30.06.2020

Triedna hodina na základnej škole „Lekcia láskavosti“, venovaná Dňu zdravotne postihnutých. Otvorená lekcia ku Dňu osôb so zdravotným postihnutím „Len s láskavým srdcom Lekcia láskavosti venovaná Medzinárodnému dňu osôb so zdravotným postihnutím


Vyučovacia hodina ku Dňu ľudí so zdravotným postihnutím „Dajte ľuďom láskavosť!“

Cieľ:

  1. Podporovať rešpektujúci, humánny a pozorný prístup k ľuďom so zdravotným postihnutím a uznávať ich ako plnohodnotných členov spoločnosti;
  2. Naučiť sa ovládať svoje emócie.
  3. Rozvoj vyšších mentálnych funkcií: pozornosť, vnímanie, logické myslenie.

Vybavenie:časti papierového muža, magnety, karty s výrazmi; srdce (pre každého študenta); vzduchové balóny;

hudobný a video materiál: Diana Gurtskaya „Magic Glass“, hudba na oddych, „Deň zdravotne postihnutých“, sociálne video, „Do Good“, „Accessible Environment“.

Základné pojmy témy :

zdravotne postihnutá osoba, zdravotné postihnutie, porucha zraku,

sluchové postihnutie

Priebeh vyučovacej hodiny.

  1. Organizovanie času.

1. Emocionálna nálada.

Nový deň prišiel. Usmejem sa na vás a vy sa budete usmievať jeden na druhého. A pomyslite si: aké je dobré, že sme tu dnes všetci spolu. Sme pokojní a láskaví, priateľskí a láskaví. Všetci sme zdraví. Čo si dnes želáme (uvedené sú mená študentov). Čo mi chceš zaželať? Zhlboka sa nadýchnite a vydýchnite... Vydýchnite včerajšiu nevôľu, hnev, úzkosť. Zabudnite na ne. Vdýchnite do seba sviežosť a krásu bieleho snehu, teplo slnečných lúčov a čistotu riek. prajem ti úspech dobré zdravie A opatrný postoj medzi sebou.

2. Úvodné poznámky:

Chlapi, tému dnešnej triednickej hodiny sa dozvieme, keď splníme úlohu.

Čo je pripojené k doske? (časti tela papierového muža).

Dajme ich dokopy a uvidíme, čo dostaneme.

Koľko rúk má človek?

Koľko nôh má človek?

Máme človeka? Toto je plnohodnotný, zdravý človek. Je to tak?

Teraz spojme zvyšné časti ľudského tela na doske.

Čo človeku chýba?

Dá sa tento človek nazvať plnohodnotným (zdravým)?

ako sa to dá nazvať?

Prečítajme si heslo zo slovníka výkladový slovník S.I. Ozhegova

INVALID - osoba, ktorá je úplne alebo čiastočne invalidná v dôsledku úrazu, choroby alebo staroby.

Tak o kom sa dnes v triede porozprávame? (o zdravotne postihnutých).

III. Hlavná časť.

Žiaľ, na našej planéte je veľa odkázaných ľudí fyzické zdravie, t.j. Títo ľudia sú postihnutí buď od narodenia, alebo v dôsledku choroby či úrazu. Áno, skutočne sa to často stáva kvôli nepozornosti voči sebe a blízkym.

"Trauma v škole a doma"

Pozrite si tento plagát. Pred čím nás varuje? (odpovede detí). Správne rozmaznávanie v škole, na cestách, doma, neopatrné zaobchádzanie s pyrotechnikou môže viesť k rôznym zraneniam.

(hrá sa pieseň „Magic Glass“ v podaní Diany Gurtskaya)

Kto hrá túto pieseň? V čom sa líši od ostatných interpretov? (odpovede detí, tento účinkujúci je slepý)

Takíto ľudia sa nazývajú „zrakovo postihnutí“

Prečítajte si slovo napísané na tabuli (deti čítajú „zrak“)

Aká časť reči je toto slovo? (podstatné meno).

Vytvorte prídavné meno z tohto podstatného mena (vizuálne)

Teraz vytvorte frázu (hľadisko)

Vytvorte vetu s touto frázou. (Chlapci sedeli v hľadisku.

Myslíte si, že ľudia, ktorí sú nevidomí, môžu prísť do posluchárne? (odpovede detí)

Títo ľudia môžu prísť do posluchárne, ale budú môcť len počúvať, nie pozerať. Myslíte si, že môžu fungovať? (odpovede detí)

„Spoločnosť ľudí so zdravotným postihnutím“ (skupina ľudí s postihnutí)

V meste Labinsk existuje „Spoločnosť slepých“, kde ľudia bez zraku vyrábajú veci na všeobecnú spotrebu

(kryty, vypínače, zásuvky) a vie dokonca čítať knihy, no špeciálne pre nevidiacich.

Aby ste si na vlastnej koži vyskúšali, aké ťažké je pre takýchto ľudí žiť, navrhujem vám splniť jednu úlohu „Prineste predmet oči zatvorené»

Niekto príde a zaviaže mu oči. Teraz choďte do knižnice a vezmite si knihu z 3. police. Prineste mi ju.

Reflexia.Čo ste zažili pri plnení tejto úlohy? Chceli ste si dať dole pásku z očí a otvoriť oči?

Pre nás všetkých je to obyčajné cvičenie a ak chceme, môžeme otvoriť oči. A vykonajte úlohu s s otvorenými očami. Myslím, že každý z vás chápe, že toto si zrakovo postihnutí ľudia nemôžu dovoliť.

„Stojím a počúvam tieto nádherné zvuky prírody. Na strome…. ďateľ. V močiari….žaby. V blízkosti kvetu... čmeliak. V tráve…. kobylky."

Prečítajte si referenčné slová: bzučanie, klopanie, cvrlikanie, kvákanie.

Do textu vložte slová podľa ich významu. Prečítajte si to nahlas, čo sa stalo?

O čom je text? (o zvukoch prírody).

Vy aj ja počujeme všetky tieto zvuky, ale ľudia, ktorí to nedokážu, nemajú sluch - nazývajú sa sluchovo postihnutí (na tabuli je kartička - sluchovo postihnutí)

Pozrite sa pozorne na plagát a povedzte, čo môže viesť k strate sluchu.? Čo by ste mali urobiť, aby ste sa tomu vyhli? (odpovede detí)

Presne tak, treba si dávať pozor na hlasité zvuky, nechodiť v mraze bez klobúka a nehrabať si uši ostrými predmetmi.

Dynamická pauza

Ľudia, ktorí nepočujú, rozumejú svet pomocou mimiky a gest.

Ľudia s postihnutím si chcú užívať život rovnako ako všetci ostatní. Preto vznikli divadlá mimiky a gest pre nepočujúcich, vychádzajú divadlá pre nevidiacich špeciálne knihy, pre nechodiacich - organizované športové súťaže a dokonca aj špeciálne olympiády.

Viete, že sa takíto ľudia zúčastňujú súťaží? Ako sa volajú? Áno, je to tak, paralympionici.

Jedno cvičenie vám pomôže pocítiť, aké ťažké je pre takýchto ľudí robiť to, čo nie je ťažké pre nás. Príďte ku mne 2 ľudia. Teraz si jednu ruku priviažem k telu stuhou. A skúste si jednou rukou obliecť sako.

