10.10.2019

Efektívne hodiny matematiky s blokmi Gyenes: učenie sa hravou formou. gyenesh logické bloky


Valentina Rozputnyaya
Majstrovská trieda pre učiteľov "Blocks of Gyenes"

Master Class

PREDMET: „Systém práce na použití Gyenes bloky na rozvoj logických a matematických reprezentácií u detí až školského veku»

Učiteľ-majster: Rozputnaya Valentina Alexandrovna

Poloha:G. Kondopoga MDOU №20 "Klások" budova 9

Cieľ: zvýšiť úroveň kompetencie učiteľov zvládnutím technológie používania hier s Gyenes bloky pri formovaní mentálnych zručností predškolákov.

Úlohy:

1. Propagujte medzi učiteľov znalosť používania Gyenes bloky. Oboznámte sa so základným použitím Gyenes bloky.

2. Uľahčiť učenie učiteľov technológia aplikácie hier Gyenes bloky v rôznych vekových skupín.

3. Rozvíjajte konštruktívne pedagogické schopnosti.

Vybavenie a materiály: prezentácia, súpravy Gyenes bloky, dejové hračky, metodickej literatúry, obruče, výstava albumov a hry s Gyenes bloky.

Drahí kolegovia! Dnes vás pozývam, aby ste sa zoznámili s technológiou používania hier s Gyenes bloky.

S pomocou logických hier bloky dokážeme v komplexnej forme všetky mentálne zručnosti, ktoré sú dôležité pre duševný vývin a pripraviť myslenie detí na osvojenie si matematiky.

Pretože prispievajú k rozvoju takých mentálnych operácií, ako je klasifikácia, zoskupovanie predmetov podľa vlastností, odstraňovanie nadbytočných, analýza a syntéza, deti sa učia hádať, dokazovať svoje odpovede, rýchlejšie si zapamätať materiál, sú si istejšie vo svojich schopnostiach, ľahšie sa prispôsobujú nové prostredie, sú lepšie pripravení na školu.

Tvorca logiky blokov je Zoltan Gyenes, svetoznámy maďarský profesor, matematik, špecialista na psychológiu, tvorca progresívnej autorskej metodiky výučby detí - "nová matematika".

Didaktická zostava "Hlavolam bloky» pozostáva zo 48 trojrozmerných figúrok. Každá figúrka sa vyznačuje štyrmi vlastnosťami. Pripomeňme si čo (pomenujte tieto vlastnosti)- farba, tvar, veľkosť a hrúbka.

Správny.

a) štyri formy (kruh, trojuholník, štvorec, obdĺžnik); prečo tam nie je zelená farba?

b) tri farby (červená, modrá, žltá);

c) dve veľkosti (veľký malý);

d) dva typy hrúbky (tučný chudý).

V súprave nie sú žiadne rovnaké figúrky.

Aj v hrách s logikou bloky používajú sa karty so symbolmi majetku. Vlastnosti sú na kartách podmienene označené bloky(farba, tvar, veľkosť, hrúbka) (Šou blok tejto farby, tento formulár je prezentácia)

A karty s negatívnymi vlastnosťami, dávajte pozor na prečiarknuté karty, Napríklad: nie červená. Používanie takýchto kariet umožňuje deťom rozvíjať schopnosť modelovať vlastnosti, schopnosť kódovať a dekódovať informácie o nich.

Okrem objemných bloky, vo svojej práci používam sadu plochých figúrok.

Detailná aplikačná technológia možno nájsť blokyštúdiom literatúry ako napr

Logika a matematika pre predškolákov. E. A. Nosová, R. L. Nepomňaščaja. Kniha popisuje spôsob použitia Gyenes bloky a palice Kuizener pre deti vo veku 2-6 rokov. Uvádza sa popis rôznych hier.

Poďme hrať: matematické hry pre deti vo veku 5-6 rokov. Spracoval A. A. Stolyar Kniha pomôže vytvoriť prvé elementárne matematické reprezentácie a určitú logickú štruktúru myslenia u detí vo veku 5-6 rokov. Obsahuje 59 logických a matematických hier s početnými možnosťami podmienok a popisom ich realizácie.

Hry a cvičenia s logikou bloky môžete ponúknuť deťom v triede aj počas voľných hodín v škôlke aj doma. Ak ich doplníte o ďalšie vzdelávacie hry a herné úlohy, "nasýtiť" nové herné úlohy, akcie, zápletky, roly atď., potom to deťom len pomôže prekonať intelektuálne ťažkosti.

Existuje niekoľko skupín hier Gyenes bloky.

1 skupina hier. Sú to hry odhaľujúcich a abstrahujúcich vlastností.

Rozvíjajú schopnosť rozlišovať od jednej do štyroch vlastností v objektoch, abstrahovať jednu od druhej, pomenovať ich. S ich pomocou deti získajú prvú predstavu o zámene vlastností znaky, symboly, zvládnuť schopnosť prísne dodržiavať pravidlá pri vykonávaní akcií, priblížiť sa k pochopeniu, že porušenie pravidiel vám neumožňuje dosiahnuť správny výsledok.

("Nájdi poklad", "diaľnica", "Nezvyčajné postavy" atď.)

2 skupiny hier. Klasifikácia, zovšeobecňovanie, porovnávanie.

Pomáhajú rozvíjať u detí schopnosť triediť, zovšeobecňovať a porovnávať predmety podľa jednej, dvoch, troch alebo štyroch vlastností. Najprv deti ovládajú schopnosť klasifikovať a zovšeobecňovať podľa daných vlastností a potom - podľa nezávisle vybraných ( "Kde je koho garáž?", "Osídlené domy"). ("Track", "Nájsť pár", "Chyť trojku", "domino").

3 skupiny hier. Logické akcie a operácie.

Tieto hry a cvičenia sú určené hlavne pre staršie deti. predškolskom veku. Pomôžu rozvíjať u detí schopnosť rozdeliť množiny do tried podľa kompatibilných vlastností, rozvíjať schopnosť vykonávať logické operácie "nie", "a", "alebo", schopnosť použiť tieto operácie na zostavenie správnych príkazov, kódovanie a dekódovanie informácií o vlastnostiach objektov. V dôsledku toho bude dieťa schopné slobodne uvažovať, ospravedlňovať oprávnenosť alebo omyl svojich činov ( "Pomôžte postavičkám dostať sa z lesa", "Postaviť dom", „Vyzliecť sa bloky» ).

Prezentované hry a cvičenia sú až na výnimky uvedené v troch verziách. Pozrime sa na tieto možnosti na príklade hry "diaľnica", iný názov pre túto hru - "Vybudovať cestu". V tejto hre deti stavajú dráhu, pravidlá stavania sú napísané v tabuľke. Šípka ukazuje, ktorý obrázok nasleduje za ktorým, môžete začať s ľubovoľným údajom. Hry a cvičenia prvej možnosti (ja) rozvíjať u detí schopnosť pracovať s jednou vlastnosťou. Hra na diaľnici 1

S pomocou hier a cvičení druhej možnosti (II) rozvíjať schopnosť pracovať s dvoma vlastnosťami naraz. Hra na diaľnici 2

Hry a cvičenia tretej možnosti (III) tvoria schopnosť pracovať s tromi vlastnosťami naraz. Hra na diaľnici 3

Zobrazujú sa možnosti hry na príklade hry "diaľnica".

Pred začatím práce s deťmi je potrebné zistiť, na ktorej priečke intelektuálneho rebríčka sa každé dieťa nachádza. Ak sa dieťa ľahko a presne vyrovná s úlohami určitej úrovne, je to signál, že by mu mali byť ponúknuté hry a cvičenia. ďalšia skupinaťažkosti. Preniesť dieťa na následné herné cvičenia je však možné len vtedy, ak už vyrástlo z predchádzajúcich, teda keď pre neho nie sú náročné. Ak sa však deti držia príliš dlho na určitej úrovni, alebo sa im predčasne podáva viac náročné hry a cvičenia, potom záujem o hodiny zmizne. Deti sú priťahované k duševným úlohám, keď sú pre nich ťažké, ale uskutočniteľné.

V našej škôlke pracujte s bloky prebieha už 20 rokov vo všetkých vekových skupinách, je vyvinutý systém tried pomocou Logical bloky.

Mladší predškolský vek

Vzhľadom k tomu, logické bloky sú štandardy tvarov - geometrické tvary (kruh, štvorec, rovnostranný trojuholník, obdĺžnik, môžu byť široko používané od nízky vek. Deti spoznávajú bloky V rôzne druhyčinnosti. Počas manipulácie s bloky deti setže majú rôzne tvary, farby a veľkosti.

