Pinocchiovi mince.

otázka: Aké právo porušili mačka Basilio a líška Alice, keď sa pokúsili vziať Pinocchiovi mince?

odpoveď: Právo na majetok (nikto nemôže byť zbavený majetku).

5. Spomeňte si na úryvok z rozprávky S. Marshaka „Dvanásť mesiačikov“, ako zlá macocha zahnala svoju nevlastnú dcéru do lesa po snežienky.

otázka: Aké právo bolo porušené?

odpoveď: Právo na osobné súkromie. Právo na obranu pred krutosťou, násilím.

6. Hrdinku ktorej rozprávky nepustila zlá macocha na ples?

otázka: Aké právo úbohého dievčaťa porušila?

odpoveď: Popoluška. Právo na slobodu voľby bolo porušené.

Hra

Vedenie. Účastníci teda zaujali svoje miesta a pripravili sa na hru. Dohovor o právach dieťaťa hovorí, že každé dieťa má od narodenia právo na meno. V hre "Hodina hviezd" sa zúčastnite: ... (mená účastníkov sú zavolané). Čo sú chlapi krásne mená! Povedzte nám stručne o svojom mene. Koho príbeh bude najzaujímavejší, dostane dodatočnú hviezdičku. (Rozprávky detí o ich menách).

Prvé kolo "Úžasné"

Poskytnuté výkresy.

otázka: Kde na výkresoch je porušený zákon?

a) nedotknuteľnosť obydlia;

b) doživotne;

c) na slobodu;

d) odpočinok a primerané obmedzenie pracovného dňa.

Jeden alebo dvaja ľudia sú vylúčení (získajú cenu útechy).

Druhé kolo "Slovná zásoba"

Na tabuľu (plagát) napíšte slová:

1. Občan.

4. Dohovor.

5. Ústava.

7. Kultúra správania.

Facilitátor nadiktuje definíciu, deti zdvihnú kartičku s číslom slova, ktoré (ako si myslia) zodpovedá tejto definícii.

1. Medzinárodná zmluva, zvyčajne pre niektorých špeciálna otázka, ktorý je záväzný pre tie štáty, ktoré k nemu pristúpili. (4).

2. Vyhlásenie, vyhlásenie základných princípov, programové ustanovenia. Nie je to záväzné, je to len odporúčanie. (2).

3. Prijaté v decembri 1993. Jeho druhá kapitola „Práva a sloboda človeka a občana“ reflektuje požiadavku „Všeobecnej deklarácie ľudských práv“. (5).

4. Osoba, ktorá patrí k stálemu obyvateľstvu tohto štátu a požíva všetky práva, plní všetky povinnosti tohto štátu. (1).

5. Záväzné pravidlá pre všetkých. Akceptované štátom, ktorý sleduje jeho realizáciu (3).

6. Vznikla v roku 1945 a je to medzinárodná organizácia, ktorá združuje štáty na dobrovoľnom základe s cieľom udržať a posilniť medzinárodný mier, ako aj rozvoj spolupráce medzi štátmi. (8).

Tretie kolo "Logické hodnoty"

1. Plagát.

2. Škaredé káčatko

3. Kolobok

5. Baba Yaga

otázka: Kto je navyše? prečo?

odpoveď: 2.

2. Plagát.

otázka: Aké znaky sú zbytočné? (1 a 4)

Na tabuli je plagát s nápisom:

1. Sloboda.

8. Človek.

otázka: Aké slová tu chýbajú? prečo?

odpoveď: 4 a 5.

Finálny

Vedenie. Finále sa zúčastňujú 2 osoby. „Deklarácia ľudských práv“ hovorí: „Každý človek má nielen práva, ale aj povinnosti...“ Zo slova „povinnosť“ musíte urobiť maximálny počet nových slov za 1 minútu. Víťaz získa cenu!

Vedenie. Priatelia, ďakujem vám za pozornosť!

Úsmevov tu bolo nespočetne veľa!

Je čas sa rozlúčiť

Zbohom všetkým, kým sa znova nestretneme!

Na stiahnutie materiálu alebo !

Intelektuálna hra

"Hviezdna hodina".