Reflexia

čo si zažil? čo si chcel robiť?

Chlapci, dnes ste si vypočuli informácie, mnohí z vás pri plnení rôznych úloh pocítili, aké ťažké je niekedy pre ľudí s postihnutím žiť. Myslím si, že sa stanete láskavejšími, pozornejšími a pohotovejšími. Aby som im nejako pomohol. Počas lekcie mi z tvojich očí bolo jasné, že všetko, čo si počul a videl, sa ti dotklo srdca. Ešte dodám, že každý zdravotne postihnutý chce byť vedený ako plnohodnotný človek. A ako povedal jeden z týchto ľudí: „Cítime sa normálne, ako všetci ostatní, čo nás robí invalidmi, je postoj ľudí k nám.

Sociálne video „Do dobro“

Myslím, že mnohí z vás sa už takýmto ľuďom nebudú smiať, ale naopak, ak je to možné, ponúknete im svoju pomoc.

Video „Prístupné prostredie“

Ale ako im môžeme pomôcť, chcem počuť od vás. A kvôli tomu sa teraz rozdelíme na dve skupiny.

1. rad - budú urbanisti.

Musia prísť na to, čo sa dá na výstavbe mesta zmeniť, aby sa uľahčil život ľuďom so zdravotným postihnutím.

2. riadok - vyberte karty, ktoré obsahujú akcie, ktoré môžete urobiť sami, aby ste pomohli ľuďom so zdravotným postihnutím.

Deti dokončia úlohu v priebehu 1-2 minút. (v tomto čase hrá relaxačná hudba). Potom deti vyslovia, čo urobili.

1 riadok- vykonať vstup a výstup z obchodov, doprava určená na invalidné vozíky.

2. riadok- pomôcť prejsť cez cestu, ísť do obchodu, pomôcť upratať byt, dávať pozor.

IV. Záverečná časť

Ak chcete okolo seba šíriť dobro, tak si vezmite srdiečka, ktoré sú na vašich stoloch a napíšte na ne to, čo je vašej duši najbližšie, čo chcete ľuďom s postihnutím povedať. Môžete použiť nápisy na tabuli alebo si vymyslieť vlastnú verziu. (napísané na tabuli: Chcem ti pomôcť, bojím sa o teba, podporím ťa v tom Tažké časy), a teraz pripojte srdcia so želaniami balóny, ktoré potom vypustíme do neba, aby sme odovzdali našu láskavosť všetkým ľuďom.

Zhrnutie lekcie.

O kom a o čom hovorili? Kto súhlasí s tým, že „láskavosť zachráni svet“? Láskavosť je úžasná vec, spája ľudí ako nič iné. Láskavosť vás zachráni pred osamelosťou a emocionálnymi ranami. Som priatelia, o nič vás nežiadam, len buďte láskaví.

A našu hodinu chcem zakončiť slovami veľkého ruského spisovateľa: „V živote je len jedno nepochybné šťastie – žiť pre druhých.

Literatúra.

1.N.V. Romanycheva, G.M. Pecherina Výchova k tolerancii. Krasnodar. Tradícia 2011.

2. Kryazheva N. L. Rozvoj emocionálneho sveta detí. Jaroslavľ, 1997.

3. Idem do triedy na základnej škole: Scenáre školských prázdnin. - M.: Prvý september 2001.

Hodina láskavosti venovaná Medzinárodnému dňu osôb so zdravotným postihnutím Účel: Zoznámiť deti s Medzinárodným dňom osôb so zdravotným postihnutím. Ciele: vytvoriť pohodlné, priateľské prostredie; rozvíjať psychofyzické schopnosti detí, emocionálna sféra; formovať estetickú kultúru; pestovať v deťoch pocity empatie, milosrdenstva a tolerancie voči ľuďom s postihnutím. Priebeh podujatia Dobré popoludnie, chlapci! Keď hovoríme tieto slová, úprimne prajeme tým, ktorých stretneme, dobro a radosť. A naše srdce sa otvára úprimným a láskavým ľuďom. A dnes želám aj vám dobrý deň A dobrá nálada! Potrasme si ruky, pričom sa uistite, že sa tomu druhému pozriete do očí a usmejeme sa. Postavte sa do kruhu vo dvojiciach tvárou k sebe, pozdravte sa vo dvojiciach, zmeňte sa krokom doľava. Moderátorka Niekto má dnes zlá nálada, niekto vstal nesprávnou nohou. Ale aj tak sa snažme nechať všetko zlé za dverami. Hrá pieseň „Sme proste iní“ (Hudba Alexander Ermolov, text Vadim Borisov) Počúvali sme pieseň, ktorá je venovaná všetkým ľuďom, ktorí nie sú o nič horší a o nič lepší ako vy a ja. Títo ľudia sú jednoducho iní. Možno nevedia robiť všetko ako ty a ja, ale veľa vecí jednoducho nedokážu. Ale ani ty a ja nie sme dokonalí. Rozdiel je jednoducho v tom, že ak sa pokúsime, vynaložíme úsilie, ukážeme túžbu, my to dokážeme, ale oni nie. Potrebujú pomoc od cudzích ľudí. Dnes oslavujeme deň zdravotne postihnutých.

2. Deň čitateľov zdravotne postihnutých je nezvyčajný deň. Slávnostne, no s nádychom smútku. Nie, na tvoju tvár sa dostane tieň. Všimli sme si to viac ako raz. Ale máte rovnaké srdcia, rovnaké myšlienky, rovnakú krv a láskavosť, rovnaké úsmevy. A zaslúžite si rovnaké práva, aké má každý na svete. Koniec koncov, byť zdravotne postihnutý nie je rozsudkom smrti, sme na planéte spolu. A každý si môže slobodne vybrať, čo chce robiť, kam ísť, kam lietať a čo ho baví. Nech teda každý nový deň prináša radosť, podporu pre život na zemi, dobro, lásku a šťastie. 3 Čitateľ Obloha sa im v očiach vždy nezrkadlí, Ich slová nie sú vždy ostré, ako pero, Ale každý má skrytú duchovnú silu, Každý chce podporu, nádej, lásku. A dobývajú vrcholy a diaľky, kde sa obyčajný človek okamžite stratí, ich vytrvalosť je hodná, ich nervy sú z ocele. Navždy pred nimi skláňam kolená. Ste rovnakí ľudia ako všetci ostatní na svete, Nech je k vám nebesia vždy láskavé, Nech je každý podnik zahriaty šťastím, Nech hlasy priateľov naplnia váš domov. 5 Čitateľ Keď ťa bolí duša od sĺz, Nehovor nadarmo, Že život nestojí ani cent, Vždy je krásny. Niekedy sivé mraky skryjú slnko na dlhú dobu.