S cieľom efektívnejšie oboznámiť deti s vlastnosťami logiky bloky môžete im ponúknuť nasledovné úlohy:

nájdite rovnaké tvary ako tento podľa farby (tvar, veľkosť);

nájsť iné tvary ako tento, podľa tvaru (podľa veľkosti, farby);

nájsť modré kúsky (trojuholníkový, červený, štvorcový, veľký)

pomenujte farbu tohto obrázku (tvar, veľkosť). (hráme)

Po takomto sebaoboznámení sa s bloky môžete prejsť na hry a cvičenia.

V prvej mladšej skupine deti operujú s jednou vlastnosťou, na začiatku roka je to farba alebo hodnota a na konci roka dopĺňame tvar. Hry používame na zoskupovanie predmetov, identifikáciu a abstrahovanie vlastností.

V druhej mladšej skupine deti začínajú operovať s dvomi vlastnosťami súčasne a rozdeľujú množiny do tried podľa jednej vlastnosti, využívajú logickú operáciu "nie" (dookola, dookola).

Stredný a starší predškolský vek.

IN stredná skupina deti operujú s dvomi a na konci roka s tromi nehnuteľnosťami súčasne. Rozdeľte súpravu podľa dvoch kompatibilných vlastností.

Vo vyššom predškolskom veku sa hry stávajú emocionálnejšími a bohatšími, deti vykazujú prvky kreativity a už operujú s tromi-štyrmi vlastnosťami, využívajúc logické operácie. "nie", "a", "alebo".

A teraz vám chcem predstaviť jednu z hier tzv „Vyzliecť sa bloky» . A hoci je táto hra určená hlavne deťom staršieho predškolského veku, s bežným vyučovaním s bloky, môžeme to hrať s deťmi druhej mladšej skupiny.

Chcel by som upriamiť vašu pozornosť na

Chcem upútať tvoju pozornosť,

Matematika je presná veda, preto podľa metodiky vedenia logických a matematických hier vychádzam z fáz činnosti

Etapy: 1-zápletka (reťazec,

druhou fázou je vývoj zápletky, počas ktorej sa deti aktivizujú účastníkov:

Ovládať, transformovať, meniť informácie o vlastnostiach, vzťahoch, závislostiach predmetov, tvaroch, veľkostiach, číslach;

Osvojiť si systém kognitívnych akcií (spôsoby poznania): skúmať predmety, abstrahovať, porovnávať, zoskupovať a triediť;

Zovšeobecňujú, vyvodzujú závery, predpovedajú vývoj situácie, schematizujú, používajú znaky a symbolické zámeny.

3- brífing

Rozbor životnej situácie podobnej tej, ktorá sa odohrala pri logicko-matematickej hre;

Zameranie pozornosti detí na najvýraznejšiu udalosť logickej a matematickej hry (zápletka, akcia);

Vytvorenie imaginárnej situácie na základe logicko-matematickej hry.

14 SLIDE Hra „Vyzliecť sa bloky-1»

Cieľ: rozvíjať schopnosť rozdeliť množinu jednej vlastnosti na dve podmnožiny, vykonať logickú operáciu "nie".

Pre túto hru potrebujeme bloky a dve hračky(zajačik a medveď).

Predstavte si, že ste deti. Žiadam piatich ľudí, aby vyšli von.

Chlapci, zajačik a medvedík sa pohádali, o sladkosti sa nemôžu nijako podeliť. Pomôžme im a podeľme sa o cukríky, aby mal zajačik všetky červené.

Akú sladkosť má zajačik? (celé červené) A čo myš? NIE…

Nabudúce môžete zdieľať. bloky podľa tvaru.

Keď sa deti naučia zdieľať bloky medzi hračkami hrať túto hru s obručou.

Napríklad, bloky sú kvety, a obruč je váza, dáme nejaké kvety do vázy a ostatné položíme okolo.

Všimnite si, že máme dve Miesta: vnútri obruče a za obručou.

Cieľ: rozvíjať schopnosť rozdeliť sadu na dve kompatibilné, vykonať logickú operáciu "nie", "a", "alebo".

A opäť ponúkame pomocné hračky. Pohostíme zajačika a medvedíka koláčmi. Medvedík miluje "okrúhly" koláče a zajac - "žltá".

V tejto fáze je vhodné použiť karty s označením týchto vlastností.

Pri hre deti zistia, že existujú sladkosti, ktoré sa hodia aj medvedíkovi, aj zajacovi (dávame ich do škatule medzi hračky a sú tam aj sladkosti, ktoré sa nehodia nikomu (odložte ich do vedra bokom).

Počas hry sa cukríky neustále presúvajú z jedného miesta na druhé, kým deti nenájdu správne riešenie.

Odporúčam vám hrať a zdieľať cukríky. Opäť pozývam päť ľudí.

Po zdieľaní všetkých cukríkov,

Aké sladkosti má medvedica? (okrúhle nie žlté) U zajačika? (žltá nie okrúhla) Aké sú tie bežné? (okrúhle a žlté) Ktoré nikoho nezasiahli? (nie okrúhle a nie žlté).

Ak v prvých hrách deti nedokážu odpovedať na tieto otázky, nepokúšajte sa na ne odpovedať. Urobia to sami v ďalších hrách.

Môžete zadať pravidlo: ak si niekto všimne chybu, povie "stop" a opravuje to. To zvyšuje pozornosť a rozvíja vzájomnú kontrolu.

Najprv musíte zistiť, koľko miest máte (štyri); môžete vyzvať dieťa, aby skočilo na akékoľvek miesto a pomenovalo ho alebo položilo hračku (1. miesto - vnútri všetkých obrúčok; 2. miesto - vnútri červené, ale vonku modré; 3. miesto - vnútri modré, ale vonku červené; 4. miesto - mimo obruče).

Potom navlečieme obrúčky a bloky obrázky a ponuka herných úloh (záhony, rybičky - akváriá, kŕmidlá pre vtáky atď.).

Hra „Vyzliecť sa Bloky - 3»

Cieľ: rozvíjať schopnosť rozdeliť množinu podľa troch kompatibilných vlastností, vykonať logickú operáciu "nie", "a", "alebo" myslenie založené na dôkazoch.

Teraz vezmeme tri hračky (vlk, zajac, líška) a podelíme sa medzi nich bloky na stavbu domov.

Na začiatok určíme miesta pre bloky: 1 - vhodné pre všetky hračky, 2 - vlk a zajac, 3 - zajac a líška, 4 - líška a vlk, 5 - nikomu nevyhovujú.

Teraz sa rozdelme blokuje tak aby bol vlk celý okrúhly, zajac celý veľký, líška celá modrá. Aby sme si pravidlo ľahšie zapamätali, umiestňujeme k hračkám karty majetku.

Aké čísla sa ukázali byť spoločné pre všetky hračky? (okrúhle veľké modré) Aké postavy sa našli iba u vlka? (okrúhle, nie veľké, nie modré) Iba králik? (veľké nie okrúhle, nie modré) Iba líška (modrá, nie veľká, nie okrúhla) Aké čísla sú spoločné pre vlka a zajaca? (okrúhle veľké, nie modré) Pre vlka a líšku? (okrúhle modré nie veľké) Pre zajaca a líšku? (veľké modré nie sú okrúhle) Aké čísla nikomu nesedeli? (malý (nie veľký) nie okrúhle, nie modré).

Ak dieťa, charakterizujúce skupinu, pomenuje len dve z troch vlastností, upozorníme ho na iné skupiny bloky, ktoré majú špecifikované vlastnosti; potom ho požiadame, aby skupinu opäť pomenoval, ale tak, aby sa nedala zameniť so žiadnou inou.

Pri opakovaní cviku platí pravidlo rozdeľovania bloky volajú deti. Zakaždým je označená iná kombinácia vlastností - základy priečky bloky.

Napríklad rozdeľte figúrky tak, že vlk je celý tenký, zajac je celý trojuholníkový, líška je celá malá alebo vlk je celý veľký, zajac je celý modrý, líška je celá hrubá; vlk je celý žltý, líška je celá červená, zajac je celý hranatý atď.

Ak v dôsledku rozvinutia blokuje niektoré miesta(boxy) Ukázalo sa, že sú prázdne, povzbudzujeme deti, aby zistili a povedali, prečo sa to stalo, pričom všetkými možnými spôsobmi stimulujeme myslenie založené na dôkazoch. (Prečo sa niektoré čísla ocitli tu? Prečo je toto alebo iné miesto bez čísel? Prečo sa určité čísla nedajú spojiť s inými)

Ďalšie cvičenia je možné vykonávať ako "hry s tromi obručami".

Najprv vyzveme deti, aby položili hračku alebo skákali na ktorékoľvek miesto v obrúčkach a pomenovali, kde sa nachádza. Nachádza: 1. - vnútri všetkých troch obrúčok, 2. - vnútri žltej a červenej, ale mimo modrej obrúčky, 3. - vnútri červenej a modrej, ale mimo žltej obrúčky, 4. - vnútri žltej a modrej, ale mimo červenej obrúčky, 5. - vnútri žltá, ale zvonka červená a modrá obrúčka, 6. - vnútri červená, ale zvonka žltá a modrá obrúčka, 7. - vnútorná modrá, ale zvonka žltá a červená, 8. - zvonka všetky obrúčky .