Ciele a ciele hry:

1. Rozvíjať u detí prostredníctvom hry vynaliezavosť, predstavivosť, flexibilitu myslenia; zlepšiť kultúru reči detí; rozšíriť si obzory mladších školákov; rozvíjať pozornosť, schopnosť sebakontroly.

2. Zamerať sa na získavanie nových vedomostí, záujem o zvyšovanie intelektuálnej úrovne.

3. Rozvíjať schopnosti tímovej práce.

Vybavenie: prezentácia, ocenenia pre divákov, ocenenia pre tímy.

Priebeh hry:

1. Úvod

Často, v každodenný život, stretávame sa s výrazom „najlepšia hodina“, najmä ak ide o ľudí, ktorí dosiahli nejaký úspech. O spisovateľoch, vedcoch, umelcoch, hercoch sa hovorí, že niektorý moment ich života bol „najkrajšou hodinou“. To je moment, kedy človek mohol naplno realizovať svoj potenciál, t.j. uplatniť svoj talent, vedomosti a zručnosti. „Hviezdna hodina“ je okamihom najvyššieho uznania v živote človeka.

Dnes vás pozývame zúčastniť sa hry, počas ktorej každý z vás, ak sa budete veľmi snažiť, bude môcť realizovať svoj potenciál v prospech svojho tímu a priblížiť jeho „najlepšiu hodinu“.

Hra pozostáva zo 6 etáp.

A teraz vyberieme členov poroty (3 osoby).

Zapojené sú 2 tímy. Privítajme ich...

A teraz slovo k tímom: (reprezentácia tímov (názov a motto).

Tím "Smart"

Žiadny krok späť,

Nezostávajte na tom istom mieste,

Ale len dopredu

A len všetci spolu.

Tím "fajnšmekrov"

Sme krásne a múdre

Buďme pýchou krajiny!

Dnes chceme vyhrať

V tejto súťaži fajnšmekrov!

Prejdime teda k súťaži. 1 súťaž našej hry "Zahrievanie".(Každý tím má odpovedať na 10 otázok, nie je čas na diskusiu). Tím s najväčším počtom odpovedí vyhráva a získava hviezdu. (Za správnu odpoveď 1 bod)

"Zahrievanie". (1 tím).

1. Akú zeleninu vytiahol starý otec a celá jeho rodina z pozemku? (repa).

2. Koľko dní má rok? (356).

3. Pod týmto oblečením sa skrýva sleď sviatočný stôl? (Kožuch).

4. Prejdite cez ňu, aby ste získali mleté ​​mäso? (mlynček na mäso).

5. Ktoré ročné obdobie majú školáci najradšej? (Leto).

6. Bola z tohto kovu vyrobená reťaz, po ktorej kráčala „vedecká mačka“? (zlato).

7. Akú farbu mala koza, ktorá bývala u mojej starej mamy? (sivá).

8. Korčule na kolieskach? (valčeky).

9. Aké sú farby vlajky Kazachstanu? (Modrá).

10. Rozprávková priateľka Koshcheia Nesmrteľného? (Baba Yaga).

"Zahrievanie" (2 tímy).

1. Aký je najviac vianočný stromček? (smrek).

2,24 hodiny? (deň).

3. Absolvuje leto? (august).

4. Je to princ, je to blázon? (Ivan).

5. Peňažná jednotka Kazachstanu? (tenge).

6. Koniec bežiaceho pásu? (skončiť).

7. Koľko trpasličích priateľov mala Snehulienka (sedem)

8. Knižný asistent pri preklade z jedného jazyka do druhého? (slovník).

9. Zachránil Fly-Tsokotukha? (komár).

10. Koľko detí mala matka - kozy (sedem).

"Magický liek"

V čom spočívala mágia...

1. Popoluška. (Krištáľová topánka. Ch. Perrault. „Popoluška, alebo sklenená topánka“).

2. Pinocchio. (Zlatý kľúč. A. N. Tolstoj. „Zlatý kľúč alebo Pinocchiove dobrodružstvá“).

3. Víly z rozprávok ( Kúzelná palička).

4. Aladdin (Kúzelná lampa Aladina).

5. Old Man Hottabych (Beard)

"zmätok"

Opravte chybu v básni.