A život nie je ľahký pod čiernym pruhom. Ale musíte veriť, musíte počkať. Vietor rozptýli mraky a cez hmlu sa opäť rozžiari jasný lúč nádeje. Je nad tebou a nado mnou, Svieti na jasnej oblohe. A život pod touto hviezdou je skutočne úžasný. Moderátor Čo je zdravotné postihnutie? (Odpovede detí) Zdravotné postihnutie je stav, pri ktorom sa vyskytujú prekážky alebo obmedzenia v činnosti osoby s telesným, mentálnym, zmyslovým alebo mentálnym postihnutím. A samozrejme, že na svete žijú milióny ľudí so zdravotným postihnutím. Žijú každý deň v boji o svoj život, prekonávajú svoje obmedzenia, každý deň prekonávajú samých seba. Sú to skutoční hrdinovia, ktorí predvádzajú výkony každý deň svojho života. Medzinárodný deň osôb so zdravotným postihnutím. Tradične sa oslavuje 3. decembra. Takto rozhodla Organizácia Spojených národov v roku 1992. Zvyčajne je v tento deň zvykom upozorňovať na problémy ľudí so zdravotným postihnutím, na ochranu ich dôstojnosti, práv a blaha. Oslavovanie Medzinárodného dňa osôb so zdravotným postihnutím 3. decembra má za cieľ upozorniť na problémy osôb so zdravotným postihnutím, chrániť ich dôstojnosť, práva a blahobyt a pritiahnuť pozornosť verejnosti k výhodám, ktoré prináša účasť osoby so zdravotným postihnutím v politickom, sociálnom, ekonomickom a kultúrnom živote. Ciele, pre ktoré bol tento deň vyhlásený, sú plné a rovnocenné rešpektovanie ľudských práv a účasť ľudí so zdravotným postihnutím na živote spoločnosti. Potrebujú tiež láskavý, pozorný prístup. Ako rozumiete slovu invalid? (počujú odpovede detí) V encyklopedickom slovníku je toto slovo vysvetlené nasledovne (na tabuli je poznámka, ktorú deti čítajú). Zdravotne postihnutý (z latinského slova) – slabý, neduživý. Invalidita trvalé poškodenie

(zníženie alebo strata) celkovej schopnosti pracovať v dôsledku choroby alebo úrazu Ako rozumiete slovnému spojeniu „Spoločnosť ľudí so zdravotným postihnutím“ (skupina ľudí so zdravotným postihnutím). V tento deň chceme zaželať ľuďom so zdravotným postihnutím, aby nestratili odvahu, stanovili si určitý cieľ a dosiahli ho, aj keď je to najzákladnejšia vec, ale to už bude ich úspech, ich úspech! Prajeme vám veľa šťastia, rešpektu a pomoci od ľudí okolo vás. Čo je zdravotné postihnutie? (Odpovede detí) Zdravotné postihnutie je stav, pri ktorom sa vyskytujú prekážky alebo obmedzenia v činnosti osoby s telesným, mentálnym, zmyslovým alebo mentálnym postihnutím. A samozrejme, že na svete žijú milióny ľudí so zdravotným postihnutím. Žijú každý deň v boji o svoj život, prekonávajú svoje obmedzenia, každý deň prekonávajú samých seba. Sú to skutoční hrdinovia, ktorí predvádzajú výkony každý deň svojho života. Žiaľ, na našej planéte je veľa ľudí, ktorí sú zbavení fyzického zdravia, t.j. Títo ľudia sú postihnutí buď od narodenia, alebo v dôsledku choroby či úrazu. Áno, skutočne sa to často stáva kvôli nepozornosti voči sebe a blízkym. (na tabuli je plagát „Trauma v škole a doma“) Pozrite si tento plagát. Pred čím nás varuje? (odpovede detí). Správne rozmaznávanie v škole, na cestách, doma, neopatrné zaobchádzanie s pyrotechnikou môže viesť k rôznym zraneniam. Moderátor Vypočujte si podobenstvo. Jeden mladý muž šoféroval nablýskaný nový Jaguar vo výbornej nálade a brnkal si nejakú melódiu. Zrazu videl pri ceste sedieť deti. Potom, čo ich opatrne obišiel a chystal sa opäť nabrať rýchlosť, zrazu počul, ako do auta narazil kameň. Mladík zastavil auto, vystúpil z neho a chytil jedného z chlapcov za golier, začal ním triasť a kričal: - Brat! Prečo si do pekla hodil kameň na moje auto? Viete koľko stojí toto auto?!

Prepáčte, pane,“ odpovedal chlapec. - Nemal som v úmysle ublížiť vám alebo vášmu autu. Fakt je, že môj brat je invalid, vypadol z kočíka, ale nemôžem ho zdvihnúť, je pre mňa príliš ťažký. Už niekoľko hodín žiadame o pomoc, no nezastavilo ani jedno auto. Nezostávalo mi nič iné, len hodiť kameňom, inak by si sa nezastavil ani ty. Mladík pomohol postihnutého posadiť do kresla, snažil sa zadržať slzy a potlačiť hrču, ktorá sa mu dostala do hrdla. Potom išiel k autu a uvidel priehlbinu na nových lesklých dverách, ktoré zanechal kameň. Na tomto aute jazdil dlhé roky a zakaždým, keď povedal „nie“ na ponuku mechanikov na opravu tejto priehlbiny na dverách, pretože zakaždým mu to pripomenulo, že ak budete ignorovať šepot, priletí na vás kameň. Moderátor Prečo sa dnes v našej spoločnosti považuje túžba konať dobro za zázrak? Prečo každý na ulici neosloví človeka, ktorý potrebuje pomoc? Toľko otázok, ale zatiaľ žiadna odpoveď. Prečo mnohí z nás nepoznajú slovo súcit? 1 Čitateľ Ako málo stačí ku šťastiu, aby bolo dieťa zdravé! Koľko spoluúčasti potrebujú chorí, aby sa stali šťastnými... A prejdeme okolo bolesti, A skloním oči k podlahe, potichu povieme: „Boh pomôže...“ Ale nie je Boh? ja? Buď na chvíľu Bohom! Vypočuj tých, ktorí sa k tebe modlia! Bez vďačnosti a hluku, buďte teraz anjelom. Predĺžte si detstvo, ale s úsmevom, A dajte šancu životu Môže to byť veľmi neisté, Keď neexistuje viera, že žijete... Ako málo stačí ku šťastiu... Moderátor Čo znamená byť milosrdný a láskavý? Aké vlastnosti by mal mať dobrý človek? Čo je základom ľudského šťastia?

láskavosť zvláštny stav duše, keď je človek schopný prísť na pomoc. Ale nie každý môže cítiť smútok niekoho iného a obetovať niečo pre ľudí. A bez toho nemôže byť ani láskavosť, ani milosrdenstvo. Milý človek k sebe priťahuje ľudí ako magnet, nešetrí teplom svojej duše pre tých okolo seba. Ale musíte uznať, že každý z nás potrebuje aspoň trochu lásky a tepla. 2 Čitateľ Nie je žiadnym tajomstvom, že deti ochorejú a každý má svoju diagnózu, že verí v zázrak z knihy, ktorú niekedy číta mama. Veria a netrpezlivo čakajú, že čarodejník raz príde a prinesie narodeninovú krabičku so zdravím. Veria, že dobro víťazí a priateľstvo môže zachrániť pred zlom, že zbabelosť bráni slabým, že je pred nami šťastný koniec! Po hrome slnko vždy svieti A ty môžeš kráčať po dúhe Do tej zázračnej krajiny za obzorom, kde by sa sny plnili cez noc. Veria, počujete, VERIA! Ticho plačú, ale stále čakajú, Že dajú škatuľku so zázrakom, Pretože rozprávky neklamú! Moderátor A mnohé z týchto detí nečakali, kým čarodejník príde a vylieči ho. Ale jednoducho začali žiť na 100% a snažili sa dosiahnuť všetko, čo zdraví ľudia dokážu.Tu je len pár príkladov, kedy ľudia s postihnutím dosiahli veľa. A možno len žasnúť nad ich silou, trpezlivosťou a schopnosťou dosiahnuť svoje ciele. Jeden taký príklad veľký vynálezca Tom Edison.