Potom deti riešia rôzne navrhnuté herné úlohy dospelých: vysadia predzáhradku kvetmi, vyskladajú koláče slávnostný stôl, poskladať mozaiku a pod. Pravidlá rozdeľovania bloky, ktoré sami ponúkajú. Napríklad rozložte koláče na riad tak, aby všetky červené koláče boli na červenej miske, všetky trojuholníkové na modrej, všetky hrubé koláče na žltej alebo vytvorte mozaiku tak, aby všetky okrúhle kúsky skla sú v červenom okne, všetky veľké sú v modrom, žlté - všetky žlté atď.

V dôsledku používania hier s Gyenes bloky predškoláci rozvíjajú log myslenie: schopnosť analyzovať, vyvodzovať závery, zovšeobecňovať, porovnávať, klasifikovať a v štádiu ukončenia predškolského vzdelávania majú deti nielen elementárne predstavy o matematike, ale aj modelovanie pojmov informatiky.

Uplatňuje sa tento prostriedok nápravy už niekoľko rokov chcem poznamenať, že počas hier s Gyenes bloky deti rozvíjajú silný záujem o matematické hry a duševnej činnosti všeobecne. Deti sa v procese učenia stávajú aktívnejšie, proaktívnejšie a nezávislejšie.

Dlhoročné skúsenosti nám umožňujú hovoriť o vysokých úspechoch v príprave našich absolventov MATERSKÁ ŠKOLA pre školu (schéma)

Reflexia

Naše stretnutie sa skončilo. Aby som mohol zhodnotiť svoju prácu, navrhujem vytvoriť spätnú väzbu. Skúste si odpovedať na tieto otázky.

Ako sa zmenili vaše počiatočné znalosti?

Čo bolo užitočné? Čo nové ste sa naučili? Bude to fungovať pre vás? Bolo vám to povedomé? Zodpovedajú počiatočné poznatky novým? Aký dojem ste nadobudli majstrovská trieda? Využijete ho v práci? Čo zostáva nejasné? Čo sa dá naozaj aplikovať?

Dobrý deň, milí čitatelia!

Každý systém raného vývoja má svoje nevýhody a výhody, niektoré nás lákajú viac, niektoré vôbec neoslovujú. Pozrime sa na ďalší, logické bloky Dyonish, myslím, že málokto počul. A ak ste nepočúvali, počúvajte ešte viac.

Niečo málo o autorovi

Od malička mal Zoltan veľmi rád matematiku, zdala sa mu celkom zaujímavá a bola pre neho ľahká. Vo veku 23 rokov sa už stal majiteľom doktorandského titulu.

V priebehu rokov sa rozhodol vytvoriť niečo vlastné, v čom by bolo jednoduchšie sprostredkovať matematické učenie svojim malým deťom, ktoré chodili na jeho hodiny.

Odtiaľto sa objavujú rôzne logické hry a cvičenia, ktoré by mali bábätko nielen naučiť, ale ešte viac ho zaujať v ďalšom štúdiu. Toto chcel viac. Chcel, aby deti chceli samy počítať a hrať sa znova a znova.

Podstata techniky

Gyenes vyvinul metodiku vyučovania matematiky a na mnohých príkladoch nám ukázal, že ide o pomerne zaujímavú a zábavnú vedu, ktorá do svojho rozvoja zahŕňa oveľa viac užitočných vecí.


Vďaka dlhoročnej praxi medzi predškolskými deťmi nám Gyenesh prináša unikát učebné pomôcky na učenie. Jeho metóda má 6 krokov.

Na ceste k rozvoju matematických schopností je súčasne ovplyvnený a odhalený tvorivý a intelektuálny potenciál dieťaťa a niekedy rodič, ktorý sa hrá s dieťaťom bez toho, aby si to všimol, má rád hru.

Každá etapa nesie určitú záťaž a bez predchádzajúcej sa nepohnete do ďalšej.

Tu nenájdete nudné zošity a nudné učebnice, všade je hra, vtipné kresby, nezvyčajné tajomné schémy a symboly, ktoré chcete len rozlúštiť. takže,

Úlohou rodičov je naštudovať si metodiku sami a čo najaktívnejšie zaujať dieťa.

Výňatky z jedného z rodičovských fór:

„Má niekto tieto bloky? Páčia sa deťom alebo čo maximálne využívajú - je to stavanie domčekov? Rozmýšľam, objednať si taký box alebo nie? Opäť sa len oni rozptýlia po celom byte?

*

„Nemyslím si, že je to potrebné. Tieto bloky je dobré používať v materských školách v triede, inak je v nich málo zaujímavého, geometrické obrazce a nič viac.

No, čo môžem povedať? Všetko sa dá rozhádzať...

Čo sú to logické bloky? A prečo sú potrebné?

V mnohých krajinách sveta sa úspešne používa didaktický materiál "Logické bloky“, vyvinutý maďarským psychológom a matematikom Gyönesom pre rozvoj logické myslenie u detí.

Za posledné desaťročie si tento materiál u nás u učiteľov a rodičov získava čoraz väčšie uznanie. LBD si môžete zakúpiť v predajni vzdelávacích hier.

Logické bloky Gyenes sú súborom 48 geometrických tvarov:

a) štyri tvary (kruh, trojuholník, štvorec, obdĺžnik);

b) štyri farby (červená, modrá, žltá);

c) dve veľkosti (veľká, malá);

d) dva typy hrúbky (hrubá, tenká).

Každý geometrický útvar sa vyznačuje štyrmi znakmi: tvar, farba, veľkosť, hrúbka. V súprave nie sú žiadne rovnaké figúrky.

Mnoho hier s logickými figúrkami používa karty so symbolmi majetku. Zoznámenie dieťaťa so symbolmi vlastností je dôležitým krokom v rozvoji celej posunkovej kultúry, gramotnosti. matematické symboly, programovanie a pod. Karty podmienečne označujú vlastnosti blokov (farba, tvar, veľkosť, hrúbka) Celkovo je 11 kariet. A 11 kariet s negáciou vlastností, napríklad: Nie červená.

Bohužiaľ, v súprave obchodu nie sú žiadne takéto karty, ale je možné ich stiahnuť.

Gyenes Blocks je univerzálna vzdelávacia hra. Deti sa radi hrajú s blokmi! Ako ukazujú skúsenosti ruských učiteľov s prácou vo veku od 2 do 10 rokov, hry s logickými blokmi umožňujú:

* Predstavte tvar, farbu, veľkosť, hrúbku predmetov.

* Rozvíjajte priestorové reprezentácie.

* Rozvíjať logické myslenie, chápanie množiny, operácie s množinami (porovnávanie, delenie, klasifikácia, abstrakcia, kódovanie a dekódovanie informácií).

* Osvojiť si základné zručnosti algoritmickej kultúry myslenia.

* Rozvíjať schopnosť identifikovať vlastnosti v objektoch, pomenovať ich, zovšeobecniť objekty podľa ich vlastností, vysvetliť podobnosti a rozdiely objektov, zdôvodniť svoje úvahy.

* Rozvíjať kognitívnych procesov mentálne operácie.

* Pestovať samostatnosť, iniciatívu, vytrvalosť pri dosahovaní cieľa.

* Rozvíjať Tvorivé schopnosti, predstavivosť, fantázia, schopnosť modelovať a navrhovať.

* Rozvíjať reč.

* Úspešne zvládnuť základy matematiky a informatiky.

Ako hrať s LBD?

V krabici s blokmi je malý manuál, ktorý je veľmi schematický. S logickými blokmi sa môžete podrobne zoznámiť pomocou kníh: „Poďme sa hrať“ (upravil A.A. Stolyar. - M., 1991, 1996), ako aj „Logika a matematika pre predškolákov“ (editovala Z.A. Mikhailova - Petrohrad, 1996, 2000).

zdieľať moje vlastnú skúsenosť práca s deťmi ako metodička - vedúca praxe a domáca učiteľka.

Všetky hry a herné cvičenia možno rozdeliť do 4 skupín s postupnou komplikáciou:

Rozvíjať zručnosti na identifikáciu a abstraktné vlastnosti;

Rozvíjať schopnosti porovnávať predmety podľa ich vlastností;

Rozvíjať činnosti klasifikácie a zovšeobecňovania;

Rozvíjať schopnosť logických akcií a operácií.

Všetky hry a cvičenia, s výnimkou štvrtej skupiny (logickej), nie sú určené konkrétnemu veku. Veď deti rovnakého kalendárneho veku môžu mať iný psychologický vek. Niektorí z nich dosiahnu ďalšiu fázu intelektuálneho vývoja trochu a niektorí oveľa skôr ako ostatní rovesníci, ale každý musí prejsť všetkými týmito fázami. Ak si dieťa s úlohou nevie poradiť samo, potom je potrebné úlohu zjednodušiť a tak ďalej, kým dieťa problém nevyrieši. Nezávislé a úspešné rozhodnutie bude krokom, od ktorého by ste sa mali začať posúvať vpred.