1. Naša Máša hlasno plače:

Spustil loptu do rieky.

(A. Barto. "Ball". Máša-Tanya)

2. Medveď kráča, hojdá sa,

Vzdychy na cestách:

Oh, tabuľa sa skončila.

Teraz padnem!

(A. Barto. "Býk". Medveď - býk)

3. Lenivý človek hodil zajačika, -

Zajačik zostal v daždi.

Nedalo sa vstať z lavičky

Mokré na kožu.

(A. Barto. „Zajačik“. Lenivý je gazdiná).

4. Starý muž býval so svojou ženou

Na samom modré more.

(A. S. Puškin. „Rozprávka o rybárovi a rybe.“ Manželka – stará žena)

5. Podvodník sa blíži k stromu po špičkách,

Vrtí chvostom, nespúšťa oči zo žaby.

(I. Krylov. "Vrana a líška". Žaba - vrana)

Zápas s divákmi:

1. S písmenom "r"

zálohujem

S písmenom "m"

Schovávam sa v žemli (rakovina-mak)

2. Múdry videl v ňom múdreho muža, blázna blázna, barana barana a opicu opicu. (zrkadlo)

3. Vymenuj 4 moria, ktoré majú farbu v názve?

(Čierna, Biela, Červená, Žltá).

4. Prečo zajac veľké uši?

A) lepšie počuť

b) aby sa neprehriali

B) brzdenie v zákrutách

(V horúčave králičie uši odvádzajú tretinu tepla vznikajúceho pri metabolizme. Prebytočné teplo uniká cez tenké horúce králičie uši s veľkým množstvom cievy).

6. Aké poznámky možno použiť na meranie vzdialenosti? (Mi-la-mi.)

7. Je na sviatočnom stole pod týmto oblečením sleď? (Kožuch).

8. Meno veľkého ruského básnika Puškina? (Alexander).

9.Most veľký oceán planéty? (Ticho).

10. Podpis hviezdy a nielen jej? (autogram).

11. Má táto ryba dlhé fúzy? (sumec).

12. Spustenie bežeckého pásu? (štart).

13. Peňažná jednotka, ktorá sa razí? (minca).

14. Pomenujte planétu s ženské meno? (Venuša).

15. Ani v zime ho nemôžeš od lakomca prosiť? (sneh).

16. Slová, ktoré majú opačný význam? (antonymá).

17. Najchladnejší oceán na planéte? (Arktída).

18. Čo meria rýchlomer? (rýchlosť)

"Pozornosť žiadaná!"

Na jeho vytvorenie si otec vybral veľmi bežný prírodný materiál, v dôsledku čoho sa chlapec ukázal ako veľmi zvedavý, veľmi neposlušný a neustále sa dostával do rôznych zmien. Charakteristické črty: No, veľmi dlhý nos. (Pinocchio).

Hľadá sa muž v najlepších rokoch, zabáva sa nočnými prechádzkami po strechách. Špeciálne znaky: obľúbené jedlo-džem, najlepší priateľ-Kid. (Carlson).

Hľadaný pár v dôchodkovom veku sa zaoberal vydieraním úspor od poctivých a dôverčivých občanov. Rozlišovacie znaky: čierne okuliare, palica, predstieranie slepého a chromého.

(Fox Alice a mačka Basilio).

Veľmi múdry maznáčik, ktorého majiteľ zdedil pri delení dedičstva a vďaka svojej prefíkanosti a vynaliezavosti mu zabezpečil šťastný a prosperujúci život. Rozlišovacie znaky: klobúk s pierkom, čižmy.

(Kocúr v čižmách).

Nie príliš vzdelaný, dôvtipný ruský roľník, ktorý dokázal očariť princeznú. Špeciálne vlastnosti: cestuje na sporáku.

(Emelya je blázon).

Niektorí diváci sa nudia. Teraz budeme hrať s nimi a tímy si oddýchnu. Ja sa pýtam a ty odpovedáš. Za správnu odpoveď sa udeľuje odmena. Ale je tu jedna podmienka, nekričte, inak odpoveď nebude chránená.

Kým porota zhŕňa.

"Rozprávka sa stala skutočnosťou"

Musíte uhádnuť, na čo sa tieto zázraky zmenili.