Do 12 rokov nevedel čítať a ako dieťa bol považovaný za vývojovo retardovaného. Ale práve tento muž sa svojimi objavmi preslávil po celom svete. Niektoré z nich sú žiarovka, telegraf, batérie, telefón, cement a mnoho ďalších. Diela Ludwiga Beethovena pozná každý. Svojho času bol populárnym hudobníkom. Ale hluchota, ktorú mal tretinu svojho života, mu nezabránila stať sa autorom veľkých hudobných diel. Nedá sa nespomenúť na veľkého sovietskeho a ruského divadelného a filmového umelca Zinovy ​​​​Gerdta. Koho hlasom hovorí kapitán Vrungel vo svojej obľúbenej rozprávke pre deti?

Počas Veľkej Vlastenecká vojna bol ťažko zranený na nohe úlomkom tankového granátu. Po operáciách mu lekári museli skrátiť nohu o 8 cm.Umelec začal silno krívať. Ale sila ducha a vôle mu pomohla stať sa skutočne veľkým umelcom. A tento zoznam je veľmi dlhý. Ak zhrnieme výsledky dnešného stretnutia, my, účastníci tohto podujatia, by sme si naozaj želali, aby ste boli láskavejší, pozornejší a pohotovejší. Chlapi, spomeňte si, ako sme sa zdravili na začiatku stretnutia (zdravili sme sa dlaňami a rozdávali úsmevy). Navrhujem, aby ste si vzali dlane a kreslili na ne milé úsmevy a prilepte ho na plagát. ( Samostatná práca deti. Hrá pieseň „Smile“ Vidíte, koľko nás je!!! Dnes ste spoznali nových priateľov. Úsmev je získanie nového priateľa. Každá dlaň vyžaruje radosť a láskavosť. Dúfame, že všetko, čo sme počuli a videli, sa dotklo vašich sŕdc. Ešte dodám, že každý zdravotne postihnutý chce byť vedený ako plnohodnotný človek. A ako povedal jeden z týchto ľudí: „Cítime sa normálne, ako všetci ostatní, čo nás robí invalidmi, je postoj ľudí k nám. 4 Čitateľ Slávny idol povedal každému: Krása..."Krása zachráni svet!"

Len sa s ním znova a znova hádam.Svet zachráni láskavosť a láska! Kto žije s láskavosťou a láskou, žne na oplátku to isté. Preto znovu potvrdzujem: Láskavosť a láska zachráni svet! Pieseň „Love and Kindness“ hrá súbor Fidget.

Lekcia láskavosti venovaná Medzinárodnému dňu osôb so zdravotným postihnutím

Cieľ: formovať pozitívny vzťah k ľuďom so zdravotným postihnutím a ľuďom so zdravotným postihnutím

Úlohy:

    Vytvorte si predstavu o „zvláštnom dieťati“.

    Predstaviť niektoré problémy postihnutých detí.

    Formulár tolerantný postojľuďom so zdravotným postihnutím.

    Vytvárať predstavu o zdraví ako o hodnote ľudského života.

    Pestujte v sebe zmysel pre zodpovednosť za svoje zdravie, zdravie svojich blízkych, svojho okolia a ochotu vnímať zdravie ako hodnotu ľudského života.

Vybavenie: počítač, multimediálne vybavenie, vystrihnuté srdiečka (podľa počtu detí), fixky, 2 stuhy, 2 šatky.

učiteľ : "Ahoj!" Týmito slovami začíname každé z našich stretnutí. A všetci viete, čo znamenajú nielen ako pozdrav, ale aj prianie zdravia tomu, komu sú určené. Zdravie je pre človeka veľmi dôležité. Zdravie je dar osudu. Je potrebné naučiť sa vážiť si tento dar a vážiť si ho. Preto sa od raného detstva učíme ľudí nielen zdraviť, ale aj priať im zdravie. Ak túžime po iných, prajeme si sami seba. Ale závisí naše zdravie a zdravie nášho okolia vždy len od našej túžby?

študenti: Nie vždy.

Učiteľ: Navrhujem, aby ste si zapamätali rozprávku Valentina Kataeva. Sedemkvetý kvet„A urobíme to takto: ja sa budem pýtať a ty odpovieš.

Koľko mal okvetných lístkov? magický kvet?

Žiaci: Siedmi.

Učiteľ: Kto si pamätá čarovné slová?

študenti: Leťte, lietajte okvetné lístok, cez západ na východ, cez sever, cez juh, vráťte sa a urobte kruh. Podľa môjho názoru to bolo po prelete okolo Zeme.

Učiteľ: Prečo chlapec na lavičke odmietol bežať so Zhenyou?

študenti: Pretože má zlé nohy, pohybuje sa pomocou barlí a je invalidný.

Učiteľ: Bohužiaľ, na našej planéte je veľa ľudí, ktorí sú zbavení fyzického zdravia, t.j. Títo ľudia sú postihnutí buď od narodenia, alebo v dôsledku choroby či úrazu.

Učiteľ: Teraz naša škola oslavuje desaťročie venované Dňu osôb so zdravotným postihnutím. Tradične sa oslavuje 3. decembra. Takto rozhodla Organizácia Spojených národov v roku 1992. Zvyčajne je v tento deň zvykom upozorňovať na problémy ľudí so zdravotným postihnutím, na ochranu ich dôstojnosti, práv a blaha. Kto sú títo postihnutí ľudia?

študenti: Zdravotne postihnutí sú ľudia, ktorých zdravotné možnosti sú natoľko obmedzené chorobou alebo úrazom, že sa bez cudzej pomoci a pomoci štátu nedokážu vyrovnať.

Učiteľ: Vo „Veľkom encyklopedickom slovníku“ je napísané: „Zdravotne postihnutá osoba (z latinského invalidus - slabý, neduživý) je osoba, ktorá čiastočne alebo úplne stratila svoju schopnosť pracovať.

Učiteľ: Videli ste niekedy takýchto ľudí v našom meste alebo na iných miestach? (Odpovede) Áno, skutočne existujú. Len si ich nie vždy všimneme. Takých ľudí je v našej obci veľa. Ide o dospelých aj deti. IN nemecký existuje pojem "Sonderkind" - špeciálne dieťa a platí rovnako pre talentované deti aj deti so zdravotným postihnutím. Týchto chlapcov tiež nazývame „špeciálne deti“. Navrhujem, aby ste diskutovali o dôvodoch, ktoré môžu viesť človeka k invalidite.