Ak sa však deti udržia na určitej úrovni alebo sa im predčasne poskytnú zložitejšie hry a cvičenia, záujem o hodiny zmizne. Deti sú priťahované k duševným úlohám, keď sú pre nich ťažké, ale uskutočniteľné.

Je dobré, aby sa dospelý človek pri hrách stal rovnocenným partnerom. Neupravoval som, ale hral som! Pred začatím hier a cvičení nechajte dieťa samostatne ich používať podľa vlastného uváženia v hrách. Deti sú spravidla rady, že si z nich niečo postavia. V priebehu takýchto hier s blokmi dieťa zistí, že majú iný tvar, farbu, veľkosť a hrúbku. Pri komunikácii s dieťaťom je lepšie použiť slovo „postava“ ako slovo „blok“.

Naše obľúbené hry:

"CODE LOCK" alebo "TRETIA SUPER"

3 figúrky sú rozložené na kartóne. Dva sa dajú kombinovať podľa nejakej vlastnosti, jeden je nadbytočný.

Za hradom môže byť čokoľvek: prekvapenie, vstup do izby, cesta na prechádzku...

Dieťa musí otvoriť zámok: uhádnuť, ktoré tlačidlo má stlačiť a vysvetliť prečo.

Napríklad: Je tam extra červený kúsok. Pretože sú obaja žlté. Kliknite na červenú figúrku!

"NÁJDITE POKLAD" alebo "KDE SA SKRÝLO ŠTEŇA"

Pred dieťaťom je 8 kociek, je ukrytá minca alebo obrázok - šteniatko.

1 možnosť

Lovec pokladov sa odvráti, vodca ukryje poklad pod jeden z blokov. Hľadá ho hľadač pokladov, pričom pomenúva rôzne vlastnosti blokov. Ak dieťa nájde poklad, vezme si ho pre seba a nový poklad ukryje pod jeden z blokov. Hostiteľ sa najprv hrá sám na hľadača pokladov a ukazuje, ako hľadať poklad. Pomenúva rôzne vlastnosti bloku. Hostiteľ sa napríklad pýta:

Poklad pod modrým blokom?

Nie, odpovedá dieťa.

pod žltou?

Pod červenou?

Pod veľkým?

Pod kruhom?

Vyhráva ten, kto nájde najviac pokladov. Pri opakovaní hry sa bloky menia, ich počet sa zvyšuje.

Možnosť 2

Hostiteľ hovorí: šteniatko sa schovalo pod červený, veľký kruh. Môžete napísať list pomocou kariet - symbolov:

"VYBERTE PODĽA FARBY"

Batoľatá vo veku od dvoch do štyroch rokov sú dobré v učení klasifikácie. (Farba, tvar, veľkosť, hrúbka).

Na tejto lekcii deti zbierali farebné listy pre ježka a ukladali ich do krabičiek podľa farby.


"MESTO GEOMETRICKÝCH ÚDAJOV"

Deti prišli navštíviť Mickey Mouse! Pozrite sa, aké je to mesto postáv!


Je tu plocha veľkých domov a plocha malých domov. Každá oblasť má ulice rôznych farieb. Domy majú rôzne tvary.

Serezha hľadá obdĺžnikový dom v oblasti malých domov, na Červenej ulici.

A Kaťuša išla navštíviť krtka. A všetkým deťom hovorí: „Krtek žije v štvorcovom dome na modrej ulici v oblasti malých domov“! Štvorročné deti chodia po takomto meste so záujmom, rozlišujú časy, tri vlastnosti figúrok naraz. Čo je pre niektorých prvákov v programe Škola 2100 ťažké!

"DIAĽNICA (POSTAVTE CENU)"

Pred dieťaťom je tabuľka - pravidlo pre stavanie dráhy.

Stavia cestu podľa pravidla: bloky strieda podľa farby alebo tvaru: najprv červené, potom štvorcové, potom žlté a trojuholníkové. Dieťa sa učí zvýrazniť vlastnosť, abstrahovať od iných znakov.

Pre udržanie záujmu detí je dobré ponúknuť rôzne hry a praktické úlohy: postavili sme cestu k boxu s prekvapením, preliezli most cez rieku, vytýčili ľadovú cestu v paláci Snežná kráľovná pomôcť Kaiovi a Gerde utiecť.

A v tejto lekcii sa chlapci dostali do močiara. Postavte silný most. Bloky medzi sebou by mali byť podobné dvoma spôsobmi. Napríklad: kúsky sú modré aj tučné.


Existujú hry a cvičenia s blokmi, ktoré sú určené pre starších predškolákov. Pomôžu rozvíjať u detí schopnosť rozdeliť množiny do tried podľa kompatibilných vlastností, rozvíjať schopnosť vykonávať logické operácie „nie“, „a“, „alebo“, schopnosť používať tieto operácie na zostavenie správnych výrokov, kódovanie a dekódovať informácie o vlastnostiach objektov.

"HÁDANKY BEZ SLOV"

Pomôžeme dieťaťu naučiť sa dešifrovať (dekódovať) informácie o prítomnosti alebo neprítomnosti určitých vlastností predmetov podľa ich znakovo-symbolických označení.


Na tejto lekcii - ceste sa deti dostali do kúzelníkovho domu. Najprv ho musíte odčarovať a potom zaklopať.

Napríklad: prvá číslica by mala byť trojuholníková, žltá, malá a tučná.

Ale ten druhý je okrúhly, červený, nie tučný a nie malý. Takže budeme hľadať červený, veľký, tenký kruh.

Je skvelé, keď pomáha vynaliezavosť! Teraz môžete vidieť triky!

IN seniorská skupina usporiadali sme súťažný herný program „Piškvorky“. Jednou z úloh pre tímy bola „Stavba hradu“.


Tímy analyzovali kresbu hradu, vybrali potrebné tehly. Tím, ktorého hrad bol postavený rýchlo a správne, vyhral!

"Rozdeľte bločky"

Hra vás naučí rozdeliť sadu na dve, tri kompatibilné vlastnosti, vykonávať logické operácie „nie“, „a“, „alebo“.

Problémy v lese! Líška, vlk a medveď sa nemôžu deliť o mikulášske darčeky! Santa Claus povedal líške, aby vzala všetky malé darčeky, medveď - všetky tučné a vlk - okrúhle.

Problém je však v tom, že existujú darčeky, ktoré sú okrúhle a zároveň malé. Líška aj vlk by si ich mali vziať! A sú tu dary a okrúhle, malé a hrubé! Môžu sa hrať na všetky zvieratká spolu.

Tri pretínajúce sa obruče (stuhy, laná) nám pomohli prísť na to - zistite, kde sú čí dary, kto čo môže použiť na právach spoluvlastníctva!

Veľa zaujímavých hier! Deti vždy radi riešia logické hádanky. Existujú aj obľúbené hry, ktoré chcete hrať znova a znova.

A všimnete si, ako sa dieťa stáva múdrejším a múdrejším. Ako vás prekvapí rýchlosťou a flexibilitou myslenia! Veľa štastia!

Na fotografii deti a učitelia predškolskej vzdelávacej inštitúcie č. 15 v Ťumeni. Autorské kresby.

V mnohých krajinách je veľmi populárna metóda matematicko-logickej hry Z. Gyenesha, alebo, ako sa tiež nazýva, bloky Denyesh, pre skorý rozvoj schopnosti flexibilného, ​​slobodného myslenia u predškolákov a detí základných škôl. IN V poslednej dobe(ruská produkcia didaktického materiálu je etablovaná od 90. rokov) tento systém herných cvičení, ako aj autorský súbor názorných pomôcok, úspešne precvičujú domáci učitelia za účelom realizácie úloh kognitívnych a intelektuálny rozvoj deti. Pozitívne skúsenosti sa nazbierali pri praktickej implementácii pedagogického systému v nápravnovýchovných a vekovo zmiešaných skupinách.

Gyeneschova autorská teória: Šesť krokov k učeniu sa matematických konceptov pre deti

Zoltan Gyenes je známy maďarský matematik, praktický učiteľ a psychológ, ktorý radikálne zmenil stereotypné vnímanie matematiky ako rutinnej a netvorivej vednej disciplíny. Herná technika Z. Gyenesha je zameraná na pomoc deťom predškolského a primárneho školského veku zábavnou formou osvojiť si najrôznejšie matematické pojmy, formovať a rozvíjať najdôležitejšie intelektuálne schopnosti a psychologické procesy potrebné na realizáciu samostatného logického myslenia.