Gusli - samogudy (magnetofón)

Stupa (raketa, lietadlo)

Miracle - zrkadlo (TV, počítač)

Feather of the Firebird (lampa)

Guľôčka nití ukazujúca cestu (kompas)

Sánky, ktoré nosia sami (auto)

Podľa výsledkov všetkých súťaží porota určí víťaza hry. Víťazný tím dostane diplom vo forme veľká hviezda s nápisom "Vaša najlepšia hodina!", porazený tím získava rovnaký diplom s nápisom "Všetko máte ešte pred sebou!"

Reflexia hry.

Deti sa podelia o svoje dojmy z hry, o tom, čo sa naučili nové a zaujímavé, o tom, čo by chceli vedieť. Čo počas hry fungovalo a čo nie.

Záverečná časť.

Týmto sa naša hra končí, ďakujem tímom za účasť. Myslím, že hviezdy, ktoré ste dostali, vám pridajú na sebavedomí a chuti získavať nové poznatky.

Priatelia, ďakujem vám za pozornosť!

Úsmevov tu bolo nespočetne veľa.

Je čas sa rozlúčiť

Zbohom všetkým, kým sa znova nestretneme!

Využitie v triede a mimoškolských aktivitách herné technológie prebudiť kognitívnu aktivitu žiakov, záujem o predmet. Hra umožňuje žiakovi prekročiť každodenný život, dáva možnosť slobodného prejavu ľudskej činnosti v podmienkach herných situácií. , príležitosť pre účastníkov hry získať komunikačné zručnosti, rozvíja schopnosť prekonávať ťažkosti.

Navrhovaná hra „Festival Hour“ sa koná pre žiakov 5. až 7. ročníka. Hra sa môže konať v predmetových týždňoch v geografii a biológii, počas sviatku „Deň vtákov“

Ciele hry: upevniť a prehĺbiť vedomosti získané na hodinách geografie, biológie. Rozvíjajte logické myslenie , Pamäť, intelektuálna schopnosť; rozšíriť obzory vedomostí; rozvíjať lásku k prírode.

Pravidlá hry:

- hry sa zúčastňuje 6 tímov po 2 žiakov - hráč a jeho asistent, spolu 12 žiakov,
- za každú správnu odpoveď je pridelený 1 bod,
- ak priateľ odpovie správne, dostane 1 hviezdičku,
- 5 sekúnd na premyslenie odpovede,
- po každom kole vypadne tím s najnižším počtom bodov,
- ak majú tímy rovnaký počet bodov, berie sa do úvahy počet získaných hviezdičiek.
- Finálovej hry sa zúčastňujú 2 tímy.

Vybavenie: 12 plakiet, hviezdy, 4 krabice, plátno, projektor

– Dobré popoludnie, milí hráči, diváci! Dnes vás pozývam do hry „Hviezdna hodina“. Pre niekoho dnes príde jeho najlepšia hodina. Vitajte v hre!

Teraz poďme spoznať našich členov. Prvý tím je....

- Dnešná hra je venovaná našim opereným kamarátom - vtákom.

Začíname prvé kolo hry. Pozrite sa pozorne na obrazovku. Existuje 6 vtákov:

- Budem vám klásť otázky, musíte nájsť správnu odpoveď a zdvihnúť príslušné znamenie. Ak nie je správna odpoveď, zdvihnite znamienko 0. To isté urobia aj pomocníci, a ak sa číslo pomocníka zhoduje s vašou odpoveďou, udelí sa hviezdička. Účastníci, ktorí odpovedia správne, urobia krok vpred.

1. O akomkoľvek vtákovi na svete bolo toľko legiend: nezvyčajný vzhľad, tichý let, desivý hlas, nočný život- priťahoval pozornosť ľudí už od staroveku. V Číne je tento vták považovaný za symbol blahobytu a Gréci ho považujú za symbol bohyne Atény. Často sa nazýva pernatá mačka. O akom vtákovi to hovoríš?

Odpoveď: sova.