Otázky na diskusiu:

Učiteľ: Existujú povolania, ktoré sú zdraviu nebezpečné a vedú k invalidite? ( Odpovede detí)

Aké nebezpečenstvá nás čakajú v živote, v každodennom živote? ( Odpovede detí)

Učiteľ - Niektoré typy profesií sú spojené so zdravotnými rizikami: podvodné, chemické, spojené s vysokým napätím, vibráciami, žiarením a iné. Zástupcovia takmer všetkých profesií sú viac či menej vystavení nejakému nebezpečenstvu. Veľmi nebezpečné sú aj všetky druhy veľkých športov, balet, cirkus.

Učiteľ: A v živote, v každodennom živote, na nás čakajú nebezpečenstvá: elektrina, vriaca voda, výškové budovy, autá. Ale ľudia na to často buď nemyslia, alebo jednoducho riskujú: prechádzajú cez cestu na nesprávnom mieste alebo na červenú, plávajú na neznámych miestach alebo studená voda, rieky sa križujú tenký ľad, bojujú a robia veľa iných vecí, nestarajú sa o to najcennejšie, čo máme - život a zdravie. Okrem toho sa vo svete vyskytujú katastrofy a nehody: havárie áut a lietadiel, požiare, nehody v továrňach, zemetrasenia, hurikány, záplavy atď.

Po vojenských operáciách sa kvôli zraneniam a otrasom mozgu objavujú aj ľudia so zdravotným postihnutím.

Stáva sa, že človek ochorie. Ale nie všetky choroby ešte lekári zvládli.

Učiteľ: A sú lekári, ktorí sú vo svojich povinnostiach nečestní.

Učiteľ: Malá pacientka Krasnodarskej detskej nemocnice Sonechka Kulivets mala len dva mesiace, keď kvôli nesprávnej injekcii museli dievčatku amputovať ruku. Táto tragédia šokovala celú krajinu. A aby sa to už neopakovalo, musíte veľmi dobre študovať a stať sa disciplinovanými pracovníkmi. Koniec koncov, vo vašich rukách budú vaše osudy aj osudy iných ľudí. Niekedy sa to stane: dieťa sa narodí nezdravé.

Praktické cvičenia

Učiteľ: Dnes veľa hovoríme o zdraví. Zdravie je pohyb. Poďme sa tiež trochu pohnúť. Teraz vás požiadam, aby ste postavili 5 ľudí, zatvorili oči a predstavili si seba v tmavej, neznámej miestnosti. Teraz buďte mimoriadne pozorní a opatrní pri plnení mojich príkazov.

Tímy: urobte krok vpravo, dva kroky vpred, krok vľavo, krok vzad, sadnite si, otočte sa doľava, krok vzad, znova zatočte doľava, krok vpravo a vpred, otočte sa.

1. Bez toho, aby si otvoril oči, odpovedz, prosím, kde si, odkiaľ si prišiel? A museli ste sa vrátiť tam, kde ste začali.

Učiteľ: Otvorte oči. Podarilo sa vám doraziť do správneho bodu? Ako ste sa cítili pri pohybe so zatvorenými očami? (Možnosti odpovede môžu byť neočakávané: od strachu k záujmu).

2. Pozvaní sú 2 ľudia So zavretými očami nakreslite na tabuľu dom.

odraz:

Ako ste sa cítili? Čo si si myslel? Bolo náročné splniť úlohy?

3. Všetci ste boli aspoň raz v kine, sedeli v hľadisku.

Myslíte si, že ľudia, ktorí nevidia očami, môžu prísť do sály? (odpovede detí) Títo ľudia môžu prísť do posluchárne, ale budú môcť len počúvať a nie pozerať.

4. Navrhujem dokončiť ďalšiu úlohu „Prines predmet so zatvorenými očami“

Niekto príde a zaviaže mu oči. Teraz choďte do knižnice a vezmite si knihu z 3. police. Prines mi to.

Reflexia.

Učiteľ: Deti, čo ste zažili pri plnení tejto úlohy? Chceli ste si dať dole pásku z očí a otvoriť oči?

Učiteľ: Takto sa v našich životoch cítia ľudia s problémami so zrakom. Existuje špeciálna abeceda - Braillovo písmo, aby títo ľudia mohli tiež čítať, učiť sa a komunikovať. Je založený na konvexných šiestich bodkách: kombinácie bodiek označujú písmená, čísla a hudobné noty.

Učiteľ: Myslíte si, že nevidiaci môžu pracovať? Ďalej odpovede detí.

Existuje „Spolok nevidiacich“, kde ľudia bez zraku vyrábajú veci na bežnú spotrebu (kryty, vypínače, zásuvky).

Učiteľ: Súhlasíte s tým, že s priateľskou pomocou by takíto ľudia boli oveľa pohodlnejší a spoľahlivejší? Ďalej odpovede detí.

Učiteľ: Ako žijú ľudia s problémami so sluchom? Koniec koncov, na ulici nepočujú klaksóny, nemôžete ich volať, nemôžete ich varovať pred nebezpečenstvom z diaľky. V lese „kričíme“, aby sme sa nestratili, ale čo oni? A komunikujú gestami, to je posunková reč. Preto musia títo ľudia vidieť ruky a tvár svojho partnera. Niekedy môžu nepočujúci porozumieť nášmu jazyku - podľa špeciálneho programu Emilie Leongardovej v Centre sluchu v meste Naberezhnye Chelny sa učia čítať slová z pier hovoriaceho partnera a dokonca aj hovoriť. Potichu ti poviem pár slov – snaž sa ma pochopiť. A teraz nám každý môže povedať pár fráz. (Deti sa snažia hovoriť nepočuteľne a hádať, čo bolo povedané.)

Učiteľ: Čo ak je človek zbavený zraku aj sluchu? Ako potom komunikovať? A potom je potrebný kontakt „z dlane na dlaň“. Potom prsty „hovoriaceho“ napíšu slovo z písmen v dlani „poslucháča“. Tieto písmená sú špeciálne. Tento súbor „písmen“ sa nazýva daktylská abeceda. Skúste to sami (zobrazené sú „písmená“ daktylskej abecedy). ťažké? Ale treba žiť, študovať, pracovať. Takéto deti študujú neďaleko Moskvy v špeciálnej internátnej škole Zagorsk. Táto škola je jediná v celej krajine. Štyria z jej absolventov sa stali doktormi vied.

Dynamická pauza

učiteľ:Ľudia, ktorí nepočujú, chápu svet okolo seba mimikou a gestami. A aby ste sami pocítili, aké je to ťažké, navrhujem: Postavte sa na nohy, otočte sa k sebe, pozerajte sa partnerovi do očí, vezmite ho za ruku, aby cítil váš láskavý postoj k nemu.

Reflexia

Učiteľ: Deti, kto z vás sa k sebe počas cvičenia cítil láskavo? Hovorte o svojich pocitoch. Ďalej odpovede detí.

Učiteľ: Som rád, že ste mohli sprostredkovať svoje pocity druhému.