Súkromné pedagogické skúsenosti a poznatky z oblasti vývinovej detskej psychológie pomohli Z. Gyenesovi vymyslieť a zrealizovať koncept šiestich krokov v učení matematiky pre najmenších. Teória navyše dostala originálne metodické vybavenie súborom didaktických materiálov v podobe doplnkových herných pomôcok a názorných logických blokov, ktoré sa stali účinným nástrojom na rozvíjanie tvorivého a mentálneho potenciálu detí. Metodika sa používa ako v oficiálnej pedagogike, tak aj v systéme sebavzdelávania.

Myšlienka šiestich krokov na zvládnutie matematických vedomostí a zručností bola úspešne overená v praxi a preukázala svoju účinnosť. Obsahové prvky každej etapy dostali meno autora:

  1. Kreatívna hra zadarmo. Obsah tejto fázy spočíva v stanovení konkrétnej úlohy pre dieťa učiteľom. Pri hľadaní riešenia dieťa triedi spontánne možnosti, experimentálne nájde správnu odpoveď. Toto je fáza oboznámenia dieťaťa s úlohou, ktorú je potrebné vyriešiť. Tak začína učiť dieťa matematickej múdrosti.
  2. Pravidlá hry. Po prekonaní štádia pokusu a omylu dieťa prejde do druhej fázy - učenie sa pravidiel hry. Pre pedagóga alebo rodiča je dôležité, aby to správne a jasne sprostredkoval do mysle dieťaťa podstatné informácie o pravidlách na dosiahnutie požadovaného výsledku.
  3. Fáza zhody. Keď urobíte tretí krok, dieťa stojí pred potrebou vykonať mentálnu operáciu porovnávania. Autor metódy navrhuje, aby dospelí vyskúšali myšlienku niekoľkých podobných hier v hre s deťmi, ale s iným didaktickým materiálom. Napríklad najprv hráme bloky, potom vystrihneme figúrky zvieratiek alebo vyskladáme geometrické tvary. Musíme vidieť, že dieťa samostatne rieši algoritmus na správne dosiahnutie cieľa, bez ohľadu na herný materiál. Môžete sa tak uistiť, že intelektuálne činy dieťaťa sú zmysluplné a nie sú výsledkom mechanického zapamätania a automatickej reprodukcie. Toto štádium je nevyhnutné pre rozvoj schopností abstraktného myslenia.
  4. Úvod do abstraktného číselného symbolu. Vo štvrtej fáze budú žiadané rôzne schémy, karty a hracie stoly na rozvoj zrakového vnímania, formovanie vizualizačných schopností, oboznamovanie sa s abstraktným významom čísel.
  5. symbolické štádium. Piaty krok vedie dieťa k záveru, ku ktorému vedú logické reťazce rôznych herných sérií celkový výsledok. Na pochopenie herných kariet je potrebný špeciálny jazyk symbolov, ktorý si dieťa samo vytvorí v priebehu vyučovania.
  6. Etapa nezávislých záverov. Záverečná fáza bude najdlhšia. Dieťa s pomocou dospelého študuje význam pojmov axióm a teorém, nezávisle vyvodzuje potrebné logické závery na základe opisu pravidiel hracích kariet.

Možnosti príručky sa neobmedzujú len na hodiny o formovaní základných matematických vedomostí, pri štúdiu si môžete zahrať hry Gyenish v angličtine. Deti v predškolskom veku uverejňujú obrázky, vyberajú správne tvary a komentujú svoje činy („veľký modrý trojuholník“, „malý žltý štvorec“)

Gjenish vyvinul svoju metodiku pre deti vo vekovom rozmedzí od dvoch do ôsmich rokov, pričom zohľadnil intelektuálne a psychologické charakteristiky, takže hodiny matematiky sú vnímané s nadšením a nasadením. Dospelí musia byť trpezliví pri štúdiu teoretickej časti metódy, ako aj narábať so zostavou didaktické pomôcky. Rozvinutá schopnosť dieťaťa rýchlo a slobodne sa vyrovnať s komplexnými mentálnymi cvičeniami bude dôstojnou odmenou pre rodičov a opatrovateľov za ich usilovnosť a vytrvalosť.

Program tried s blokmi: ciele a ciele pre rôzne vekové skupiny

Ciele metodiky raného rozvoja matematických schopností Z. Gyenisha:

  • Oboznámenie sa so základnými geometrickými tvarmi, ako aj s konceptom štandardu formy, formovaním schopnosti určiť farbu a veľkosť objektu, vývojom myšlienky súboru;
  • Osvojenie si základných zručností algoritmického myslenia;
  • Aktivácia pamäti, rozvoj schopnosti sústrediť sa a udržať pozornosť, ako aj mentálne procesy predstavivosť a reč;
  • Formovanie priestorového myslenia, modelovania a dizajnérskych zručností;
  • Aktualizácia tvorivého potenciálu;
  • Rozvoj intelektuálnej kultúry myslenia: schopnosť porovnávať, zovšeobecňovať, systematizovať, robiť nezávislú analýzu, porozumieť významu abstraktného znaku, kódovať a dešifrovať informácie, argumentovať svoje tvrdenia.
  • Výchova k osobnej iniciatíve a silnej vôli pri dosahovaní výchovného cieľa, riešení praktické úlohy a prekonávanie prekážok.

Vlastnosti a všeobecné pravidlá používanie vizuálnych pomôcok pre každú vekovú kategóriu:

Možnosť definovať jednu vlastnosť (tvar, farbu, veľkosť alebo hrúbku).

  • najprv juniorská skupina(2-3 roky) - Bloky Z. Gyenes sú žiadané od polovice akademického roka ako doplnkový prvok v r. herná činnosť. Pedagóg postupne zaraďuje bloky, doplnkové schémy a karty, aby si vytvoril a upevnil predstavy o jednej vlastnosti objektu. Získaná zručnosť operovať s jedinou vlastnosťou predmetu sa aplikuje nielen na herný manuál, ale aj na rozprávkové literárne postavy, čím sa rozširuje priestor herného modelovania a aktivizuje sa fantázia a predstavivosť detí. Pre väčšie pohodlie a efektívnosť tried sa odporúča rozdeliť deti do malých podskupín.

Video: Logické bloky Gyenes v I. skupine juniorov

Zručnosti priraďovania funkcií.

  • Druhá mladšia skupina (3-4 ročná) - učiteľka spája pojem druhej kvalitatívnej rozlišovacej vlastnosti, do konca školského roka deti voľne rozlišujú dve vlastnosti predmetu a jeho symbolický zašifrovaný obraz v podobe tzv. kartu. Rozvíja sa schopnosť čítať karty obsahujúce zakódované informácie o vlastnostiach predmetu a získané zručnosti sa využívajú v logickej hre.
  • Stredná skupina (4-5 ročná) – deti počas roka zvládajú zručnosť identifikácie a porovnanie troch vlastnosti. Postupne sa záporná častica „nie“ zavádza do rečovej lexiky. Situácie sa aktívne hrajú, keď každé dieťa dostane tri karty so symbolmi a ponúkne im výber zodpovedajúcich logických blokov alebo figúrok, ktoré je potom potrebné použiť ako stavebné bloky podľa daného algoritmu akcií, napríklad na spoločnú stavbu budovy. alebo výstavba cesty, detského ihriska a pod.

Zdokonaľovanie nadobudnutých zručností pri narastajúcej zložitosti úloh pre logické operácie systemizácie a klasifikácie.

  • Senior a prípravná skupina(5–7 rokov) - pokračuje prax používania kariet pre tri nehnuteľnosti, do konca akademického roka sa zavádza štvrtá nehnuteľnosť. Úlohou učiteľa je naučiť deti prísne dodržiavať pravidlá hry, upevniť v mysli dieťaťa pochopenie, že porušenie správnej postupnosti nedosiahne požadovaný výsledok. Rozsah herných cvičení sa stáva rozmanitejším a komplexnejším vďaka používaniu nových didaktických nástrojov, ako sú obruče a algoritmické schémy.

Logické kocky, ako aj karty - symboly, pomôžu deťom vymyslieť rôzne hry a tieto hry budú zase užitočné na zvládnutie činností nahrádzania a vizuálneho modelovania, kódovania a dekódovania.

Pri vykonávaní konečnej diagnostiky úspešnosti pedagogickej činnosti podľa metódy Z. Gyenesha sa treba riadiť nasledujúcim predpokladaným výsledkom:

  1. Žiaci si zdokonaľujú komunikačné schopnosti, zvyšuje sa chuť na spoluprácu pri vzdelávacích a herných aktivitách.
  2. Rozvíja sa logické myslenie, odhaľuje sa kognitívny a tvorivý potenciál detí.
  3. Deti prejavujú väčšiu samostatnosť a aktivitu.
  4. Počiatočná fáza zvládnutia matematických vedomostí je úspešne prekonaná, záujem o túto akademickú disciplínu je položený.