2. A tohto vtáka možno nazvať legendárnym. A má nezvyčajné vlastnosti. Po prvé, v zime dojčí vtáky. Po druhé, má nezvyčajný zobák a po tretie, po smrti sa zmení na múmiu a nerozloží sa 15–20 rokov. A tak je z nej veľmi pohyblivý a veselý vtáčik. Niekedy sa nazýva papagáj severný. Čo je to za vtáka?

Odpoveď: krížik.

3. Pred 100 rokmi zaútočili húsenice motýľov na záhrady pri americkom meste Boston. Zmietli všetko, čo im stálo v ceste. Do boja proti nim vstúpili vtáky privezené z Európy. Ľudia im z vďaky postavili pomník. Ktorý vták je pamätníkom?

Odpoveď: vrabec.

4. Ktorý vták má najdlhší jazyk?

Odpoveď: ďateľ.

5. Aký vták visí v zime hlavou dolu na stromoch?

Odpoveď: Hýl.

6. Ktorý vták ako prvý ohlási príchod jari svojim jednoduchým spevom?

Odpoveď: sivá vrana.

- A teraz sú pred vami vtáky, o ktorých ste čítali v knihách alebo videli v televízii:

1. Ktorý vták nosí so sebou vajíčko?

Odpoveď: tučniak.

2. Na erbe tejto pevniny je zobrazený príbuzný tohto vtáka, ktorý žije v susednej pevnine. O akom vtákovi to hovoríš?

Odpoveď: pštros.

3. Názov zodpovedá podstate. Ale bohužiaľ, tento vták patrí k ohrozeným druhom.

Odpoveď: rajka

4. Tento vták sa živí nektárom.

Odpoveď: kolibrík.

5. Vlasť Nový Zéland. Samý vták, samé ovocie.

Odpoveď: kiwi.

Po prvom kole opúšťajú hru dvaja účastníci s najmenším počtom bodov.

Z krabice je vysypaných 9 kociek, písmená sú umiestnené na každej strane kociek. Z písmen umiestnených na horných stranách kocky musíte za minútu vytvoriť najdlhšie slovo. Účastníci majú desiaty dodatočný list. Účastník, ktorý vytvorí najdlhšie slovo, otvorí výherný box a ten, kto urobí najkratšie slovo alebo má najmenej hviezdičiek, je z hry vyradený.

Ponúkajú sa „logické reťazce“. Účastníci musia určiť, či je postupnosť správna. Ak je to správne, účastník zdvihne tabuľku s číslom „0“, ak nie je správne, potom dve tabuľky s číslami, ktoré je potrebné vymeniť.

1. Pred vami sú 3 vtáky:

Tieto vtáky sú usporiadané v poradí klesajúcej rýchlosti letu. Najrýchlejšia z nich je lastovička, potom veža a potom sokol sťahovavý. Ak súhlasíte, zdvihneme znamienko 0, ak nie, tak ktoré je potrebné vymeniť?

Odpoveď: musíte zmeniť 1-3.

2. Tu sú objednávky vtákov, ktoré žijú v Tatarskej republike:

- V našej republike sú najväčším oddelením vráskavce, potom koniklece a najmenším oddelením sú sovy. Kto so mnou súhlasí?

Odpoveď: musíte zmeniť 1-2.

3. 3 ďalšie vtáky:

- Všetky tieto vtáky sú uvedené v Červenej knihe Tatarskej republiky. Súhlasíte so mnou?

Účastník, ktorý odpovedal na menej otázok alebo má menej hviezdičiek, opúšťa hru.

Dvaja zostávajúci účastníci musia vytvoriť čo najviac slov pomocou písmen zo slova Roller. Účastník môže prísť na pomoc svojmu asistentovi.
Ten, kto robí najväčší počet slová.

"Takže naša hra sa skončila." Pre ..... nastala jeho „hviezdna hodina.“ Teraz mu dajme slovo.

Víťaz prednesie prejav.

Koniec hry. Ďakujem za tvoju pozornosť!

Referencie:

  1. „Encyklopedický slovník mladého prírodovedca“, M. „Pedagogika“, 1981.
  2. Yu.Dmitriev„Kniha prírody“, M. „Literatúra pre deti“, 1990.
  3. Prírodný sprievodca „Vtáky“, „Vneshsigma“, 1998.