Učiteľ: Sú ľudia, ktorí nemajú ruku alebo nohu, alebo obe ruky a nohy, alebo ktorých ruky a nohy vôbec neposlúchajú svojho pána. Na invalidných vozíkoch sa najčastejšie pohybujú ľudia, ktorí nemajú nohy. Sú nútení neustále využívať pomoc zvonku. Predstavte si svoje ráno s ruky zviazané: ako sa umyť, naraňajkovať, obliecť?

Praktické cvičenia

Učiteľ: Aby ste sami pocítili, aké ťažké je pre takýchto ľudí robiť to, čo pre nás nie je ťažké, pomôže vám jedno cvičenie. Príďte ku mne 2 ľudia. Teraz ti priviažem jednu ruku k telu stuhou. A skúste si jednou rukou obliecť sako.

Sú pozvaní ďalší 4 ľudia.

Učiteľ: Bez použitia rúk si rozviažte šnúrky na topánkach.

Reflexia. Zhrnutie vyučovacej hodiny.

Učiteľ: Čo ste zažili počas cvičenia? čo si chcel robiť?

Učiteľ: Chlapci, dnes sme hovorili o ľuďoch so zdravotným postihnutím, o ľuďoch so zdravotným postihnutím, mnohí z vás pri plnení rôznych úloh zažili, aké ťažké je niekedy pre ľudí so zdravotným postihnutím žiť. Zhrňme si, ako ste sa cítili počas vyučovacej hodiny? Potrebujete chrániť svoje zdravie a zdravie iných? Ako by sme podľa vás mali pomáhať zdravotne postihnutým ľuďom a ľuďom so zdravotným postihnutím?

Žiaci: Urobiť vchod a východ z obchodov, doprava, určené pre invalidné vozíky; - pomôcť prejsť cez cestu, ísť do obchodu, pomôcť upratať byt, dávať pozor.

učiteľ: Čo musíte urobiť, aby ste si udržali a udržali svoje zdravie?

Učiteľ: Dúfam, že sa stanete láskavejšími, pozornejšími a pohotovejšími, aby ste im aspoň nejako pomohli. Počas lekcie mi z tvojich očí bolo jasné, že všetko, čo si počul a videl, sa ti dotklo srdca. Ešte dodám, že každý zdravotne postihnutý chce byť vedený ako plnohodnotný človek. A ako povedal jeden z týchto ľudí: „Cítime sa normálne, ako všetci ostatní, čo nás robí invalidmi, je postoj ľudí k nám.“

študenti:O svoje zdravie sa treba starať, keďže zdravý človek má viac príležitostí a síl na dosiahnutie svojich cieľov, naplnenie svojich snov, komunikáciu atď. Aby ste sa starali o svoje zdravie, musíte cvičiť, nefajčiť, neužívať drogy a alkohol a dodržiavať rutinu. Dodržujte rady lekárov, aby ste nepredĺžili ochorenie. Zachovať a zlepšiť životné prostredie. Musíte viesť zdravý životný štýl.

Učiteľ: Koľko z vás súhlasí s tým, že „láskavosť zachráni svet“?

Učiteľ: Láskavosť je úžasná vec, spája ľudí ako nič iné. Láskavosť vás zachráni pred osamelosťou a emocionálnymi ranami. Som s tebou kamarát, nič nežiadam, len buď láskavý. Ak chcete okolo seba šíriť dobro, tak si vezmite srdiečka, ktoré sú na vašich stoloch a napíšte na ne to, čo je vašej duši najbližšie, čo chcete ľuďom s postihnutím povedať. Môžete použiť nápisy na tabuli alebo si vymyslieť vlastnú verziu (na tabuli je napísané: Chcem ti pomôcť, bojím sa o teba, podporím ťa v ťažkých chvíľach). Kto má srdiečka pripravené, pripevnite ich na tabuľu.

Myslím, že to, čo ste si všetci napísali do sŕdc, je láskavé, Pekné slová podporu a to môže znamenať, že čas strávený na lekcii pre vás nebol zbytočný.

HODINA TRIEDY

„Lekcia láskavosti“ vyučovaná v 3. ročníku učiteľom základných tried MBOU Savoskinskaya Stredná škola č. 5 Rakitina Galina Alekseevna

Anotácia: V súvislosti s rozvojom inkluzívneho vzdelávania na školách navrhujem rozvoj mimoškolskú činnosť„Ponáhľajte sa konať dobro“, aby ste si vytvorili primeraný rešpektujúci postoj k ľuďom so zdravotným postihnutím a zoznámili sa so životom ľudí so zdravotným postihnutím. Tento materiál predstavuje podrobný priebeh lekcie. Obsahoval potrebné informácie, metodické hry, didaktické materiály. Navrhuje sa odhaliť slová láskavosť, zdroj láskavosti. Tento materiál je možné použiť v triede literárne čítanie a ďalej triedna hodina.

Cieľ: podporovať humánny prístup k ľuďom so zdravotným postihnutím.
Úlohy:

1. Odhaľte deťom pojem „láskavosť“, zdroje láskavosti (príroda, dobré skutky).

2.Naučte deti komunikačným a pozorovacím schopnostiam.

3. Formujte morálne vlastnosti človeka: starostlivosť o druhých, vzájomná pomoc, schopnosť byť priateľmi a robenie dobra pre druhých.

4.Podporovať formovanie morálnych postojov k ľuďom so zdravotným postihnutím;

Vybavenie: počítačová prezentácia „Ponáhľaj sa konať dobro“, vývoj udalostí, plastelína, nožnice, lepidlo, zaviazanie očí,.

Prípravné práce. Čítanie diela V. Kataeva „Sedemkvetý kvet“

Formy práce: individuálne, čelné.

Pracovné metódy: relaxačné metódy, herné metódy, vizualizačné techniky, tréningové cvičenia, rozhovor.

Počas vyučovania.

učiteľ: Takže priatelia, dávajte pozor - zvonček zazvonil.

Chlapci! Dnes máme nezvyčajnú lekciu.

A o čom sa bude diskutovať v tejto lekcii, teraz zistíme pomocou náznaku

Si dobrý!

Dobre - to som ja!

Dobrá je celá naša Zem!

Dobrá je dovolenka v rodine,

Dobrá je jarná pieseň potoka,

Dobro je more radosti a smiechu,

Dobré je úžasné ako leto!

Keď sú mama a otec nablízku - vitajte!

A ľudia chodia s úsmevom v metre,

Všeobecne platí, že dobro je niečo také

Čo niekedy neviem vysvetliť!

Takže, o čom budeme hovoriť v našej lekcii?

Nezvyčajná lekcia - lekcia láskavosti!

učiteľ:Čo je teda dobré? kde si ho stretol? (Odpovede detí)

Láskavý človek je ten, kto miluje ľudí a je pripravený pomôcť im v ťažkých časoch.

    Miluje prírodu a stará sa o ňu.

    Zdvorilý v komunikácii, rešpektujúci dospelých a mladších ľudí

    Miluje vtáky, pomáha im prežiť v zime

učiteľ: Teraz môžete počuť, že zlo víťazí nad dobrom. Láskavosť, milosrdenstvo, empatia k druhým tvoria základ ľudského šťastia. Konanie dobra ľuďom sa zachovalo od vzdialených predkov. Láskavosť a milosrdenstvo sa vyvíjali po stáročia, aby nám uľahčili život.

učiteľ Láskavý človek je pripravený pomôcť a je pripravený to urobiť nie pre zisk, pre parádu, ale robí to na príkaz svojho srdca.