Didaktický materiál Z. Gyenes

  • Najdôležitejšie psychologické ukazovatele rozvoja logiky a koncentrácie, predstavivosti, neštandardného myslenia a pamäte dostanú ďalší stimul pre rozvoj.
  • Práca s autorskými vizuálnymi pomôckami rozvinie reč, formuje schopnosti analýzy a systematizácie, naučí vás sumarizovať informácie a odhalí tvorivý potenciál dieťaťa.

Každá figúrka sa vyznačuje štyrmi vlastnosťami. Hlavným cieľom je naučiť dieťa riešiť logické úlohy pri delení podľa vlastností Plochá verzia Gyeneshových blokov. Stavebnice môžu byť široko používané na: oboznamovanie detí so štandardmi foriem, výučbové akcie s normami Kocky, ktorých strany obsahujú kódované vlastnosti (tvar, farba, veľkosť, hrúbka) a negáciu vlastností (preškrtnutý znak) Kocky, ktorých strany obsahujú vlastnosti, negáciu vlastností, ale aj čísla od troch do ôsmich Karty obsahujú zakódované informácie o vlastnostiach predmetu Dieťa si vezme kartičku s príkladom, vyrieši ho dekódovaním a vyberie príslušný blok karta Hra „nájdi dom pre stratenú figúrku“, v niektorých domoch môže žiť jedna figúrka, v niektorých - niekoľko Každá guľa sa vyberie vyriešením karty symbolov Správne dekódovanie informácií vám umožní vybrať potrebné bloky a figúrky Každá stránka albumu je ilustrácia, na ktorú bude dieťa umiestňovať kocky vhodnej farby, veľkosti a tvaru podľa vzoru 1 možnosť - navrhnúť usadiť jedného obyvateľa, 2 - dvoch obyvateľov v každom byte. Takúto schému si môžete ľahko nakresliť sami Takto môžete ručne nakresliť kartu so symbolmi Doma je možné album nahradiť bežnou maľovankou Schéma na vytváranie logických útvarov Parametre strán logických útvarov

Matematické bloky

Klasická sada metodických blokov obsahuje 48 dielov rôznych farieb, veľkostí a tvarov. Prvky sú vyrobené v súlade s hlavným zoznamom geometrických tvarov a majú nasledujúce vlastnosti:

  • Štyri tvary blokov: štvorec, okrúhly, trojuholník a obdĺžnik;
  • Tri farebné varianty: modrá, červená a žltá.
  • Dve možnosti hrúbky: hrubá, tenká;
  • Dve možnosti veľkosti: veľká, malá.

Zásadne dôležité je aj to, aby zostava neobsahovala identické geometrické bloky.

Video: Gyenyesove logické bloky

Jedna sada na organizovanie tried v malej podskupine obsahuje 24 plochých figúrok, ktoré obsahujú rovnaký počet (každý 6 prvkov) štvorcov, trojuholníkov, obdĺžnikov a kruhov, pričom sú rovnaké ako bloky, ktoré sa líšia farbou (červená, žltá, modrá) a veľkosť (veľká, malá). Názorná pomôcka s logickými obrazcami je nevyhnutná pre prácu s pojmom formulárový štandard, naučenie sa manipulácie s normami.

Kocky, ktorých strany obsahujú zakódovaný obraz charakteristík (tvar, farba, veľkosť, hrúbka) a negáciu vlastností (preškrtnutý znak), ako aj kocku a čísla od troch do osem na každej ploche. Tento didaktický materiál je dôležitý pre realizáciu zvládnutia mentálnych operácií substitúcie, znakového šifrovania, dešifrovania a priestorového modelovania. Originalita logických kociek spočíva vo variabilite spontánneho výberu vlastností, ktorý sa uskutočňuje hádzaním kocky, a to vždy vzbudzuje u detí radosť a záujem.

Karty so symbolickým prenosom informácií o vlastnostiach objektu, ako aj aritmetické príklady.

  • Pomôže dieťaťu osvojiť si kultúrnu tradíciu znaku, zakódovanú v symbole, prenos informácií o charakteristike predmetu.
  • Rozvíjať schopnosť vykonávať abstraktné mentálne operácie, dešifrovať symboly.
  • Buduje mentálne schopnosti počítania.

Albumy, algoritmické schémy

Cieľom je naučiť dieťa dôsledne dodržiavať pravidlá, dôsledne dodržiavať predpísanú postupnosť krokov. Schematicky označte cestu, ktorú je potrebné urobiť na vyriešenie problému.

Stuhy alebo obruče môžu slúžiť ako doplnkové didaktické nástroje na vymedzenie hracej plochy, s ich pomocou môžete rozšíriť škálu možností cvičenia, urobiť ich pestrejšími a vzrušujúcejšími.

Do-it-yourself Z. Gyenish materiály

Väčšina hier sa dá hrať s plochými figúrkami a môžu byť vyrezané z kartónu, farebného papiera, maľované farebnými ceruzkami alebo farbami, varianty kartových schém môžu byť tiež vynájdené nezávisle analogicky s hotovými a nakreslené ručne. . Ak je ťažké nájsť sady ďalších kariet alebo albumov na predaj, môžete vytlačiť algoritmické alebo digitálne karty, možnosti albumov na farebnej tlačiarni.

Každá strana albumu je ilustráciou, na ktorú má dieťa umiestniť bloky vhodnej farby, veľkosti a tvaru podľa predlohy. Obrázky sú štruktúrované podľa princípu "od jednoduchých po zložité" - na začiatku sú kresby pozostávajúce z minimálneho počtu detailov

Kartový súbor hier

Na začiatku hodiny je potrebné dieťaťu vysvetliť, čo je to didaktický materiál a ako sa dá použiť v hre. Obsah súpravy vysypeme pred bábätko a necháme ho dotýkať sa, pozerať sa, hrať sa. Predmety z didaktickej sady Z. Gyenes používa dieťa pri hrových činnostiach rôznymi spôsobmi: rozložiť, nahradiť jeden blok iným, preusporiadať, skryť, nájsť, rozložiť medzi hračkárske postavičky atď.

Zisťovanie vlastností predmetu – hry pre najmenších

  • Box na herné prvky sa môže stať improvizovaným „domčekom“ s „oknami“ zodpovedajúcimi tvaru kociek. Dieťa so záujmom a vzrušením bude zbierať bloky cez špeciálne otvory.
  • Prvky zo sady vložíme do nepriehľadného vrecúška alebo látkového vrecúška a požiadame dieťa, aby hmatom identifikovalo a pomenovalo predmet daného tvaru, zdôvodnilo svoj výber vyslovením znaku, potom získalo potrebný blok a uistilo sa, že výsledok je správne.
  • Položíme všetky herné prvky pred dieťa a požiadame ich, aby vykonali systematický výber podľa vlastností, triedenie blokov oddelene vo forme kruhu, štvorca atď.
  • Hranie v sekvenčnom reťazci, striedanie blokov podľa určitého logického atribútu (farba, tvar alebo hrúbka). Úloha sa môže variabilne meniť, napríklad vás najprv požiadame, aby ste pokračovali v logickej postupnosti v súlade so vzorom stanoveným v cvičení alebo odstránili nadbytočný objekt. Náročnosť tejto úlohy sa dá postupne zvyšovať aj pridávaním nových herných podmienok.

Video: Gyenesh Logic Block Game

Odhalenie vlastností a vykonanie porovnávacej operácie

  • Hra "Počítajte a povedzte, koľko figúrok."

Účel cvičenia: formovať schopnosť správne a presne formulovať otázku, rozvíjať zručnosti pri určovaní vlastností predmetov, ako aj pri porovnávaní podľa rôznych parametrov.

Scenár hry: Zúčastňujú sa dva tímy hráčov. Učiteľ náhodne rozloží farebné bloky rôznych tvarov a veľkosti a požiada deti, aby kládli otázky, ktoré sa budú začínať vetou „Koľko ...?“. Každý má pravdu položená otázka získa jeden bod, tím, ktorý skóruje, vyhráva najväčšie množstvo bodov.

Možné otázky: "Koľko malých kociek?", "Koľko červených kúskov je v druhom rade?", "Koľko modrých tenkých kúskov?" atď.

Protozoa logická úloha o pravidelnosti jednej vlastnosti Hra na preštudovanie jednej vlastnosti Dieťa takéto figúrky so záujmom poskladá samo. Môžete použiť aj kartičky s geometrickými vzormi. Deti boli pomenované tri vlastnosti figúrok v poradí od prvého radu . Dieťa, ktoré malo potrebnú figúrku, vyšlo von a rozložilo svoj blok na správne miesto na vianočnom stromčeku. Učiteľ hrá úlohu dirigenta a rozdáva deťom lístky - geometrické tvary. Rovnaké bloky sú už aj na sedadlách autobusov. Chlapci musia nájsť svoje miesto na tikete Úlohou obruče je načrtnúť hracie plochy, aby dokončili úlohu triedenia blokov

Kocky sa dajú použiť na obrazné nahradenie akéhokoľvek predmetu v hravej rozprávke alebo literárnej zápletke, napríklad veľký žltý okrúhly kváder sa stane chutným pohárom medu pre Medvedíka Pú a detská fantázia ľahko zmení žltý trojuholník na zlatá rybka.