BEI "Russkopolyanskaya stred všeobecná školač. 3"

mimoškolskú činnosť na základnej škole

Vykonané:

učiteľ Základná škola

BOU stredná škola №3

Bunová Oľga Valerievna

___________________________________________________________________

o používaní prezentácie hry „Hviezdna hodina“

Drahí kolegovia! Upozorňujúc na prezentáciu mimoškolského podujatia „Festivalová hodina“ som zámerne opustil hotový scenár podujatia. Kreatívny učiteľ potrebuje skôr sprievodcu ako hotové zhrnutie, preto mi dovoľte ponúknuť vám niekoľko návrhov na použitie tejto prezentácie.

Stručný opis Diania

Hra "Hviezdna hodina"

Mimoškolská aktivita pre žiakov 1.-4

Typ udalosti: vzdelávacia hra.

Hlavné úlohy hry: splniť navrhnuté úlohy, prejavujúc vynaliezavosť a erudíciu.

Ciele: rozvíjať kognitívne záujmy, komunikačné schopnosti, pozornosť; prispieť k rozšíreniu všeobecných obzorov detí; rozvíjať samostatné myslenie, rozvoj logické myslenie, zvedavosť.

Vybavenie: pre každého účastníka signálne kartičky s číslami od 1 do 6, hviezdičky za správne odpovede, interaktívna tabuľa alebo plátno, projektor.

Štruktúra prezentácie hry

Hra pozostáva z troch kôl a finále. Hru môže hrať 5 alebo 6 tímov. Tímy tvoria žiak a rodič. Prvé kolo je tzv "Šelmy našich lesov" druhé kolo „Vtáky sú naši priatelia!“, tretie kolo „Zbierajte slová“. Vo finálovom zápase sa stretnú 2 tímy.

softvér: MS Power Point 2003 - na vytváranie encyklopédie, Microsoft Office Word 2003 - na vytváranie dokumentov.

Zobraziť obsah prezentácie
"Zvezdniy"


Hra

"Hviezdna hodina"

pre žiakov a rodičov

1 - 4 triedy


Ja som Príroda. Som veľký majster. Večný majster života. Môžem, Človeče, ty za spoluúčasť Dajte - to všetko je v mojej moci! - Huba v lese, harmanček na lúke, Obloha pri východe a západe slnka Vŕba nad riekou... Konečne, spálené od slnka, červenkasté Obilný klas, ako koruna všetkému! Len ty si môj dar, moje učenie Neberte to ako poctu: nie som otrok. Nezabudnite: vy sami ste moje stvorenie! A ty a ja máme rovnaký osud!


  • 1. kolo

"Šelmy našich lesov"

  • 2. kolo

Vtáky sú naši priatelia!

  • 3. kolo

"Zbierajte slová"

  • Finálny

Menej tigra, viac mačiek

Nad ušami kefa-rohy.

Na pohľad mierny, ale neverte:

Toto zviera je hrozné v hneve!

Čo je to za lesné zviera

Postavil som sa ako stĺp pod borovicou

A stojí medzi trávou

Uši väčšie ako hlava?

Za stromami, kríkmi

Plameň rýchlo vzbĺkol.

Blýskalo sa, bežalo -

Nie je tam žiadny dym ani oheň.


Nájdite doplnok


Zima sa blíži…

Roztrieď zvieratá do domčekov:

  • INÉ 2. VLK 3. ŽIVÝ OPLOT

4. Jazvec 5. Bobor 6. Škrečok

Hľadáte jedlo v zime

Zásoby na zimu

Upadnúť do hibernácie

1. los

5. bobor

2. vlk

4. jazvec

6. škrečok


Vtáky sú naši priatelia!

Nakŕmte vtáky v zime!

Nechajte zo všetkých strán

Budú sa k vám hrnúť ako doma

Kolíky na verande.

  • Pomenujte zimné vtáky.

1. LAŠTOVKA 2. SKORK 3. VEŽA

4. Štyridsiatka 5. Krížovka 6. DAW

  • Ktorý vták chová mláďatá v zime?

5. KLEST


Zbierajte slová


Otestujte sa


FINÁLNY

Z písmen tohto slova urobiť pre

1 minúta bežné mená Podstatné mená, ktoré odpovedajú na otázky KTO? ČO?