Láskavosť musí vychádzať zo srdca, Už v štvrtom storočí pred n starogrécky filozof Platón povedal: „Hľadaním šťastia druhých nachádzame svoje vlastné šťastie. (Platón)

V rovnakej myšlienke pokračoval v prvom storočí nášho letopočtu rímsky filozof Seneca: „Človek, ktorý myslí na seba a vo všetkom hľadá svoj prospech, nemôže byť šťastný. Ak chceš žiť pre seba, ži pre iných." Spomeňme si na slová L. N. Tolstého: „V živote je jedno nepochybné šťastie – žiť pre druhých.

Človek, ktorý robí druhým dobre a vie sa do nich vcítiť, sa cíti šťastný.

učiteľčo je zlo?

    -Urobíme zlo z plastelíny ?

    -A potom to natrieme na tabuľu, premyslime si, na ktorý pásik to natrieme? (na doske sú dva pásy papiera - modrý a sivý)

učiteľ. Jedného dňa sa jeden múdry starý Indián – vodca kmeňa rozprával so svojím malým vnukom. Prečo existujú zlí ľudia? - spýtal sa jeho zvedavý vnuk. – Zlí ľudia"To sa nestane," odpovedal vodca. – Každý človek má dve polovice – svetlú a tmavú. Svetlá stránka duše vyzýva človeka k láske, láskavosti, vnímavosti, pokoju, nádeji a úprimnosti. A temná strana predstavuje zlo, sebectvo, ničenie, závisť, klamstvá, zradu. Je to ako bitka medzi dvoma vlkmi. Predstavte si, že jeden vlk je svetlý a druhý tmavý. Rozumieť? - To je jasné. povedal chlapec, dojatý do hĺbky duše slovami svojho starého otca. Chlapec na chvíľu. Zamyslel sa a potom sa spýtal: "Ale ktorý vlk nakoniec vyhrá?" Starý Indián sa sotva viditeľne usmial: "Vlk, ktorého kŕmiš, vždy vyhrá."

Ako je známe, podobenstvo dáva odpovede na väčšinu ťažké otázky ktoré život pred nás kladie.

Má v sebe človek pestovať svetlé alebo tmavé vlastnosti?

učiteľ. Chlapci, prečo sme smutní?

Ak ste smutní alebo vás niekto urazil, mám kartu „Zlé počasie“ - stačí si ju vziať a položiť na stôl a toho, kto má „Zlé počasie“ nebudeme rušiť

Musíme odpúšťať priestupky.

učiteľ. Pozeranie filmu o zdravotne postihnutých ľuďoch.

Aké pocity vo vás vyvolal tento film?

Rozhovor o ľuďoch so zdravotným postihnutím. 3. december je Svetovým dňom osôb so zdravotným postihnutím. A budeme hovoriť o postihnutých deťoch. Títo ľudia žijú veľmi blízko nás. Ale snažia sa ich nevšímať. Žijú vo zvláštnom svete, o existencii ktorého nemusia vedieť ani ich najbližší susedia. Môžu to byť neuveriteľne talentovaní a duchovne bohatí ľudia, no spoločnosť ich tvrdohlavo odmieta, pretože...

prieskum medzi všetkými študentmi.

1.Kto pozná ľudí so zdravotným postihnutím?

2. Stretli ste sa s ľuďmi so zdravotným postihnutím?

3. Koľko ľudí so zdravotným postihnutím je podľa vás v meste?

4. Aké druhy zdravotného postihnutia existujú?

5. Prečo sa stanú zdravotne postihnutými?

6. V akom veku sa ľudia stávajú zdravotne postihnutými?

7.Ktorí ľudia majú viac postihnutí – starší alebo mladí?

8. Kto a kde pracujú ľudia so zdravotným postihnutím?

Miniprednáška o zdravotnom postihnutí.

Zdravotne postihnuté deti sú - skutočných ľudí mať tvár a charakter. V ťažkých podmienkach, niekedy až katastrofálnom postihnutí, akoby na vyprahnutej pôde, žijú svoj jediný život. Ich telo v prípade vážnych, viacnásobných vývojových porúch, schopné spôsobiť odmietnutie v zdravých ľudí. Zdravotne postihnutí ľudia sú rovnakí ľudia ako vy a ja, len oveľa viac chápu hodnotu obyčajných vecí – videnie, počutie, chôdza, sedenie. Chápu, že vidieť ráno, ľudí, mačky je skvelé. Moderný človek neváži si neoceniteľné veci, ktoré má – zrak, sluch, reč, schopnosť chodiť...? Zdravotne postihnutí ľudia sú rovnakí ľudia ako vy a ja, len oveľa viac chápu hodnotu obyčajných vecí – videnie, počutie, chôdza, sedenie.

Záver. Osoby so zdravotným postihnutím nepotrebujú opatrovníctvo. Ľudia so zdravotným postihnutím potrebujú rovnaké príležitosti, trochu pohodlia vo svojom prostredí, pochopenie a dialóg so spoločnosťou.

Minúta telesnej výchovy.

Láskavosť musí vychádzať zo srdca.

Položte si ruky na srdce.

Zatvorte oči, usmievajte sa (nutne od srdca), zamyslite sa nad tým, čo je dobré a dobré vo vašej duši, pre aké vlastnosti sa milujete, vážite si a vážite si seba. Kto je pripravený, otvorte oči.

Rozhovor o obsahu diela V. Kataeva „Kvet - Sedem kvetov“

učiteľ.- Navrhujem, aby ste si zapamätali prácu V. Kataeva, odkiaľ sú tieto riadky prevzaté:

Lietať, lietať, okvetné lístky,
Cez západ na východ,
Cez sever, cez juh,
Po vytvorení kruhu sa vráťte.
Hneď ako sa dotkneš zeme -
Byť podľa mojich predstáv.
Objednať do...

učiteľ. Aké rozhodnutie urobila Zhenya s posledným okvetným lístkom? (Pomohol zotaviť sa Vite, ktorý sa nemohol sám pohnúť).

Ktoré zo siedmich prianí bolo podľa vás premyslené?

Najpremyslenejšia a najsprávnejšia túžba bola siedma.

Z akej strany sa pred nami objavila Zhenya, keď vyslovila svoje siedme želanie?

Videla, pochopila a prijala cudzieho človeka takého, aký je. Moja žena chcela pomôcť Vite, aby sa cítila zdravá, ako všetci ostatní

Cvičenie"Zviazané ruky"

Cieľ: vytvára príležitosť prežiť obmedzenie pohybu rúk.

Deťom sú zviazané ruky a potom sú požiadané, aby si zapli gombíky – rozopli gombíky na saku, písali na tabuľu kriedou atď.

Cvičenie: "Čo počuješ?"

Cieľ: venovanie pozornosti dôležitosti sluchu v živote, rozvíjanie sluchovej pozornosti.

Pozývam vás, aby ste 1 minútu venovali pozornosť zvukom okolo nich a potom im povedali, čo počuli.
Aké úžasné je ráno sa zobudiť, počuť spev vtákov, šuchot lístia na stromoch, cítiť harmóniu duše a tela... - to je šťastie. Správajte sa k nemu ako k rovnocennej osobe.