Môžete dieťaťu ponúknuť, aby rozdalo darčeky jeho hračkám, napríklad medveď bude mať rád okrúhle darčeky a bábika bude mať rada trojuholníkové, takže z celej sady je potrebné vybrať len potrebné prvky. Hra sa stane zaujímavejšou, ak sa v nej objavia noví priatelia, napríklad medveď má svojho malého brata, pre ktorého budú potrebné menšie darčeky, a bábika má mladšiu sestru.

  • Hra "Malí amatérski záhradníci"

Práca so symbolmi

  • Hra „Ozdobte vianočný stromček loptičkami“.

Malo by existovať päť vodorovných radov po troch guľôčkach. Číslo na obrázku označuje poradie loptičky, počítať začíname od vrchu stromčeka. Príklad vyplnenia druhého riadku. Prvá guľa je veľký červený kruh, druhá je malý červený trojuholník, tretia je veľký červený obdĺžnik. Rovnakým spôsobom umiestnite zvyšok guľôčok.

Zostavy „Logické figúry“ môže pedagóg široko využívať v pedagogický proces pri oboznamovaní detí s normami foriem, výučbových akcií s normami

  • Hra „Vyberte si pár“

Účel: Zlepšiť schopnosť vizuálneho zapamätania a uchovávania informácií v pamäti, rozvíjať schopnosť rozpoznávať symbolické karty a pracovať s nimi.

Hra obsahuje dvadsaťdva obrázkov so symbolmi bez negácie. Všetky karty sa náhodne zamiešajú a potom sa rozložia zadnou stranou so šiestimi kartami v každom horizontálnom rade. Štyria tak zostávajú v najnižšom rade.

Hráč otočí dve samostatne zvolené karty, ak sú rovnaké, potom si nechá pre seba, potom svoj ťah zopakuje. Ak sú symboly kariet odlišné, potom ich otočí hore nohami a položí na miesto, pričom sa snaží zapamätať si obrázok. Všetky deti pozorne sledujú manipuláciu s kartami, pretože úlohou každého hráča je zhromaždiť maximálny počet spárovaných kariet, a preto je potrebné zapamätať si umiestnenie predtým otvorených kariet. Každé dieťa vstupujúce do hry sa opakuje podobné akcie, vyhráva ten, kto skóruje najväčší počet karty.

Video: vzdelávacie hry pre deti s blokmi Gyenish pomocou diagramovej mapy.

Hry na systematizáciu a logické akcie

Na vedenie hry budete potrebovať farebné stuhy alebo obruče, ktoré načrtnú oblasť úlohy tak, aby sa na podlahe vytvorili dva nepretínajúce sa kruhy rôznych farieb. Vysvetlite pojmy „vnútri“, „vonku“. Úlohou dieťaťa je umiestniť bloky zodpovedajúcej farby do každého kruhu. Ďalšia úloha sa bude týkať triedenia podľa tvaru, napríklad do kruhu umiestňujeme len okrúhle bloky a von trojuholníkové. Cvičenie môžete skomplikovať vytvorením zóny priesečníka obrúčok, čím vytvoríte tri oblasti: ľavú, pravú a spoločnú, v ktorých sa kruhy pretínajú. Požiadame dieťa, aby roztriedilo bloky, napríklad červené by mali byť v pravej zóne, všetky okrúhle v ľavej zóne a modré trojuholníkové vo všeobecnej. Okrem toho môžete požiadať o umiestnenie všetkých nečervených blokov - mimo kruhov.

Vytvorenie operácie na klasifikáciu blokov podľa dvoch, troch, štyroch prvkov s kódmi a bez nich. Určenie priesečníkových plôch v hrách s obručou. Rozvoj logického myslenia, pozornosti

  • Hra „Kid-architect“.

Cieľom je rozvíjať zručnosti navrhovania, dekódovania, čítania diagramov a algoritmických máp. Okrem toho budete potrebovať obrázky prečiarknutých predmetov („nie vlastnosti“), kresby, schémy alebo hotové albumy s obrázkami, ktoré pozostávajú z kombinácií logických foriem.

Nakreslíme výkresovú schému (alebo si vezmeme hotovú) na stavbu budovy, požiadame dieťa, aby si vybralo stavebný materiál podľa pokynov, a krok za krokom dokončíme úlohu. Napríklad na stavbu prvého poschodia potrebujeme tri nečervené obdĺžnikové prvky, druhé poschodie bude pozostávať z dvoch nežltých a neokrúhlych blokov atď.

Video: Rozvíjanie pozornosti pomocou blokov Gyenesch (pomocou albumu)

  • Hra "Digitálna mozaika"

Dieťa si vezme kartičku s príkladom, vyrieši ho dekódovaním a vyberie príslušný blok. Potom napríklad takáto karta znamená, že musí vziať červený hrubý kruh a priložiť ho na figúrku traktora, čím blokuje obrys číslo šesť blokom.

Výhody a nevýhody autorskej metódy Gyenes, recenzie učiteľov a rodičov

Výhody:

  • Systém vylučuje tradičný vzdelávací prístup k štúdiu matematiky s vtesnaním pravidiel z učebníc a poznámok do zošitov.
  • Triedy sa konajú vzrušujúcou hernou formou v uvoľnenej tvorivej atmosfére.
  • Dieťa získava pochopenie najzložitejších matematických zručností analýzy, syntézy, kódovania, algoritmizácie bez toho, aby si uvedomovalo zložitosť týchto mentálnych operácií.

Nevýhody podľa rodičov, keďže učitelia a metodici predškolskej výchovy nezistili žiadne nedostatky metódy Z. Gyenesha:

  • Technika je cielene zameraná na rozvoj a zdokonaľovanie matematických schopností, nezohľadňuje iné spôsoby myslenia.
  • Obmedzená farebná škála a rozmanitosť v blokoch Z. Gyenish.
  • Deťom staršej vekovej kategórie na riešenie zložitejších cvikov jedna zostava nestačí.
  • Pre rodičov je často ťažké nájsť hotové albumy a karty postáv na predaj.

Bloky Gyenes sú sada 48 figúrok rôznych farieb, veľkostí, objemov a veľkostí. Každý kus v súprave je jedinečný. Hry s blokmi Gyenesh sú zamerané na vytváranie základných matematických pojmov pre deti od 2 do 8 rokov. S ich pomocou môžete študovať vlastnosti predmetov: farby, tvary, objem, veľkosť.

Triedy s blokmi je možné vykonávať ľubovoľne aj na základe pomocných materiálov - albumov.

Chcem vás hneď varovať, že táto hračka je vážnym rozvojovým nástrojom, keď sa dieťa a dospelý hrajú spolu. Samostatné hry detí s blokmi neumožňujú efektívne využiť ich rozvojový potenciál. To isté možno povedať o triedach iba na albumoch. Sám som náhodou nazrel do podrobného popisu bezplatných hier s blokmi Gyenesh bez albumov, čo ma veľmi teší. Preto vás chcem upozorniť na hry s blokmi bez albumov. Aj keď, samozrejme, albumy pre zmenu nebolí.

Naša verzia blokov Gyenes od výrobcu Corvette. Je vyrobený z lacného, ​​no bezpečnostne certifikovaného plastu. Toto je veľmi rozpočtová možnosť. Kľúčovým bodom pri výbere možnosti Corvette bola dostupnosť albumov pre hry s úlohami. Corvette vydáva 8 rôznych albumov založených na blokoch Gyenes. V prípade blokov Gyenes je to od Corvette, kde môžete nájsť ďalší vývoj s úlohami v rozvojových komunitách.

Pre drevené bloky Gyenesh môžete nájsť ďalšie veľmi atraktívne možnosti, ale cvičebné knihy sa k nim zvyčajne nedodávajú. Je nepravdepodobné, že by albumy vyrábané Corvette pasovali do blokov od iného výrobcu. Možno tiež poznamenať, že ceny drevených blokov Gyenes sú „hryzavé“. Preto som sa usadil na blokoch z Corvette.

Gyenes bloky | Lyrický úvod (Yana zoznámenie sa s blokmi)

Už dlhšie pokukujem po metodických materiáloch autora. Predtým, ako mala Yana 2 roky. 7 mesiacov nepociťovali sme nedostatok vývojových materiálov, preto som ich získanie skôr odkladal. Po poslednom skoku vpred väčšina našich vzdelávacích hračiek sa stalo irelevantným. Preto som pri výbere darčekov na nový rok 2016 pre Yanu chcel nájsť možnosti pre hračky s veľkým vekovým rozsahom a rozvojovým potenciálom. Mimochodom, v nájdete chronológiu jeho vývoja od narodenia, ako aj naše načasovanie zavádzania vývojových úloh, počiatočné reakcie na ne a účinok.