Cvičenie „Slepý, hluchý, nemý“.

Cieľ: ponorenie úplne zdravých ľudí do sveta človeka s postihnutím, rozvoj empatie.

Na dokončenie tohto cvičenia sa vyberú 3 ľudia, ktorí budú musieť hrať roly ľudí s vývojovými problémami navrhnutými na kartách.

    1. – nehýbe sa, nepočuje, ale hovorí a vidí

    2. – nehovorí, nepočuje, ale hýbe sa a vidí

    3. – nehovorí, nevidí, ale počuje a hýbe sa

Záver. Nemôžete nikoho urážať, hovoriť o ňom neúctivo, hodnotiť, kritizovať

učiteľ. Teraz sa dozviete o ľudskej odolnosti, odvahe a neochvejnej statočnosti ľudí s obmedzenými schopnosťami, ale neobmedzenými schopnosťami

Deti hovoria o ľuďoch so zdravotným postihnutím.

Diana Gurtskaja. Jej príbeh je podobný príbehu Popolušky. Diana Gurtskaya sa narodila 2. júla v Suchumi (Abcházsko) v rodine bývalého baníka a bývalého učiteľa. Jej príbeh je podobný príbehu Popolušky. . Medicína nedosiahla takú úroveň, aby jej poskytla zrak. Spevu sa venuje od detstva. Absolvoval školu pre nevidiacich. Hudobné vzdelanie: hudobná škola pre klavír, Moskovská vysoká škola pomenovaná po. Gnesins. Do šestnástich rokov veľmi trpela pre svoju slepotu, plakala a sťažovala sa na svoj osud. A potom prišiel zlom – Diana nielenže prijala fakt, že v TAKOM svete bude vždy žiť, ale našla v ňom aj veľa dôvodov na radosť. Vo svojej rodine bola a je vždy obklopená láskou.

učiteľ. Pozrite sa na tabuľu.Ako to vyzerá?

Na zem.

-A na zemi rastú len dobré veci.

- Ty a ja budeme pestovať sen. Poďme si spolu nakresliť pár klíčkov a aká by to bola záhrada bez kvetov?

-Teraz vystrihneme kvietky - priania a prilepíme ich na tabuľu a napíšeme na ne priania.

Záver: Robiť dobro je skvelé.

Pieseň „The Road of Goodness“ Hudba - Mark Minkov, text - Yuri Entin.

1. Opýtajte sa prísneho života

Akou cestou sa vydať?

Kde v bielom svete

Odíďte ráno.

Nasledujte slnko

Hoci táto cesta nie je známa,

Choď, priateľu, vždy choď

Na ceste za dobrotou.

2. Zabudnite na svoje starosti,

Hore a dole

Nefňukaj, keď sa zmocní osud

Nespráva sa ako sestra.

Ale ak sa niečo pokazí s priateľom,

Nespoliehajte sa na zázrak

Ponáhľajte sa k nemu, vždy veďte

Na ceste za dobrotou.

3. Ach, koľko rôznych bude

Pochybnosti a pokušenia

Nezabúdajte, že toto je život

Nie detská hra.

Zažeň pokušenia

Naučte sa nevyslovený zákon

Choď, priateľu, vždy choď

Na ceste za dobrotou.

4. Opýtajte sa prísneho života

Akou cestou sa vydať?

Kde v bielom svete

Odíďte ráno.

Zažeň pokušenia

Naučte sa nevyslovený zákon

Choď, priateľu, vždy choď

Na ceste za dobrotou.

Domáca úloha: Počas týždňa sa k rodine správajte čo najopatrnejšie. Pozorujte, aké zmeny sa v rodine v tomto období menia.

2. decembra so žiakmi 6.-7 Baikalovskaja stredná škola prebiehala hodinová komunikácia "Sme rozdielni, ale máme rovnaké práva",oddaný Medzinárodný deň invalid

Na začiatku hodiny zazneli tieto slová:

Zdravotné postihnutie je ako vojna

Ten, ktorý nie je vidieť ani počuť.

Nie sú tu žiadne výbuchy a žiadne šrapnelové píšťalky,

Ale ľahostajnosť nájde svoj účel.

Som invalid, ale stojím si za tým

Že nám to niekedy nejde ľahšie ako v boji (V. Kondratiev)

Deti sa dozvedeli, že Medzinárodný deň osôb so zdravotným postihnutím vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN v roku 1992 na návrh Ruska. A každý rok 3. decembra oslavujeme tento deň rôznymi propagačnými akciami, charitatívnymi akciami, súťažami a hodinami odvahy. Deti rozdelené do skupín plnili úlohy: nakresliť obrázok bez použitia rúk; so zaviazanými očami kráčajte v priamej línii bez toho, aby ste prerazili špendlíky; pri plagátoch s nadpismi „Vrodené postihnutie“ a „Získané postihnutie“ vyberte určité slová a nalepte ich na plagát. Ďalej si žiaci pozreli video o športovcoch – paralympionikoch, olympijských víťazoch.

"Kto sú, ľudia so zdravotným postihnutím?"

"Čo sa stalo bezbariérové ​​prostredie? Na tieto a ďalšie otázky dostali deti odpovede počas hodiny.

Literatúru na výstave zhodnotila knihovníčka Elena Petrovna Zevakina "Laskavosť zbližuje srdcia", z kníh sa žiaci dozvedeli o zdraví, Zdravé stravovanie, zdravým spôsobomživota. Prezentujú sa knihy zo zbierky Bajkalskej vidieckej knižnice o telesnej výchove a športe: „Váš priateľ je kožená lopta“, „Pre deti o hokeji“, „Korčuľovanie“, „O lyžovaní a o sebe“ a mnohé ďalšie.

Naša hodina komunikácie vyústila do lekcie láskavosti. Spomenuli sme si na postihnuté deti žijúce v našej obci a pomenovali ich mená. Je to také jednoduché - dať kúsok svojho tepla osobe žijúcej v blízkosti!

Po takýchto udalostiach sa deti stávajú vnímavejšími, láskavejšími a vážnejšími.

E. P. Zevakina, knihovníčka bajkalskej pobočky

Lekcia láskavosti

2. decembra sa uskutočnila hodina komunikácie „Sme iní, ale máme rovnaké práva“, venovaná Medzinárodnému dňu osôb so zdravotným postihnutím, so študentmi 6. – 7. ročníka strednej školy Baikalovskaja. Na začiatku hodiny odzneli slová: Zdravotné postihnutie je ako vojna, ktorú nevidí a nepočuje. Nie sú tu žiadne explózie a žiadne šrapnelové hvizdy, ale ľahostajnosť si nájde svoj cieľ. Som zdravotne postihnutý, ale stojím si za tým, Že nám to niekedy nie je o nič ľahšie ako v boji (V. Kondratiev) Chlapi sa dozvedeli, že Medzinárodný deň osôb so zdravotným postihnutím vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN v roku 1992 na návrh Rusko. A každý rok 3. decembra oslavujeme tento deň rôznymi akciami, charitatívnymi akciami, súťažami,...