Rozhodol som sa zamerať svoju pozornosť na vývoj hračiek autorských metód. O záchrannú sieť som sa samozrejme postaral kúpou pár plyšových hračiek a setu do príbehovej hry v Ikei. Nikto nemôže zaručiť, že nová hračka bude prijatá s buchnutím. V skutočnosti sa nám to nestalo.

Prvé zoznámenie s blokmi Gyenesh bolo úplným sklamaním. Ani neviem, pre koho to bolo veľké sklamanie - pre Yanu, ktorá jednoducho nemala záujem vyskladať figúrky podľa predlôh v albumoch, alebo pre mňa, ktorý už tak dlho očakával jej záujem o nové vývojové kity. Znovu a znovu som Yane vymenoval prednosti albumov, hral som s nimi sám a s inými postavami a snažil som sa upútať jej pozornosť. Všetko to však bolo márne.

Yana zaobchádza so šablónami s veľkým chladom. Zrejme sú to plody nadmernej pozornosti 😈 . Mimochodom, Yana má rovnaký postoj ku krásnej mozaike s veľkými detailmi a vzormi, ktoré sú zrozumiteľné pre dvojročné deti. Hoci väčšina detí ich s radosťou zbiera podľa vzorov. Yana musí vždy presviedčať, a ak to inkasuje, tak len z láskavosti.

Po našej neúspešnej známosti som si musel na internete prečítať podrobnosti o používaní bločkov. Potom som sa rozhodol vyskúšať náhodné hry bez albumov. Potom sa stal zázrak, Yanine hry boli zachytené natoľko, že bolo ťažké ich dokončiť. Keď už Yana prišla na chuť, všetko išlo do biznisu, vrátane albumov so šablónami. Aj keď podľa recenzií na internete sa veľa detí zaujíma predovšetkým o lekcie albumov.

Gyenes bloky | Hry zadarmo

Dávam možnosti pre hry s blokmi Gyenesh, ktoré cvičíme.

Vzorky

Pre deti vo veku 2-3 roky v štádiu zoznámenia môžete hru zjednodušiť tým, že neposkytnete celú súpravu, ale jej časť.

  1. Zoznámenie sa s vlastnosťami predmetov. Vzorkovanie podľa jedného znaku (farba, tvar, veľkosť, hrúbka). Vyberte bloky podľa jedného atribútu:
  • červená/modrá/žltá;
  • štvorcový/okrúhly/obdĺžnikový/trojuholníkový;
  • hrubý/plochý;
  • veľký malý.

Odber vzoriek podľa farby

2. Oboznámenie sa s vlastnosťami predmetov. Bloky odberu vzoriek na viacerých miestach. Vyberte bloky podľa niekoľkých kritérií. V tomto momente cítiť obrovský potenciál vývojového materiálu. Existuje obrovské množstvo možností pre takéto vzorky. Uvediem pár príkladov. Vyberte napríklad všetko:

  • žlté štvorce a obdĺžniky;
  • hrubé a okrúhle postavy;
  • malé a hrubé trojuholníky;
  • modré a ploché postavy.

Výber podľa farby a tvaru. Žlté štvorce a obdĺžniky

Rozvíjanie schopnosti organizovať sa

Toto je hra spätného vzorkovania. Mama urobí výber a vyzve dieťa, aby určilo znamenie, podľa ktorého sa výber uskutočnil. Ak sa chcete zoznámiť s podobnými hrami, môžete vyskúšať najviac rôzne varianty vzorky. Hlavná vec je, že skrytý znak upúta pozornosť dieťaťa. V počiatočných fázach tiež zadávame úlohy na určenie jednej funkcie, potom ju komplikujeme.

Ponúkam Yane najjednoduchšiu možnosť, ukazujem niekoľko skupín (radov) postáv a žiadam ju, aby mi povedala, ako sa líšia.

Bloky sú rozdelené do radov podľa hrúbky.

Ďalšia úloha pre hrúbku, ale tu je to už ťažšie. Farby uberajú na hrúbke. Táto úroveň zložitosti zatiaľ Yane spôsobovala ťažkosti.

Pokračovať v riadku

Ďalšia úloha pre rozvoj myslenia, pokračovanie série. Je to klasická úloha z inteligenčných testov 😀 . Yana ešte nedostala ani ten najjednoduchší farebný rozsah. Ale urobili sme to len párkrát.

Farebná škála je žlto-červeno-žltá-….

Séria štvorec-kruh-štvorec-…

Stavebníctvo

Tento kreatívny smer činnosti nemožno ignorovať pri žiadnej hračke s geometrickými tvarmi.

V Yaninom vývojovom denníku som už napísal, že posledných pár mesiacov zaznamenala veľký prielom v oblasti dizajnu. Veľmi vhod prišli aj bloky Gyenes.

Samozrejme, že máme Lego. Má to svoje výhody, ale skúste si postaviť domček z obyčajných kociek Lego Duplo. Aj dospelému to zaberie veľa času. A deti to už vôbec nedokážu. Dom vyrobený z blokov Gyenes zo štvorca a trojuholníka sa získa za pár sekúnd pre dospelého aj dieťa.

Pre triedy dizajnu som prijal. Na prvých pár hodinách som dostal veľa jednoduchých predmetov skutočný život.

Svojvoľná konštrukcia najjednoduchších objektov

Yana bola naplnená myšlienkou a v tejto fáze opakuje návrhy, ktoré si zapamätala, a tiež improvizuje. Hneď musím priznať, že jej improvizácie majú od reálneho života ďaleko. Ale hlavná vec je, že proces sa začal.

Svojvoľný dizajn. Skutočná konštrukcia objektov pre „pokročilých konštruktérov“

Po prvom čítaní takéhoto materiálu sa zdá, že takéto hry sú náročné z hľadiska implementácie. Chcem ťa presvedčiť o opaku. Len si zapamätajte niekoľko možností alebo si ich prvýkrát zapíšte na papier. Skúste sa zahrať. Ak sa to dieťaťu páči, som si istý, že váš mozog okamžite vytvorí tucet ďalších možností pre hry.

Yana ocenila svojvoľné hry s blokmi Gyenesh. Ťažko ich dopĺňam, keďže ona zvyčajne potrebuje pokračovať. Ku koncu máme albumové triedy.

Albumy pre bloky Gyenes

Blokové albumy Gyenes sú určené pre rôzneho veku. Pri výbere konkrétneho albumu by som radil zamerať sa nie na vekové označenie, ale na úroveň vedomostí dieťaťa.

Naozaj sa mi páčil album "Lepim absurdities"(Babadu). Je to označené „od 4 rokov“, ale ak ste sa s nadšením venovali vývoju s dieťaťom, môže to prísť aj za menej ako tri roky. Tento album vyniká svojim farebným dizajnom. Mimochodom, ak máte „rozvinuté“ dieťa vo veku 4 rokov, majte na pamäti, že album už pre neho nemusí byť zaujímavý. Album obsahuje úlohy na štúdium farieb, tvarov, veľkostí, objemov. Nižšie uvádzam klikacie fotografie nátierok.









Druhý album v našom arzenáli "Malá logika"(Babadu). Je určená pre deti od dvoch rokov. Dizajn ilustrácií albumu je pomerne skromný. Album obsahuje úlohy na učenie farieb, tvarov a veľkostí.







Predpokladám otázky, v akom veku je lepšie kúpiť sadu blokov. Už v jeden a pol roku sa dajú použiť na štúdium farieb a na konci druhého roka na štúdium tvarov. U nás sa objavili až ku koncu tretieho roku a myslím si, že je to načase. Podľa mňa sa netreba ponáhľať. Optimálny vek zoznámenie sa s blokmi bude závisieť od vytrvalosti a temperamentu dieťatka. Pre pokojnú Yanu je to koniec tretieho roka, pre aktívne deti to budú možno 4 roky.

Bloky Gyenes a časopisy na vyučovanie si môžete kúpiť tu: Môj obchod.

To je zatiaľ o blokoch Gyenes všetko. Mimochodom, niektoré z náhodných hier sa dajú prispôsobiť aj iným vzdelávacím hračkám, vrátane častí Lego. Okrem blokov Gyenes sme kúpili štvorce a kocky Nikitin, tyčinky Kuizener a matematický tablet s gumičkami (). Môžeme povedať, že skorý vývojový program Yany bol reštartovaný. Čoskoro sa o tom pokúsim napísať viac.

Ak sa vám materiál páčil, napíšte o ňom na svoje obľúbené fórum o bábätkách a pridajte odkaz na túto stránku do svojho príspevku alebo tento príspevok zverejnite na sociálnych sieťach:

Nezabudnite sa tiež prihlásiť na odber alebo sa pripojiť k skupine